Jump to content

Huawei MediaPad T3 10


stxio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://consumer-img.huawei.com/content/dam/huawei-cbg-site/en/mkt/pdp/tablets/specificationimages/mediapad-t3-10-dimension.jpg

 

SPECS

 

Πηρα τις προαλλες το εν λογω tablet, χρειαζομουν αμεσα tablet λογω ασθενειας και ηταν το μονο ετοιμοπαραδωτο.

 

Δε μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος στα 180 που πληρωσα.

Βαρυ σχετικα, η καρτα γραφικων φαινεται να ζοριζεται, η οθονη οχι τοσο εντυπωσιακη, η μνημη 2GB τα βρισκει μπαστουνια με snapseed / lightroom, καμερα αδιαφορη (νταξει δε με ενοιαζε κιολας), και κατι περιεργο, ΔΕΝ εχει dialer το ευρωπαικο μοντελο. Μονο sms και data.

Edit: Φταιει το οτι ειναι vodafone branded τελικα...

 

Για την μπαταρια δε μπορω να βγαλω ακομα συμπερασματα, 2η φορτιση.Η φορτιση ειναι αργη παντως...

Ηχειο 1 και θελει Equaliser app για να ακουστει καλα.

Η θεση του πληκτρου on/off ενοχλει, καθως συχνα κλειδωνω κατα λαθος οθονη οταν το χρησιμοποιω καθετα, πατιεται πολυ ευκολα.

Ερχεται με Android 7.0 / Emui 5.1 αλλα καποιες εφαρμογες πχ Theme engine δινουν προειδοποιηση στο store οτι δεν θα δουλεψουν σωστα στο μοντελο, και καποιοι launchers που δοκιμασα, εχουν θεματακια επισης. Το nova δουλεψε σωστα μετα απο μια επανεκκινηση του launcher μετα την εγκατασταση.

 

Επελεξα huawei γιατι εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το Honor 8 που εχω και ηλπιζα να εχω παρομοια αποδωση.

Υποψιν, ειναι το 1ο μου tablet.

 

Εχει κανεις καποια tips για να βελτιωσω την χρηση του?

Εαν καποιος εχει το εν λογω tablet, ας γραψει την αποψη του να εχουμε μια σφαιρικη εικονα.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

HOW TO : Aποκτηστε τον Google assistant στο tablet ( Χωρις root) με Nova Launcher.

 

-Γυριστε την γλωσσα τηλεφωνου στα Αγγλικα.

-Ο chrome πρεπει να ειναι ενεργος και το Nova εγκατεστημενο.

-Αναβαθμιστε την εφαρμογη Google και τα Google play services στην τελευταια εκδοση.

-Πατηστε σε κενο σημειο στην κεντρικη οθονη,επιλεξτε widgets, υποκατηγορια nova, πατηστε και συρετε το "activities" στην κεντρικη σας οθονη.

-Συρετε μεχρι να βρειτε το Google App. Πατηστε το και επιλεξτε com.google.android.apps.gsa.staticplugins.opa.hq.OpaHqActivity.

-Τωρα θα εμφανιστει το εικονιδιο του Google Assistant στην κεντρικη σας οθονη. Πατηστε το και επιλεξτε Your Stuff.

-Πατηστε Add Reminder και ακολουθηστε τις οδηγιες. Ετοιμοι.

 

Υ.Γ. Σε περιπτωση που δεν εμφανιστει, καθαριστε cache και data απο το Google app

 

Tip: μπορειτε να κανετε πολλα πραγματα με τον Google assistant σε συνδιασμο με το IFTTT. (Φυσικα πρεπει να του μιλατε αγγλικα...)

Tip2: το ολο πρεπει να γινεται και με Activity Launcher, δεν το δοκιμασα. Οδηγιες και πηγη του ποστ μου εδω

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα το εν λόγο ταμπλετ και θέλω να το ροοταρω. Υπάρχει κάποιος εύκολος οδηγός?

Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει και κάποια εφαρμογή να το κάνει αυτόματα.

Ευχαριστω

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους!

 

δοκιμάζω να συνδέσω ασύρματο mouse-πληκτρολόγιο Logitech κ δεν τα βλέπει, παρ' όλο που σε άλλες android συσκευές λειτουργούν κανονικά

καμια ιδέα?

 

επίσης, έχει βρει κανείς τρόπο για να ανεβαίνουν οι εφαρμογές στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ρουτάρει? Υπάρχουν σχετικές οδηγίες?

 

Δεν το εχω rootαρει, πληροφοριες για root εδω

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα σε ολους, βλεπω και εγω οτι δεν ασχολειτε κανεις μα τα εν λογω ταμπλετς ,

δεν μεταφεροντε εφαρμογες στην sd με αποτελεσμα να μην εχει αρκετο διαθεσιμο χωρο.

Γενικα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. :O:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατεστησες ?

 

Αλλαζει κατι ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατεστησες ?

 

Αλλαζει κατι ?

 

Ναι, δεν ειδα καμια διαφορα εκτος οτι το optimise widget παιζει 4 % παραπανω στην ενδειξη, εκει που ειχα μονιμα 48 τωρα ειναι 52%

Αλλο δεν ειδα να αλλαζει κατι.

Υποψιν δεν εχω sim

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το σκέφτομαι για αγορα αυτη την περιοδο (στα 140 απο γερμανο) γισ χρηση ως media player, youtube, browsing και λιγο social media. Πιστευετε θα με καλυψει ή να κοιταξω και κατι αλλο αλλά σε αυτα τα λεφτα περιπου...???
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα στα 100 απο κοτσοβολο και κανω οτι λες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το συνδέσω με Samsung TV σειρά 5000 μέσω WiFi direct. Αν το κάνω μέσω YouTube παίζει κανονικά στην τηλεόραση.

Καμία ιδέα?

Θα με ενδιέφερε να το συνδέσω με ποντίκι κ tv

Έχω βάλει ελληνικά στο μενού

Ευχαριστώ

GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως αναβαθμίζεται σε Android oreo;

Δεν έχει βγει Oreo για αυτό. Προχθές πήρε την ενημέρωση ασφαλείας του Φεβρουαρίου και παραμένει με Nougat 7.0 και EMUI 5.1.1

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το εχω λιωσει στο simcity... καποια στιγμη τα βρισκει μπαστουνια με την ποσοτητα των sprites αλλα το παλευει...

το μονο που με χαλαει πλεον ειναι η αργη του φορτιση...

φτανω σε σημειο να παιζω με φορτιστη καρφωμενο πανω και η μπαταρια να μενει σταθερη lol

Ακομα δεν του χω βαλει sim να δω πως παει η μπαταρια.

Στο αμαξι με το torque pro ολα τα λεφτα οι 10"

Παντως τα 2 giga νομιζω οτι ειναι οριακα αν εχεις πανω fb,messenger και τα σχετικα. Τα εβγαλα ολα για να παιζω το game.

 

-Εχετε να προτεινετε καποιο καλο πληκτρολογιο-θηκη ? Το καλοκαιρι θα κανει πιο σοβαρες δουλειες το ταμπλετ

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα καλο το ταμπλετ για τα χρηματα του αλλα ενα βασικο μειονεκτημα ειναι οτι σχεδον γεματο και δεν μεταφερετε τιποτα εκτος απο φωτο σε sd card. Εχει καποια λυση κανεις?Απο τα 16gb που εχει μου δειχνει 2,5 ελευθερα....:mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία παίδες...στην εφαρμογή για music player που έχει μέσα το τάμπλετ μου βγάζει σχεδόν όλους τους τίτλους στα "κινέζικα". Δοκιμασα να τα αλλάξω με id3 tag editor αλλά και πάλι τα ίδια..καμία ιδέα;;; Γιατί κατά τα άλλα είναι ένα ωραιο player!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα καλο το ταμπλετ για τα χρηματα του αλλα ενα βασικο μειονεκτημα ειναι οτι σχεδον γεματο και δεν μεταφερετε τιποτα εκτος απο φωτο σε sd card. Εχει καποια λυση κανεις?Απο τα 16gb που εχει μου δειχνει 2,5 ελευθερα....:mad::mad:

 

απεγκατεστησε / απενεργοποιησε οτι δε χρειαζεσαι απο apps. εχει πολυ bloatware απο google. με την απενεργοποιηση λεγε του να επιστρεφει τις εφαρμογες στην αρχικη τους κατασταση, θα σβησει τις αναβαθμισεις.

Επισης που και που πατα εκαθαριση στην εφαρμογη διαχειρησης του ταμπλετ, βαζει καλη σκουπα.

Εχω πολυ ελευθερο χωρο κι ας το φορτωσα καμποσο

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

απεγκατεστησε / απενεργοποιησε οτι δε χρειαζεσαι απο apps. εχει πολυ bloatware απο google. με την απενεργοποιηση λεγε του να επιστρεφει τις εφαρμογες στην αρχικη τους κατασταση, θα σβησει τις αναβαθμισεις.

Επισης που και που πατα εκαθαριση στην εφαρμογη διαχειρησης του ταμπλετ, βαζει καλη σκουπα.

Εχω πολυ ελευθερο χωρο κι ας το φορτωσα καμποσο

 

Θα ηθελα λιγο περισσοτερο τη βοηθεια σου γιατι δεν βρισκω πως να τα κανω αυτα που λες. Εσβυσα καποιες εφαρμογες της google αλλα απο 2,9 ελευθερα τωρα εχω 3,2 .... Χρησιμοποιησα και τη σκουπα.

Οταν μπορεις πες μου τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω τον χρόνο αδράνειας της οθόνης με αποτέλεσμα να κλείνει μετά από 30". Πολύ εκνευριστικό αυτό. Εσάς σας δίνει αυτή την επιλογή ή εχετε το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει σαν επιλογή αλλά είναι γκρι και δεν με αφήνει να τη ρυθμίσω. Είναι προεπιλεγμένη στα 30" και πάπαλα. Please help! Edited by Angelos1914
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα λιγο περισσοτερο τη βοηθεια σου γιατι δεν βρισκω πως να τα κανω αυτα που λες. Εσβυσα καποιες εφαρμογες της google αλλα απο 2,9 ελευθερα τωρα εχω 3,2 .... Χρησιμοποιησα και τη σκουπα.

Οταν μπορεις πες μου τι αλλο να κανω.

 

οτι δε μπορεις να απεγκαταστησεις διπλα γραφει απενεργοποιηση και οταν το πατας σε ρωταει αν θες να το γυρισεις στην αρχικη εκδοση, πατας ναι. καποια βεβαια δεν απενεργοποιουνται, οποτε δε μπορεις να κανεις τιποτα λαθος. Δες λιγο ποσο χωρο πιανουν οι εφαρμογες σου, μηπως το εχεις απλα παραφορτωσει με apps photos κτλ. Επισης βγαλε huawei store και ολα τα χαζοπαιχνιδα που σου δινει.

εαν πας στο "μνημη και αποθηκευση" θα δεις οτι το firmware πιανει 6.48 GB οποτε συνολικα εχεις 8,5 gb διαθεσιμα για ολα (apps και υλικο)

 

 

Παιδιά δεν μου δίνει δυνατότητα να αλλάξω τον χρόνο αδράνειας της οθόνης με αποτέλεσμα να κλείνει μετά από 30". Πολύ εκνευριστικό αυτό. Εσάς σας δίνει αυτή την επιλογή ή εχετε το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει σαν επιλογή αλλά είναι γκρι και δεν με αφήνει να τη ρυθμίσω. Είναι προεπιλεγμένη στα 30" και πάπαλα. Please help!

 

εχει κανονικα επιλογη να ρυθμισεις οσο θες το sleep time. Μηπως εβαλες καποιο theme και δε βλεπεις τα κουμπια επιλογης δεξια?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

οτι δε μπορεις να απεγκαταστησεις διπλα γραφει απενεργοποιηση και οταν το πατας σε ρωταει αν θες να το γυρισεις στην αρχικη εκδοση, πατας ναι. καποια βεβαια δεν απενεργοποιουνται, οποτε δε μπορεις να κανεις τιποτα λαθος. Δες λιγο ποσο χωρο πιανουν οι εφαρμογες σου, μηπως το εχεις απλα παραφορτωσει με apps photos κτλ. Επισης βγαλε huawei store και ολα τα χαζοπαιχνιδα που σου δινει.

εαν πας στο "μνημη και αποθηκευση" θα δεις οτι το firmware πιανει 6.48 GB οποτε συνολικα εχεις 8,5 gb διαθεσιμα για ολα (apps και υλικο)

 

Έβγαλα ότι δεν χρειάζονταν,αλλά και πάλι έχει μόνο 3,63 ελεύθερα. Φωτογραφίες δεν έχω μέσα. Μάλλον είναι γενικά πρόβλημα του ταμπλετ. Δεν εξηγείται αλλιώς. Θέλεις να το προσπαθήσουμε με mail?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The title was changed to Huawei MediaPad T3 10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...