Jump to content

ZTE Nubia M2


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες αυτό το βιντεάκι εγώ έτσι το έλυσα που είχα το ίδιο θέμα.

Τελικά το κατάφερα.

Με τη βοήθεια από το βιντεάκι, το ποστ #702 του mythos01 στη σελίδα 47 και λίγη φαντασία-λογική.

Σημαντικό είναι ότι όλα έγιναν χωρίς να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "transfer files" (αντίθετα με ότι γράφει στο ποστ #702), αλλά με σύνδεση μόνο για φόρτιση. (Όμως δεν ήταν μόνο αυτό που δεν έκανα σωστά).

Αργότερα θα γράψω κάτι πιο αναλυτικό.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε οταν γραφεις σε ενα φορουμ, συνηθως δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος, τι δουλεια κανει, τι ηλικια εχει κλπ. Προσεχεις λοιπον και ειδικα αν αποφσισεις να εκθεσεις την γνωμη σου στο κοινο (π.χ.review στο youtube), προσεχεις διπλα!!! Αν λοιπον κανεις καπου λαθος και προσβαλεις καποιον ζητας συγγνωμη, τι πιο ωραιο, συγγνωμη ρε φιλε εκανα λαθος!!! Οσο για τους reviewers ας μην συζητησουμε καλυτερα τι και εαν εξυπηρετουν κατι ή καποιους, φυσικα οχι ολοι. Τωρα οσο αναφορα την συσκευη, βεβαιως και θα πεις το προβλημα σου και βεβαιως θα ζητησεις βοηθεια και αν μπορει καποιος να το κανει, νασαι σιγουρος οτι ετσι θα γινει. Οσο για το ποσοστο, οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο, γιατι οσοι αγορασαν δεν μπηκαν εδω μεσα και αρχισαν να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους, οποτε δεν ξερεις ποσοι αγορασαν και ποσοι ειναι ευχαριστημενοι. Εδω ο αλλος φιλος μπηκε στο google και αναζητησε "nubia m2 problems" με ολους τους τροπους, και τον εβγαζε στο τοπικ εδω. Τυχαιο? Οχι στο site της Nubia ουτε στο facebook. Εδω!!! Και για να τελειωνουμε δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω τον καθε τυχαρπαστο να με προσβαλει για να εξυπηρετησει οτιδηποτε. Αυτα.

Αα και κατι αλλο. Αν φερεσαι ετσι, δεν σε παιρνει κανεις στα σοβαρα. Αν λοιπον θελει να κανει αυτη την δουλεια που διαλεξε, καλο ειναι να γυρισει τον δισκο απο την αλλη πλευρα και να δεχεται και την αλλη αποψη με πιο ευγενικο τροπο.

 

Και ξαναλέω.. Δεν γνωρίζω αν προσέβαλε κάποιον αλλά δεν με νοιάζει κιόλας.. Εγώ μίλησα για το review που θεωρω ότι ήταν μια χαρά.. Επίσης θα επιμείνω σε αυτό το failure rate είναι μεγάλο.. Πχ xiaomi που έχει πουλήσει πολλά περισσότερα κομμάτια, πραγματικά πολλά περισσότερα και δεν βλέπεις τόσα fails... Λέω εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με το πρόβλημα ήχου. Το κάνει ξανά και ξανά. Χάνεται ο ηχος. Δεν παίζει τίποτα το ηχείο, ούτε ήχο κλήσης, ούτε youtube, ούτε τίποτα. Κρίμα και ήμουν ενθουσιασμένος. Άντε τώρα διαδικασίες επιστροφής :(
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα.

Με τη βοήθεια από το βιντεάκι, το ποστ #702 του mythos01 στη σελίδα 47 και λίγη φαντασία-λογική.

Σημαντικό είναι ότι όλα έγιναν χωρίς να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "transfer files" (αντίθετα με ότι γράφει στο ποστ #702), αλλά με σύνδεση μόνο για φόρτιση. (Όμως δεν ήταν μόνο αυτό που δεν έκανα σωστά).

Αργότερα θα γράψω κάτι πιο αναλυτικό.

Τώρα ξεκινάει το παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω.. Δεν γνωρίζω αν προσέβαλε κάποιον αλλά δεν με νοιάζει κιόλας.. Εγώ μίλησα για το review που θεωρω ότι ήταν μια χαρά.. Επίσης θα επιμείνω σε αυτό το failure rate είναι μεγάλο.. Πχ xiaomi που έχει πουλήσει πολλά περισσότερα κομμάτια, πραγματικά πολλά περισσότερα και δεν βλέπεις τόσα fails... Λέω εγώ τώρα

 

 

επιτελους ξεκολατε λιγο!!

δεν το εχετε καταλαβει οτι αυτη κοκκορομαχια μας εχει κουρασει? ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ξεκολατε λιγο!!

δεν το εχετε καταλαβει οτι αυτη κοκκορομαχια μας εχει κουρασει? ΕΛΕΟΣ

Όπως βλέπεις δεν απάντησα καν. Προχωράμε παρακάτω. Έχεις δίκιο, έγινε κουραστικό.

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω τι έκανα εγώ για να περάσω το custom recovery και την custom (nubia) ROM του gizchina.it

https://forum.gizchina.it/index.php?/forum/199-nubia-m2/ .

Για να το πετύχω με βοήθησαν:

-- το ποστ #702 του mythos01 στη σελ 47 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7492572#post7492572

-- το ποστ #712 του mythos01 στη σελ 48 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7492984#post7492984

-- όσα αναφέρονται στο gizchina για το πέρασμα custom recovery & rootάρισμα https://forum.gizchina.it/index.php?/topic/1003-sblocco-bootloader-twrp-e-root-per-nubia-m2/&tab=comments

-- το link στο 1ο ποστ εδώ, με "OΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ TWRP & ROOT" https://www.gizdev.com/install-twrp-recovery-root-zte-nubia-m2/

-- το βιντεάκι που έδωσε ο stratos76

-- ...όση εμπειρία έχω μέχρι τώρα από φλασαρίσματα!

 

Έχουμε και λέμε:

Α. Προετοιμασία.

1. Κατέβασα την κινέζικη ROM, https://rom.gizchina.it/upload/M2/NX551-update_1.59.zip. Την έβαλα στην κάρτα μνήμης.

2. Κατέβασα την custom ROM έκδοση του gizchina.it, που ήταν και ο τελικός "στόχος". Από εδώ https://rom.gizchina.it/nubia-m2-gizrom/ , (η GizROM - η πρώτη από όσες έχει εκεί). Την έβαλα στην κάρτα μνήμης.

3. Κατέβασα το GizFlasher M2 v2.zip ("tool" του gizchina για το Μ2), https://mega.nz/#!lZEXEbxJ!vi6vTPYVQ_7NiruaDjH0XGn3d5sF6Qpip1N7cbEox9E . Το αποσυμπίεσα στην επιφάνεια εργασίας του PC.

4. Κατέβασα το zip για το superSU για το root, από εδώ http://www.supersu.com/download (σε μορφή zip). Το έβαλα στην κάρτα μνήμης.

5. Πήρα backup με την εφαρμογή "Backup" του NubiaUI (στη ROM που είχε το τηλέφωνο εξ αρχής). Εγώ πήρα τις εφαρμογές (με τα δεδομένα τους), τις κλήσεις και τα SMS. Αυτό το backup είναι πολύ χρήσιμο, γιατί στη νέα ROM επανέφερα ακριβώς ότι είχα και στην παλιά, πολύ εύκολα. Αυτό το backup αποθηκεύεται στον κατάλογο "Νubia" στην εσωτερική μνήμη. Αντέγραψα όλον αυτό τον κατάλογο στην κάρτα μνήμης για να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στην νέα εγκατάσταση.

Β. Η διαδικασία για το πέρασμα του custom recovery.

1. Έκλεισα το τηλέφωνο.

2. Με power + volum up το άνοιξα στο "μαμά" recovery.

3. Έκανα wipe τις μνήμες cache και τα data.

4. Φλασάρισα την κινέζικη ROM (NX551-update_1.59). Αν θυμάμαι καλά η επιλογή στο recovery λέγεται update.

5. Ξεκίνησα το τηλέφωνο με ότι συνεπάγεται αυτό για μια καινούργια. Επιλογή γλώσσας, αγγλικά.

6. Όταν τέλειωσε με το πρώτο ξεκίνημα, εμφάνισα τις επιλογές για προγραμματιστές στις other system settings του τηλεφώνου (αυτό θεωρώ ότι δε χρειάζεται να το περιγράψω πως γίνεται) και ενεργοποίησα τα Unlock OEM (ξεκλείδωμα ΟΕΜ) και USB debaging (εντοπισμός σφαλμάτων USB).

Πάμε τώρα στο κομμάτι που χρειάζεται και το PC, που εμένα με παίδεψε κάπως. Τα βήματα Β7, B8 & B9 μπορεί να τα προσπεράσει κάποιος, αν είναι σίγουρος ότι έχει στημένους τους ADB drivers σωστά για τη συσκευή του. Εδώ θα γράψω το συμπέρασμα μετά από πολλές δοκιμές που έκανα. Συνεχίζω, λοιπόν.

7. Στο φάκελο που δημιουργήθηκε αποσυμπιέζοντας το GizFlasher M2 v2, υπάρχει ένα αρχείο με όνομα autorun.exe. Το έτρεξα με δικαιώματα διαχειριστή (δεξί πλήκτρο στο ποντίκι και η αντίστοιχη επιλογή). Σε ότι ζητούσε έβαζα yes (y). Όταν τελειώσει, το λέει.

Όμως το ότι τέλειωσε δε σημαίνει ότι ξεμπερδέψαμε με τους ADB drivers.

8. Σύνδεσα το τηλέφωνο και το άφησα να είναι σε charge only (μόνο φόρτιση, όχι μεταφορά αρχείων).

9. Πήγα στη διαχείριση συσκευών. Εκεί, στο άλλες συσκευές, εμφανιζόταν 2 άγνωστες συσκευές android. Στην κάθε μια επέλεξα ενημέρωση προγράμματος οδήγησης (δεξί πλήκτρο και η κατάλληλη επιλογή) --> Αναζήτηση προγραμμάτων οδήγησης στον υπολογιστή μου --> Επιλογή από λίστα προγραμμάτων οδήγησης στον υπολογιστή --> Android device --> Επόμενο --> Android ADB interfase έκδοση (την πρώτη πάνω πάνω) --> Επόμενο --> Ναι --> όταν τέλειωσε, κλείσιμο. Πλέον στη διαχείριση συσκευών, η μία από τις 2 άγνωστες συσκευές, άλλαξε κατηγορία και έγινε Android Device και Androide ADB interfase. Έκανα το ίδιο και για τις 2.

9β. Αντιγράφω, από επόμενο σχόλιο του Germak, κάτι που το έκανα αλλά δε θεώρησα ότι είχε μεγάλη σημασία:

<< σε windows 10 πριν τρέξετε το αρχείο αφού έχετε κάνει εγκατάσταση το adb drivers

ανοίγετε το cmd και τρέχετε πρώτα την εντολή "adb devices" ώστε να ενεργοποιηθουν

γιατι τα windows 10 δεν γουσταρουν το adb και το παρακάμπτουν καμιά φορά ... >>

Μιλάει για το αρχείο .bat, σαν αυτό που αναφέρω παρακάτω.

10. Στο φάκελο που δημιουργήθηκε αποσυμπιέζοντας το GizFlasher M2 v2, υπάρχει και ένα αρχείο με όνομα "GizFlasher.bat". Το έτρεξα με δικαιώματα διαχειριστή. Στο παράθυρο που εμφανίστηκε (το οποίο ήταν στα ιταλικά) έδωσα "1" και enter. Μετά από λίγο το τηλέφωνο επανεκκίνησε σε fastboot mode και στο παράθυρο στο PC εμφανίστηκαν αρκετά μηνύματα. Όταν τέλειωσε δεν θυμάμαι αν το τηλέφωνο ξαναμπούταρε. Στη συνέχεια στο παράθυρο που ήταν ανοιχτό στο PC έδωσα την επιλογή "2" και enter. Δεν θυμάμαι αν βγήκε κάποιο μήνυμα στο τηλέφωνο στο οποίο πάτησα OK. Στο τέλος το τηλέφωνο επανεκκίνησε σε custom recovery. Τότε ξεσύνδεσα και το τηλέφωνο από το PC.

Ουφ, επιτέλους πέρασα το custom recovery. Από δω και πέρα τα "γνωστά".

Γ. Πέρασμα custom ROM.

1. Είμαι στο custom recovery (συνεχίζοντας από το προηγούμενο βήμα, Β10)

2. Wipe τις μνήμες cache και τα data.

3. Φλασάρισα την custom ROM (M2_NubiaUI_M_1.10_GizRom).

4. Επανεκκίνηση του τηλεφώνου με την καινούργια RΟΜ, κάνοντας τα συνηθισμένα. Στην επιλογή γλώσσας, ελληνικά.

Δ. Rootάρισμα

1. Μπήκα στο custom recovery (κλείσιμο του τηλεφώνου και εκκίνηση με power + volume up).

2. Φλασάρισμα του "SuperSU-v2.82-201705271822.zip".

3. Επανεκκίνηση.

Ε. Επαναφορά εφαρμογών από την προηγούμενη Nubia ROM.

1. Αντέγραψα τον κατάλογο Nubia από την SD (που τον είχα κρατήσει) στην εσωτερική μνήμη.

2. Άνοιξα την εφαρμογή "Backup".

3. Έκανα επαναφορά του backup που φάνηκε μέσα στην εφαρμογή.

 

Αυτά!

Αν εξαιρέσουμε το θέμα με τους ADB drivers, όπου οι οδηγίες που έβρισκα ήταν κάπως "θολές", κατά τα άλλα η διαδικασία δεν είναι δύσκολη.

Καλή τύχη σε όποιον το προσπαθήσει.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις για τη ROM.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αληθινό ή βλακεία ...

Παίζει να είναι αληθινό. Έχω ρουταρει έτσι αρκετά τηλέφωνα στο παρελθόν. Άλλες φορές πάλι δε δούλευε. Θέλει δόκιμη. Αν το είχα δει το πρωί, θα το δοκίμαζα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι αληθινό. Έχω ρουταρει έτσι, αρκετά τηλέφωνα στο παρελθόν. Άλλες φορές πάλι, δε δούλευε. Θέλει δόκιμη. Αν το είχα δει το πρωί, θα το δοκίμαζα.

 

με mediatek παλιότερα και εγώ είχα ρουτάρει αρκετά τηλ, τώρα σε snap δεν ξέρω και μάλλον δεν θα το επιχειρούσα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω τι έκανα εγώ για να περάσω το custom recovery και την custom (nubia) ROM του gizchina.it

https://forum.gizchina.it/index.php?/forum/199-nubia-m2/ .

Για να το πετύχω με βοήθησαν:

-- το ποστ #702 του mythos01 στη σελ 47 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7492572#post7492572

-- το ποστ #712 του mythos01 στη σελ 48 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7492984#post7492984

-- όσα αναφέρονται στο gizchina για το πέρασμα custom recovery & rootάρισμα https://forum.gizchina.it/index.php?/topic/1003-sblocco-bootloader-twrp-e-root-per-nubia-m2/&tab=comments

-- το link στο 1ο ποστ εδώ, με "OΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ TWRP & ROOT" https://www.gizdev.com/install-twrp-recovery-root-zte-nubia-m2/

-- το βιντεάκι που έδωσε ο stratos76

-- ...όση εμπειρία έχω μέχρι τώρα από φλασαρίσματα!

 

Έχουμε και λέμε:

Α. Προετοιμασία.

1. Κατέβασα την κινέζικη ROM, https://rom.gizchina.it/upload/M2/NX551-update_1.59.zip. Την έβαλα στην κάρτα μνήμης.

2. Κατέβασα την custom ROM έκδοση του gizchina.it, που ήταν και ο τελικός "στόχος". Από εδώ https://rom.gizchina.it/nubia-m2-gizrom/ , (η GizROM - η πρώτη από όσες έχει εκεί). Την έβαλα στην κάρτα μνήμης.

3. Κατέβασα το GizFlasher M2 v2.zip ("tool" του gizchina για το Μ2), https://mega.nz/#!lZEXEbxJ!vi6vTPYVQ_7NiruaDjH0XGn3d5sF6Qpip1N7cbEox9E . Το αποσυμπίεσα στην επιφάνεια εργασίας του PC.

4. Κατέβασα το zip για το superSU για το root, από εδώ http://www.supersu.com/download (σε μορφή zip). Το έβαλα στην κάρτα μνήμης.

5. Πήρα backup με την εφαρμογή "Backup" του NubiaUI (στη ROM που είχε το τηλέφωνο εξ αρχής). Εγώ πήρα τις εφαρμογές (με τα δεδομένα τους), τις κλήσεις και τα SMS. Αυτό το backup είναι πολύ χρήσιμο, γιατί στη νέα ROM επανέφερα ακριβώς ότι είχα και στην παλιά, πολύ εύκολα. Αυτό το backup αποθηκεύεται στον κατάλογο "Νubia" στην εσωτερική μνήμη. Αντέγραψα όλον αυτό τον κατάλογο στην κάρτα μνήμης για να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στην νέα εγκατάσταση.

Β. Η διαδικασία για το πέρασμα του custom recovery.

1. Έκλεισα το τηλέφωνο.

2. Με power + volum up το άνοιξα στο "μαμά" recovery.

3. Έκανα wipe τις μνήμες cache και τα data.

4. Φλασάρισα την κινέζικη ROM (NX551-update_1.59). Αν θυμάμαι καλά η επιλογή στο recovery λέγεται update.

5. Ξεκίνησα το τηλέφωνο με ότι συνεπάγεται αυτό για μια καινούργια. Επιλογή γλώσσας, αγγλικά.

6. Όταν τέλειωσε με το πρώτο ξεκίνημα, εμφάνισα τις επιλογές για προγραμματιστές στις other system settings του τηλεφώνου (αυτό θεωρώ ότι δε χρειάζεται να το περιγράψω πως γίνεται) και ενεργοποίησα τα Unlock OEM (ξεκλείδωμα ΟΕΜ) και USB debaging (εντοπισμός σφαλμάτων USB).

Πάμε τώρα στο κομμάτι που χρειάζεται και το PC, που εμένα με παίδεψε κάπως. Τα βήματα Β7, B8 & B9 μπορεί να τα προσπεράσει κάποιος, αν είναι σίγουρος ότι έχει στημένους τους ADB drivers σωστά για τη συσκευή του. Εδώ θα γράψω το συμπέρασμα μετά από πολλές δοκιμές που έκανα. Συνεχίζω, λοιπόν.

7. Στο φάκελο που δημιουργήθηκε αποσυμπιέζοντας το GizFlasher M2 v2, υπάρχει ένα αρχείο με όνομα autorun.exe. Το έτρεξα με δικαιώματα διαχειριστή (δεξί πλήκτρο στο ποντίκι και η αντίστοιχη επιλογή). Σε ότι ζητούσε έβαζα yes (y). Όταν τελειώσει, το λέει.

Όμως το ότι τέλειωσε δε σημαίνει ότι ξεμπερδέψαμε με τους ADB drivers.

8. Σύνδεσα το τηλέφωνο και το άφησα να είναι σε charge only (μόνο φόρτιση, όχι μεταφορά αρχείων).

9. Πήγα στη διαχείριση συσκευών. Εκεί, στο άλλες συσκευές, εμφανιζόταν 2 άγνωστες συσκευές android. Στην κάθε μια επέλεξα ενημέρωση προγράμματος οδήγησης (δεξί πλήκτρο και η κατάλληλη επιλογή) --> Αναζήτηση προγραμμάτων οδήγησης στον υπολογιστή μου --> Επιλογή από λίστα προγραμμάτων οδήγησης στον υπολογιστή --> Android device --> Επόμενο --> Android ADB interfase έκδοση (την πρώτη πάνω πάνω) --> Επόμενο --> Ναι --> όταν τέλειωσε, κλείσιμο. Πλέον στη διαχείριση συσκευών, η μία από τις 2 άγνωστες συσκευές, άλλαξε κατηγορία και έγινε Android Device και Androide ADB interfase. Έκανα το ίδιο και για τις 2.

10. Στο φάκελο που δημιουργήθηκε αποσυμπιέζοντας το GizFlasher M2 v2, υπάρχει και ένα αρχείο με όνομα "GizFlasher.bat". Το έτρεξα με δικαιώματα διαχειριστή. Στο παράθυρο που εμφανίστηκε (το οποίο ήταν στα ιταλικά) έδωσα "1" και enter. Μετά από λίγο το τηλέφωνο επανεκκίνησε σε fastboot mode και στο παράθυρο στο PC εμφανίστηκαν αρκετά μηνύματα. Όταν τέλειωσε δεν θυμάμαι αν το τηλέφωνο ξαναμπούταρε. Στη συνέχεια στο παράθυρο που ήταν ανοιχτό στο PC έδωσα την επιλογή "2" και enter. Δεν θυμάμαι αν βγήκε κάποιο μήνυμα στο τηλέφωνο στο οποίο πάτησα OK. Στο τέλος το τηλέφωνο επανεκκίνησε σε custom recovery. Τότε ξεσύνδεσα και το τηλέφωνο από το PC.

Ουφ, επιτέλους πέρασα το custom recovery. Από δω και πέρα τα "γνωστά".

Γ. Πέρασμα custom ROM.

1. Είμαι στο custom recovery (συνεχίζοντας από το προηγούμενο βήμα, Β10)

2. Wipe τις μνήμες cache και τα data.

3. Φλασάρισα την custom ROM (M2_NubiaUI_M_1.10_GizRom).

4. Επανεκκίνηση του τηλεφώνου με την καινούργια RΟΜ, κάνοντας τα συνηθισμένα. Στην επιλογή γλώσσας, ελληνικά.

Δ. Rootάρισμα

1. Μπήκα στο custom recovery (κλείσιμο του τηλεφώνου και εκκίνηση με power + volume up).

2. Φλασάρισμα του "SuperSU-v2.82-201705271822.zip".

3. Επανεκκίνηση.

Ε. Επαναφορά εφαρμογών από την προηγούμενη Nubia ROM.

1. Αντέγραψα τον κατάλογο Nubia από την SD (που τον είχα κρατήσει) στην εσωτερική μνήμη.

2. Άνοιξα την εφαρμογή "Backup".

3. Έκανα επαναφορά του backup που φάνηκε μέσα στην εφαρμογή.

 

Αυτά!

Αν εξαιρέσουμε το θέμα με τους ADB drivers, όπου οι οδηγίες που έβρισκα ήταν κάπως "θολές", κατά τα άλλα η διαδικασία δεν είναι δύσκολη.

Καλή τύχη σε όποιον το προσπαθήσει.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις για τη ROM.

Πιο λιανά δεν γίνεται!!

Ένα tip ακόμα... εγώ χρησιμοποίησα το magisk αντί του SuperSU επειδή έχει κάποιες δυνατότητες ακόμα όπως να μπορείς να το "κρύψεις" από κάποιες εφαρμογές που πιθανόν να είναι "αλλεργικές" στο ρουτάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Την miui 9 από gizchina την έχει περάσει κανείς; Έχω xiaomi 20 μήνες και όσο να 'ναι έχω συνηθίσει τις ευκολίες που μου παρείχε η μιούι .
Link to comment
Share on other sites

...

Ένα tip ακόμα... εγώ χρησιμοποίησα το magisk αντί του SuperSU επειδή έχει κάποιες δυνατότητες ακόμα όπως να μπορείς να το "κρύψεις" από κάποιες εφαρμογές που πιθανόν να είναι "αλλεργικές" στο ρουτάρισμα!

Υπάρχει εύκολος τρόπος να το περάσω και να καταργήσω το SuperSU?

Αν και για την ώρα οι εφαρμογές των τραπεζών που δοκίμασα δουλεύουν. Αλλά ας έχω μια λύση έτοιμη αν χρειαστεί.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο project είναι, προσθήκες στο builtprop για camera2API και Google camera. Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω τι έκανα εγώ για να περάσω το custom recovery και την custom (nubia) ROM του gizchina.it

......

Αυτά!

Αν εξαιρέσουμε το θέμα με τους ADB drivers, όπου οι οδηγίες που έβρισκα ήταν κάπως "θολές", κατά τα άλλα η διαδικασία δεν είναι δύσκολη.

Καλή τύχη σε όποιον το προσπαθήσει.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις για τη ROM.

 

Μπράβο βρε φίλε, κατατοπιστικότατος!

Σε ευχαριστούμε

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο project είναι, προσθήκες στο builtprop για camera2API και Google camera.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την 1.11, έχει διαφορές? Έχει επιπλέον πράγματα? Διαφέρει στις ταχύτητες?

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εύκολος τρόπος να το περάσω και να καταργήσω το SuperSU?

Αν και για την ώρα οι εφαρμογές των τραπεζών που δοκίμασα δουλεύουν. Αλλά ας έχω μια λύση έτοιμη αν χρειαστεί.

Κάνεις uninstall to SuperSU και κάνεις install το magisk μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά, επιτέλους πήραν μπροστά τα ωραία, βελτιώσεις και πειράγματα γιαυτό το υπέροχο κινητό.Και παλι συγχαρητήρια σε οσους το παλεβουν για κάτι καλύτερο!
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο project είναι, προσθήκες στο builtprop για camera2API και Google camera.

Το τηλέφωνο έχει δυνατότητα για πλήρη υποστήριξη camera2 API. Η εφαρμογη κάμερας της Nubia, όχι.

 

Από τη στιγμή που η ROM είναι rootαρισμενη, είναι εύκολο να ενεργοποιηθεί το camera2 API. Προσθέτουμε στο built.prop τη γραμμή

persist.camera.HAL3.enabled=1

και είμαστε ΟΚ.

Εδώ https://appuals.com/enable-camera2-api-shoot-raw-android/ , μπορεί να διαβάσει κανείς πιο αναλυτικά.

Εγώ, πρώτα έκανα ένα αντίγραφο του built.prop, για την περίπτωση που πάει κάτι στραβά (με ενα file explorer που με πρόσβαση root μπορεί να διαχειριστεί τα αρχεία συστήματος) και μετά πρόσθεσα ότι έπρεπε στο built.prop.

Για file explorer δε θυμάμαι ποιον χρησιμοποίησα. Για την προσθήκη στο built.prop χρησιμοποίησα το Builtprop editor.

Τέλος, με το Camera2 probe μπορεί να δει κανείς την κατάσταση camera2 API που εχει ρυθμιστεί και υποστηρίζει η συσκευή.

 

Σε ότι αφορά Google camera, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο παλιές εκδόσεις, γιατί οι νέες δεν υποστηρίζουν Android 6.

Εγω χρησιμοποίησα την έκδοση 3.2.045. Την κατέβασα από εδώ https://www.apkmirror.com/uploads/?q=camera .

Δεν εντυπωσιάστηκα. Και η open camera μια χαρά είναι.

 

Γενικά δεν είδα κάποια διαφορά στις φωτογραφίες, γι αυτό και ξαναγύρισα στην προηγούμενη κατάσταση (απενεργοποιησα το camera2 API), ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και τη "μαμά" κάμερα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει δυνατότητα για πλήρη υποστήριξη camera2 API. Η εφαρμογη κάμερας της Nubia, όχι.

 

Από τη στιγμή που η ROM είναι rootαρισμενη, είναι εύκολο να ενεργοποιηθεί το camera2 API. Προσθέτουμε στο built.prop τη γραμμή

persist.camera.HAL3.enabled=1

και είμαστε ΟΚ.

Εδώ https://appuals.com/enable-camera2-api-shoot-raw-android/ , μπορεί να διαβάσει κανείς πιο αναλυτικά.

Εγώ, πρώτα έκανα ένα αντίγραφο του built.prop, για την περίπτωση που πάει κάτι στραβά (με ενα file explorer που με πρόσβαση root μπορεί να διαχειριστεί τα αρχεία συστήματος) και μετά πρόσθεσα ότι έπρεπε στο built.prop.

Για file explorer δε θυμάμαι ποιον χρησιμοποίησα. Για την προσθήκη στο built.prop χρησιμοποίησα το Builtprop editor.

Τέλος, με το Camera2 probe μπορεί να δει κανείς την κατάσταση camera2 API που εχει ρυθμιστεί και υποστηρίζει η συσκευή.

 

Σε ότι αφορά google camera, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο παλιές εκδόσεις, γιατί οι νέες δεν υποστηρίζουν Android 6.

Εγω χρησιμοποίησα την έκδοση 3.2.045. Την κατέβασα από εδώ https://www.apkmirror.com/uploads/?q=camera .

Δεν εντυπωσιάστηκα. Και η open camera μια χαρά είναι.

 

Γενικά δεν είδα κάποια διαφορά στις φωτογραφίες, γι αυτό και ξαναγύρισα στην προηγούμενη κατάσταση (απενεργοποιησα το camera2 API), ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και τη "μαμά" κάμερα.

Να σου πω Baniko, πότε κατεβαίνεις Αθήνα να μαζευτούμε να μας φτιάξεις τα τηλέφωνα? Πάντα με το αζημίωτο βέβαια! Χα χα.

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα.

Πρώτο post λοιπόν!

Εχω και εγω στην κατοχή μου αυτη την συσκευή και μπορώ να πω οτι μέχρι στιγμής είναι όλα τέλεια.

Για να συνεισφέρω ομως λιγο και εγω σε αυτην την κοινότητα καθησα και

ξαναέγραψα το πρόγραμμα για να περάσουμε το TWRP καθως και

το ιδιο το TWRP απο την αρχη μιας και το αλλο ειχε καποια bugs.

Πλεον το TWRP ειναι με το "μαμά" splash screen και οχι αυτο του gizchina

καθώς επίσης διόρθωσα και τα λάθη που βρήκα.

Για να το περάσετε {αν θέλετε} ακολουθείτε την γνωστή διαδικασία.

τρέχοντας ως διαχειριστής το MyPhone Flasher.bat

Θα φτιάξω στο μέλλον λιγο και την rom M2_NubiaUI_M_1.10_GizRom

γιατι εχει κάποια μικρο θεμματακια και αυτή.

 

**σε windows 10 πριν τρέξετε το αρχείο αφού έχετε κάνει εγκατάσταση το adb drivers

ανοίγετε το cmd και τρέχετε πρώτα την εντολή "adb devices" ώστε να ενεργοποιηθουν

γιατι τα windows 10 δεν γουσταρουν το adb και το παρακάμπτουν καμιά φορά ....

 

download:

https://mega.nz/#!MioHWBCY!cxMB3aiq5fhqVtgZ25f_S0_PLjTWq_OTQrbjS_2xHmw

screenshot:

Capture1.jpg

Edited by Germak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα.

Πρώτο post λοιπόν!

Εχω και εγω στην κατοχή μου αυτη την συσκευή και μπορώ να πω οτι μέχρι στιγμής είναι όλα τέλεια.

Για να συνεισφέρω ομως λιγο και εγω σε αυτην την κοινότητα καθησα και

ξαναέγραψα το πρόγραμμα για να περάσουμε το TWRP καθως και

το ιδιο το TWRP απο την αρχη μιας και το αλλο ειχε καποια bugs.

Πλεον το TWRP ειναι με το "μαμά" splash screen και οχι αυτο του gizchina

καθώς επίσης διόρθωσα και τα λάθη που βρήκα.

Για να το περάσετε {αν θέλετε} ακολουθείτε την γνωστή διαδικασία.

τρέχοντας ως διαχειριστής το MyPhone Flasher.bat

Θα φτιάξω στο μέλλον λιγο και την rom M2_NubiaUI_M_1.10_GizRom

γιατι εχει κάποια μικρο θεμματακια και αυτή.

 

**σε windows 10 πριν τρέξετε το αρχείο αφού έχετε κάνει εγκατάσταση το adb drivers

ανοίγετε το cmd και τρέχετε πρώτα την εντολή "adb devices" ώστε να ενεργοποιηθουν

γιατι τα windows 10 δεν γουσταρουν το adb και το παρακάμπτουν καμιά φορά ....

 

download:

https://mega.nz/#!MioHWBCY

screenshot:

Capture1.jpg

Άψογος!

 

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι κλειδωμένο όμως αν μπορείς ανέβασε το αλλού

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Nubia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...