Jump to content

Phablet 5,7- 6,2 inches μεχρι 200 ευρω


antogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Ψαχνω για κινητο για 50 χρονων για να βλεπει βιντεο σε streaming σε μεγαλη οθονη. Δεν θελω κατι ιδιαιτερο, απλα να μην εχει καμερα τραγικη και η μπαταρια να βγαζει ανετα μερα με μετρια χρηση. Και φυσικα να μην κολλαει σε απλα πραγματα και βιτεο streaming

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. ΜΕΧΡΙ 200

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 6in +-0,2

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΠΧ banggood)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) ΝΑΙ

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ΟΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; οχι φλασαρισμα. Αλλιως θα επαιρνα το le tv lemax 2

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. ΑΔΙΑΦΟΡΟ

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Αυτονομια, Καμερα, Ταχυτητα

 

Ειδα το Ulephone Power 3 Και το Umidigi S2 αλλα και το honor 7x που μου αρεσαν στα χαρτια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το redmi 5 plus στα χρήματα που ζητάς

Δεν ξέρω αν έχει 800 μπάντα όμως

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το redmi 5 plus στα χρήματα που ζητάς

Δεν ξέρω αν έχει 800 μπάντα όμως

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Δυστυχώς δεν έχει, μόνο οι global edition έχουν (αν θα βγει για το συγκεκριμένο).

Link to comment
Share on other sites

Eίπαμε Honor 7x (ίδιο ουσιαστικά με το Huawei mate 10 lite) preorder στο banggood 174ευρώ !!!!!

Κωδικός: BGH7X432

Εκεί κατέληξα και εγώ. Το θέμα είναι ότι δεν μου βγάζει priority Lineker mail.

Επίσης το preorder τι σημαίνει; ποτέ θα έιναι διαθέσιμο;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβουμε λίγο σε ίντσες υπάρχει άλλη επιλογή; γιατί είδα το mi max 2 αλλά δεν έχει Β20

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που κοιτάς με 800αρα υπάρχει μόνο αυτό https://www.skroutz.gr/s/9595109/Sony-Xperia-XA-Ultra-16GB.html Υστερεί βέβαια αρκετά.

 

Πάντως να σημειωθεί ότι οι 5.9 ιντσες σε αναλογια 18:9 ειναι τελικά σαν 5.4 ιντσες σε αναλογια 16:9. Οπότε αν βλέπει υλικό σε τέτοια αναλογια (πχ φωτογραφίες, βίντεο κλπ) δεν ξέρω κατα πόσο θα εξυπηρετήσει το honor 7x όσον αφορά το ποσο άνετα θα βλέπει.

 

Προσωπικά θα αντιπρότεινα κανένα le max 2 που το βρισκεις κάπου 130 ευρω Κινα. Είναι 5.7 ιντσες αναλογιας 16:9 και εχει και εκδοση με 800αρα. (ακυρο μόλις ειδα οτι το απέρριψες)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που κοιτάς με 800αρα υπάρχει μόνο αυτό https://www.skroutz.gr/s/9595109/Sony-Xperia-XA-Ultra-16GB.html Υστερεί βέβαια αρκετά.

 

Πάντως να σημειωθεί ότι οι 5.9 ιντσες σε αναλογια 18:9 ειναι τελικά σαν 5.4 ιντσες σε αναλογια 16:9. Οπότε αν βλέπει υλικό σε τέτοια αναλογια (πχ φωτογραφίες, βίντεο κλπ) δεν ξέρω κατα πόσο θα εξυπηρετήσει το honor 7x όσον αφορά το ποσο άνετα θα βλέπει.

 

Προσωπικά θα αντιπρότεινα κανένα le max 2 που το βρισκεις κάπου 130 ευρω Κινα. Είναι 5.7 ιντσες αναλογιας 16:9 και εχει και εκδοση με 800αρα. (ακυρο μόλις ειδα οτι το απέρριψες)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι δεν τον πειράζει ότι η αναλογία δεν είναι 16.9 αλλά δεν ξέρω και σίγουρα. Αλήθεια σε τι βολεύει το 18.9;

 

Για το Le max 2 το απέρριψα γιατί από όσα λένε όλοι εδώ μέσα δεν το παίρνεις αν δεν είσαι έμπειρος χρήστης. Και εγώ το μόνο που δεν έχω όρεξη είναι να ασχολούμαι με το κινητό του πεθερός μου.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα λες ότι το θες για να χει μεγάλη εικόνα ή γραμματα, στην οθόνη των 18:9 οι 5.9 ιντσες δεν ειναι 5.9 :) . Οι 18:9 ειναι απλα για να εμφανίζει περισσότερο υλικό στην οθόνη και όχι μεγαλύτερο. Οπότε εικονίδια και γραμματα δεν θα ειναι τόσο μεγάλα από η μια πλευρά παραμένει σαν 5.3 ιντσες. Αν μάλιστα βλέπεις υλικό 16:9 (βίντεο, φωτογραφίες κλπ) τότε απλά εχεις μαυρες μπάρες στα πλαϊνά.

 

Κοίτα, ένα φλασάρισμα θα κάνεις στο Le Max 2 να βάλεις κάποια rom που το 90% του ειναι ελληνικά και τέλος. Από την άλλη, αν δεν θες να ασχοληθείς, πιστεύω ότι δεν έχει νοημα να κοιτάς οθόνες 18:9.... και μια 16:9 των 5,5 ιντσων καλή ειναι. Μην σου πω ότι θα φαίνονται και μεγαλύτερα σε αυτήν ;)

 

Οπότε το ζουμι της όλης ιστορίας ειναι στην εξής ερώτηση: θέλει να εμφανίζεται περισσότερο υλικό στην οθόνη (πχ να μην έχει σκρολαρίσματα όταν σερφάρει) ή να τα βλέπει μεγαλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Αμα λες ότι το θες για να χει μεγάλη εικόνα ή γραμματα, στην οθόνη των 18:9 οι 5.9 ιντσες δεν ειναι 5.9 :) . Οι 18:9 ειναι απλα για να εμφανίζει περισσότερο υλικό στην οθόνη και όχι μεγαλύτερο. Οπότε εικονίδια και γραμματα δεν θα ειναι τόσο μεγάλα από η μια πλευρά παραμένει σαν 5.3 ιντσες. Αν μάλιστα βλέπεις υλικό 16:9 (βίντεο, φωτογραφίες κλπ) τότε απλά εχεις μαυρες μπάρες στα πλαϊνά.

 

Κοίτα, ένα φλασάρισμα θα κάνεις στο Le Max 2 να βάλεις κάποια rom που το 90% του ειναι ελληνικά και τέλος. Από την άλλη, αν δεν θες να ασχοληθείς, πιστεύω ότι δεν έχει νοημα να κοιτάς οθόνες 18:9.... και μια 16:9 των 5,5 ιντσων καλή ειναι. Μην σου πω ότι θα φαίνονται και μεγαλύτερα σε αυτήν ;)

 

Οπότε το ζουμι της όλης ιστορίας ειναι στην εξής ερώτηση: θέλει να εμφανίζεται περισσότερο υλικό στην οθόνη (πχ να μην έχει σκρολαρίσματα όταν σερφάρει) ή να τα βλέπει μεγαλύτερα;

Κοίτα να δεις. Για βίντεο το θέλει κυρίως. Αλλά του αρέσει πολύ η οθόνη στο δικό μου (mate 10 pro) γιατί διαβάζει πιο άνετα τις ειδήσεις. Να σου πω τον είδα να ψήνεται και για 6.5 οθόνη αλλά δεν βρήκα τίποτα αξιόλογο. Έχεις να προτείνεις τίποτα; αλλιώς πάω για honor 7x η για Le max 2

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τίποτα αξιόπιστο με 800αρα και οθόνη άνω των 5,7 μέχρι τα 200 ευρώ;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα και παρήγγειλα χθες το honor 7x. Η κατηγορία αυτών των κινητών τελικά σε χρήματα μέχρι 250 ευρώ είναι ορφανή...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αυτά τα λεφτά μόνο το mi max 2 υπάρχει χωρίς 800αρα. Κρίμα που δεν βγηκε έκδοση με b20.

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αυτά τα λεφτά μόνο το mi max 2 υπάρχει χωρίς 800αρα. Κρίμα που δεν βγηκε έκδοση με b20.

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο εύχομαι.

Ναι αυτό και το honor 7x. Δύο μόνο τηλέφωνα και αυτά χωρίς 800αρα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...