Jump to content

Οι εφαρμογές που υποστηρίζουν το PIP στο Android Oreo


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/68301/capture.jpg?today=1513540231

 

Ένα από τα απαραίτητα χαρακτηριστικά του Android Oreo, είναι και το PIP mode. Σε αυτό το άρθρο, κάνουμε μια πολύ σύντομη αναφορά για το πως λειτουργεί και ποιες εφαρμογές είναι συμβατές με αυτή τη λειτουργία. Πρόκειται στην ουσία για ένα παράθυρο, το οποίο επικαλύπτει άλλα μέρη του συστήματος. Εκτός από την παρακολούθηση video ενώ κάνετε browsing σε άλλα site, εφαρμογές, το PIP λειτουργεί και με τους χάρτες αλλά και με τις βιντεοκλήσεις. Μπορείτε να βρείτε την επιλογή αυτή στο Android oreo, μεταβαίνοντας στο Special app access menu και μετά το PIP. Όταν πατήσετε αυτού, θα δείτε μια λίστα με όλα τα συμβατά apps.

 

Η χρήση του PIP είναι πολύ εύκολη. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ανοίξετε ένα συμβατό app και κατά τη διάρκεια του video ή της video κλήσης, ανοίξτε το full-screen mode και μετά πιέστε το Home button. Δεν λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις, για παράδειγμα το Youtube, περιορίζει τη λειτουργία στους επί πληρωμή χρήστες του Youtube Red account.

 

Ποιες εφαρμογές είναι συμβατές με το PIP mode;

 

Στην εφαρμογή του Youtube είναι διαθέσιμο μόνο στους Youtube Red συνδρομητές. Αποτελεί μια επί πληρωμή υπηρεσία για χρήστες στις ΗΠΑ, Αυστραλία, Μεξικό, Νέα Ζηλανδία και Νότια Κορέα. Το Google Duo αποτελεί ακόμη μια εφαρμογή με υποστήριξη για PIP mode κατά τη διάρκεια βίντεο κλήσεων. Όταν βρίσκεστε σε full screen mode, πατήστε το πλήκτρο home και θα πρέπει να δουλέψει χωρίς πρόβλημα. Όμως η εφαρμογή Maps είναι συμβατή με το PIP mode μόνο με το voice navigation mode. Ακόμη, το VLC είναι μια άλλη εφαρμογή που έρχεται με ένα feature που αποκαλείται pop-up floating window, που ενεργοποιεί τριών μεγεθών floating windows συμβατά με το PIP.

 

Φυσικά υπάρχουν και άλλα apps που λειτουργούν με αυτό το mode, ενώ όσο αυξάνει το μερίδιο του Android Oreo, ακολούθως θα αυξάνονται και αυτά.

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

Sorry Google αλλά άργησες. Έχουμε pip split screen κτλ χρόνια τώρα στα Samsung και σε όλες τις εφαρμογές όχι μόνο σε 2 3. Να ναι καλά το Android χωρις αυτό θα είμασταν 10 χρόνια πίσω.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sorry Google αλλά άργησες. Έχουμε pip split screen κτλ χρόνια τώρα στα Samsung και σε όλες τις εφαρμογές όχι μόνο σε 2 3. Να ναι καλά το Android χωρις αυτό θα είμασταν 10 χρόνια πίσω.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή είχα το s3 και split screen δεν έχει καμία σχέση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το s3 και split screen δεν έχει καμία σχέση
Τι εννοείς? Το s3 δεν είχε νομίζω split screen.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Το s3 δεν είχε νομίζω split screen.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είχε,εννοώ ότι δεν ήταν τόσο εύχρηστο όσο τώρα,το pip είναι στην 8 έκδοση το split screen είναι από την 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...