Jump to content

Xiaomi Watch AMAZFIT Pace 2


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραθετω κειμενο που βρηκα για τη μπαταρια

If you don't have a damaged watch, either eventual defect or water damage (remember, Pace is IP67 what means it only resists to eventual water submersion, not shower, not pool, etc, Stratos is OK for swimming, etc, of course), then most probably it's a sync or Bluetooth issue.

 

Note that all tests are done with stock firmware (no custom ROM) and the correct Amazfit app installed and only the correct one (CN Amazfit for Chinese ROMs and EN one for international Pace). If you have installed any APK, also uninstall them as they may cause problems. If you have unlocked watch's bootloader or flashed another firmware remember that you did it on your own risk, and now your warranty is voided and you cannot return the watch.

 

First thing to check if watch is good: enabled Airplane mode on your watch and observe battery drain for a few hours using the recommended settings in the end of the post. Make sure there are no alarms configured in the watch. This way the watch cannot use more than 10% of battery per hour. If it does then probably you have a hardware problem. Factory reset watch (it will erase all data on watch) and answer NO when Amazfit app asks if you want to restore old data (it may be corrupted, causing sync to not work and drain battery much faster), then try again. If it is still the same, probably it's defective.

 

Once you are sure the watch is fine, let's find out what is causing the problem...

 

Some phones have issues with Bluetooth and WiFi, making syncing with the watch not reliable, so the watch will drain much more battery trying to connect and sync data all the time. You can test this by putting the phone in Airplane mode and enabling only Bluetooth, then check the battery for a few hours. Or test with another phone the same way.

 

The other cause is a result of corrupted data or problems syncing with either Amazfit or Strava cloud. First, go to watch settings and disable Autoupload, then remove or pause Strava syncing. If this fixes your problem, then you must fix the sync with Strava somehow, maybe reset your data on Strava, create a new account for sync with Amazfit or update data manually.

 

If it doesn't fix then probably you have errors when opening Amazfit app, it shows a red bar at the bottom instead of a green one when syncing data. In this case you can try to unpair and pair the watch again, and choose NO when it asks if you want to retrieve the old data. If it doesn't help, try unpairing and creating a new account for Amazfit app, then pair the watch using the new account.

 

To increase battery life (with tips from group members):

- Make sure "continuous heart rate measurement" is OFF on the HR widget (don't worry, it will always measure HR during activities). Also check if you didn't enable the option in "Huami lab" in settings (it enabled continuous HR and send data anonymously to Huami);

- Turn "Auto upload"/"Auto sync" in watch Settings to OFF;

- Turn brightness to zero when outside and you have a watch with transflective display (you won't need it in day light);

- Turn "Awake on wrist movement" OFF (awake screen with button or enable double tap in watch settings);

- In the newer firmwares, there is an option in Settings called "Activity reminders", make sure you turn both ON, save then turn them OFF again (it's a bug, you must enable then disable both);

- Pick a stock watchface with NO weather info, specially if you are on iOS or the weather doesn't work well with you location (watch will try to get weather info when there are errors and it will drain more battery);

- Use Airplane mode when away from phone and/or auto Airplane mode at night while you sleep (don't worry, it will monitor your sleep even in airplane mode);

- Alarms on watch use a lot of battery even if they are disabled (bug maybe?), so *delete all alarms* on watch if you are not using them (it used to be a bug but some users reported it is working correctly in latest firmwares);

- Avoid installing APKs, specially the ones that run in the background, this will increase battery drain, specially if it's an APK watchface that is not compatible with your firmware;

- Avoid discharging the watch bellow 10%, it's not good for the battery;

- Also avoid leaving the watch on charger for long periods (>24h);

- If you won't use the watch for many days, turn it off with battery > 50%;

- To get actual full charge, leave the watch on charger for more or less 30min after it shows 100% charged to really fill the battery completely with trickle charging;

- If the watch is new, battery will get better after you fully charge it 3-5 times, simply follow the instructions above.

 

************************************************************

Some things may cause abnormal battery drain while in airplane mode:

- Continuous HR is enabled;

- Alarms (delete them, disabling only doesn't work - maybe it is fixed in latest firmwares);

- Bluetooth accessory is connected to watch;

- APK with bad behavior (do not install any APK when unpairing/pairing for testing purposes);

- No weather info: sync weather at least once with phone to make sure it's fine.

************************************************************

 

PS: *Please* no discussion about if Pace can or cannot be used in shower/bath, it can't. If you did and it didn't damage your watch then you are lucky, don't tell other people that they can do it because it *will* eventually damage the watch. Even for Stratos, Huami clearly states: avoid hot water and soap/detergent, both things affect the sealing and can make water get into the watch. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 128
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων π.χ. viber, whats up απευθείας στην οθόνη του ρολογιού?

 

Ναι, αν και δεν ειναι ιδιαίτερα βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα συνδεδεμένο για αρκετούς μήνες το stratos στο Oneplus 3 και λειτουργούσε μια χαρά. Ειδοποιήσεις, εισερχόμενες κλήσεις κτλ.

 

Από την προηγούμενη βδομάδα που πήρα το Mate 20 Pro, δεν έχω καθόλου ειδοποιήσεις, εκτός από 2-3 φορές που εμφανίστηκε το όνομα της επαφής που με καλούσε.

Όταν ανοίγω το Amazfit app δείχνει να είναι κανονικά συνδεδεμένο, μου δείχνει μετά από κάποια δευτερόλεπτα που χρειάζεται για το sync, το πόσα βήματα έχω κάνει, αλλά ειδοποιήσεις δεν έχω.

Την σύζευξη με το κινητό την έκανα μετά από hard reset του ρολογιού (μάλλον δεν γίνεται με άλλο τρόπο).

 

Γνωρίζετε τί μπορεί να φταίει;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δώσει τις απαιτούμενες άδειες στην εφαρμογή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δώσει τις απαιτούμενες άδειες στην εφαρμογή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, τις έχω δώσει όλες.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι ξέπλυμα χρωμάτων είναι αυτό στην οθόνη ρε παιδιά?

Δεν είχε τύχει να το δω βράδυ/σε σκοτεινό περιβάλλον.

Ξενερωσα.

Θύμισε κάτι οθόνες κινεζικών κινητών πριν 10+ χρόνια.

 

Γμτ και το είχα στο προγραμμα για αγορά. Ενω τη μέρα είναι σούπερ, το βράδυ βραστα.

 

Κρίμα και είναι πανέμορφο....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ξέπλυμα χρωμάτων είναι αυτό στην οθόνη ρε παιδιά?

Δεν είχε τύχει να το δω βράδυ/σε σκοτεινό περιβάλλον.

Ξενερωσα.

Θύμισε κάτι οθόνες κινεζικών κινητών πριν 10+ χρόνια.

 

Γμτ και το είχα στο προγραμμα για αγορά. Ενω τη μέρα είναι σούπερ, το βράδυ βραστα.

 

Κρίμα και είναι πανέμορφο....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειναι το τίμημα για να ειναι “always on”

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο τίμημα να το βράσω :p

 

Ότι τίποτε άλλο, αλλά το verge είναι χάλια εμφανισιακά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ξέπλυμα χρωμάτων είναι αυτό στην οθόνη ρε παιδιά?

Δεν είχε τύχει να το δω βράδυ/σε σκοτεινό περιβάλλον.

Ξενερωσα.

Θύμισε κάτι οθόνες κινεζικών κινητών πριν 10+ χρόνια.

 

Γμτ και το είχα στο προγραμμα για αγορά. Ενω τη μέρα είναι σούπερ, το βράδυ βραστα.

 

Κρίμα και είναι πανέμορφο....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχεις μπει στο πνεύμα αγαπητέ...

Η οθόνη είναι καταπληκτική. Ξέχασε ότι ήξερες μέχρι τώρα. Δεν είναι ηλεκτρονική οθόνη που την πατάς και έχει ωραία χρωματάκια. Είναι reflective. Κάτι σαν ink. Αντανακλά το φως. Όσο πιο Φωτεινό είναι το περιβάλλον τόσο πιο ευκρινής είναι. Το βράδυ βέβαια πατάς το κουμπί για να δεις τα απαραίτητα.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει κανένας υπόψιν που μπορούμε να βρούμε το μεταλικό μπρασελέ που βγαίνει για το stratos;
Εννοείς αυτό;

https://orange-shop.gr/product/%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AD-xiaomi-amazfit-pace-stratos-stainless-steel-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-oem/?ref=bestprice.gr

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια θυμιστε μου κατι, 22 χιλιοστα δεν ειναι το λουρακι του?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας υπόψιν που μπορούμε να βρούμε το μεταλικό μπρασελέ που βγαίνει για το stratos;
Αυτός είναι πιο όμορφος.

Γράψε στο eBay, 22mm ceramic bracelet9c79d810cdf8c98c678c99a2b480ed11.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς τζαμακι επάνω επειδή χτυπιέται αρκετά φοβάμαι μην γρατζουνιστη η οθόνη

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει βάλει κανείς τζαμακι επάνω επειδή χτυπιέται αρκετά φοβάμαι μην γρατζουνιστη η οθόνη

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2

 

Έχω βάλει σιλικόνης. Επειδή έχει καμπύλη δεν μπαίνει κάτι άλλο. Ένας φίλος που έχει το ίδιο δυστυχώς του έκανε μια γρατζουνιά ίσα που φαίνεται γατί το κοπάνησε κατά λάθος σε πέτρα στην παραλία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω για ένα πρόβλημα (?) που έχω με το Stratos 2 (δεν βρήκα δικό του thread γι' αυτό γράφω εδώ).

Είναι 2 μέρες τώρα που ρουφάει την μπαταρία ! Ενώ πριν έβγαζε άνετα 4-5 μέρες για να φτάσει στο 20-25% τώρα φτάνει στο 50% σε μισή μέρα !! Το φόρτισα χθες το βράδυ στο 100% πριν πάω για ύπνο (2π.μ), δεν το φόραγα στην διάρκεια του ύπνου, δεν έκανα καμιά καταγραφή αθλήματος, ο φωτισμός είναι στο 1 (κατώτατο επίπεδο), έχει δεχθεί 3-4 ειδοποιήσεις από τηλ. κλήσεις, viber και sms και η μπαταρία τώρα (14:30) είναι ήδη στο 49% !! Το έκανα και reboot χθες μήπως και στρώσει αλλά δεν...

Γνωρίζει κανείς τι να κοιτάξω, κάποια ρύθμιση ?

Υπόψη ότι το έχω καινούργιο από τέλος Ιουλίου 2019.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για ένα πρόβλημα (?) που έχω με το Stratos 2 (δεν βρήκα δικό του thread γι' αυτό γράφω εδώ).

Είναι 2 μέρες τώρα που ρουφάει την μπαταρία ! Ενώ πριν έβγαζε άνετα 4-5 μέρες για να φτάσει στο 20-25% τώρα φτάνει στο 50% σε μισή μέρα !! Το φόρτισα χθες το βράδυ στο 100% πριν πάω για ύπνο (2π.μ), δεν το φόραγα στην διάρκεια του ύπνου, δεν έκανα καμιά καταγραφή αθλήματος, ο φωτισμός είναι στο 1 (κατώτατο επίπεδο), έχει δεχθεί 3-4 ειδοποιήσεις από τηλ. κλήσεις, viber και sms και η μπαταρία τώρα (14:30) είναι ήδη στο 49% !! Το έκανα και reboot χθες μήπως και στρώσει αλλά δεν...

Γνωρίζει κανείς τι να κοιτάξω, κάποια ρύθμιση ?

Υπόψη ότι το έχω καινούργιο από τέλος Ιουλίου 2019.

 

Δύο πιθανά σενάρια.

 

Ο αισθητήρας για μέτρηση παλμών είναι μόνιμα ενεργοποιημένος; Αν και πάλι δεν θα έπρεπε να τραβάει τόση μπαταρία.

 

Δεύτερο σενάριο που έχω δει ότι τραβάει υπερβολικά πολύ μπαταρία χωρίς όμως να καταλαβαίνω τον λόγο είναι το χρονόμετρο όταν το χρησιμοποιώ. Παίζει κανένα τέτοιο σενάριο να τρέχει στο παρασκήνιο;

 

Μήπως να έκανες καμιά επαναφορά; Έχεις την τελευταία έκδοση;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δύο πιθανά σενάρια.

 

Ο αισθητήρας για μέτρηση παλμών είναι μόνιμα ενεργοποιημένος; Αν και πάλι δεν θα έπρεπε να τραβάει τόση μπαταρία.

 

Δεύτερο σενάριο που έχω δει ότι τραβάει υπερβολικά πολύ μπαταρία χωρίς όμως να καταλαβαίνω τον λόγο είναι το χρονόμετρο όταν το χρησιμοποιώ. Παίζει κανένα τέτοιο σενάριο να τρέχει στο παρασκήνιο;

 

Μήπως να έκανες καμιά επαναφορά; Έχεις την τελευταία έκδοση;

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και όχι ούτε το χρονόμετρο είναι on (ούτε το χρησιμοποίησα πρόσφατα) ούτε ο αισθητήρας παλμών καταγράφει...

Η έκδοση που έχει είναι η 2.3.10.5 , η τελευταία δεν είναι ?

 

Edit. Τώρα είδα - ψάχνοντας τις connection - ότι ήταν ενεργοποιημένο το w-fi ενώ τώρα το έκανα πάλι pair με το κινητό μέσω Bluetooth. Για να δούμε μήπως αυτό (το WI-FI) ρουφούσε την μπαταρία...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και όχι ούτε το χρονόμετρο είναι on (ούτε το χρησιμοποίησα πρόσφατα) ούτε ο αισθητήρας παλμών καταγράφει...

Η έκδοση που έχει είναι η 2.3.10.5 , η τελευταία δεν είναι ?

 

Edit. Τώρα είδα - ψάχνοντας τις connection - ότι ήταν ενεργοποιημένο το w-fi ενώ τώρα το έκανα πάλι pair με το κινητό μέσω Bluetooth. Για να δούμε μήπως αυτό (το WI-FI) ρουφούσε την μπαταρία...

Ναι η 2.3.10.5 είναι η τελευταία. Για τσεκαρε και δες για τι WiFi και ενημέρωσε μας. Μήπως το είχες βάλει να συνδέεται στο router κατευθείαν ή κάτι τέτοιο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Update...

 

Με το Wi-Fi ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι έπαιζε... το θέμα είναι ότι τώρα δεν είναι συνδεδεμένο με κάποιο δίκτυο.

Πάντως από χθες που το έβαλα off - και το έκανα πάλι pair με το κινητό μέσω Bluetooth - η μπαταρία έστρωσε. Δηλαδή από το μεσημέρι που το φόρτισα στο 100% μέχρι αργά το βράδυ έχασε μόνο ένα 10%.

Αλλά... προς μεγάλη μου έκπληξη το πρωί που σηκώθηκα (κατά τις 8.30) και ενώ ΔΕΝ το φόραγα στον ύπνο η μπαταρία ήταν πάλι στο 30% !! :blink:

Τώρα και μετά από 3,30 ώρες έχει πέσει μόνο στο 28% ! WTF ?!?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Update...

 

Με το Wi-Fi ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι έπαιζε... το θέμα είναι ότι τώρα δεν είναι συνδεδεμένο με κάποιο δίκτυο.

Πάντως από χθες που το έβαλα off - και το έκανα πάλι pair με το κινητό μέσω Bluetooth - η μπαταρία έστρωσε. Δηλαδή από το μεσημέρι που το φόρτισα στο 100% μέχρι αργά το βράδυ έχασε μόνο ένα 10%.

Αλλά... προς μεγάλη μου έκπληξη το πρωί που σηκώθηκα (κατά τις 8.30) και ενώ ΔΕΝ το φόραγα στον ύπνο η μπαταρία ήταν πάλι στο 30% !! :blink:

Τώρα και μετά από 3,30 ώρες έχει πέσει μόνο στο 28% ! WTF ?!?

Φίλε μου κανένα καμιά επαναφορά μπας και στρώσει . Έλεγξε και τις ρυθμίσεις που έχει και στο general αν είναι στο off κάποιοι αυτοματισμοί μπας και...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κανένα καμιά επαναφορά μπας και στρώσει . Έλεγξε και τις ρυθμίσεις που έχει και στο general αν είναι στο off κάποιοι αυτοματισμοί μπας και...

 

Το φορτίζω πάλι τώρα και θα το τσεκάρω πάλι και μετά μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για επαναφορά. Thanks :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...