Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, μόλις έκανα την αναβάθμιση. Ευτυχώς που δε το χρησιμοποιώ σαν βασικό μου κινητό. Δεν έχει συρτάρι εφαρμογών ακόμα, δε βρίσκω πλέον πως να αλλάξω (δε ξέρω καν αν γίνεται) τα κουμπιά back και recent apps (το back αριστερά και το recent apps δεξιά όπως θα έπρεπε να είναι) και το βασικότερο, είναι ακόμα στην 8.1. Απογοήτευση για μένα. Το 8T που έλεγα να πάρω φεύγει από το πλάνο...

 

Βάλε την προβολή πλήρους οθόνης.

Εγώ δύο χρόνια τώρα δεν ασχολούμαι με τα κουμπιά back κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι η χειρότερη αναβάθμιση σε κινητό Xiaomi που έχω δει.

Ακόμα και στο ταπεινό 4Α που είχαν δώσει την MIUI 10, ήταν πολύ πολύ καλύτερη.

Εδώ μιλάμε για πολύ lag.

Κρίμα.

 

Lag δε παρατήρησα. Βέβαια έκανα wipe data μετά την αναβάθμιση. Ίσως σε βοηθήσει και σένα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε την προβολή πλήρους οθόνης.

Εγώ δύο χρόνια τώρα δεν ασχολούμαι με τα κουμπιά back κλπ.

 

Gestures εννοείς; Γιατί δεν είμαι πολύ φαν των gestures... Θα το δοκιμάσω όμως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Lag δε παρατήρησα. Βέβαια έκανα wipe data μετά την αναβάθμιση. Ίσως σε βοηθήσει και σένα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Gestures εννοείς; Γιατί δεν είμαι πολύ φαν των gestures... Θα το δοκιμάσω όμως...

Στο μενού της προβολής πλήρους οθόνης, μόλις επιλέξεις τα κουμπιά, θα βρεις και την επιλογή να αλλάξεις τη σειρά των κουμπιών, το αναφέρει ως αντικατοπτρισμός πλήκτρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ξέρει κανείς γιατί στο redmi 5 δεν δουλεύει το κόλπο με την αύξηση έντασης στα ακουστικά αν αλλάξω την περιοχή σε χώρα εκτός ευρωπαικής ένωσης? Εχω δοκιμάσει και Αμερική και Ελβετία και Ινδία αλλά τίποτα. Η ένταση είναι ίδια με Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ ΜΠΕΙ ΠΑΝΩ Η 11ρα ROM

Κάντε Backup ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΣΕ ΚΑΡΤΑ MICRO SD ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

 

FACTORY DATA R E S E T στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

 

(για να σβήσουν όλα και να γίνει όλο το Setup από την αρχή και να δεχτεί "έτσι όπως πρέπει" την Rom 11) ΑΦΟΥ αναβαθμίσετε το τηλέφωνο δίχως να σβηστουν τα δεδομενα ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ πως όταν απλά έρχεται και "ΚΑΘΕΤΑΙ" η Rom πάνω στην παλιά Rom θα έχετε οπωσδήποτε προβληματάκια διότι δεν γίνεται να προβλέψουν όλες τις περιπτώσεις αναβάθμισης...

 

πχ. Όπως στους υπολογιστές.

Το καλύτερο είναι φορμάτ και σβήσιμο.όλα και μετά πέρασμα τα windows. Όποιος είχε αναβαθμίσει απο Vista σε 7 χωρίς να χάσει εφαρμογές και δεδομένα ή απο windows 8 σε windows 8.1 για παράδειγμα είχε πολλά προβλήματα και είναι απολύτως λογικό. Όταν φτιάχνεται μία Rom την βάζουν σε ένα "άδειο" τηλέφωνο για να την κάνουν τεστ. Ο τομέας της αναβάθμισης είναι ψιλο συμβιβασμός για μια Rom... Άρα εμείς με.το Reset είναι σαν να κάνουμε Format στην ουσία το τηλέφωνο και μετα CLEAN INSTALL την 11ρα ROM απλά γίνεται αυτόματα.

Edited by LuCuMaS
80
Link to comment
Share on other sites

Παλιά έκανα κι εγώ επαναφορά εργοστασιακων.

Εδώ και πολύν καιρό δεν κάνω και δεν έχω πρόβλημα.

Εξάλλου δεν το συνιστά η εταιρεία, δεν σου λέει να το κάνεις ως μέρος της απαραίτητης διαδικασίας.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το miui 11 update στρώνει μετά από λίγες μέρες. Τώρα έχει ελάχιστα lags από δω κι από κει αλλά όχι κάτι το τραγικό. Με την επόμενη ενημέρωση θα είναι ακόμα καλύτερο. Θυμάμαι και η 10.0.2 που είχε βγει πέρυσι ήταν λίγο αργή και μετά από ενημερώσεις το φτιάξανε.
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ ΜΠΕΙ ΠΑΝΩ Η 11ρα ROM

 

Κάντε Backup ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΣΕ ΚΑΡΤΑ MICRO SD ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

 

 

 

FACTORY DATA R E S E T στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

 

 

 

(για να σβήσουν όλα και να γίνει όλο το Setup από την αρχή και να δεχτεί "έτσι όπως πρέπει" την Rom 11) ΑΦΟΥ αναβαθμίσετε το τηλέφωνο δίχως να σβηστουν τα δεδομενα ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ πως όταν απλά έρχεται και "ΚΑΘΕΤΑΙ" η Rom πάνω στην παλιά Rom θα έχετε οπωσδήποτε προβληματάκια διότι δεν γίνεται να προβλέψουν όλες τις περιπτώσεις αναβάθμισης...

 

 

 

πχ. Όπως στους υπολογιστές.

 

Το καλύτερο είναι φορμάτ και σβήσιμο.όλα και μετά πέρασμα τα windows. Όποιος είχε αναβαθμίσει απο Vista σε 7 χωρίς να χάσει εφαρμογές και δεδομένα ή απο windows 8 σε windows 8.1 για παράδειγμα είχε πολλά προβλήματα και είναι απολύτως λογικό. Όταν φτιάχνεται μία Rom την βάζουν σε ένα "άδειο" τηλέφωνο για να την κάνουν τεστ. Ο τομέας της αναβάθμισης είναι ψιλο συμβιβασμός για μια Rom... Άρα εμείς με.το Reset είναι σαν να κάνουμε Format στην ουσία το τηλέφωνο και μετα CLEAN INSTALL την 11ρα ROM απλά γίνεται αυτόματα.

Εγώ που είμαι του format, έκανα και είδα μικρή διαφορά.

Όπως είπα παραπάνω, είναι η χειρότερη αναβάθμιση σε Xiaomi συσκευή... Να αναφέρω πως την έχω για δεύτερη συσκευή, δεν είναι φορτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η ROM η 11ρα για μένα είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η Xiaomi.. Όμως, πρέπει να σας πω 2 πράγματα. Εγώ εχω απενεργοποιήσει (disable) 7-8 Google Apps που δεν τα χρειάζομαι [ Google, Google Play Music, Google Play Movies, GBoard, Google Drive, Google Duo, Maps, Google Photos ] με το Redmi System Manager από το PlayStore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.learnpainless.system

 

και έχω αντικαταστάτριες εφαρμογές.

Το GBoard πχ αντικαταστάθηκε με σούπερ ελαφρύ πληκτρολόγιο Simple Keyboard

Το Google Maps με το Offline Maps κοτκ

Όλα τα social media apps αντικαταστάθηκαν με το Maki. και τα ξήλωσα ολα απο το κινητό.

Μπήκε επάνω Nova Launcher αγορασμένη, Με τα εξής Settings:

1. Animation και scrolling speed στην ρύθμιση Faster than Light.

2. App Animation το έβαλα στο Blink.

3. Swipe Down για App Search

4. Swipe Up για App drawer

5. Round System Icons 150% 5x5 adaptive

 

Μετά αφού έκανα αυτές τις ρυθμίσεις ενεργοποιήσα τα Developer Options και πήγα στο Drawing Section και έκανα τις εξής αλλαγές:

Window animation scale: Off

Transition animation scale: .5x (τελεία5x)

Animator Duration Scale: Off

 

Τώρα τι να λέμε, θα πει κάποιος, ρε φίλε μας δουλεύεις, εσύ το χεις πειράξει από παντού το κινητό, ναι εντάξει αλλά πλέον ΠΑΕΙ πιο ΣΦΑΙΡΑ...!!! κάντε το και θα με θυμηθείτε, Α, ξέχασα το καλύτερο ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΣ XIAOMI τα Apps ή το account καθόλου τα μισώ αυτά τα cloud sync ή το Browser της δεν τα χω ανοίξει καν και μάλιστα τα εχω μπλοκάρει με Firewall και οποιαδήποτε εφαρμογή πριν συνδεθεί στο ιντερνετ με ζητάει την άδεια και επιλέγω εγώ αν θέλω να την αφήσω ή όχι. Θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο. Όχι να συνδέεται αυτό όποτε του καπνίσει.

 

Ελπίζω κάποιους από σας να σας βοήθησα έστω λίγο. Πάμεεεε μωρή Xiaomiiii !!!!

Edited by LuCuMaS
80
Link to comment
Share on other sites

Η ROM η 11ρα για μένα είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η Xiaomi.. Όμως, πρέπει να σας πω 2 πράγματα. Εγώ εχω απενεργοποιήσει (disable) 7-8 Google Apps που δεν τα χρειάζομαι [ Google, Google Play Music, Google Play Movies, GBoard, Google Drive, Google Duo, Maps, Google Photos ] με το Redmi System Manager από το PlayStore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.learnpainless.system

 

και έχω αντικαταστάτριες εφαρμογές.

Το GBoard πχ αντικαταστάθηκε με σούπερ ελαφρύ πληκτρολόγιο Simple Keyboard

Το Google Maps με το Offline Maps κοτκ

Όλα τα social media apps αντικαταστάθηκαν με το Maki. και τα ξήλωσα ολα απο το κινητό.

Μπήκε επάνω Nova Launcher αγορασμένη, Με τα εξής Settings:

1. Animation και scrolling speed στην ρύθμιση Faster than Light.

2. App Animation το έβαλα στο Blink.

3. Swipe Down για App Search

4. Swipe Up για App drawer

5. Round System Icons 150% 5x5 adaptive

 

Μετά αφού έκανα αυτές τις ρυθμίσεις ενεργοποιήσα τα Developer Options και πήγα στο Drawing Section και έκανα τις εξής αλλαγές:

Window animation scale: Off

Transition animation scale: .5x (τελεία5x)

Animator Duration Scale: Off

 

Τώρα τι να λέμε, θα πει κάποιος, ρε φίλε μας δουλεύεις, εσύ το χεις πειράξει από παντού το κινητό, ναι εντάξει αλλά πλέον ΠΑΕΙ πιο ΣΦΑΙΡΑ...!!! κάντε το και θα με θυμηθείτε, Α, ξέχασα το καλύτερο ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΣ XIAOMI τα Apps ή το account καθόλου τα μισώ αυτά τα cloud sync ή το Browser της δεν τα χω ανοίξει καν και μάλιστα τα εχω μπλοκάρει με Firewall και οποιαδήποτε εφαρμογή πριν συνδεθεί στο ιντερνετ με ζητάει την άδεια και επιλέγω εγώ αν θέλω να την αφήσω ή όχι. Θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο. Όχι να συνδέεται αυτό όποτε του καπνίσει.

 

Ελπίζω κάποιους από σας να σας βοήθησα έστω λίγο. Πάμεεεε μωρή Xiaomiiii !!!!

 

Συμφωνώ με όλα όσα έχεις γράψει, δηλαδή για Nova launcher (το είχα αγοράσει και γω για ένα Meizu κινητο), για τα animation scales και durations (εγώ βασικά τα βάζω και τα 3 στο 0,5), αλλά γιατί να απενεργοποιήσεις το Google app, Gboard και maps; Το Google maps έχει και αυτό offline mode, το Gboard μπορείς να το παραμετροποιήσεις όσο θέλεις και να το κάνεις όσο ελαφρύ θέλεις. Το duo έχει τη καλύτερη βιντεοκλήση και από Viber και από WhatsApp και από messager.

Δε λέω, γούστα είναι αυτά, αλλά βάζοντας εφαρμογή για να απενεργοποιήσεις κάποιες εφαρμογές τις οποίες τις αντικαθιστας με άλλες δε βαραίνεις κάπως το κινητό...;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές . Έχω το Redmi 5 plus και τις τελευταίες ημέρες η μπαταρία μου τελειωνει πολύ γρήγορα...ενώ μέχρι τώρα την φορτιζα και 2 με 2,5 μέρες τώρα θέλει κάθε μέρα...αυτό που παρατήρησα είναι ότι τρώει περίπου 10% μπαταρία το βράδυ που δεν χρησιμοποιω καθόλου το τηλέφωνο. Επίσης στα στατιστικά μου βγάζει κατανάλωση μπαταρίας από το σύστημα android 33%. Θυμάμαι ότι εδώ είχα περίπου 17-18%. Δεν έχω προσθέσει καμία εφαρμογή ή οτιδήποτε άλλο και η χρήση του κινητού είναι όπως ήταν και πριν το πρόβλημα..

Στην φωτό φαίνεται πως έχασε 10% το βράδυ χωρίς καμία απολύτως κίνηση .

Τι μπορεί να φταιει και έχω αυτή την μεγάλη κατανάλωση στο σύστημα που τρώει την μπαταρία;

1577017784687-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μια επανεκκίνηση φίλε μου και δες πώς θα πάει.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές . Έχω το Redmi 5 plus και τις τελευταίες ημέρες η μπαταρία μου τελειωνει πολύ γρήγορα...ενώ μέχρι τώρα την φορτιζα και 2 με 2,5 μέρες τώρα θέλει κάθε μέρα...αυτό που παρατήρησα είναι ότι τρώει περίπου 10% μπαταρία το βράδυ που δεν χρησιμοποιω καθόλου το τηλέφωνο. Επίσης στα στατιστικά μου βγάζει κατανάλωση μπαταρίας από το σύστημα android 33%. Θυμάμαι ότι εδώ είχα περίπου 17-18%. Δεν έχω προσθέσει καμία εφαρμογή ή οτιδήποτε άλλο και η χρήση του κινητού είναι όπως ήταν και πριν το πρόβλημα..

Στην φωτό φαίνεται πως έχασε 10% το βράδυ χωρίς καμία απολύτως κίνηση .

Τι μπορεί να φταιει και έχω αυτή την μεγάλη κατανάλωση στο σύστημα που τρώει την μπαταρία;

1577017784687-1.jpg

 

Αν έκανες ένα wipe data λογικά θα έστρωνε...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

https://www.gizchina.com/2020/01/24/miui-11-the-app-drawer-arrives-finally-to-global-devices/

 

Επιτέλους, app drawer. Αν και δε το χρησιμοποιώ το κινητό είναι ευχάριστο να γίνονται βήματα να φτιαχτεί το άθλιο MIUI

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έπεσε το τηλέφωνο της γυναίκας μου σε νερό και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο κινητής. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών αλλά τίποτα. Μήπως ξέρει κανείς κάτι για να το σώσουμε;
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το τηλέφωνο της γυναίκας μου σε νερό και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο κινητής. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών αλλά τίποτα. Μήπως ξέρει κανείς κάτι για να το σώσουμε;

 

Βάλτο σε ρύζι (ωμός εννοείται όχι βρασμένο :lol:)

 

Και άστο εκεί 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το τηλέφωνο της γυναίκας μου σε νερό και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο κινητής. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών αλλά τίποτα. Μήπως ξέρει κανείς κάτι για να το σώσουμε;

 

Προφανώς πέρασε νερό απ το συρταράκι που μπαίνει η SIM και βραχυκύκλωσε τις επαφές ...

Άστο να στεγνώσει καλά με την τρύπα του συρταριού προς τα κάτω ή στέγνωσε το με ένα σεσουάρ και ξαναδοκίμασε ...

Υπάρχει περίπτωση να είναι βραχυκυκλωμένη η κάρτα και όχι οι επαφές του τηλεφώνου ...

Όταν το στεγνώσεις δοκίμασε αν δουλεύει με άλλη κάρτα ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ακόμα και τα χιουμοριστικά. Όλα αυτά τα έκανα. Η κάρτα σιμ δουλεύει σε άλλο τηλ. Δοκίμασα και με άλλη σιμ, αλλά τίποτα. Η σλοτ δεν είναι υβριδική; Βάζω άλλη σιμ στην δεύτερη θέση και δεν την αναγνωρίζει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Redmi 5 Plus δεν χρειάζεται το MIUI 12.

Μετά το φιάσκο με την touch οθόνη του που αναφέρεται στα comments της σελίδας της συσκευής στο gsmarena:

"Apparently the fault is due to 'copper oxides that gathering on that connector [...] just above the battery'.",

πρακτικά χρειάζεται mass recall συσκευών, αλλά δεν πρόκειται να προχωρήσει η Xiaomi σε κάτι τέτοιο.

 

Με λίγα λόγια, η συσκευή πλέον είναι 'παλιά' κι αργοπεθαίνει λόγω του παραπάνω προβλήματος.

Προσωπική επιλογή είναι η εύρεση κι αγορά νέας συσκευής, σίγουρα άλλης μάρκας.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πρόβλημα οθόνης μιλάμε;

Έχω τη συσκευή από τον Ιούνιο του '18 και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...