Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρώτησα στο lightinthebox πριν την αποστολή για το ποια rom version εχει και μου απάντησαν:

 

Dear Customer,

Unfortunately this item has no greek lenguage,

ROM: 128G

 

Μπορεί καποιος να μου εξηγησει τι ακριβώς εννουν σχετικα με την rom version ;; :confused:

 

Απο ερευνα που εκανα δεν υπάρχει τετοια rom 128G

Αγόρασα το 6g/128g black σε flash sale μαζι με ασφάλεια τελωνείου και μεταφορικά στα € 288.38

Μαλλον ο τυπος εννοεί τον τυπο του κινητού και οχι την rom.

Συμπέρασμα που θα σας το επιβεβαιώσω μόλις παραλάβω σε κανα μήνα; μολις δω ποια rom εχει εγκατεστημενη.

Καποιος παραπάνω ανεφερε οτι απο τον ιδιο που αγόρασε ειχε εγκατεστημένη την global.

Στο lightinthebox απο τιμες πολύ καλά αλλα μαλλον απο after shale info μαλλον ψιλοάσχετοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Απο ερευνα που εκανα δεν υπάρχει τετοια rom 128G

Αγόρασα το 6g/128g black σε flash sale μαζι με ασφάλεια τελωνείου και μεταφορικά στα € 288.38

Μαλλον ο τυπος εννοεί τον τυπο του κινητού και οχι την rom.

Συμπέρασμα που θα σας το επιβεβαιώσω μόλις παραλάβω σε κανα μήνα; μολις δω ποια rom εχει εγκατεστημενη.

Καποιος παραπάνω ανεφερε οτι απο τον ιδιο που αγόρασε ειχε εγκατεστημένη την global.

Στο lightinthebox απο τιμες πολύ καλά αλλα μαλλον απο after shale info μαλλον ψιλοάσχετοι.

Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει και σε 6/128.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει και σε 6/128.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.lightinthebox.com/gr/p/xiaomi-mi-note-3-5-5-inch-4g-smartphone-6gb-128gb-12-mp-octa-core-3500mah_p6214629.html?prm=1.18.104.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι και στο gsmarena λέει για 6/128GB. Καλή επιλογή αν χρειάζεσαι τόσο χώρο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και στο gsmarena λέει για 6/128GB. Καλή επιλογή αν χρειάζεσαι τόσο χώρο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το βρηκα σχεδόν στην τιμη των 64g.

Για να δούμε πως θα περάσω την global αν δεν εχει..

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα σχεδόν στην τιμη των 64g.

Για να δούμε πως θα περάσω την global αν δεν εχει..

Λογικά και αυτό με global θα σου έρθει. Είτε με την μια είτε με την άλλη, το ξεκλείδωμα θα σου χρειαστεί μελλοντικά. Οπότε ας το κάνεις όπως και να έχει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τίποτα δεν παίρνει το λογαριασμό για να αρχίσει να μετράει 72 ώρες

Με τίποτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τίποτα δεν παίρνει το λογαριασμό για να αρχίσει να μετράει 72 ώρες

Με τίποτα !!!

Εάν θυμάμαι καλά, τον λογαριασμό πρέπει να τον προσθέσεις και μέσα από τις επιλογές για προγραμματιστές. Κάπου υπάρχει μια τέτοια επιλογή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, πας ρυθμίσεις->συσκευή (ή κάπως έτσι)-> και πατάς 7 φορές πάνω στην έκδοση miui για να αποκτήσεις δικαιώματα προγραμματιστή. Στην συνέχεια βγαίνεις από εκεί, πας επιλογές για προγραμματιστές->ξεκλείδωμα ΟΕΜ και το επιλέγεις. Θα πρέπει να έχεις την κάρτα SIM στην συσκευή και να είσαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό σου mi για να σε αφήσει να το κάνεις.

Όταν είσαι εντάξει, ακολουθείς πάλι την διαδικασία της αίτησης αλλά πρέπει να συνδεθείς (η συσκευή δηλαδή) μέσω VPN με server Κίνα αλλιώς δεν. Θα σου βγάλει μήνυμα για τις 72 ώρες και μετά περιμένεις, χωρίς να πειράξεις τίποτα (λογαριασμό mi, ξεκλείδωμα ΟΕΜ, βάλε-βγάλε sim κ.λ.π.). Όταν περάσουν τρέχεις πάλι το miunlock tool, συνδέεις την συσκευή και σε 5-10 λεπτά είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκλείδωσα....τώρα;; ποια ρομ λέτε να περάσω;

Θέλει και recovery twrp;

Edited by mfireman
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκλείδωσα....τώρα;; ποια ρομ λέτε να περάσω;

Θέλει και recovery twrp;

Κατέβασε την τελευταία eu.dev πολύ καλή μεγάλη βελτίωση στην κάμερα και σε ταχύτητα .

Από εδώ κατεβάζεις .

https://sourceforge.net/projects/xiaomi-eu-multilang-miui-roms/files/xiaomi.eu/MIUI-WEEKLY-RELEASES/8.3.22/

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την τελευταία eu.dev πολύ καλή μεγάλη βελτίωση στην κάμερα και σε ταχύτητα .

Από εδώ κατεβάζεις .

https://sourceforge.net/projects/xiaomi-eu-multilang-miui-roms/files/xiaomi.eu/MIUI-WEEKLY-RELEASES/8.3.22/

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτή η 8.3.22 δεν είναι ίδια με αυτή που δίνουν στο Ελληνικό φόρουμ; εκτός από twrp πρέπει να περάσω και s.u για root?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και γω απο σήμερα! Το κινητό μου φαίνεται πολύ καλό ως τώρα. Αρκετά γρήγορο και η κάμερα πολύ καλή.

Ως πρωην κάτοχος Mi6 νομίζω οτι μικρή διαφορά έχει ο 835 με τον 660 σε καθημερινή χρήση. Νόμιζω πως η μόνη διαφορά που συνάντησα εκτός των benchmarks , είναι το μικρό λαγκ στο playstore όταν κατέβαζα τις εφαρμογές μου. Η σελφοκάμερα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το mi6. Επίσης για κάποιο λόγο και η οθόνη μου φαίνεται καλύτερη με πιο ζωντανά χρώματα.

 

Ερώτηση, επειδη έχω ξεκλείδωτο bootloader και official stable 9.1.4.0 , να περιμένω την 9.5 που θα βγει τέλη Απρίλη ή να περάσω την dev που όπως λέτε ειναι πολύ καλή;

 

Όσο για το φίλο παραπάνω που ρώταγε αυτο ή το honor 9, επειδή πήγα πρώτα σε Honor 9 και ηρθα εδώ μετα, να έχει υπόψην ότι κάποιες παρτίδες της huawei έχουν θέμα με το touch sensitivity και το scroll. Εγώ το παρατήρησα απο την πρώτη στιγμή και ήταν ο λόγος που το έδωσα. Δεν ήταν πολύ ενοχλητικό και εαν δεν ημουν ψείρας ίσως δε το περνα χαμπάρι καν , αλλα όπως και να χει εμένα με ενοχλούσε.

Παρολαυτα νομίζω πως το honor είναι ελάχιστα πιο γρήγορο , καλύτερη σελφοκάμερα και πιο ωραιο το emui (για εμενα). Το xiaomi έχει μεγαλύτερη οθόνη , καλύτερη πίσω κάμερα αλλα όχι 800αρα και 3.5 mm jack. Εφόσον είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω , θα πρότεινα το xiaomi. Απο κει και πέρα φυσικά εξαρτάται το τι θέλει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η 8.3.22 δεν είναι ίδια με αυτή που δίνουν στο Ελληνικό φόρουμ; εκτός από twrp πρέπει να περάσω και s.u για root?

 

Η "ελληνική" έχει κάποια εξτραδάκια, και αν βάλεις την arωma επιλέγεις τι ακριβώς θέλεις να έχει (ή να μην έχει) η rom. Π.χ. αν θα είσαι root ή όχι, "μαμά" camera ή GCam, μπορείς να αφαιρέσεις κάποιες εφαρμογές συστήματος της xiaomi όπως πλοηγό, email κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η 8.3.22 δεν είναι ίδια με αυτή που δίνουν στο Ελληνικό φόρουμ; εκτός από twrp πρέπει να περάσω και s.u για root?

 

Πέρα από τα εξτραδάκια της ελληνικής, η eu dev έχει ota updates. Βέβαια και η ελληνική έχει αλλά εφόσον γίνεις vip.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή ξεκλειδώνοντας έγινε factory reset, δες αν εξακολουθείς να έχεις δικαιώματα προγραμματιστή - αν όχι κάνε πάλι την διαδικασία: 7 πατήματα στην έκδοση λειτουργικού, ΟΕΜ unlock ενεργό κ.λ.π.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Ειχα αναφέρει πριν κάποιες ημέρες ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το τηλέφωνο αυτό.Ενω δούλευε η κάμερα σε καποια φάση έπαψε να λειτουργεί και στο τεστ που κάνω του κινητού την κάμερα του ζουμ δεν την ανοίγει ενω την άλλη την ανοίγει.Στον τύπο που το πήρα από AliExpress λεει ότι δεν βλέπει κατι στο βίντεο που του στέλνω ενώ βλέπει ότι δεν δουλευει η κάμερα και λέει να φλασαρω πάλι την ROM.Οι πιθανότητες να έχει φάει σκάλωμα η ROM και να μην είναι hardware ποιες είναι?
Link to comment
Share on other sites

Τράβα screenshot (ή φωτογραφία :p ) το command prompt ώστε να φαίνεται τι έγραψες και τι εμφάνισε.

 

Λοιπόν έχω φάκελο adb με αυτά μέσα ( adb, adbwinapi.dll, adbwinusbapi.dll, fastboot, recovery.img ) και όταν φθάνω στο σημείο να φλασάρω το recovery μου γράφει cannot load recovery.img. Επίσης έχω ενεργό το usb debb. Να σημειώσω πως χθες προχώρησε στην διαδικασία φλασαρίσματος και μετά στο βήμα να ανοίξει σε recovery μου έβγαλε τον Mi recovery ο οποίος δεν είχε κουμπί να γράφει recovery όπως αναφέρει ο οδηγός. Είχε μόνο reboot, σύνδεση σε Mi Assistant και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι.

 

Screenshot_6.jpg

Edited by mfireman
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη εντολη που πρεπει να δωσεις ειναι η fastboot flash recovery XXXXXXX.img οπου XXXXXX το image του TWRP που εχεις περασει στον φακελο.

Εισαι σιγουρος οτι το twrp βρισκεται εκει?

Και αν ναι το εχεις μετονομασει σε recovery.img??? Δεν χρειαζεται αν το εχεις κανει. Και αν το εχεις κανει μηπως δεν βλεπεις τα extension των αρχειων και εχει καταλαθος περαστει διπλό το .img???

 

Edit δοκιμασε να το μετονομασεις σε κατι απλο του στυλ jason.img.

Αλλα επιμένω αν εχεις το αρχειο μεσα στον φακελο ξανατσεκαρε οτι δεν εχει διπλο extension

Edited by panosvlass
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη εντολη που πρεπει να δωσεις ειναι η fastboot flash recovery XXXXXXX.img οπου XXXXXX το image του TWRP που εχεις περασει στον φακελο.

Εισαι σιγουρος οτι το twrp βρισκεται εκει?

Και αν ναι το εχεις μετονομασει σε recovery.img??? Δεν χρειαζεται αν το εχεις κανει. Και αν το εχεις κανει μηπως δεν βλεπεις τα extension των αρχειων και εχει καταλαθος περαστει διπλό το .img???

 

Edit δοκιμασε να το μετονομασεις σε κατι απλο του στυλ jason.img.

Αλλα επιμένω αν εχεις το αρχειο μεσα στον φακελο ξανατσεκαρε οτι δεν εχει διπλο extension

 

αυτός είναι ο φάκελός μου..

Screenshot_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, κατέβασε το τελευταίο sdk από εδώ: https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html

 

...και άλλαξε το όνομα του .img σε κάτι απλό όπως είπε και ο προλαλήσας...

 

edit: και κατέβασε το twrp από εδώ: https://androidfilehost.com/?fid=961840155545595941

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι ο φάκελός μου..

Screenshot_5.jpg

 

οπως ειναι στο φακελο που βλεπω δωσε την εντολη fastboot flash recovery recovery.img.img

Link to comment
Share on other sites

οπως ειναι στο φακελο που βλεπω δωσε την εντολη fastboot flash recovery recovery.img.img

 

λοιπόν τα δοκίμασα όλα, κατέβασα τα νέα αρχεία, και με το όνομα jason αλλά και με το recovery πάλι τζίφος. Αυτό Screenshot_7.jpg είναι ένα μικρό μέρος από αυτά που έγραψε, δεν μπορώ να δω όλη την γραμμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...