Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κατάλαβα. Μέγα λάθος για μένα. Ίσως στοκαρε μονόχρωμα led και τα βάζει παντού.
Καλά δεν τρέχει και τίποτα. Σημασία έχει ότι υπάρχει και είναι εκεί. Σημασία έχει ότι διαθέτει NFC και IR. Σημασία έχει ότι φοράει έναν πολύ δυνατό επεξεργαστή αν και όχι ναυαρχίδας τελευταίας γενιάς, που έχει πολύ καλή διαχείριση και κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του. Έχει τα 6GB ram, έχει δυνατές κάμερες, έχει πολύ καλή μπαταρία και premium αίσθηση κατασκευής. Το ότι τώρα το βρίσκεις από Κίνα στα 250 ευρώ ή και του κουτιού στην Ελλάδα στα 300, ενώ δεν είναι καν ενός χρόνου συσκευή, αλλά κάτι μηνών, νομίζω λέει πολλά!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν τρέχει και τίποτα. Σημασία έχει ότι υπάρχει και είναι εκεί. Σημασία έχει ότι διαθέτει NFC και IR. Σημασία έχει ότι φοράει έναν πολύ δυνατό επεξεργαστή αν και όχι ναυαρχίδας τελευταίας γενιάς, που έχει πολύ καλή διαχείριση και κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του. Έχει τα 6GB ram, έχει δυνατές κάμερες, έχει πολύ καλή μπαταρία και premium αίσθηση κατασκευής. Το ότι τώρα το βρίσκεις από Κίνα στα 250 ευρώ ή και του κουτιού στην Ελλάδα στα 300, ενώ δεν είναι καν ενός χρόνου συσκευή, αλλά κάτι μηνών, νομίζω λέει πολλά!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτερον εκάτερον. Δεν είπα ποτέ ότι δεν αξίζει τα λεφτά του αλλά δεν γράφουμε μόνο τα θετικά (τα οποία οι περισσότεροι μόνο αυτά γράφουν ή και τα φουσκώνουν κιόλας) αλλά επισημαίνουμε και τα αρνητικά. Μπορεί για κάποιον να αποτελεί deal breaker ;).

 

Εγώ για παράδειγμα ούτε που το ήξερα ότι είχε μόνοχρωμο ενώ κάποιες περιγραφές σε κανουν να νομίζεις ότι μιλάς για ναυαρχίδα. Δεν ειναι ναυαρχίδα! Είναι όμως ένα εξαιρετικό κινητό. :)

Link to comment
Share on other sites

Έτερον εκάτερον. Δεν είπα ποτέ ότι δεν αξίζει τα λεφτά του αλλά δεν γράφουμε μόνο τα θετικά (τα οποία οι περισσότεροι μόνο αυτά γράφουν ή και τα φουσκώνουν κιόλας) αλλά επισημαίνουμε και τα αρνητικά. Μπορεί για κάποιον να αποτελεί deal breaker ;).

 

Εγώ για παράδειγμα ούτε που το ήξερα ότι είχε μόνοχρωμο ενώ κάποιες περιγραφές σε κανουν να νομίζεις ότι μιλάς για ναυαρχίδα. Δεν ειναι ναυαρχίδα! Είναι όμως ένα εξαιρετικό κινητό. :)

Συμφωνώ. Είναι κάτι λίγο κατώτερο από περσινή ναυαρχίδα. Και γω δεν το ήξερα για τα χρώματα των led, αλλά δεν απογοητεύτηκα κιόλας.

 

Ένα αλλο αρνητικό ας πούμε, είναι ότι λείπει η θύρα για το audio jack. Ευτυχώς έρχεται με ανταπτορακι στη συσκευασία, οπότε μας καλύπτει και εκεί. Το ηχειακι πες οτι το προσαρμόζεις πολύ εύκολα με το dolby atmos. Όχι ότι είναι και του πεταματου βέβαια. Βάζει και την ψιλοφθηνιαρικη θηκουλα της μέσα στην συσκευασία για προσωρινή έστω χρήση της. Εντάξει, δεν έχει αδιάβροχοποίηση και 2K οθόνη. Όποιον τον ενδιαφέρουν τόσο πολύ αυτά, ρίχνει επιπλέον χρήμα.

 

Σε αυτές τις τιμές, δε νομίζω πως τα κάνουν άλλοι όλα αυτά όμως.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη τιμή είναι σίγουρα ένα εξαιρετικό κινητό και μια από τις 5,5αρες συσκευές που προτείνω :)

 

Άσχετο, ποια rom έχετε βάλει; Έχετε κάποια να προτείνετε με γνώμονα την μπαταρία; Αξίζει να βάλω κάποια dev?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη τιμή είναι σίγουρα ένα εξαιρετικό κινητό και μια από τις 5,5αρες συσκευές που προτείνω :)

 

Άσχετο, ποια rom έχετε βάλει; Έχετε κάποια να προτείνετε με γνώμονα την μπαταρία; Αξίζει να βάλω κάποια dev?

Εγώ μένω με global stable προσωπικά. Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να βάλω ας πούμε ελληνική η official. Όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή το ρουτ σε συσκευη χωρίς εγγύηση το θεωρώ δεδομένο συνηθως καταλήγω και σε ελαφρομένη rom (eu ή ελληνική).
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια με το θέμα εγγύηση τι γίνεται? Δεν υποτίθεται σε καλύπτει το όποιο κατάστημα το έχεις αγοράσει? Δλδ με λιγα λογια είναι να μη σου κάτσει η στραβή?
Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή το ρουτ σε συσκευη χωρίς εγγύηση το θεωρώ δεδομένο συνηθως καταλήγω και σε ελαφρομένη rom (eu ή ελληνική).
Και γω το root δεν το αλλάζω με τίποτα. Global stable την τελευταία με root. Τις ελληνικές τις είχα ψιλοβγαλει από την καθημερινοτητα μου γιατί θυμάμαι κάπου το είχαν χάσει και οι ίδιες εκδόσεις της eu, ήταν πολύ καλύτερες σε αυτονομία και πιο ελαφριές.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αντι να βαζω lazyflasher βάζω μια eu και ειμαι κομπλε. Ειδικά οι eu dev έχουν και ota.

 

Θα μου πεις μπορούσα να ρουτάρω και με απλό boot του twrp, αλλά όλο και κάτι μπορεί να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ουσιαστική σύγκριση Mi Mix 2 , Mi 6 , Mi note 3 που λόγω καλύτερης χρηστικότητας με το ένα χέρι σε σχέση με το Mi mix 2, πολύ καλύτερης μπαταρίας από τα άλλα 2 , μεγαλύτερης οθόνης από το Mi 6 , καλύτερης κάμερας από το Mi Mix 2 και ελάχιστα καλύτερη από το Mi 6 , καλύτερης τιμής , το συμπέρασμα είναι πως το Mi Note 3 πρόκειται για την πιο λογική επιλογή αυτή τη στιγμή.

 

 

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που γράφεις δεν είναι για όλους αλλά απλά για όποιον προτιμάει μεγαλύτερη αυτονομία. ;) Το "λογική" είναι πολύ σχετικό.

 

Ειδικά σε σύγκριση με το mi mix 2 το θεωρώ πολύ τραβηγμένο να το πεις καλύτερη επιλογή το 3. Φτηνότερη με μεγαλύτερη αυτονομία ναι. Καλύτερο όμως σε καμία περίπτωση. Υστερεί σε όλα (οθόνη, ηχείο, επεξεργαστή, μπέζελς) και η διαφορά στη κάμερα ειναι ασήμαντη (1/3 στοπ δεν αρκεί για να δεις σπουδαία διαφορά στις νυχτερινές).

 

Και τα 3 ειναι εξαιρετικά για την κατηγορία τους. Την θεωρώ εντελώς λάθος τη συγκριση που κάνει ο reviewer. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικές συσκευές. Μονο την κάμερα έχουν ίδια (αισθητήρα/ois)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 όπλο!! :) 9ce8039423f7dd736fc53c1d8faa294b.jpg7cfcf164cd690add95a6c388f6322b71.jpg

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και το mi mix 2 Ανδρέα μονόχρωμο είναι. Όσο για το ένα χέρι να σας πω μόνο πως οι διαστάσεις του mix 2 είναι ίδιες όσο ένα redmi note 3 pro. Κανένα θέμα με το ενα χέρι. Επίσης με τα full gestures (εξαφανίζονται τα software keys) η εμπειρία απογειώνεται. Βέβαια το πληρώνεις πολύ πιο ακριβά. Μην ξεχνάμε πως το mi note 3 ήταν το mi6 plus κανονικά . Αλλά ξέμειναν από 835 τα κινεζακια. Στη θέση του mi note 2 λανσαρισαν το mix 2
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ακριβώς αυτό. Μίκρυναν λίγο το mi mix 2 και έγινε ο διάδοχος του mi note 2

 

Και το redmi 5 σε ιντσες το κάναν σαν note.

Γενικά τα χει κάνει λίγο μαντάρα στα ονόματα.

 

Μια μέρα πάμε ένα καφέ να κάνουμε συγκριτικό τις κάμερες και να το δω και από κοντά στημένο βεβαίως βεβαίως. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νέος στην παρέα το έχω εδώ κ 10 μέρες

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Περιμένουμε εντυπώσεις!!

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Περιμένουμε εντυπώσεις!!

 

May the mi note 3 force be with you.

Ευχαριστώ έχω κάνει και βιντεακι

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ έχω κάνει και βιντεακι

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να σε έχω δει στο ελληνικό xiaomi group στο Facebook!!

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σε έχω δει στο ελληνικό xiaomi group στο Facebook!!

 

May the mi note 3 force be with you.

Είμαι Moderator στους Greek Xiaomi lovers αλλά σχολιάζω και στην Xiaomi Unofficial

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νέος στην παρέα το έχω εδώ κ 10 μέρες

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ καλό review φίλε μου....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό review φίλε μου....
Δεν είναι πολύ καλό γιατί δεν κάνω συχνά βίντεο και ξέχασα να πω πολλά

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μου ήρθε και εμένα από gearbest το βράδυ τελειώνουν οι 72 ώρες και περνάω την global. Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις. Πολύ ποιοτική συσκευή.... Η ερώτησή μου είναι μόνο η μία θέση κάρτα Sim δουλεύει 4g? Και αν ναι πια θέση είναι αυτή, η αριστερή η ή δεξιά(εσωτερική) όπως κοιτάζουμε το Sim tray?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...