Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασε κάποιος που είναι root την pie? Μπερδεύτηκα λίγο στο xda. Και με το recovery και το compatibility.zip.

Κάνατε όλη τη διαδικασία που λέει;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασε κάποιος που είναι root την pie? Μπερδεύτηκα λίγο στο xda. Και με το recovery και το compatibility.zip.

Κάνατε όλη τη διαδικασία που λέει;

Ανάλογα ποιο TWRP χρησιμοποιείς. Αν είναι συμβατό δηλαδή με Android Pie η όχι.

 

Εάν χρησιμοποιείς συμβατό TWRP με Pie, δεν θα έχεις θέμα και το φλασαρεις κανονικά.

 

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς το TWRP του Bluspark 9.85 για παράδειγμα, τότε θα πρέπει να κατεβάσεις το full ota zip που κάποιοι έχουν ανεβάσει στο XDA και του έχουν αφαιρέσει το compability.zip. Το περνάς όπως περνούσες όλες τις Roms πάντα και είσαι Okay. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις κανονικά από Oneplus το full ota zip και με την εφαρμογή total commander από το playstore, να αφαιρέσεις μόνος/η το compability.zip και να φλασαρεις κανονικά την ROM. Αν δεν αφαιρέσεις το compability με μη συμβατό TWRP recovery, θα έχεις μονίμως errors.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι με twrp-3.2.3-pie-siankatabg-treble δεν έχω compatibility και σβήνω το αρχείο με τον τρόπου που έχει προαναφερθεί. Ποια TWRP είναι συμβατή με την Beta Pie ώστε να αποφεύγεται αυτή η διαδικασία; Άσε που κάθε φορά ξεχνιέμαι και την κατεβάζω ΟΤΑ και δε γίνεται η δουλειά οπότε πρέπει να την ξανακατεβάσω από το σάιτ της OnePlus για να σβήνεται το αρχείο...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι με twrp-3.2.3-pie-siankatabg-treble δεν έχω compatibility και σβήνω το αρχείο με τον τρόπου που έχει προαναφερθεί. Ποια TWRP είναι συμβατή με την Beta Pie ώστε να αποφεύγεται αυτή η διαδικασία; Άσε που κάθε φορά ξεχνιέμαι και την κατεβάζω ΟΤΑ και δε γίνεται η δουλειά οπότε πρέπει να την ξανακατεβάσω από το σάιτ της OnePlus για να σβήνεται το αρχείο...

 

Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Και στο xda έχουν τις συμβατές twrp με stable pie. Ωστόσο φαντάζομαι η διαδικασία δεν θα έχει αλλάξει έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

H νέα blue spark 9.91 λύνει αυτό το θέμα και πλεον κάνει απο μόνη της remove το compatibility check.

Χρόνια πολλά Μαρία. Οπότε περνάμε πρώτα αυτή και μετά τη pie? Από oreo εννοώ. Γιατί έλεγε στο xda να φλασαρουμε recovery για pie μετά το φλασάρισμα της ρομ. Εκτός και αν δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μαρία. Οπότε περνάμε πρώτα αυτή και μετά τη pie? Από oreo εννοώ. Γιατί έλεγε στο xda να φλασαρουμε recovery για pie μετά το φλασάρισμα της ρομ. Εκτός και αν δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Χρόνια μας πολλά! Ναι ναι, πρώτα περνάς αυτή για ασφαλεια.

Εγώ όταν αναβάθμισα , είχα ήδη την προηγούμενη blue spark, επομένως έπρεπε να αφαιρέσω το compatibility zip, να φλασαρω τη ρομ και μετά πάλι το twrp.

 

Τώρα είναι πιο απλά:

- flash new 9.91 twrp

- wipe caches, system, data

- flash magisk uninstaller (αυτό είναι νέο βήμα, αλλά στην OOS pie μπορεί να υπάρχουν προβλήματα αν δεν το κάνεις)

- flash full rom zip

- flash 9.91 twrp

- reboot to recovery (για να βεβαιωθείς ότι περάστηκε σίγουρα)

- flash magisk 18

- flash no verity 3

- wipe caches

- reboot to system

 

Δεν το είδα αυτό που λες στο xda... Αυτό που συμβαίνει σίγουρα είναι ότι με την νέα recovery μπορείς να φλασαρεις μόνο pie roms πια. Δεν μπορείς δηλαδή πια να χρησιμοποιήσεις την 9.91 για να φλασαρεις ορεο ρομ.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον πλήρως στοκ με την τελευταία Oreo. Όταν περάσω την pie για να ρουταρω και να ξεκλειδώσω ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία, απλά βάζω το twrp συμβατό με pie;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον πλήρως στοκ με την τελευταία Oreo. Όταν περάσω την pie για να ρουταρω και να ξεκλειδώσω ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία, απλά βάζω το twrp συμβατό με pie;

 

Πρώτα φλασάρεις την TWRP κι έπειτα το magisk για να ρουτάρει. Βέβαια πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα φλασάρεις την TWRP κι έπειτα το magisk για να ρουτάρει. Βέβαια πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαδικασία παραμένει ιδια, αυτό εννοώ

Δεν άλλαξε κάτι με pie απλά βάζω twrp συμβατή

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!!!! Όποιος είναι ρουτ και περάσει επιτυχώς τη pie ας επιβεβαιώσει τη διαδικασία. Το τηλέφωνο το έχω δώσει στο σύζυγο και δεν θέλω να το μπρικαρω....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!!!! Όποιος είναι ρουτ και περάσει επιτυχώς τη pie ας επιβεβαιώσει τη διαδικασία. Το τηλέφωνο το έχω δώσει στο σύζυγο και δεν θέλω να το μπρικαρω....
Με το τελευταίο TWRP του bluspark 9.91, η Pie φλασαρεται κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σβήσεις το compability.zip. Σήμερα την κατέβασα και την πέρασε κανονικά χωρίς προβλήματα. Στα καπάκια περνάς και το τελευταίο Magisk 18 και είσαι έτοιμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο TWRP του bluspark 9.91, η Pie φλασαρεται κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σβήσεις το compability.zip. Σήμερα την κατέβασα και την πέρασε κανονικά χωρίς προβλήματα. Στα καπάκια περνάς και το τελευταίο Magisk 18 και είσαι έτοιμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Super!! Και πάλι ευχαριστώ Βαιε!!!! Μμμμ.... Άλλη μία διευκρίνηση. Από που κατέβασες;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Super!! Και πάλι ευχαριστώ Βαιε!!!! Μμμμ.... Άλλη μία διευκρίνηση. Από που κατέβασες;
Την 9.0.1 εννοείς; Μου ήρθε OTA κανονικά.

Το TWRP του bluspark 9.91 από XDA.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τη ρομ εννοουσα. Δεν την έχω περάσει ποτέ από OTA. Μου έρχεται μήνυμα ότι το κινητό είναι ρουτ και θα κατέβει ολόκληρη η ρομ αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι. Πάντα την κατεβάζω από κάπου.

Στη μετάβαση από oreo έκανες clean install?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τη ρομ εννοουσα. Δεν την έχω περάσει ποτέ από OTA. Μου έρχεται μήνυμα ότι το κινητό είναι ρουτ και θα κατέβει ολόκληρη η ρομ αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι. Πάντα την κατεβάζω από κάπου.

Στη μετάβαση από oreo έκανες clean install?

Είχα open beta Pie και πήγα σε stable Pie όταν αυτή βγήκε. Οπότε έκανα σχεδόν τα πάντα wipe.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο TWRP του bluspark 9.91, η Pie φλασαρεται κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σβήσεις το compability.zip. Σήμερα την κατέβασα και την πέρασε κανονικά χωρίς προβλήματα. Στα καπάκια περνάς και το τελευταίο Magisk 18 και είσαι έτοιμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλάμε για ΟΤΑ ετσι;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ΟΤΑ ετσι;
Και OTA να την κατεβάσεις μπορείς να αναβαθμίσεις μέσω twrp. Δε χρειάζεται να το κάνεις από την τοπική αναβάθμιση σώνει και καλά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και OTA να την κατεβάσεις μπορείς να αναβαθμίσεις μέσω twrp. Δε χρειάζεται να το κάνεις από την τοπική αναβάθμιση σώνει και καλά.

 

Δεν μπορεσα να βρω το αρχειο μεσα απο την TWRP οσες φορες κατεβασα ΟΤΑ. Που το πεταει;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να βρω το αρχειο μεσα απο την TWRP οσες φορες κατεβασα ΟΤΑ. Που το πεταει;
Στον φάκελο OTA νομίζω. Αν δεν τον βρίσκεις είναι στα κρυμμένα αρχεία που θα τα βρεις πατώντας πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες του file manager.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά. Όσοι έχετε ενεργοποιημένο το VoLTE μπορείτε να μου πείτε αν δουλεύει η δεύτερη SIM? Μου κρασάρει όταν πάω να την ενεργοποιήσω.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε παιδιά!

Έχω το 5T και είμαι φουλ στοκ, θέλω όμως να περάσω bluespark twrp και magisk. Βρήκα τον οδηγό του funky wizard στο XDA αλλά δεν είδα να αναφέρεται πουθενά για decrypt, dm verity zip κτλ. Δεν χρειάζονται αυτά πλέον;

Όταν είχα κάνει την ανάλογη διαδικασία στο 3T πέρασα και zip για decrypted.

Παρακαλώ δώστε μου γα φώτα σας!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδιά!

Έχω το 5T και είμαι φουλ στοκ, θέλω όμως να περάσω bluespark twrp και magisk. Βρήκα τον οδηγό του funky wizard στο XDA αλλά δεν είδα να αναφέρεται πουθενά για decrypt, dm verity zip κτλ. Δεν χρειάζονται αυτά πλέον;

Όταν είχα κάνει την ανάλογη διαδικασία στο 3T πέρασα και zip για decrypted.

Παρακαλώ δώστε μου γα φώτα σας!

 

Εγώ δεν είμαι decrypted και την πέρασα μια χαρα την ΤWRP. Αν εχεις ξεκλειδωσει τον bootloader τοτε φλασαρεις την TWRP, ρουτάρεις κι είσαι ετοιμος!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλώδιο για σύνδεση με TV μέσω HDMI σε λογική τιμή? Δεν έχω smart TV.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...