Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

MyGames.

 

Επίσης, Meraklis56, όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμά σου, καλό είναι να πατάς το κουμπί http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν μπορω να καταλαβω που χρησιμευουν τα 24bit χρωματα στο panasonic...

Επισεις τα windows mobile οντως περιοριζουν τα χρωματα που χρησιμοποιουν στα 16bit μιας και τα υπολοιπα ειναι τελειως αχρηστα και το μονο που κανουν ειναι να δυσκολευουν την cpu.

Τα 18bit ειναι απλα διαφημιστικο κολπο, που μας κανει να βλεπουμε διαφορα που δεν υαπρχει. Επισεις το οτι δεν τα λενε με bit αλλα με χιλιαδες(k) ειναι μια αποδειξη οτι μιλαμε καθαρα για διαφημιστικα τρικ.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογίες της Nokia επειδή δε μπορεί να ακολουθήσει τις εξελίξεις...

 

Εδώ και χρόνια (και δεν εννοώ από τότε που εμφανίστηκαν κινητά με έγχρωμη οθόνη) τα 65.536 χρώματα είναι διόλου τυχαία το στάνταρντ σε ένα σωρό διαφορετικές συσκευές. Τα 262.000 δεν προσφέρουν τίποτα στην πράξη εκτός από επιπλέον κόστος. Οπότε δεν είναι δικαιολογίες. Ούτε της Nokia ούτε κανενός.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια (και δεν εννοώ από τότε που εμφανίστηκαν κινητά με έγχρωμη οθόνη) τα 65.536 χρώματα είναι διόλου τυχαία το στάνταρντ σε ένα σωρό διαφορετικές συσκευές. Τα 262.000 δεν προσφέρουν τίποτα στην πράξη εκτός από επιπλέον κόστος. Οπότε δεν είναι δικαιολογίες. Ούτε της Nokia ούτε κανενός.

Ta 256.000 xromata prosferoyn megalyterh zontania sthn othonh toy kinhtoy thlefonoy.Ayto fainetai apo th sygkrish ths othonhs toy 6630 me aythn toy 6680.

 

Pantos einai alhtheia oti ta 65.000 xromata se syndiasmo me mia ypshlh analysh(176x220 pixels,240x320 pixels)arkoyn gia na apolamvaneis thn othonh ths syskeyhs soy.

Link to comment
Share on other sites

Ta 256.000 xromata prosferoyn megalyterh zontania sthn othonh toy kinhtoy thlefonoy.Ayto fainetai apo th sygkrish ths othonhs toy 6630 me aythn toy 6680.

 

Pantos einai alhtheia oti ta 65.000 xromata se syndiasmo me mia ypshlh analysh(176x220 pixels,240x320 pixels)arkoyn gia na apolamvaneis thn othonh ths syskeyhs soy.

 

Η οθόνη του 6680 με του 30 ΔΕΝ έχουν απολύτως καμία διαφορά κατα τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Se fwteinothta tha elega pws exoun egw pali.

Exeis dei pote othonh 256.000 xrwmata me 240x320?Egw pou exw ena tetoio sou lew pws h diafora einai terastia.Malista exw dei trelh diafora thn hmera pou de mou bgainoun ta matia na dw ti lene ta sms mou!

 

Bebaia uparxoun polles aksiologes othones sta 65000!To bathos einai pou metra!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες... Μιλάω για τις οθόνες 6680 και 6630 μόνο. Γενικά ακόμα και η οθόνη του v3 έχει μεγάλη διαφορά από αυτή του 6630 αν και έχουν σχεδόν την ίδια ανάλυση. Αντίθετα επειδή πρόσφατα είδα τις οθόνες του 6680 και του 30 δίπλα δίπλα δεν παρατήρησα κάποια διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

παντως ενταξει ειδα και την οθονη του panasonic με τα 16.000.000 χρωματα και δεν μπορω να πω οτι δεν ηταν καλη,κορυφαια ηταν αλλα δεν μπορεσα να δω την διαφορα με μια οθονη sharp ας πουμε,κακα τα ψεματα τοσα χρωματα δεν ειναι για οθονη κινητου,περισσοτερο παραπλανητικο εγω το βλεπω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τρέλα ή ΧοντροΜ@λ*κ!@ λέγεται αυτό;

Καλύτερα να πιάσεις μια δουλειά σε κατάστημα κινητών ώστε να σου φευγει η περιέργεια με τα καινούργια κινητά να μην χρειάζεται να τα αγοράζεις (και να τα σκοτώνεις) για να ξεθυμαίνεις.

ασε φιλε μου η αληθεια ειναι αυτη που λες αλλα τι να κανω,παλι καλα τωρα εχω κατσει με ενα w-800 εδω και λιγες μερες,καλα παμε.

οσο για το θεμα για μαγαζι κινητου μην μνησυχεις,το σκεφτομαι σοβαρα να ανοιξω καποια στιγμη ενα. :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ναι αξιζει ασχετα οτι ειμαι κατα του 3g,μια vga καμερα παντως ειναι μια χαρουλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φωνητικη πληκτρολογηση?ουστ,μακρια!προτιμω τον κλασσικο τροπο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

και που εχουν ομως vga τι την κανουν? Και σε full screen να εβλεπαν τον αλλο παλι με 240χ320 μαχ ειναι. Αξιζει κατα την γνωμη σου να σκας διπλα λεφτα για κατι αχρηστο?

Βασικά κατά τη γνώμη μου, οι εταιρίες το κάνουν αυτό γιατί έχουν επενδύσει πιο πολλά στις vga κάμερες τον τελευταίο χρόνο (?) και πιθανώς να υπάρχουν περισσότερα αποθέματα σε vga, και όχι σε παλιότερες :!:

Το ότι είναι μικρότερης ανάλυσης δεν τις κάνει και πιο φτηνές για τον κάθε κατασκευαστή, αλλά τα λεφτά που έχει ρίξει για αυτές, και η ποσότητα που έχει παραγγείλει, ή έχει στις αποθήκες του!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Den nomizo oti tha me dieykolyne h fonhtikh plhktrologhsh.Perissotero san peritth polyteleia thn vlepo.

 

O klassikos tropos plhktrologhshs arithmon thlefonon einai protimoteros.

Link to comment
Share on other sites

Den nomizo oti tha me dieykolyne h fonhtikh plhktrologhsh.Perissotero san peritth polyteleia thn vlepo.

 

O klassikos tropos plhktrologhshs arithmon thlefonon einai protimoteros.

 

Ακριβώς τα ίδια και έγω.

Έτσι μάθαμε και έτσι συνεχίζουμε

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ στις περιπτώσεις που χρησιμοποιώ τη συσκευή μου με κάποιο handsfree ή carkit, διότι βοηθάει στο να μην αποσπάται η προσοχή μου από αυτό που κάνω εκείνη την ώρα. Επίσης, με τα voice tags αποφεύγονται οι περιπτώσεις λανθασμένης πληκτρολόγησης αριθμού. Αντιθέτως, θεωρώ τις υπόλοιπες φωνητικές εντολές περιττές.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

παντως ενταξει ειδα και την οθονη του panasonic με τα 16.000.000 χρωματα και δεν μπορω να πω οτι δεν ηταν καλη,κορυφαια ηταν αλλα δεν μπορεσα να δω την διαφορα με μια οθονη sharp ας πουμε,κακα τα ψεματα τοσα χρωματα δεν ειναι για οθονη κινητου,περισσοτερο παραπλανητικο εγω το βλεπω.

 

Βαλε την οθονη του panasonic vs3 διπλα σε μια ενος sharp gx20(αν βρεις κανενα) και δες την διαφορα 16bit με 24bit δεν πιστευω να καταλαβεις και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ 16 και 18 bit είναι αμελητέα (συγκρίνετε πχ ένα GX20 με ένα GX30). Η διαφορά όμως μεταξύ 16/18 και 24bit είναι σαφώς μεγαλύτερη (αν και πάλι δεν μιλάμε για τραγικά πράγματα). Και για του λόγου το αληθές βάλτε δίπλα δίπλα να παίζει το ίδιο MP4 ένα PSP και ένα Pocket PC.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η ΤΙΜ τρέχει και δεν φτάνει να μαζέψει πελάτες... πχ .. Η αδελφή μου αποφάσισε να διακόψει το συμβόλαιο της όταν της είπαν ότι για να πάρει επιδότηση πρέπει να μπεί στα νέα προγράμματα που δεν έχουν "δωρεάν" χρόνο προς Q.. Στη βδομάδα την πήραν τηλέφωνο και της προσέφεραν συμβόλαιο στο 70 με 8Ε και φυσικά χρόνο προς Q!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η ΤΙΜ τρέχει και δεν φτάνει να μαζέψει πελάτες... πχ .. Η αδελφή μου αποφάσισε να διακόψει το συμβόλαιο της όταν της είπαν ότι για να πάρει επιδότηση πρέπει να μπεί στα νέα προγράμματα που δεν έχουν "δωρεάν" χρόνο προς Q.. Στη βδομάδα την πήραν τηλέφωνο και της προσέφεραν συμβόλαιο στο 70 με 8Ε και φυσικά χρόνο προς Q!!

 

Καλη φαση...συνεβει και αλλου, δες εδω . Απο 13,44 (παγιο 2ου χρονου) να το κανουν 8 Ευρω αν μη τι αλλο ειναι καλη φαση. Της ειπαν οτι για 10 μηνες ισχυει αν παρει επιδοτηση και για οσο θελει αν δεν παρει?

Link to comment
Share on other sites

"καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα" στην ΤΙΜ βγάλαν το όνομα και τα κατάφεραν πάρα πολύ καλά.Βέβαια οι συνδρομητές-"υπάλληλοι" vodafone θα βγαίνουν πάλι σε λίγο καιρό και θα μας λένε ότι έχουν το καλύτερο δίκτυο... :lol: :alien: Για τη cosmote μόνο στα καρτοκινητά μπορώ να πω ότι αξίζει.στα εταιρικά έιναι ξεκρέμαστη ενώ στα συμβόλαια οι επιδοτήσεις είναι ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣ. Για δίκτυο έχει το καλό το όνομα.ωστόσο σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι πολύ χειρότερο από των άλλων δύο...η φήμη,της φήμης,την φήμη,ω ΦΗΜΗ! :lol:

To Cosmote Business Solutions diathetei pio prosita pagia apo ayta ths Vodafone,kathos kai apo ta TIM BBEST BENEFIT.

Mono h yphresia FREE VPN ths TIM einai isos pio symferoysa apo to antistoixo Business Value ths Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενδιαφέρον θέμα τώρα.

Συνεχώς μιλάμε και τσακωνόμαστε κάποιες φορές για τα καινούργια κινητά, τις δυνατότητές τους αλλα και για τις τιμές οι οποίες πωλούνται.

Διαβάζωντας συχνά πως σε κάποιους φαίνωνται ακριβά κάποια δυνατά τηλέφωνα,θα παραθέσουμε εδώ τις τιμές των κινητών την εποχή που εμφανίσθηκαν.

Την ιδέα μου έδωσε ενα βιβλίο αγορών που είχα παλαιώτερα, για ενημέρωση στα οικονομικά μου.

Αυτό το βιβλίο βρήκα λοιπόν και είδα πολλα ενδιαφέρωντα "πράγματα" μέσα.

 

Ξεκινώ λοιπόν.

 

Το πρώτο μου κινητό το 1993 ήταν το Ericsson 172+carkit= 220.000 (645€) http://www.telix.pl/images/telefony/duze/ericsson_gh172_3.jpg

 

Αλλα κινητά.

 

Motorolla startack 270.000 (792€) !!!

 

Samsung A100 με συμβόλαιο όμως, 130.000 (381€)

 

Panasonic GD95 150.000 (440€)

 

Samsung T100 (650€)

 

Nokia 7210 (450€) + σύνδεση.

 

 

Ενδιάμεσα είχα πάρει και αλλα,ομως δεν είχα καταγράψει τιμές. :(

 

 

Γράψτε λοιπόν και εσείς για παλιά μοντέλα και έτσι οι μικροί νέοι χρήστες,μάλλον θα πάψουν... να διαμαρτύρωνται για τα σημερινά δαιδομένα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα αυτό Σάκη!

Αν και δνε θυμάμαι πολλές τιμές σε Δραχμές μου φαίνεται ότι το

7110 ξέρετε ένα μεγάλο Νόκια με πορτάκι το είχα πάρει 150.000 κάπου εκεί!

 

Όντως, τα κινητά ήταν πολύ ακριβά τώρα έχουν πέσει λίγο οι τιμές τους!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω για τα τρία πρώτα κινητά μου:

NOKIA 3210 80.000

Ericsson T28 180.000

Nokia 7110 140.000

:w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...