Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 9 Ιούλ. 2004 , 23:58)

 

PowerZ ούτε εγώ κατάλαβα,μπορείς να επεκταθείς λίγο παραπάνω στο θέμα;

 

Koίταξε φίλε Βασίλη, θα σου εξηγήσω εγώ το θέμα.

Να μωρέ είμαι παλιομοδίτης και σκουριασμένο μυαλό και σκέφτομαι σαν 40άρης. :D

Δεν είναι κατάσταση πρέπει να εκμοντερνιστώ λίγο.

 

Anyway, PowerZ μακάρι και κάποιοι άλλοι σε αυτό το forum να σκεφτόταν σαν σαραντάρηδες και να είχαμε ένα πιο σοβαρό επίπεδο.

Εγώ πάντως πριν μιλήσω σκέφτομαι. Θα έλεγα πως είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Επίσης αν δεν έχω να πω κάτι δεν το λέω. Δεν είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις.

 

Στο θέμα μας....

Τα πράγματα δεν είναι απλά, ούτε απλοικά όπως θέλεις εσύ να τα δείς.

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Αν θέλεις το συζητάμε. Αλλιώς μπορείς να εκθέσεις τις απόψεις σου χωρίς να απευθύνεσαι σ'εμένα.

Είμαι πολύ μεγάλος για να με καταλάβεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TN97 ( 7 Ιούλ. 2004 , 01:43)

 

Ολοένα και περισσότερο, βλέπουμε ο μέσος όρος ηλικίας των χρηστών να κατευθύνεται προς τα κάτω. Πλέον, συχνά βλέπουμε παιδιά ηλικίας κάτω των 10 ετών να κατέχουν κάποιο κινητό, με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι όντως χρήσιμο?

 

Μήπως το βλέπετε σαν άλλη μια υπερβολή της καταναλωτικής κοινωνίας μας?

 

Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά του φαινομένου αυτού, όχι μόνο για τους γονείς αλλά και για τα ίδια τα παιδιά?

 

Θα μπορούσε να κινδυνέψει η υγεία των παιδιών?

 

Ερωτήματα μπορούν να τεθούν πολλά. Για τον λόγο αυτό αφήνω την συνέχεια του θέματος σε εσάς, ώστε να κατευθύνετε την συζήτηση όπως εσείς θέλετε.

 

Ο λόγος σε εσάς.

 

 

Τώρα το είδα το thread. :wacko:

 

Πολύ καλό TN97 για να υπάρχει και η ενημέρωση.

 

Ας μπω στο θέμα. Το θεωρώ ότι ποιο εγκληματικό μπορεί να κάνει ένας γονέας στο παιδί του. Και δεν υπερβάλω καθόλου. Μιλάμε για μία αλόγιστη χρίση από κάτι τόσο επικίνδυνο σε τόσο μικρή ηλικία.

 

Έχω πολλά παραδείγματα καθημερινά από ξαδερφάκια μου. Που από την 3 δημοτικού ήταν με ένα κινητό στο χέρι. Και δεν λέω ότι μπορεί να μην χρειάζεται. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να γίνεται τέτοια χρίση. Μπορεί να εξυπηρετήσει μερικές φορές. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να το έχουν συνέχεια ανοικτό. Έχει γίνει της μόδας στις μικρές ιδικά ηλικίες. Όλοι έχουμε διαβάσει το μπορεί να προκαλέσει.

 

Δεν είναι λοιπόν λογικό να έχουν σε μικρή ηλικία τα παιδιά κινητά. Με τον τρόπο που τα έχουν τώρα εννοείται. Λες και έχουν τόσο σημαντικά θέματα στο μυαλό τους, που δεν πρέπει να χάσουν τηλεφώνημα ώστε να λύσουν τα προβλήματά τους.

 

Και δεν μπορώ να κατηγορήσω τα μικρά παιδιά διότι έχουν μυαλό μικρού παιδιού και δεν καταλαβαίνουν. Αλλά φταίνε και κατηγορώ τους γονείς με μυαλό μικρού παιδιού. ¨Που ενώ ξέρουν, αμελούν. :mad: Και δυστυχώς πολλές από τις συνέπειες θα φανούνε μακροπρόθεσμα.

 

Τι να πω... :worry:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

KennyDopeGr: το post σου απομακρύνθηκε λόγω λεξιλογίου. Θα σε παρακαλέσω να μην επαναληφθεί.

 

PowerZ, johner: λίγη ηρεμία, please. Να θυμάστε ότι μπορείτε να κρίνετε τις ιδέες των άλλων, ωστόσο απαγορεύονται τα σχόλια επί προσωπικού.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση και απορίες, just PM me.

 

Συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner ( 9 Ιούλ. 2004 , 20:17)

 

Sorry mate, αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι να είσαι συνεχώς on line και να ελέγχεις το mailbox ή το χαρτοφυλάκιο.

Τόσο πολυάσχολα τα παιδιά, λοιπόν, εν έτει 2004;;; :p

 

Να υπογραμμίσω οτι mp3, internet, java προσφέρουν τα smartphones, δηλαδή κινητά άνω των 500 euros. Τόσα χρήματα για να παίζει το παιδί μου και να ακούει Mp3 δεν θα τα έδινα.

Ωστόσο ένα παιδί δεν θα εκτιμήσει την αξία ακόμη και ενός πλήρους smartphone γιατί σύντομα θα βγεί το "νέο μοντέλο". :alien:

Έτσι γίνονται αχάριστα και δεν εκτιμούν αυτά που έχουν. Αυτό βέβαια συμβαίνει και γιατί για να αποκτήσουν αυτά τα κινητά δεν έχουν κουραστεί καθόλου. Άλλος τα πλήρωσε. :o

 

Επίσης να πω οτι θα δικαιολογούσα την χρήση των κινητών και κάθε ηλεκτρονικού μέσου, αρκεί να έβλεπα οτι το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών αυτών αυξάνεται, αλλά παρατηρώ χρόνο με τον χρόνο τα παιδιά να είναι όλο και πιο αδιαφορα για τα μαθηματα και να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο, εκτός από αυτά.

 

 

Koιτα...δεν ειναι μονο το χαρτοφυλακιο.Αυτο ειναι ακραια περιπτωση!! :p !!!Βεβαια δεν ειναι στανταρ τα 500 ευρω για ενα smartphone.Υπαρχουν και τηλεφωνα το οποια κοστιζουν αισθητα λιγοτερο και εχουν της δυνατοτητα mp3.Βλεπε 6230,SL45i,K700 αλλα και smarphones οπως 3660,3650.Αλλα ας μη σταθουμε στο mp3.Οσο αφορα το ποιος πληρωνει...Δεν ειναι απολυτο να το εχει πληρωσει ο μπαμπας(τις περισσοτερες φορες ειναι,συμπεριλαμβανομενης και της περιπτωσης μου :p )..Μπορει το παιδι να εχει δουλεψει και να εχει μαζεψει απο παππουδες,γιαγιαδες κλπ χρηματα για την αγορα ενος τηλεφωνου που θα καλυπτει τις αναγκες του..Αυτες που ο ιδιος εχει ορισει...Η αληθεια ειναι πως καποιοι απο εμας ειμαστε αχορταγοι και θελουμε οτι κυκλοφορει ή οτι μας κανει κλικ...Δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω φυσικα,αλλα δεν ξερω και πως να το δικαιολογησω...Να το πω αρρωστια??Να το πω ψυχωση??Δεν ξερω!

 

ΕDIT

αρκεί να έβλεπα οτι το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών αυτών αυξάνεται, αλλά παρατηρώ χρόνο με τον χρόνο τα παιδιά να είναι όλο και πιο αδιαφορα για τα μαθηματα και να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο, εκτός από αυτά.

 

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει και ενα καλο με τα SMS!Μαθαινουμε ορθογραφια!! :p .Βεβαια για καποιους δεν ειναι απολυτο αυτο! :rolleyes: .Εχω δει μηνυμα ως εξης:"Ελα ρε!Τη κανης??Ωλα καλα??Να σου πο!Το βραδη παμε καμια βωλτα???" :confused: :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (10 Ιούλ. 2004 , 01:06)

 

Koίταξε φίλε Βασίλη, θα σου εξηγήσω εγώ το θέμα.

Να μωρέ είμαι παλιομοδίτης και σκουριασμένο μυαλό και σκέφτομαι σαν 40άρης. :D

Δεν είναι κατάσταση πρέπει να εκμοντερνιστώ λίγο.

 

Anyway, PowerZ μακάρι και κάποιοι άλλοι σε αυτό το forum να σκεφτόταν σαν σαραντάρηδες και να είχαμε ένα πιο σοβαρό επίπεδο.

Εγώ πάντως πριν μιλήσω σκέφτομαι. Θα έλεγα πως είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Επίσης αν δεν έχω να πω κάτι δεν το λέω. Δεν είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις.

 

Στο θέμα μας....

Τα πράγματα δεν είναι απλά, ούτε απλοικά όπως θέλεις εσύ να τα δείς.

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Αν θέλεις το συζητάμε. Αλλιώς μπορείς να εκθέσεις τις απόψεις σου χωρίς να απευθύνεσαι σ'εμένα.

Είμαι πολύ μεγάλος για να με καταλάβεις....

 

πειραζει που δ θελω να το συνεχισω ?
Link to comment
Share on other sites

Οχι...Ειναι ενδιαφερον θεμα και καλο ειναι να μεινει ετσι.Μην το διαλυσουμε...Δεν μας ενδιαφερουν οι κοντρες σας.Σορρυ κιολας!

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

ΤΝ97, καμιά φορά την δραστηριοποίηση και τους προβληματισμούς τους ξεκινάς με ένα δυνατό σοκ.

 

Καταλαβαίνω τον λόγο που απέσυρες το topic, δε το συνεχίζω πλέον. Δε μπήκα στο κόπο να σου γράψω ΠΜ.

 

Τελος, συνεχίζουμε κανονικά,

 

hugs 2 evry1,

KennyDope

Link to comment
Share on other sites

+φωνώ με την άποψη οτι είναι απαράδεκτο τα πιτσιρίκια να κυκλοφορούν με κινητά...

 

Τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν να είναι ορατά... :confused:

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

λες?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

E!

"- ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 18 ΕΤΩΝ.

 

΄Όταν το κινητό χρησιμοποιείται από παιδιά ηλικίας μέχρι 12 ετών η

ραδιενέργεια επηρεάζει το 100% του εγκεφάλου με βαρύτατες βλάβες (καρκίνο

εγκεφάλου, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση ακοής κ.λ.π.)

 

΄Όταν χρησιμοποιείται από παιδιά 13 ετών μέχρι 18 ετών η ραδιενέργεια

επηρεάζει το 50% του εγκεφάλου (καρκίνο, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση

ακοής κ.λ.π.)

 

Εάν ένα παιδί χρησιμοποιεί κινητό από την ηλικία των 16 ετών, μετά 10

χρόνια, δηλαδή σε ηλικία 26 ετών θα εμφανιστούν συμπτώματα καρκίνου 100%.

 

Στους ενήλικες η ραδιενέργεια επηρεάζει το 1/4% του εγκεφάλου (καρκίνο,

ρήξη ακουστικού κ.λ.π."

 

Εαν ειναι ολα αυτα αποδεδηγμενα δε γλυτωνουμε!!Ελα αμεσως Κιατο τουλαχιστον να παμε ευχαριστημενοι!! :p :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς Ήρθες Αντρέα! :D

 

Η ομάδα πλέον αρηθμεί 65μελοι κ είμαστε η 35η στο κόσμο!

Κ οπως ανέβαινει η ομάδα σύντομα θα ειμαστε στο τοπ20 !

 

Το πανεπιστήμιο του Cardiff εκδίδει με τη λήξη κάθε project και τα αποτελέσματα αλλά και ποιοι χρήστες κατάφεραν να πετύχουν τα προσδοκόμενα αποτελέσματα αντίθετα με το Fah ή το Seti .

 

Ηδη έχουμε καταφέρει και έχουμε 2 άτομα που έχουν βρεί στοιχεία με αντικαρκινικές ιδιότητες.

 

Συγχαρητήρια DJD και Iannis.

 

Ελπίζω την επόμενη φορά να έχουμε και άλλα μέλη μέσα.

Παρακάτω είναι και το link με τα certificates

http://www.find-a-drug.org/certify.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να φτάνει το σήμα από ιταλικά δίκτυα στη νότια Πελοπόννησο (συγκεκριμένα στην Πύλο); :!: :!:

Σήμερα σε κάποια φάση βρήκα "WIND" και λίγο αργότερα "Ι TIM"!

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

nai alla an prospathouses na pareis thlefwno me roaming etsi , de tha mporouses giati tha htan poli adynato.

sthn karpatho mou bgainan dio tourkika alla parolo pou to shma htan dio grammes klhsh de mporousa na kanw

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το θέμα.

Είναι δυνατόν να έχουν τα ελληνικά δίκτυα κενά στο Αιγαίο και να φτάνουν ως εδώ τα ιταλικά; Μου κάνει εντύπωση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανακουστει πολυ παλιοτερα για τις περιοχες αυτες (Πύλος κλπ). Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον κάποιος με δικαιωματα περιαγωγης να δοκιμασει να στειλει σμσ απο το ξενο δικτυο (γιατι για κληση χλωμο το βλεπω)...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών διάδοσης των ΗΜ κυμάτων (θάλασσα) είναι δυνατή η αποκωδικοποίηση GSM σημάτων από το κινητό τηλέφωνο σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 200κμ.

 

Όμως, λόγω των τεχνολογικών περιορισμών της τεχνολογίας GSM δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο δίκτυο (για έγκυρο χρήστη ή χρήστη σε περιαγωγή) για δύο λόγους:

 

- Η παρούσα τεχνολογία δεν επιτρέπει την επικοινωνία κινητού - σταθμού βάσης σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 120κμ λόγω απώλειας συγχρονισμού (timing advance excess).

 

- Το σήμα από το κινητό προς το σταθμό βάσης (uplink) είναι ασθενέστερο, με αποτέλεσμα σε αυτές τις αποστάσεις η στάθμη του να μην είναι ικανή να αποκωδικοποιηθεί από το σταθμό βάσης.

 

Οπότε δεν είναι δυνατή η σύνδεση σε ιταλικό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας στην νότια Πελοπόννησο ή στα νησιά του Ιονίου.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι υπαρχει σωστη ή λαθος ηλικια για χρηση κινητου.

Πιστευω οτι υπαρχει σωστη ή λαθος εκπαιδευση, σωστος ή λαθος λογος. Δεν εχει διαφορα αμα εισαι νεαρος και εχεις το κινητο σου για μοστρα ή εισαι μεγαλος και εχεις το κινητο για τον ιδιο λογο. Επισης δε νομιζω οτι οι περισσοτεροι ελληνες και ελληνιδες το πρωτο κινητο το πηραν λογω αναγκης ειδικα οταν πρωτοεμφανιστικαν τα κινητα και η κινητη τηλεφωνια. Οποτε, με τετοια πρωτυπα νομιζω οτι οι νεοι και νεες λειτουργουν αντιστοιχα. Ειναι σαν το τσιγαρο. Ολοι ξερουμε οτι το τσιγαρο ειναι επιβλαβες αλλα ποσοι το καπνιζουμε?

 

Γι'αυτο νομιζω οτι δεν πρεπει να αναρωτιομαστε αν πρεπει τα νεαρα ατομα να ειναι κατοχοι κινητων και σε τι ηλικια αλλα αν ολοι, ανεξαρτητα ηλικιας, πρεπει να ειμαστε κατοχοι?

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιαζόμασταν αλλά τώρα αποδείχθηκε και με έρευνα

 

Παρ' ότι μπορούν να στείλουν από φωτογραφίες και βίντεο ως e-mail και να κάνουν από χρηματιστηριακές συναλλαγές ως λήψη πληροφοριών για τον καιρό, η συντριπτική πλειονότητα των κατόχων κινητών τηλεφώνων περιορίζεται στη λήψη και στην αποστολή γραπτών μηνυμάτων!

 

Η έρευνα με θέμα «Το Κινητό Ηλεκτρονικό Επιχειρείν» έγινε από την ερευνητική ομάδα ELTRUN του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,και παρουσιάστηκε στο «Βήμα».

 

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papdoux (12 Ιούλ. 2004 , 12:16)

 

Δεν πιστευω οτι υπαρχει σωστη ή λαθος ηλικια για χρηση κινητου.

Πιστευω οτι υπαρχει σωστη ή λαθος εκπαιδευση, σωστος ή λαθος λογος. Δεν εχει διαφορα αμα εισαι νεαρος και εχεις το κινητο σου για μοστρα ή εισαι μεγαλος και εχεις το κινητο για τον ιδιο λογο. Επισης δε νομιζω οτι οι περισσοτεροι ελληνες και ελληνιδες το πρωτο κινητο το πηραν λογω αναγκης ειδικα οταν πρωτοεμφανιστικαν τα κινητα και η κινητη τηλεφωνια. Οποτε, με τετοια πρωτυπα νομιζω οτι οι νεοι και νεες λειτουργουν αντιστοιχα. Ειναι σαν το τσιγαρο. Ολοι ξερουμε οτι το τσιγαρο ειναι επιβλαβες αλλα ποσοι το καπνιζουμε?

 

Γι'αυτο νομιζω οτι δεν πρεπει να αναρωτιομαστε αν πρεπει τα νεαρα ατομα να ειναι κατοχοι κινητων και σε τι ηλικια αλλα αν ολοι, ανεξαρτητα ηλικιας, πρεπει να ειμαστε κατοχοι?

 

Θα συμφωνήσω σε πολλά από όσα λες, αλλά τα κινητά δημιουργούν περισσότερες βλάβες στα μικρά παιδιά. Είναι πιο επιρρεπή στις ακτινοβολίες.

Επίσης το παιδί δεν έχει την δυνατότητα να ξέρει τι είναι καλό για αυτό.

Ο κάθε ενήλικας μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του, αλλά τα παιδιά πρέπει να τα προστατέψουν και όχι να τα εκθέσουν σε επιπλέον κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

Είχα εντοπίσει ιταλικά δίκτυα πριν 6 χρόνια, όχι στο Ιόνιο ή στην Πελοπόννησο, αλλά στην Κρήτη και συγκεκριμένα κοντά στο Ελαφονήσι στην δυτική άκρη της!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...