Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που θέλεις να κρατήσεις επαφές κλπ. για να συγχρονίσεις τις επαφές σου σε συσκευές από διαφορετικούς κατασκευαστές το καλύτερο (και πιο απλό νομίζω) είναι μέσω Outlook. Επίσης και μέσω Yahoo ή Γμαιλ που αναφέρονται παραπάνω, είναι και αυτοί απλοί και λειτουργικοί τρόποι.

 

Σε περίπτωση που θέλεις να συγχρονίσεις τις επαφές σου σε συσκευές από τον ίδιο κατασκευαστή, προτείνεται η χρήση του εκάστοτε pc suite του κατασκευαστή...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά ότι λέει ο τίτλος, δηλαδή ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να κρατάμε τις επαφές μας για να μην τις χάσουμε ποτέ όταν αλλάζουμε κινητό (από windows μέχρι symbian/android κλπ.)

 

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το microsoft outlook, αλλά υπάρχει κάποιος άλλος πιο καλός τρόπος για να κρατάμε ένα "universal" backup των επαφών μας;

 

Πιστεύω ο καλύτερος τρόπος είναι το Google Sync.

 

Σύνεργαζεται με τις περισσότερες πλατφόρμες κινητών και δεν έχεις πλέον ανάγκη συγχρονισμού.

 

Εναλλακτικά αν θες να συγχρονιζεις με pc η mac δοκίμασε το Vodafone 360.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα χρόνο είχα καταστρέψει κατα λάθος την κάρτα sim της Vodafone(συμβόλαιο) αλλα όταν πήγα να μου αντικαταστήσουν δεν μου είπαν να πληρώσω τίποτα! Και πρίν 3 βδομάδες εβγαλά την sim απο το κινητό και την έχασα(wind συμβόλαιο πλέον) αλλα όταν πήγα και τους είπα οτι την έχασα μου την αντικατέστησαν πάλι δωρεάν!! :blink: Μήπως επιδή και οι 2 υπάληλοι ήταν γνωστοί μου;;:D
Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα χρόνο είχα καταστρέψει κατα λάθος την κάρτα sim της Vodafone(συμβόλαιο) αλλα όταν πήγα να μου αντικαταστήσουν δεν μου είπαν να πληρώσω τίποτα! Και πρίν 3 βδομάδες εβγαλά την sim απο το κινητό και την έχασα(wind συμβόλαιο πλέον) αλλα όταν πήγα και τους είπα οτι την έχασα μου την αντικατέστησαν πάλι δωρεάν!! :blink: Μήπως επιδή και οι 2 υπάληλοι ήταν γνωστοί μου;;:D

 

Ήθελα να το πω τόση ώρα. Αν ψάξουμε όλοι μας, όλο και κάποιον γνωστό θα βρούμε :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούριος στο forum και δεν ξέρω αν βάζω το θέμα στην σωστή κατηγορία. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά του κανονικού GPS από το aGPS;

Ισχύει οτι με το aGPS χρειάζεται ταυτόχρονη σύνδεση στο ίντερνετ για να γίνει η πλοήγηση; Χωρίς σύνδεση δεν γίνεται;

Τα Sony Ericsson είναι όλα με aGPS;

Ποια κινητά έχουν κανονικό GPS στο οποίο να μην απαιτείται ταυτόχρονη σύνδεση στο ιντερνετ;

 

Ευχαριστώ!

paulkap12.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 χρόνια υπήρχαν τα κινητά τηλέφωνα, που είχαν μόνο βασικές λειτουργίες όπως τηλεφωνία, sms, περιορισμένο κατάλογο, τα πιο ακριβά είχαν και φωνητική ηχογράφηση, και τις συσκευές αυτές τις είχε όλος ο κόσμος. Υπήρχαν όμως και τα PDA που τα χρησιμοποιούσαν μόνο όσοι πραγματικά τα χρειαζόντουσαν. Από πλευράς οργάνωσης πληροφοριών ήταν πολύ πιο εξελιγμένες συσκευές από τα κινητά, και επι'πλέον με την δυνατότητά τους ανταλλαγής πληροφοριών με η/υ μπορούσαν να εγγυηθούν την ακεραιότητα των δεδομένων και τη μεταφερσιμότητά τους. Οι 3 πλατφόρμες της εποχής ήταν το PalmOS, τα Windows Mobile και το BlackBerry.

 

Κάποια στιγμή όλοι μιλούσαν ότι οι δύο αυτές τεχνολογίες θα γινόντουσαν μία. Και σήμερα όλοι πιστεύουν ότι αυτό έχει γίνει ήδη με τα λεγόμενα εξυπνόφωνα (smartphones). Τα πράγματα όμως δεν είναι ακριβώς έτσι...

 

Αυτό που πραγματικά συνέβη ήταν ότι τα κινητά τηλέφωνα εξελίχθηκαν σε εξυπνόφωνα και τα PDA απλώς εξαφανίστηκαν. Δεν μπορώ αλλιώς να δικαιολογήσω πως οι 3 νέες πλατφόρμες (Μηλόφωνο, Android, WebOS) δεν μπορούν να συγκριθούν με τα PDA που υπήρχαν 10 χρόνια πριν. Είναι σα να έχουμε πάει πίσω 20 χρόνια. Μιλάω φυσικά για τη λειτουργικότητα με βάση το PIM Software της κάθε πλατφόρμας.

 

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Η δυνατότητα που είχε ό καθένας να εγκαθιστά εφαρμογές στο PDA του εν μέρει έχει χαθεί (Μηλόφωνα), όπως επίσης και η δυνατότητα να συγχρονίζει το κινητό του με τον υπολογιστή του (WebOS). Τώρα τα δεδομένα μας περνάνε μέσα από το λεγόμενο (cloud) ακολουθώντας μια πρόσκαιρη μόδα... Σε μερικές περιπτώσεις τα δεδομένα μας και η τύχη τους είναι στη διακριτική ευχαίρια του παρόχου της τηλεφωνίας.

 

Ακόμα χειρότερα, η ελεύθερη επιλογή συσκευής είναι πια ένα μακρινό όνειρο αφού όλες είναι κλειδωμένες με βάση τις συμφωνίες της κάθε εταιρείας με τους παρόχους. Π.χ. ελάχιστες συσκευές Android υποστηρίζονται στην Ελλάδα, καμμιά με WebOS, παντοκρατορία η Appla (ήμασταν που ήμασταν ψηφιακά αμόρφωτοι, φάγαμε και το μήλο...).

 

Αλήθεια, εδώ θέλαμε να καταλήξουμε πριν 10 χρόνια; Υπάρχει λύση για μια πραγματική φορητή πλατφόρμα επεξεργασίας πληροφοριών χωρίς τους σημερινούς περιορισμούς και το μαρκετίστικο design και υπερβολές;

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

οδηγει στο να εχουμε ο καθενας απο 3 καρτοκινητα και να βαζουμε 10€ καθε μηνα στο καθενα.

συνολο 30€, εχοντας την ψευδαισθηση οτι μιλαμε παντου τσαμπα.

 

Αυτό ξαναπέστο!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Οι εταιρείες επιδιώκουν να στρέψουν τους πελάτες τους από την καρτοκινητή τηλεφωνία, όπου το μέσο έσοδο ανά πελάτη δεν ξεπερνά τα 4-6 ευρώ στο χώρο των συμβολαίων, τα οποία αποφέρουν σίγουρα έσοδα και μακροπρόθεσμη συνδρομή (ARPU στα 43 ευρώ). Σε αυτή την στρατηγική φαίνεται ότι συντελεί και η ταυτοποίηση των καρτοκινητών τηλεφώνων, αφού από τη μία το κύριο «ατού» των καρτοκινητών η ανωνυμία καταργείται και από την άλλη, με την πρόσβαση αυτών των συνδρομητών στα καταστήματα (εκτιμάται ότι είναι 7 εκατ. οι ενεργές συνδέσεις με κάρτα), οι εταιρείες θα έχουν την ευκαιρία να «πείσουν» αυτόν τον κόσμο για τα πλεονεκτήματα και τις προσφορές των συμβολαίων.

[/url]

 

ολη η ουσια του αρθρου φαινεται σε αυτη την παραγραφο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το agps βοηθαει να βρει γρηγορα δορυφορους το gps του τηλεφωνου και σε χρεωνει 4-5 κβ. την φορα που το ανοιγεις. αν δεν το θελεις το απενεργοποιεις και δεν εχεις χρεωση. ολα τα τηλεφωνα με gps εχουν και agps.
Link to comment
Share on other sites

το agps βοηθαει να βρει γρηγορα δορυφορους το gps του τηλεφωνου και σε χρεωνει 4-5 κβ. την φορα που το ανοιγεις. αν δεν το θελεις το απενεργοποιεις και δεν εχεις χρεωση. ολα τα τηλεφωνα με gps εχουν και agps.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή αν το απενεργοποιήσεις θα μπορείς και πάλι να έχεις GPS; Με λίγα λόγια θα μπορείς και πάλι να έχεις χάρτες και να σε πάει σε μία διεύθυνση καθώς οδηγάς, χωρίς να χρεωθείς καθόλου;

Για παράδειγμα σε κάποια Sony Ericsson όπως το W995 γίνεται αυτό χωρίς χρέωση; Αν οχι, τότε ποιο είναι το χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει κάποιο κινητό ώστε να ξέρουμε οτι μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω χωρίς καμία χρέωση;

paulkap12.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

αν το απενεργοποιησεις θα εχεις gps κανονικα απλα δεν θα βρισκει πολυ γρηογρα σημα. το w995 δεν εχει ανοικτο λειτουργικο πχ symbian ,wm android για να κανεις πλοηγηση χωρις να πληρωσεις. μονο μεσω ιντερνετ γινεται.

στο satio που ειναι συμβιαν γινεται αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

αν το απενεργοποιησεις θα εχεις gps κανονικα απλα δεν θα βρισκει πολυ γρηογρα σημα. το w995 δεν εχει ανοικτο λειτουργικο πχ symbian ,wm android για να κανεις πλοηγηση χωρις να πληρωσεις. μονο μεσω ιντερνετ γινεται.

στο satio που ειναι συμβιαν γινεται αυτο που θες.

Αχα! Οπότε ψάχνουμε για ανοικτό λειτουργικό!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

paulkap12.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα χρόνο είχα καταστρέψει κατα λάθος την κάρτα sim της Vodafone(συμβόλαιο) αλλα όταν πήγα να μου αντικαταστήσουν δεν μου είπαν να πληρώσω τίποτα! Και πρίν 3 βδομάδες εβγαλά την sim απο το κινητό και την έχασα(wind συμβόλαιο πλέον) αλλα όταν πήγα και τους είπα οτι την έχασα μου την αντικατέστησαν πάλι δωρεάν!! :blink: Μήπως επιδή και οι 2 υπάληλοι ήταν γνωστοί μου;;:D

 

Όχι δε συνέβη αυτό επειδή ήταν γνωστοί σου. Εμένα δεν ήταν γνωστός μου ο υπάλληλος της Cosmote και δε με χρέωσε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Επί της ουσίας δεν χαίρεσαι με την μετατόπιση των εφαρμογών από το PC σου στο Cloud.

 

Προσωπικά διαφωνώ. Πιστεύω ότι μέχρι πολύ πρόσφατα είμασταν στον Μεσαίωνα και τα τελευταία smartphones έχουν αλλάξει τη ζωή μας. Εξηγούμαι:

 

Αν είχες ένα, οποιοδήποτε τηλέφωνο και άλλαζες συσκευή, έπρεπε να περάσεις τις επαφές σου όλες, μία μία, χεράτα. Επίσης, αν χαλούσε το τηλέφωνό σου, μάλλον θα τραβούσες τα μαλλιά σου. Αν είχες PDA ήταν λίγο καλύτερη η κατάσταση, αφού μπορούσες να έχεις backup στον υπολογιστή. Το πρόβλημα μετάβασης όμως σε άλλη συσκευή παρέμενε, αφού κάθε εταιρεία έβγαζε το δικό της software για συγχρονισμό με PIM.

 

Τώρα, απλά ανεβάζεις τις επαφές σου και τα ημερολόγιά σου στο Google Sync και ησυχάζεις για πάντα. Είναι όλα ασφαλισμένα, και θα συγχρονίσουν με ένα μεγάλο αριθμό συσκευών - σχεδόν όλες για να είμαστε ακριβείς.

 

Για τις εφαρμογές το ίδιο. Έπρεπε να ψάχνεις σε fora να βρεις κατάλληλη εφαρμογή και κατάλληλη μορφή της να παίζει στην δική σου έκδοση λειτουργικού. Η εγκατάστασή της ήταν τις περισσότερες φορές πονοκέφαλος.

 

Τώρα απλά επισκέφτεσαι τα App Stores (Apple, BlackBerry και λοιποί), ψάχνεις, εγκαθιστάς και καθαρίζεις. Μάλιστα, αν δεν εγκαθιστάς πειρατικά, οι περισσότερες εφαρμογές είναι σχετικά φτηνές, αντίθετα με ό,τι ίσχυε παλιά.

 

Γνώμη μου πάντα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Επί της ουσίας δεν χαίρεσαι με την μετατόπιση των εφαρμογών από το PC σου στο Cloud.

Δεν θα είχα πρόβλημα αν οι cloud εφαρμογές είχαν την ίδια ευελιξία με τις παλαιότερες.

Τώρα, απλά ανεβάζεις τις επαφές σου και τα ημερολόγιά σου στο Google Sync και ησυχάζεις για πάντα. Είναι όλα ασφαλισμένα, και θα συγχρονίσουν με ένα μεγάλο αριθμό συσκευών - σχεδόν όλες για να είμαστε ακριβείς.

Απλώς αντί να εξαρτάσαι απ'τον κατασκευαστή της συσκευής, εξαρτάσαι απ'την Google. Ποιά η διαφορά; Πώς νιώθουν άραγε όσοι έκαναν δουλειά με το Google Notes όταν μια ωραία μέρα καταργήθηκε;

Για τις εφαρμογές το ίδιο. Έπρεπε να ψάχνεις σε fora να βρεις κατάλληλη εφαρμογή και κατάλληλη μορφή της να παίζει στην δική σου έκδοση λειτουργικού. Η εγκατάστασή της ήταν τις περισσότερες φορές πονοκέφαλος.

 

Τώρα απλά επισκέφτεσαι τα App Stores (Apple, BlackBerry και λοιποί), ψάχνεις, εγκαθιστάς και καθαρίζεις. Μάλιστα, αν δεν εγκαθιστάς πειρατικά, οι περισσότερες εφαρμογές είναι σχετικά φτηνές, αντίθετα με ό,τι ίσχυε παλιά.

Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο πράγμα λες. Και πριν έψαχνες την εφαρμογή σου και τώρα την ψάχνεις για τη συσκευή σου. Ποια η διαφορά αν όλα είναι σε ένα κεντρικό sait της εταιρείας ή όχι. Σε πληροφορώ ότι υπήρχαν σαιτ για Palm και Win Mobile που έβρισκες ότι ήθελες. Το νέο μοντέλο το μόνο επι'πλέον (ή μείον για να ακριβολογώ) που προσφέρει είναι η δυνατότητα της κατασκευάστριας εταιρείας να ασκεί έλεγχο στο software, πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο. Ευτυχώς μέχρι τώρα μόνο η Apple το έχει κάνει αυτό...

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

βλακείες λέει το άρθρο αν θέλαν κάτι τέτοιο πολύ απλά θα σταμάταγαν τις τρελλές προσφορές στη καρτοκινητή και θα προωθούσαν τα συμβόλαια. Δε μπορεί εκεί που το συμβόλαιο των 15 σου προσφέρει απεριοριστα ενδοδικτυακα να ερχεται και να σου δίνει εντελώς δωρεάν στο καρτοκινητό με ανανέωση και μόνο το ίδιο πακέτο πρέπει να είναι κάποιος τελείως χαζός για να μείνει στο συμβόλαιο. Γενικά πλέον τα συμβόλαια μέχρι τα 30 ευρώ πάγιο έχουν ακυρωθεί με τις προσφορές στη καρτοκινητή κάτι που γινόταν και παλιότερα όταν με 30 ευρώ πάγιο είχες 150 λεπτά ομιλίας κι ερχόταν η frog ή το free2go2 και σου έδιναν 0,10 ευρώ το λεπτό και μιλούσες με τα λεφτά του συμβολαίου 300 λεπτά δε μπορείς να περιμένεις ο άλλος να μείνει στο συμβόλαιο και στο παρακάτω άρθρο το γράφει ξεκάθαρα ότι πολλοί πάνε σε κάρτα στο κατάστημα και να πάει κάποιος τι θα του πει ο πωλητής και μένα κάτι πήγε να μου πει και οταν του ειπα δυο κουβέντες δεν ειχε κατι να προτείνει γιατι μου προσέφερε κατί σαφώς ακριβότερο και το ήξερε.

 

η αλήθεια είναι ότι φέτος περίμενα η καρτοκινητή να περάσει δύσκολα μετά τη προσφορά του 2009 γι΄αυτό και ειχα εφοδιαστεί με πολύ χρόνο ομιλίας από τις συνεχείς περσινές προσφορές, ας είναι καλά η vodafone όμως μας έφτιαξε για ακόμα 1,5 χρόνο και μετά βλέπουμε...

 

Δείτε και αυτό http://www.capital.gr/news.asp?id=913116 "“Παροξυσμός” στην αγορά της καρτοκινητής"

 

"Άρα εκ του αποτελέσματος τα οφέλη από εγγραφές νέων συνδρομητών είναι περιορισμένα. Αυτό πάντως, που ήδη αρχίζει να καταγράφεται είναι η αλλαγή συμβολαίων σε καρτοκινητά, μια κίνηση που αναμένεται να πλήξει περαιτέρω τα οικονομικά των εταιρειών, αφού το μέσο έσοδο ανά πελάτη στην καρτοκινητή είναι 4,5-5 ευρώ και στα συμβόλαια 40-45 ευρώ. Η διάρκεια και η ένταση της μάχης τιμών θα δείξει αν πρόκειται να γενικευθεί σαν τάση αυτό το φαινόμενο, που ήδη έχει αρχίσει να απασχολεί τις εταιρείες."

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν το εβαλα σε σωστο μερος το ποστ αλλα αυτο μου φανηκε το ποιο καταληλο ... ενας φιλος με ενημερωσε οτι καπου βρηκε(βρηκε, του δωσαν δωρεαν δεν πολυ καταλαβα) εναν τηλεφωνικο καταλογο που εχει μεσα εκτος απο τα σταθερα τηλεφωνα και τα κινητα ... θελω να ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι αυτο που ειχα διαβασει δημοσιευση αριθμων κινητων γινεται μονο με αδεια απο εισαγγελεα ... περιμενω απαντησεις ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν το εβαλα σε σωστο μερος το ποστ αλλα αυτο μου φανηκε το ποιο καταληλο ... ενας φιλος με ενημερωσε οτι καπου βρηκε(βρηκε, του δωσαν δωρεαν δεν πολυ καταλαβα) εναν τηλεφωνικο καταλογο που εχει μεσα εκτος απο τα σταθερα τηλεφωνα και τα κινητα ... θελω να ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι αυτο που ειχα διαβασει δημοσιευση αριθμων κινητων γινεται μονο με αδεια απο εισαγγελεα ... περιμενω απαντησεις ;)

 

Υπαρχει καταλογος... εφόσον ο συνδρομητής έχει απαντήσει θετικά στην ερώτηση για το αν επιθυμεί να αναγραφεί ο αριθμός του στον τηλεφωνικό κατάλογο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έντυπος κατάλογος και στους ηλεκτρονικούς δεν υπάρχει η αντίστροφη αναζήτηση δηλαδή να δίνεις αριθμό και να σου λένε που ανήκει...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν λήξει η προθεσμία για την δήλωση των καρτοκινητών, τότε θα κυκλοφορήσει και αντίστοιχως κατάλογος με αριθμούς χρηστών κινητής τηλεφωνίας. Αυτό ισχύει για όσους δήλωσαν στην αίτησή τους κατά την διαδικασία της ταυτοποίησης ότι επιθυμούν ο αριθμός τους να αναγράφεται σε κατάλογο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ψαχνωντας βρηκα αυτα για οσους ενδιαφερονται

 

Worldwide Mobile Handset Sales to End Users in 2009 (thousands of units)

 

Company 2009 Sales 2009 Market

Share (%) 2008 Sales 2008 Market

share (%)

Nokia 440,881.6 36.4 472,314.9 38.6

Samsung 235,772.0 19.5 199,324.3 16.3

LG 122,055.3 10.1 102,789.1 8.4

Motorola 58,475.2 4.8 106,522.4 8.7

Sony Ericsson 54,873.4 4.5 93,106.1 7.6

Others 299,179.2 24.7 248,196.1 20.3

Total 1,211,236.6 100.0 1,222,252.9 100.0

 

2η η Samsung γενικα ομως για τα κινητα και οχι μονο για τα smartphones..Ειχα την εντυπωση οτι η κυριαρχια της Nokia ειχε καταρευσει..Λαθος μεγαλο.Εξακολουθουν να μην μου αρεσουν τα κινητα της παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...