Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές, ανοιχτά λειτουργικά συστήματα, είναι εκείνα στα οποία ο χρήστης μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές. Επίσης, τα κινητά που έχουν ένα τέτοιο OS, είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμα σε σχέση με τα «κανονικά» κινητά. Στα κλειστά ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Οι εφαρμογές είναι πολύ περιορισμένες και αφορούν κυρίως Java λογισμικό. Επίσης, τα κινητά με OS είναι ελάχιστα παραμετροποιήσιμα.

 

Εάν θέλεις smartphone, αυτή την στιγμή θα κοιτάξεις κυρίως προς Nokia, Samsung και HTC μεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε γενικές γραμμές, ανοιχτά λειτουργικά συστήματα, είναι εκείνα στα οποία ο χρήστης μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές. Επίσης, τα κινητά που έχουν ένα τέτοιο OS, είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμα σε σχέση με τα «κανονικά» κινητά. Στα κλειστά ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Οι εφαρμογές είναι πολύ περιορισμένες και αφορούν κυρίως Java λογισμικό. Επίσης, τα κινητά με OS είναι ελάχιστα παραμετροποιήσιμα.

 

Εάν θέλεις smartphone, αυτή την στιγμή θα κοιτάξεις κυρίως προς Nokia, Samsung και HTC μεριά.

 

για τα νεα κινητα της lg (arena, smart αλλα και το παλιο renoir) πιστευεις οτι αξιζει κανεις να ασχοληθει...? με ενδιαφερει πολυ επισης το κινητο να εχει wifi παση θυσια

Link to comment
Share on other sites

για τα νεα κινητα της lg (arena, smart αλλα και το παλιο renoir) πιστευεις οτι αξιζει κανεις να ασχοληθει...? με ενδιαφερει πολυ επισης το κινητο να εχει wifi παση θυσια

 

Νομίζω, πως καμία συσκευή της LG δεν έχει ανοικτό λειτουργικό. Η LG στηρίζετε περισσότερο σε κάμερα πιστεύω εγώ. Αν θες να βρίσκεις πάντα κάτι καινούριο στο τηλέφωνο είμαι της γνώμης ότι πρέπει να πάρεις Smartphone (με ανοικτό λειτουργικό δηλαδή). Πιο διαδεδομένα ανοικτά λειτουργικά είναι το Symbian της Νόκια και Windows Mobile. Το Symbian είναι λίγο πιο λειτουργικό αλλά το Windows Mobile έχει πολύ περισσότερες εφαρμογές αλλά πρεπει να ασχοληθείς πολύ. Wi-Fi δεν θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις, αφού όλες οι νέες συσκευές με κλειστό ή ανοικτό λειτουργικό έχουν.

Τώρα αν θες στο τηλέφωνο να κάνεις περίπου ότι κάνεις στο PC προτείνω HTC.

Αν θες το τηλέφωνο και για μουσική μπορείς να δεις Nokia 5800.

Γενικά οι εταιρίες που θα ψάξεις αν θες ανοικτό λειτουργικό είναι περισσότερο αυτές που είπε ο ΤΝ97. Sony Ericsson και LG μέχρι στιγμής δεν έχουν βγάλει πολλές συσκευές με ανοικτό λειτουργικό.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

για τα νεα κινητα της lg (arena, smart αλλα και το παλιο renoir) πιστευεις οτι αξιζει κανεις να ασχοληθει...? με ενδιαφερει πολυ επισης το κινητο να εχει wifi παση θυσια

Τα LG δεν έχουν ανοιχτό λειτουργικό και δεν έχει πολλές εφαρμογές για να βάλεις.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Τα LG δεν έχουν ανοιχτό λειτουργικό και δεν έχει πολλές εφαρμογές για να βάλεις.

 

Προφανως αναφερομαστε στα τελευταια μοντελα της LG, ετσι?

 

Φιλε iceman, ειναι καθαρα θεμα του τι ζητας απο μια συσκευη...

Πολλους χρηστες δεν τους ενδιαφερει η πληρης παραμετροποιηση της συσκευης, θελουν απλως ενα τηλ με καλη καμερα και 1-2 gadgetακια για να περνανε λιγο ευχαριστα την ωρα τους, και κυριως εχουν το τηλ για 2-3 συγκεκριμενα πραγματα (δηλ. για να μιλανε :p, να τραβανε φωτογραφιες και βιντεακια, να ακουνε μουσικη...αντε και κανα ελαφρυ σερφαρισμα...).

Υπαρχουν φυσικα και αλλοι, που εχουν το κινητο σαν υποκατασταση του laptop τους....

Και βεβαια, υπαρχουν και τα κινητα που καλυπτουν ολα τα παραπανω, αλλα το κοστους τους.....

Πιστευω παντως οτι αν δεν εχεις την διαθεση να σχολεισαι συνεχως με την παραμετροποιηση και τις διαφορες εφαρμογες, δηλ. να "ξεζουμιζεις" το κιν, δεν αξιζει να επενδυσεις σε ανοιχτο λειτουργικο- καλυτερα να μειωσεις λιγο το κοστος, και να πας σε καποια αλλη επιλογη...

Περισσοτερα ομως για ερευνα αγορων στους "διαξιφισμους":happy:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για το μεχρι τωρα ενδιαφερον και τις απαντησεις...κανενα λινκ για την 'ψαξω' λιγο περισσοτερο εχουμε???
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για το μεχρι τωρα ενδιαφερον και τις απαντησεις...κανενα λινκ για την 'ψαξω' λιγο περισσοτερο εχουμε???

 

Τι ακριβώς θέλεις να ψάξεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να ψάξεις;

 

ποια κινητα 'φορουν' windows mobile η οποιοδηποτε αλλο λογισμικο ποια ειναι τα + και τα - του καθενος απο αυτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

ποια κινητα 'φορουν' windows mobile η οποιοδηποτε αλλο λογισμικο ποια ειναι τα + και τα - του καθενος απο αυτα κλπ

 

Series 60 (Nokia):

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=14

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=78

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=92

 

Series 60 (Samsung):

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

 

Windows Mobile:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=83

 

Λοιπά PDA:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=57

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω πρωτη φορα το ακουω αυτο...Δηλαδη αν εσυ αρνιοσουν να υπογραψεις αυτο το χαρτι δεν θα το επερναν το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος μήπως υπάρχουν τίποτα σεμινάρια που να αφορούν την κινητή τηλεφωνία ή αν έχει ακούσει κάτι τέτοιο σχετικό,γιατί αν και τεχνικός Η/Υ μπορώ να πω ότι με γοητεύουν τα κινητά τόσο όσο και οι Η/Υ,αλλά πολλές φορές και περισσότερο.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι και γω πρωτη φορα το ακουω αυτο...Δηλαδη αν εσυ αρνιοσουν να υπογραψεις αυτο το χαρτι δεν θα το επερναν το κινητο?

Προφανώς για να δείξουν ότι δεν κάνουν παραεισαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχα αγανακτήσει με την κατάσταση στο δίκτυο της Wind. Σε όλες τις κλήσεις μου έριχνε τη γραμμή στα δύο πρώτα λεπτά, σχεδόν πάντα. Η κατάσταση δεν ήταν στιγμιαία, ούτε καν παροδική, ούτε και μεμονωμένη. Ολόκληρες γεωγραφικές περιοχές της Ελλάδας είχαν το πρόβλημα αυτό για πολλές εβδομάδες.1 Προφανώς υπήρχαν και άλλα προβλήματα, διαφορετικά από το παραπάνω, σε μεμονωμένους χρήστες τα οποία και δεν αναφέρθηκαν για να βγουν στην επιφάνεια.

 

ΟΚ λοιπόν, σκέφτομαι κι εγώ, ας δοκιμάσω και κάποιο δίκτυο της προκοπής γιατί αυτό της Wind είναι για χαστούκια. Πάω κι εγώ στην Cosmote. Πρώτη εταιρεία στην Ελλάδα σου λέει, δε μπορεί, καλύτερη από την τρίτη θα είναι. Αμ δε! Βιώνω χειρότερες καταστάσεις, κι απ' ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος! Πριν μερικές ώρες προσπαθούσα επί 15 λεπτά να κάνω ένα τηλεφώνημα και το μόνο που έβλεπα ήταν "Δίκτυο απασχολημένο." 15 λεπτά!. Δεν πίστευα στα μάτια μου! Είναι δυνατόν εν έτει 2009 να έχεις ένα δίκτυο τόσο υπερφορτωμένο που να μη μπορείς να κάνεις ούτε μία κλήση σε 15 λεπτά (χωρίς να είναι Πρωτοχρονιά ή Πάσχα);

 

Μα και βέβαια είναι δυνατόν! Όταν μοναδικό μέλημα και των τριών εταιρειών μας είναι πώς θα κάνω την πιο εντυπωσιακή διαφήμιση (για το ίδιο φυσικά προϊόν-παροχή που αντέγραψα από τον άλλον, που το αντέγραψε από το εξωτερικό), πώς θα κοροϊδέψω τον καταναλωτή, πώς θα του προσφέρω κάτι φτηνό που θα πληρώνει ακριβά, και άλλα τέτοια, η συντήρηση και αναβάθμιση του δικτύου έρχεται σε δεύτερη και τρίτη μοίρα.

 

Και πάνω απ' όλα: όταν ξέρουν ότι και από αυτούς να φύγεις σε καλύτερο δε θα πας, γιατί τα ίδια ***** είναι όλοι, τότε γιατί να μπουν στον κόπο να βελτιώσουν κάτι που δε θα φανεί άμεσα; Καλύτερα είναι γι' αυτούς να βγάλουν ακόμα ένα πακέτο "δωρεάν" χρόνου ομιλίας.

 

Και τώρα; Να πάω στη Vodafone; Είμαι βέβαιος πως καλύτερη δε θα είναι. (Άσε που νομίζω ότι ακολουθεί φθίνουσα πορεία τελευταία).

 

Θέλω μια εταιρεία που να με σέβεται. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.

 

 

 

 

1Μια αναζήτηση στο Forum της Wind θα σας πείσει για του λόγου το αληθές

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως η κατάσταση με την Cosmote πάει από το κακό στο χειρότερο.

7 στις 10 κλήσεις τουλάχιστον, δεν πραγματοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως υπαρχει σε ολα τα δικτυα, μια υπηρεσια, με την οποια μπορεις να κανεις συνδιασκεψη.Δηλαδη να γινει συνδεση 3 αριθμων ταυτοχρονα ωστε να μιλανε οι χρηστες μεταξυ τους.:!:

 

Αυτο πως γινεται? :fool:

 

Κ επισης ,πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις απο το δικτυο?Πρεπει να υποστηριζουν καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες στα κινητα που θα γινει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με Cosmote από το 1998 (αν θυμάμαι καλά), δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια μένω Αθήνα και σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές, αλλά όσες φορές έχω πάει επαρχία (και δεν είναι λίγες) πάλι όλα ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με Cosmote από το 1998 (αν θυμάμαι καλά), δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια μένω Αθήνα και σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές, αλλά όσες φορές έχω πάει επαρχία (και δεν είναι λίγες) πάλι όλα ΟΚ.

 

Άμα θεωρείται και η Θεσσαλονίκη επαρχία τότε την βάψαμε :p

 

Τους τελευταίους 5-6 μήνες συχνά πυκνά υπάρχουν πολλά προβλήματα με το δίκτυο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Άμα θεωρείται και η Θεσσαλονίκη επαρχία τότε την βάψαμε :p

 

Τους τελευταίους 5-6 μήνες συχνά πυκνά υπάρχουν πολλά προβλήματα με το δίκτυο εδώ

 

Όταν λέω επαρχία, εννοώ επαρχία και όχι μεγάλη πόλη. Πάντως 7 στις 10 κλήσεις να κόβονται, υπερβολικό μου ακούγεται. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν ζω στην Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω επαρχία, εννοώ επαρχία και όχι μεγάλη πόλη. Πάντως 7 στις 10 κλήσεις να κόβονται, υπερβολικό μου ακούγεται. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν ζω στην Θεσσαλονίκη.

 

Την τελευταία βδομάδα ειδικά τουλάχιστον 7 στις 10 κλήσεις διακόπτονται...

 

Υπήρχαν σπαροδικά κάποια προβλήματα, αλλά μερικές φορές γίνονται πολύ έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι στο μέλλον τα κινητά θα είναι κάτι σαν τα PC σήμερα; Δηλαδή, θα υπάρχουν «κουτιά» που θα «φτιάχνει» ο χρήστης και όλα θα έχουν να κάνουν με το λειτουργικό σύστημα ή επειδή το προϊόν είναι διαφορετικό η κατάληξη θα είναι διαφορετική;

 

Μπορείτε να φανταστείτε ένα περιβάλλον στο οποίο η Nokia θα έχει την κατάληξη π.χ. της IBM και θα κατασκευάζει συσκευές για συγκεκριμένα target groups; Μπορείτε να φανταστείτε να πηγαίνετε στο Πλαίσιο, να επιλέγετε την πρόσοψη της αρεσκείας σας μέσα από δεκάδες ή και εκατοντάδες και να βάζετε μέσα το hardware και το software που εσείς επιθυμείτε;

 

Και το κυριότερο... θα σας άρεσε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη. Θα με ενθουσίαζε ένα κινητό με τις ίδιες προδιαγραφές κάποιων Sony Ericsson, αλλά με υποδοχή microSD για παράδειγμα και λειτουργικό σύστημα WinMob.

 

Όταν όμως εταιρείες κολοσσοί δυσκολεύονται να ολοκληρώσουν σωστά ένα κινητό και το διαθέτουν προβληματικό στην αγορά, γιατί να τα πάει καλύτερα ένας no-name υποκατασκευαστής-συναρμολογητής όπως το Πλαίσιο;

 

Επίσης σκέφτομαι ότι αυτό δεν θα συνέφερε τους κατασκευαστές. Αν εγώ έφτιαχνα μια συσκευή όπως την ήθελα εγώ, δηλαδή χωρίς καμία έλλειψη (πάντα σύμφωνα με τι θα ήθελα εγώ) δεν θα την άλλαζα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτομαι ότι αυτό δεν θα συνέφερε τους κατασκευαστές. Αν εγώ έφτιαχνα μια συσκευή όπως την ήθελα εγώ, δηλαδή χωρίς καμία έλλειψη (πάντα σύμφωνα με τι θα ήθελα εγώ) δεν θα την άλλαζα σύντομα.

Αυτό που λες δεν συμφέρει τους "μεγάλους" κατασκευαστές όπως είναι η Sony Ericsson,η Nokia κ.α. και είναι δύσκολο να δούμε τέτοια κινητά από τους "μεγάλους".Είναι όμως δύσκολο να δούμε τέτοια κινητά κινέζικα;Δηλαδή να πας εσύ και να φτιάξεις τη συσκευή που θέλεις αλλά κινέζικη.:)

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ιδέα και ελπίζω να φτιάξουν και οι κινέζοι* τέτοιες συσκευές αλλά με πιστοποίηση CE.:D

 

*Όταν λέω "κινέζοι" εννοώ τις μικρές κινεζικές εταιρείες που έκαναν την εμφάνιση τους πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω που μενω Θεσσαλονικη ναι μεν υπαρχει που και που προβλημα αλλα οχι και 7 στις 10. Αλλα ειναι ωρες ωρες που προσπαθεις να παρεις τηλεφωνο και δεν μπορεις με τιποτα και εχω παρατηρησει οτι αυτο συμβαινει με το καρτοκινητο κυριως της κοσμοτε και οχι τοσο με το συμβολαιο.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα ηταν ενδιαφερων να δουμε κατι τετοιο να γινεται στο μελλον πιστευω οτι ειναι αδυνατο.Θα συμφωνησω απολυτα με την αιτιολογηση του Τρομποκοπ.Ακομα βεβαια και αν νιωσουμε οτι το κινητο μας εχει καποια ελλειψη(πχ καμερα μικροτερης αναλυσης απ' οτι θελουμε) θα εχουμε τη δυνατοτητα να αλλαξουμε μονο το συγκεκριμενο κομματι κατι που επισης σημαινει μικροτερα κερδη σε σχεση με το να αλλαζαμε τη συσκευή.Στην εποχη μας οι εταιριες κανουν(η μαλλον εκαναν,λογω κρισης) χρυσες δουλειες πουλωντας μη ολοκληρωμένες συσκευες δεν νομιζω να πανε ποτε στο αντιθετο ακρο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...