Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήδη έχουν έρθει κινητά με nfc....

Γενικά στην ελλάδα θαα αργήσει να χρησιμοποιηθεί αυτή η λειτουργία...γενικά τα περισότερα από όσα λέει δεν στέκουν τεχνολογικά όμως είναι τροφή για σκέψη....

 

Που πάμε;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους σας!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιος χάρτης που να έχει καταγεγραμμένες που βρίσκονται εγκατεστημένες οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Να φανταστώ πως κάτι τέτοιο δεν θα υπάρχει πέρα από τους καταγραφές από τους ίδιους τους χρήστες που ετοιμάζονται να ξηλώσουν κεραίες :P (και ενω χρησιμοποιούν χαλαρά φούρνο μικροκυμάτων μέσα στο σπίτι τους καθε μερα :P)

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες προτιμουν να μην τα βγαζουν στη φορα γιατι υπαρχουν παραξενοι κατοικοι που δεν τις θελουν κι ομως ολοι εχουν κινητο παρ'ολα αυτα....ποσες κρυμμενες και παρανομες υπαρχουν μεσα στις πολεις μονο οι ιδιοι τους το ξερουν,ποσα microcells μπαινουν και δεν τα παιρνουμε χαμπαρι,μονο με νετμονιτορ μπορεις να τα αντιληφθεις.....
Link to comment
Share on other sites

εχω καποιους προβληματισμους στο αν δουλευει απροβληματιστα το android, θα ηθελα να προσθεσω και τα windows mobile 7 αλλα αυτη την στιγμη τα 2 λειτουργικα που μας τραβανε ολη την προσοχη ειναι της Apple και της Google....

 

τωρα που ακριβως θελω να καταληξω...

 

το λειτουργικο της google το android,

με απλα λογια ειναι σταθερο?

το φορτωνεις πολλα προγραμματα και δεν σερνεται?

κολαει εκει που δεν το περιμενεις?

χρειαζεται συχνα πυκνα καμια επανακινηση?

κολαει η κανονικη ταχυτητα στο βιντεο και χρειαζεται να το κανεις επανακινηση το κινητο για να το τρεξει σε κανονικη ταχυτητα χωρις κοληματα?

χρειαζετε συχνα πυκνα καμια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

εχει διαφορετικη λειτουργικοτητα σε καθε συσκευη ως προς τα παραπανω?αν ναι δλδ θελει συσκευες με μεγαλες επιδοσης?

 

εχω htc hd2(wm 6.5) και θα ελεγα ναι σε ολα τα παραπανω!

μετα απο αλλαγες rom κτλ εχει στρωσει η κατασταση κατα πολυ αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν εχουν συμβει τα παραπανω παλι...

 

και σε χρηστες Iphone τις ερωτησεις πανω που εχω γραψει τους τις εκανα και μου ειπανε σε ολες οχι τωρα μου ειπανε....

ψεματα?

με το μυαλο τους το εχουνε κανει τουμπανο το iphone και λενε οτι δεν κολαει?

 

thanks

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορετικη λειτουργικοτητα σε καθε συσκευη ως προς τα παραπανω?αν ναι δλδ θελει συσκευες με μεγαλες επιδοσης?

 

φυσικα! Αν πέρνεις συσκευές του κ*λου, και κινεζιες θα έχει διαφορά η εμπειρία απο ότι σε μια καλή συσκευή.

 

Και όχι, μια καλή συσκευή δεν συνεπάγεται και μεγάλο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε παράδειγμα εμένα: Πρώτη επαφή με Android ήταν το xperia x10 mini. Πλήρης απογοήτευση.

Δεύτερη επαφή είναι το HTC Desire. Τώρα νοιώθω ότι έχω το λειτουργικό για το οποίο μιλούν με τόσο καλά λόγια.

Βέβαια ερχόμενος από iphone (το πούλησα για οικονομικούς λόγους), εάν είχα 700 ευρώ, iphone θα έπαιρνα και πάλι. Άφθονη μνήμη, άφθονες ποιοτικές εφαρμογές.

Edited by geokaza
Link to comment
Share on other sites

εάν είχα 700 ευρώ, iphone θα έπαιρνα και πάλι. Άφθονη μνήμη, άφθονες ποιοτικές εφαρμογές.

μνημη εννοεις της αποθηκευσης?

γιατι χωρο δοξα το θεο μπορουμε να βαλουμε....

τωρα για τις εφαρμογες πιστευω και στο android μενεις απολυτα ικανοποιημενος απο τις ποιοτικα...

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

ρωτας για σταθεροτητα του android που το εχεις περασμενο μεσα απο ενα κινητο με windows??? :rolleyes:

προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απο τα θεματα που λες, αντε κανενα crash εφαρμογης (σε λογικα πλαισια παντα)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα συνδεσης ενος εξωτερικου σκληρου δισκου με tablet (οχι καποιο συγκεκριμενο) και χρηση ενος torrent client για downloading απευθειας στον εξωτερικο σκληρο δισκο? Και αν ναι τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη του tablet? (εκτος απο το να εχει usb port) Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως εφοσον ειναι εφικτο κατι τετοιο η διαρκεια ζωης του tablet καθως θα το εχω σχεδον μονιμως να "κατεβαζει"

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο τωρα ειναι το advent vega το οποιο εχει USB host και φοραει android οποτε μπορεις να βρεις torrent client. Τωρα το ποσο ευκολο ή πρακτικο ειναι στην πραξη δεν ξερω...
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω ποια καταστηματα εχουν τετοια δυνατοτητα εκτος απο τα καταστηματα vodafone+πλαισιο φυσικα,για επιδοτηση συσκευης..
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω ποια καταστηματα εχουν τετοια δυνατοτητα εκτος απο τα καταστηματα vodafone+πλαισιο φυσικα,για επιδοτηση συσκευης..

 

media markt,saturn,κωτσοβολος κανουν σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους γινονται διαφορες λογομαχιες για το multitasking του ios, τη σιτγμη που το symbian το ειχε απο παλαιων χρονων...

ξερω, multitasking εχει το android, εχει το ios, εχει το symbian (s^3, s60 κτλ) θα εχουν και τα windows καποια στιγμη με αναβαθμιση λειτουργικου, εχει το maemo και καποια για καποια αλλα λειτουργικα οπως της palm δεν γνωριζω

αυτο που ρωταω ομως ειναι ποιο εχει πραγματικο multitasking

δηλαδη, να βλεπω βιντεο, να βγαινω απο το βιντεο να κανω κατι αλλο και παραλληλα το βιντεο να τρεχει απο πισω και να ακουγεται κανονικα

η να ειμαι στο ιντερνετ να ακουω ενα τραγουδι στο youtube να βγαινω απο εκει να κανω κατι αλλο και να εξακολουθω να ακουω το τραγουδι

αυτη η λειτουργια μου λειπει πολυ και πιστευω οτι ειναι χρησιμοτατη σε ολους

το ερωτημα ειναι αν καποιο λειτουργικο εχει ηδη το παραπανω χαρακτηριστικο και τα υπολοιπα που δεν το εχουν, γιατι δεν το εχουν, λογω hardware, λογω καποιων αλλων περιορισμων?

τι λετε?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να με πιανετε.. για παραδειγμα ειχα-εχω τα κινητα :

 

Alcatel ot-sport : Πολυ καλο ηχο στα τραγουδια που επαιζε με καλα μπασα αλλα ηταν πολυ χαμηλη η γενικοτερη ενταση που εβγαζε.

 

Sony ericsson K550im: Ειχε ηχο στο μεσο ορο πιστευω και ο ηχος ειναι (οπως ειχα διαβασει και καπου αλλου-αληθευει..) σαν να ακουγεται απο πηγαδι.. πολυ πριμα βρε παιδι μου.

 

SE W900i: Αυτο εβγαζε αρκετα δυνατο ηχο με πολυ καλα μπασα που ομως αν το τραγουδι ειχε και αρκετα πριμα ετριζε λιγο το ηχείο του(σαν να σκιζοταν..:confused:)

 

SE W995: Αν και δυνατος ο ηχος του δεν εχει πολυ μπασα και ειναι ετσι οπως ακριβως περιγραφεται και στην επισημη ιστοσελιδα της σονυ.. κρυσταλινος ηχος! (Πριμα και λιγα μπασα κανουν τη μουσικη να ακουγεται πολυ καθαρα)

 

SE C510: Το κινητο αυτο τελος (και η αφορμη για να γραψω το θεμα) βγαζει αρκετα δυνατο ηχο και αυτο με πολυ καλα μπασ, τοσο που χαιρομαι να ακουω μουσικη με αυτο, παρα στο w995.

Eπειδη ομως μου εβγαλε κατι προβληματακια εξαιτιας πτωσεων μαλλον σκεφτομαι για κινητα με καθαρα μπασα ηχεια ή να ακουγονται πιο μπασα οι ηχοι, χαμηλες συχνοτητες,κτλ.

 

Δεν με ενδιαφερει αν προκειται για κινητο των 600$ (iPhone5) η των 25$ (zter221). Μονο ο ηχος με ενδιαφερει να εχει πολλα μπασα. Σε περιπτωση που καποιο αξιζει μεχρι 200$ ισως το αγορασω κιολας.

:music::elephant:

 

Σχετικά με το C510 συμφωνώ . Ο ήχος είναι πολύ καλός (με ένα πειραγματάκι στους Drivers του ήχου μέσω A2 Uploader ακούγεται ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ) :cool:

Link to comment
Share on other sites

ουδεις τιποτα? :rolleyes:

δεν υπαρχει συσκευη με multitasking οπως εννοειται να ειναι το multitasking?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ουδεις τιποτα? :rolleyes:

δεν υπαρχει συσκευη με multitasking οπως εννοειται να ειναι το multitasking?

 

ε, αφου ξερεις πoια συσκευη εχει πραγματικο multitaksing...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον prodigy που μαλλον μονο αυτος ειχε αποψη η και εμπειρια επι του θεματος :)
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως οχι.

ειμαι ΤΡΕΛΟΣ NOOBAS μπροστα σε αλλα παιδια εδω μεσα.

 

φανταζομαι και το webOS θα ειναι φοβερο σε Multitasking (ειδικα το 3)

 

παντως κατι τετοιο δεν ρωταγες?

 

Ν900 for Suspect21

 

ελα μην κραξετε... δεν κανω διαφημιση. γνωριζω πως το κινητο ειναι αρχαιο πια.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο ακριβως που εψαχνα συνονοματε :D

λυθηκε η απορια μου και η κατασταση μου φαινεται λιγο τραγικη ως προς την κατασταση των σημερινων smartphone σε αυτον τον τομεα

σε ευχαριστω και απο εδω

τα υπολοιπα τα ειπαμε με pm :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

κάτω από λεπτό συνήθως..

με έχει .......:lol: το 45sec..σν δεν το έχουν αυξήσει κ άλλο..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

φίλε πράγματι θα ήταν χρήσιμο κάτι τέτοιο,αλλά στο γερμανό λένε

υποστηρίζει κάποια μόνο κινητά..

μήπως μετά την αγορά θα θέλει κ αναβαθμίσεις κλπ??

 

το κατέχει κανείς το θέμα??κανένα υπάλληλο γερμανού έχουμε?¨?:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...