Jump to content

Συμβόλαια Telenor στη Βουλγαρία


protsimer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.telenor.bg/en/plans/postpaid-plans

 

Εϊναι ενδιαφέροντα ακόμα και για κατοίκους Ελλάδας, διότι περιλαμβάνουν αρκετές παροχές σε roaming.

Η ισοτιμία bgn/euro είναι 1.95/1.00

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To γεγονός πως στην περίπτωση που πάρει κάποιος τέτοιο νούμερο και χρειαστεί να τον καλέσουν σε αυτό από ελληνικό νούμερο, που βρίσκεται στην Ελλάδα και όχι έξω σε κατάσταση roaming, αν δεν έχει πακέτο προς Βουλγαρία θα τον χρεώνει όσο κοστίζει το διεθνές τηλεφώνημα δεν απασχολεί κανέναν; Ενδεχομένως να είναι καλό δηλαδή αν το θες μόνο για εξερχόμενες. Για κανονικό νούμερο όμως δύσκολο...
Link to comment
Share on other sites

To γεγονός πως στην περίπτωση που πάρει κάποιος τέτοιο νούμερο και χρειαστεί να τον καλέσουν σε αυτό από ελληνικό νούμερο, που βρίσκεται στην Ελλάδα και όχι έξω σε κατάσταση roaming, αν δεν έχει πακέτο προς Βουλγαρία θα τον χρεώνει όσο κοστίζει το διεθνές τηλεφώνημα δεν απασχολεί κανέναν; Ενδεχομένως να είναι καλό δηλαδή αν το θες μόνο για εξερχόμενες. Για κανονικό νούμερο όμως δύσκολο...

 

Μα και ο άλλος Βουλγαρικο νουμερο θα εχει. Θα γινει σαν το what's up πριν 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να έχουν όλοι Βουλγάρικο.

Μόνο εμένα μου φαίνεται "κάπως" όποιος με πάρει από ελληνικό αριθμό να πρέπει να τον χρεώνω, στην περίπτωση που έχω πάρει τέτοιον αριθμό; Και δεν μιλάω για τον κύκλο του καθενός, που μια ενημέρωση όσο να'ναι θα υπάρχει, αλλά για κάποιον που θα χρειαστεί να καλέσει και δεν γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Με οδηγίες της ΕΕ ότι και να ΛΈΜΕ ΕΔΏ δεν μπορεί ένα κινητό συμβόλαιο - καρτοκινητο βουλγαρικό - ρουμανικό - ευρωπαϊκό να είναι σε μόνιμη περιαγωγή πάνω από 120 μέρες

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

 

Αυτο από μόνο του είναι εμποδιο

 

Πολιτική εύλογης χρήσης - Παρακολούθηση

Στο πλαίσιο της πολιτικής εύλογης χρήσης, η εταιρεία σας μπορεί να παρακολουθεί και να ελέγχει τη χρήση περιαγωγής σας ανά τετράμηνο. Αν, κατά το διάστημα αυτό, περάσατε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό απ' ό,τι στη χώρα σας και κάνατε χρήση υπηρεσιών με περιαγωγή περισσότερο από τη χρήση υπηρεσιών στο εσωτερικό , η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας σας μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας και να σας ζητήσει διευκρινίσεις. Θα πρέπει να δώσετε εξηγήσεις εντός 14 ημερών. Αν συνεχίσετε να περνάτε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό από ό,τι στη χώρα σας, και η χρήση περιαγωγής εξακολουθεί να υπερβαίνει την εγχώρια χρήση, ο πάροχός σας μπορεί να ξεκινήσει την επιβολή πρόσθετης χρέωσης για την κατανάλωση περιαγωγής. Η πρόσθετη χρέωση (χωρίς ΦΠΑ) έχει κατ' ανώτατο όριο ως εξής:

 

3,2 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό ομιλίας

1 λεπτό του ευρώ ανά SMS

7,70 ευρώ ανά GB δεδομένων (ανώτατο όριο το 2017)

 

 

Πολιτική εύλογης χρήσης

 

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν να εφαρμόζουν την «πολιτική εύλογης χρήσης» για να διασφαλίζουν ότι όλοι οι πελάτες σε καθεστώς περιαγωγής έχουν πρόσβαση και επωφελούνται από τους κανόνες «περιαγωγής σαν στο σπίτι σας» (δηλ. υπηρεσίες περιαγωγής σε εγχώριες τιμές) όταν ταξιδεύουν στην ΕΕ. Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν να εφαρμόζουν δίκαιους, εύλογους και αναλογικούς μηχανισμούς ελέγχου, ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση των εν λόγω κανόνων.

 

 

 

 

 

 

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Με οδηγίες της ΕΕ ότι και να ΛΈΜΕ ΕΔΏ δεν μπορεί ένα κινητό συμβόλαιο - καρτοκινητο βουλγαρικό - ρουμανικό - ευρωπαϊκό να είναι σε μόνιμη περιαγωγή πάνω από 120 μέρες

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

 

Αυτο από μόνο του είναι εμποδιο

 

Πολιτική εύλογης χρήσης - Παρακολούθηση

Στο πλαίσιο της πολιτικής εύλογης χρήσης, η εταιρεία σας μπορεί να παρακολουθεί και να ελέγχει τη χρήση περιαγωγής σας ανά τετράμηνο. Αν, κατά το διάστημα αυτό, περάσατε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό απ' ό,τι στη χώρα σας και κάνατε χρήση υπηρεσιών με περιαγωγή περισσότερο από τη χρήση υπηρεσιών στο εσωτερικό , η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας σας μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας και να σας ζητήσει διευκρινίσεις. Θα πρέπει να δώσετε εξηγήσεις εντός 14 ημερών. Αν συνεχίσετε να περνάτε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό από ό,τι στη χώρα σας, και η χρήση περιαγωγής εξακολουθεί να υπερβαίνει την εγχώρια χρήση, ο πάροχός σας μπορεί να ξεκινήσει την επιβολή πρόσθετης χρέωσης για την κατανάλωση περιαγωγής. Η πρόσθετη χρέωση (χωρίς ΦΠΑ) έχει κατ' ανώτατο όριο ως εξής:

 

3,2 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό ομιλίας

1 λεπτό του ευρώ ανά SMS

7,70 ευρώ ανά GB δεδομένων (ανώτατο όριο το 2017)

 

 

Πολιτική εύλογης χρήσης

 

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν να εφαρμόζουν την «πολιτική εύλογης χρήσης» για να διασφαλίζουν ότι όλοι οι πελάτες σε καθεστώς περιαγωγής έχουν πρόσβαση και επωφελούνται από τους κανόνες «περιαγωγής σαν στο σπίτι σας» (δηλ. υπηρεσίες περιαγωγής σε εγχώριες τιμές) όταν ταξιδεύουν στην ΕΕ. Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μπορούν να εφαρμόζουν δίκαιους, εύλογους και αναλογικούς μηχανισμούς ελέγχου, ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση των εν λόγω κανόνων.

 

 

 

 

 

 

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

 

Αν πηγαινεις ομως συχνα-πυκνα βουλγαρια για ψωνια κλπ. βολευει.Π.χ. οσους ειναι στα συνορα με Βουλγαρια.

Σερρες,δραμα,ξανθη και γενικα η θρακη ειναι κοντα στα συνορα.

Επισης αν εισαι φοιτητης ή πηγαινεις βουλγαρια για επαγγελματικους λογους παλι εχεις δυνατοτητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στη ευχέρεια του παρόχου που δίνει την SIM. Δεν ξέρουμε αν το επιβάλει η Telenor.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα τελενορ και τωρα εχω mtel. Σε λιγο θα σας πω αν το επιβαλει τουλαχιστον η mtel :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να έχουν όλοι Βουλγάρικο.

Μόνο εμένα μου φαίνεται "κάπως" όποιος με πάρει από ελληνικό αριθμό να πρέπει να τον χρεώνω, στην περίπτωση που έχω πάρει τέτοιον αριθμό; Και δεν μιλάω για τον κύκλο του καθενός, που μια ενημέρωση όσο να'ναι θα υπάρχει, αλλά για κάποιον που θα χρειαστεί να καλέσει και δεν γνωρίζει.

 

Κυρίως αυτή η sim θα είναι "data sim".

Πλέον με το eu roaming εμφανίζονται τρομερές ευκαιρίες ώστε να ξεφύγουμε από τους τοπικούς "νταβατζήδες".

 

 

Και εγώ στο ψάξιμο είμαι ακόμα, τα πακέτα όμως απο την Vivacom, Mtel και Telenor είναι αρκετά ελκυστικά.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ σε έναν mini οδηγό. Link

Το μόνο εμπόδιο που υπάρχει είναι η φυσική παρουσία για την ενεργοποίηση σε ένα κατάστημα στην Βουλγαρία.

Εάν μπορεί κάπως να αρθεί αυτό και η ενεργοποίηση να γίνεται online, τότε πιστεύω θα αποκτήσουν ένα μεγάλο μερίδιο της ελληνικής αγοράς.

 

Εγω ειχα τελενορ και τωρα εχω mtel. Σε λιγο θα σας πω αν το επιβαλει τουλαχιστον η mtel :)

 

Φίλε το πακέτο που αναφέρεις στην υπογραφή σου με 6€ ποιο είναι;

Έχεις κάποιο link απο το site;

Επίσης δώσε κάποιες πληροφορίες εάν μπορείς, θα ήταν χρήσιμο για όλους πιστεύω.

Πως απέκτησες την κάρτα, πως ανανεώνεις το υπόλοιπο όντας στην ελλάδα, ταχύτητες mobile internet κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Βουλγαρία ζούσα χρόνια . Είναι εταιρικό πακέτο και ειδική προσφορά μετά από φορητότητα. Οπότε για αυτό πήγε τόσο κάτω Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες ήμουν Bansko πήρα κάρτα από telenor ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΈΤΑΞΑ ΦΕΎΓΟΝΤΑΣ. Να αρχίζω να μουτζονομαι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...