Jump to content

Cubot Note Plus


panos196
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογή που προτείνει απαιτεί η συσκευή μας να είναι πειραγμένη (rooted) αλλιώς δεν βοηθάει.

Είμαι στο ψάξιμο για rooting. Εσύ τόχεις μ' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που προτείνει απαιτεί η συσκευή μας να είναι πειραγμένη (rooted) αλλιώς δεν βοηθάει.

Είμαι στο ψάξιμο για rooting. Εσύ τόχεις μ' αυτό?

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από root.Αλλά πόσο σίγουρος είσαι πως η εφαρμογή είναι μόνο για ροοταρισμένα κινητά;

Δηλαδή το λέει μες στο βιντεάκι;

 

 

*Ουπς!!! Μόλις το ειδα.Οντως θελει root.Κριμα ρε ****το.

Edited by alupis
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αν κάνεις αναζήτηση για το δικό μας μοντέλο είναι αρκετά πολύπλοκη, αλλά αυτό εμένα δεν με φοβίζει, μ' αρέσει να παιδεύομαι με κάτι τέτοια, το κίνητρο όμως, όπως τώρα το δικό σου (ανάλυση βίντεο στο yt) δεν είναι αρκετό για μένα (σε τόσο μικρή οθόνη εγώ δεν την καταλαβαίνω πρακτικά τη διαφορά ανάλυσης), αλλά επειδή απ' ότι λένε υπάρχει ελπίδα βελτίωσης της απόδοσης της μπαταρίας ίσως το ρισκάρω μέσα στο Φλεβάρη (καλό μήνα να έχουμε) και αν τελικά το ρισκάρω (υπάρχει κίνδυνος να μην ξανανοίξει ποτέ η συσκευή αν κάτι πάει στραβά) θα γράψω εδώ όλη τη διαδικασία φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Υ.Γ. Ύστερα από μία απόπειρα εγκατάστασης των απαραίτητων mtk drivers στο PC απογοητεύτηκα, δεν αναγνώριζε καν τη συσκευή μου, πολύ μπέρδεμα με τη συμβατότητα με τα Windows, το ξεχνάω εδώ, ίσως αργότερα στο μέλλον, όταν πάρω απόφαση να αλλάξω κινητό.

Edited by sat_rrstm
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα νάχεις.

Μαγαζιά που ασχολούνται με επισκευές κινητών αναλαμβάνουν άραγε να κάνουν root σε κινητό που θα τους πας;

Για την μπαταρία εγώ έχω ενεργοποιήσει το Duraspeed. Μειώνει την δραστηριότητα στο παράσκήνιο με οφέλη στην μπαταρία.Στις μόνες εφαρμογές που επιτρέπω να λειτουργούν στο παρασκήνιο είναι το chrome και το gmail.

Επίσης έχω και έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας +εξοικονόμηση μπαταρίας.

Τα πάντα όλα για λίγη παραπάνω μπαταρια...

Edited by alupis
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα νάχεις.

Μαγαζιά που ασχολούνται με επισκευές κινητών αναλαμβάνουν άραγε να κάνουν root σε κινητό που θα τους πας;

Για την μπαταρία εγώ έχω ενεργοποιήσει το Duraspeed. Μειώνει την δραστηριότητα στο παράσκήνιο με οφέλη στην μπαταρία.Στις μόνες εφαρμογές που επιτρέπω να λειτουργούν στο παρασκήνιο είναι το chrome και το gmail.

Επίσης έχω και έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας +εξοικονόμηση μπαταρίας.

Τα πάντα όλα για λίγη παραπάνω μπαταρια...

 

Οχι βεβαια κανενα καταστημα δεν το κανει αυτο ασχετα αν ξερει τον τροπο.

Για ρουτ μονο μεσω ρεκοβερυ και βεβαιως το αναλογο ΖΙΡ αρχειο, αλλιως τα υπολοιπα ειναι πασαλειματα.

Ολες οι εφαρμογες που λες δεν κανουν απολυτως τιποτα. Ναι μεν κλεινουν καποιες εφαρμογες, αλλα η ιδια εφαρμογη ειναι παντα ανοικτη και καταναλωνη οση ενεργεια οση και οι υπολοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενεργοποιήσει το Duraspeed (μειώνει την δραστηριότητα στο παράσκήνιο) και έχω αφήσει ελεύθερα στο παρασκήνιο μόνο το chrome και το Gmail.

Αυτό βοηθά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Έχω επίσης ενεργά έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας +εξοικονόμηση μπαταρίας.

Τα πάντα όλα για λίγη ενέργεια παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κάμερα του κινητού είναι η Sony IMX135 Exmor RS.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της είναι,4208×3120 και13.13MP.

Είναι λοιπόν μια 13αρα κάμερα και ανεβαίνει στα 16MP με interpolation.

Μπαίνοντας εδώ: https://www.devicespecifications.com/en/model/d1134520,

υπάρχουν τα πλήρη στοιχεία.

Αλήθεια το ήξερε κανείς;

Εγώ για να πω την αλήθεια το βρήκα τυχαία.

Σαν εντύπωση δεν μου άρεσε και πολύ, γιατί το να μιλάς για 16MP, χωρίς να αναφέρεται πουθενά ότι προέρχεται μέσω interpolation είναι ένα τρικ του μάρκετινγκ.

Πες ευθέως ότι είναι 13αρα δεν είναι κακό.

Όπως και η μπροστινή,η omnivision ov 12830.

Είναι 12.7MP ,και όχι 16MP. Όποιος γκουγκλαρει omnivision ov 12830 θα το δει .

Ο παραπάνω σύνδεσμος λανθασμένα την αναφέρει 13.38MP.

Edited by alupis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...