Jump to content

Οθόνη για pc


lefkaditis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θά ήθελα να μου διευκρινήσει κάποιος αν οι ''καινούργιες- λεπτές'' τετράγωνες-επίπεδες οθόνες τύπου TFT αν δεν κάνω λάθος ,εκπέμπουν λιγότερη ακτινοβόλια απο τις κλασσικές τύπου οθόνες, συγκεκριμένα χρησιμοποιώ στην δουλειά μου μια RELISYS 17'' και θέλω να την αλλάξω με μια sony TFT 17''

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Σας ευχαριστώ
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το ότι μια οθόνη σε κουράζει δεν είναι θέμα ακτινοβολίας... Αν έχεις crt και είναι ρυθμισμένη στα 60Hz, λογικό είναι να "βγάλεις" τα μάτια σου. Ποιος σου είπε ότι με την TFT δεν θα κουράζεσαι;;; Οι TFT έχουν πολύ μικρότερη φωτείνώτητα από μία CRT και αυτό μπορεί να σου προκαλέσει μεγαλύτερη κούραση.Άσε που οι TFT έχουν εγγενή μειονεκτήματα που δεν φαντάζεσαι.Κατά τη γνώμη μου TFT παίρνεις μόνο αν:

1) Είσαι αρχάριος και πέφτεις στην παγίδα του κάθε πωλητή που πάει να στην πασαρει.

2) Έχεις πρόβλημα χώρου

3) Δουλεύεις μόνο εφαρμογές γραφείου και σερφάρεις

 

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση παίρνεις CRT...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δουλεύω στο γραφείο σε αρχεία κυρίως world-ecxel και σερφάρω, οπότε τί? ΤΙ ΕΦ ΤΙ (TFT)
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

gdp όπως πολλοί gamer δε λαμβάνεις καθολου υπόψη το θέμα της ακτινοβολίας.

 

Βέβαια αυτό που λες είναι σωστό, ότι δηλαδή μια οθόνη που κουράζει βλάπτει σίγουρα τα μάτια σου αλλά και το μυαλό σου (πονοκέφαλοι κλπ)

 

Το γεγονός όμως ότι δεν εκπέμπουν οι tft καθολου ακτινοβολία είναι για μένα καθοριστικός παράγωντας και το γεγονός ότι ακόμα και η πιο ξεκούραστη και ποιοτική οθόνη crt βλάπτει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ την υγεία σου λόγω ακτινοβολίας με κάνει να τις απορίπτω για αγορά.

 

*Δεν είπα ότι είσαι απαραίτητα gamer προς θεού, απλά το επιχείρημα σου το ακούω συχνά από gamer όπου κακά τα ψέματα οι tft έχουν ορατή διαφορά.... Αλλά για τα μάτια μου το χαλαλίζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kostas@sl45i

 

gdp όπως πολλοί gamer δε λαμβάνεις καθολου υπόψη το θέμα της ακτινοβολίας.

 

Βέβαια αυτό που λες είναι σωστό, ότι δηλαδή μια οθόνη που κουράζει βλάπτει σίγουρα τα μάτια σου αλλά και το μυαλό σου (πονοκέφαλοι κλπ)

 

Το γεγονός όμως ότι δεν εκπέμπουν οι tft καθολου ακτινοβολία είναι για μένα καθοριστικός παράγωντας και το γεγονός ότι ακόμα και η πιο ξεκούραστη και ποιοτική οθόνη crt βλάπτει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ την υγεία σου λόγω ακτινοβολίας με κάνει να τις απορίπτω για αγορά.

 

*Δεν είπα ότι είσαι απαραίτητα gamer προς θεού, απλά το επιχείρημα σου το ακούω συχνά από gamer όπου κακά τα ψέματα οι tft έχουν ορατή διαφορά.... Αλλά για τα μάτια μου το χαλαλίζω ;)

 

 

Έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, όπως και πολλοί άλλοι που χρησιμοποιούν υπολογιστές. Άλλο το θέμα της κούρασης, άλλο της ακτινοβολίας. Η κούραση έχει σχέση με φωτισμό, θέση θέασης, Ηz στις CRT, αναλυτικότητα και καθαρότητα κειμένου κτλ. Σε αυτά τα θέματα κατά τη γνώμη μου καλύτερη είναι η CRT και ας υπάρχει ο μύθος της πιο ξεκούραστης TFT.

 

Η ακτινοβολία είναι άλλο θέμα. (Γελάω σε μερικές δημόσιες υπηρεσίες π.χ. που επειδή δεν ξέρουν να ρυθμίσουν την οθόνη πάνω από τα 60Hz, βάζουν φίλτρα γιατί φταίει η *ακτινοβολία* και κουράζονται ακόμα πιο πολύ, γιατί δεν ΄βλέπουν τίποτα ΧΑ!!!). Επάνέρχομαι στην ακτινοβολία φίλε μου. ΑΝ (και αυτό είναι πολύ υποθετικό αν) είναι επιβλαβής, τότε υπάρχει πιθανότητα να έχεις μακροχρόνια damage στον εγκέφαλό σου ή π.χ. στα μάτια σου. Ξέρεις όμως ότι η ακτινοβολία που δέχεσαι από το ψυγείο σου, ή από τις ασύρματες συσκευές μέσα στο σπίτι, ή από το κινητό σου είναι πολύ μεγαλύτερες από την ακτινοβολία που δέχεσαι από μία οθόνη σύμφωνη με το πρότυπο TCO99? Ας μην ακούμε τους μύθους και τις Κασσάνδρες και ας ψαχτούμε λίγο, γιατί μας πλασάρουν όσα προσπαθούν να μας πλασάρουν...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gdp έχω περάσει από πολλές οθόνες CRT, φτηνές και μη και αυτό που κατάλαβα στο τέλος είναι ότι σαν τις TFT τίποτα.

Πρώτον, για να πετύχεις CRT με ξεκούραστη εικόνα, και μιλάω πέρα από τα Hz, αλλά για την ποιότητα της εικόνας, θα πρέπει να δώσεις λεφτά που αντιστοιχούν σε μια TFT λίγο μικρότερης διάστασης. Τόσα χρόνια ακόμα και αν είχα ρυθμίσει τα πάντα σε μια CRT κάποια στιγμή μετά από κάποιες ώρες ένιωθα τα μάτια μου κουρασμένα και γενικά κουρασμένος. Με την TFT δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι.

Επιπλέον οι TFT τώρα πια δεν έχουν προβλήματα φωτεινότητας ούτε καθυστέρησης. Να φανταστείς, εδώ και ένα μήνα έχω πάρει ένα φορητό στον οποίο παίζω παιχνίδια (πχ UT2003). Μέχρι που διάβασα αυτό το θέμα είχα ξεχαστεί και δεν είχα κάτσει να δω αν "μένουν" σκιές στην οθόνη όταν παίζω. Λοιπόν μπορώ να σου πω ότι δεν παρατηρώ κάποια διαφορά σε σχέση με CRT.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gdp77

 

Έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, όπως και πολλοί άλλοι που χρησιμοποιούν υπολογιστές. Άλλο το θέμα της κούρασης, άλλο της ακτινοβολίας. Η κούραση έχει σχέση με φωτισμό, θέση θέασης, Ηz στις CRT, αναλυτικότητα και καθαρότητα κειμένου κτλ. Σε αυτά τα θέματα κατά τη γνώμη μου καλύτερη είναι η CRT και ας υπάρχει ο μύθος της πιο ξεκούραστης TFT.

 

Les diladi oloi osoi xrisimopoioun TFT sineidita na tin exoun mono gia efe?

Oson afora tin kourasi pou prokalei kathe othoni TFT vs CRT min ta isopedwnoume ola...Exei kalitero fwtismo,katharotita keimenou kai analitikotita i CRT????????? ELEOS!

Link to comment
Share on other sites

Othones anw twn 30-35 ms response time tha parousiasoun ghosting...

Eixa mia Eizo 15ara 10 xronwn othoni..Pote den eixa problima oti me kourase i otidipote allo kai i othoni auti sinexizei na leitourgei apsoga...alla apo tot pou pira to teras mou Samsung 19ara TFT exw pathei plaka..Me tin eikona, me to poso kathari eikona exei, analisi kai fisika ateleiwti euxaristisi sta pexnidia!!!!

To mono problima gia mena stis TFT einai AN kai POTE tha sou bgalei "kammena pixels".....Kai auto den mporeis na to apofigeis (ektos ki an eisai kolofardos) afou OLES oi TFT tis agora einai B i C katigorias....Oi A katigorias othones einai se apisteutes times kai den kikloforoun sto emporio giati xrisimopoioun kalitera kai akribotera ilika gia na dinoun eggyisi 0% dead pixels...!

Link to comment
Share on other sites

@gbil. Ίσως ήμουν και λίγο υποκειμενικός. Μια ζωή με EIZO βλέπεις... (τώρα έχω την T766). Εσένα μπορεί να σε καλύπτει η TFT για gaming. Εμένα όχι. Αν μιλήσεις σε forum με pro gamers, θα σου πουν το ίδιο... Είναι θέμα απαιτήσεων, καθαρά. Πάντως αντικειμενικά οι TFT έχουν πρόβλημα ανανέωσης. Το ότι το δικό σου μάτι "δεν το καταλαβαίνει" και κάποιο πιο έμπειρο το καταλαβαίνει δε σημαίνει ότι οι TFT δεν έχουν πρόβλημα.

@zerocool.

Oson afora tin kourasi pou prokalei kathe othoni TFT vs CRT min ta isopedwnoume ola...Exei kalitero fwtismo,katharotita keimenou kai analitikotita i CRT????????? ELEOS!

Και λυπάμαι που δεν πιστεύεις εμένα, πήγαινε διάβασε reviews στο net. Για φωτeινότητα, δεν το συζητάω, TFT sucks. Κοίτα όποιο review θες. Για καθαρότητα κειμένου, ας γελάσω... Ξέρεις τι dot pitch έχουν οι TFT? Για κοίτα specs και κάνε μια σύγκριση με CRT... Και επίσης δούλεψε και μία TFT σε ανάλυση εκτός της προτεινόμενης, να δεις pixelιασμα να χάσεις τη μπάλα φίλε μου.... Oι TFT έχουν τέλεια γεωμετρία, αλλά αυτό τι να λέει; Όταν λές λέξεις όπως "έλεος" καλό είναι να έχεις τα επιχειρήματα και το background να την υποστηρίξεις... Συγνώμη αν σε πρόσβαλα...

 

Y.Γ. @ gbil. Και εγώ με EIZO ήμουν επί 7 χρόνια. Τώρα όμως που πήρα την (Eizo πάλι) T766 είδα τεράστια διαφορά! Συγκρίνεις ένα monitor 10ετίας με την οθόνη που μόλις πήρες? Έλα από το σπίτι μου να δεις και την T766 και συζητάμε μετά. :D :D Για το θέμα του gaming μην τα ξαναλέμε... Το ότι εσείς δεν βλέπετε ή δεν θέλετε να δείτε σκιές και καθυστερήσεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Όταν θα παίξετε doomIII που θα είναι σκοτείνό, τα λέμε...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gdp77

Και επίσης δούλεψε και μία TFT σε ανάλυση εκτός της προτεινόμενης, να δεις pixelιασμα να χάσεις τη μπάλα φίλε μου....

 

Για κάποιον που θέλει να λέει ότι έχει τεχνικές γνώσεις, καλό θα ήταν να ρίξει ένα μικρό διάβασμα για να δει γιατί συμβαίνει αυτό... :!:

 

Αλήθεια το dot pitch ξέρεις τι είναι? Γιατί δεν νομίζω ότι είναι άμεσα εφαρμόσιμο στις TFT. Νομίζω μπορείς να καταλάβεις γιατί!

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολύ καλά γιατί συμβαίνει... Το θέμα είναι ότι συμβαίνει! Εγώ λοιπόν που θέλω να κάνω την επεξεργασία εικόνας μου στην X ανάλυση,να παίξω ένα game στην y ανάλυση κτλ, μου προτείνεις TFT?

 

To dot pitch (εν πάσει περιπτώσει) αυτό που δηλώνεται ως Dot pitch, ΕΙΝΑΙ εφαρμόσιμο και στις TFT. Επειδή τα πήρα τώρα, περίμενε, σε λίγο θα ποστάρω Links να πάτε να διαβάσετε για τις TFT.

 

ΥΓ:Anyway, δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να βρω τα Links που θέλω. Από μία πρόχειρη έρευνα, εύκολα βρίσκει κανείς, ότι οι TFT δεν είναι επαρκείς για

1) image editing (απεικονίζουν λιγότερα χρώματα)

2) pro gamers (για κάποιον λιγότερο απαιτητικό είναι ικανοποιητικές)

3) παρακολούθηση ταινιών

 

Οι TFT προτείνονται όταν

1) έχεις πρόβλημα χώρου

2) ΔΟυλεύεις μόνο εφαρμογές γραφείου και σεφάρεις στο net.

 

Για οποιαδήποτε άλλο λόγο αγοράσει κάποιος TFT, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τον πιάσανε κορόιδο. Αυτή είναι η γνώμη μου βάσει όσων γνωρίζω. Από κει και πέρα ας κάνει ο καθένας την έρευνά του και ας αποφασίσει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει σε πολλές οθόνες crt και tft, όλες σωστά ρυθμισμένες και ακριβές. Οι crt πάντα με κουράζουν περισσότερο. Με μια tft δεν καταλαβαίνω ότι ήμουν μπροστά σε οθόνη... Ειδικά τα τελευταία χρόνια, οι tft έχουν βελτιωθεί σε όλους τους τομείς που αναφέρεις και όσο περνάει ο καιρός βελτιώνονται ακόμα περισσότερο. Θεωρώ λάθος να αγοράσεις crt τώρα, εκτός μόνο από την περίπτωση του επαγγελματικού image editing και σε 1-2 άλλες παρόμοιες περιπτώσεις επαγγελματικών απαιτήσεων. Όμως για τους περισσότερους χρήστες μια tft είναι καλύτερη λύση. Οι crt ανήκουν στο παρελθόν, θες δε θες...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι οι CRT ανήκουν στο παρελθόν. Αλλά επειδή αρνούμαι να αγοράσω TFT επειδή ακριβώς δεν με καλύπτει, αγόρασα την T7666 για να βγάλω την 5ετία και να γλιτώσω τις υποχωρήσεις που θα έκανα αγοράζοντας μια TFT. Σε 5 χρονάκια θα αγοράσω οθόνη πλάσματος που έχει όλα τα πλεονεκτήματα της TFT και δεν θα έχει τα εγγενή μειονεκτήματα μιας TFT. Εν τω μεταξύ, όλοι οι υπόλοιποι μπορούν να πληρώνουν στις εταιρείες οθονών "τον φόρο" για το κόστος ανάπτυξης μιας τεχνολογίας που απλά δεν έχει μέλλον. Γιατί όσοι αγοράζουν TFT αυτό κάνουν. Αρνούμαι εν έτει 2003 να μου πασάρουν ως τεχνολογία ένα προϊόν με αμέτρητα εγγενη μειονεκτήματα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα το πρωί μιλούσε στον Alpha ένας χειρούργος οφθαλμίατρος για το θέμα των οθονών-ματιών και έλεγε ότι παρόλο που έχουν γίνει πολύ μεγάλες έρευνες για να διαπιστωθεί αν εκπέμπεται ακτινοβολία ή αν προκαλούνται μόνιμες βλάβες, δεν έχει τεκμηριωθεί (ακόμα) τίποτα επιστημονικά.

Btw: Εγώ έχω μια Sony E220 (@100Hz) και παρόλο που έχω κλείσει μέχρι 10 συνεχείς ώρες μπροστά της (λόγω επείγουσας εργασίας για τη σχολή) δεν ένιωσα καθόλου ενόχληση ή κούραση.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το θέμα της ακτινοβολίας είναι τεκμηριωμένο επιστημονικά ότι υπάρχουν αμέτρητες συσκευές μέσα στο σπίτι που εκπέμπουν 10 φορές παραπάνω ακτινοβολία από ότι μια οθόνη πιστοποιημένη κατά TCO99

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mcde

 

Ειδικά τα τελευταία χρόνια, οι tft έχουν βελτιωθεί σε όλους τους τομείς που αναφέρεις και όσο περνάει ο καιρός βελτιώνονται ακόμα περισσότερο.

 

Πρόκειται και για την υγεία των ματιών σας!

 

Γι'αυτό ότι πληρώσεις παίρνεις.....από απεικόνιση σε ΤFT !

Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες ....

 

Διάφορες γνώμες από :

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=319661&highlight=

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=333916&highlight=tft

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=1738

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=2349

 

http://www.pctech.gr/forumdisplay.php?fid=62

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na po tin kalisperamou ke sas parakalo boithisteme na bgalo akri me ena monitor pou exo << HANTAREX POLO 33" >> ayto ine monitor apo videogame tis ATARI (ke ego nomiza oti ixe klisi :D ) prospatho ayto ton kero na to a3iopiso kirios gia TV exo kataferi na doso ikona apo PC ala i ikona stin othoni fenete 2 fores de3ia ke aristera ti lathos iparxi?

Parigila ke perimeno na mou feroun to ZINWELL ProV PC Tuner Box pou ipotithete oti exi diolasiasti gramon K.T.L.

Exi kani kanis paromia metatropi?

 

 

 

ayto den linete me FORMAT ke 3ana egatastasi :'(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...