Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 ώρες πριν, panos.kar said:


Δοκίμασε κάποια άλλη SIM. Όχι απαραίτητα της vf. Ακόμα και Άλλης εταιρίας, απλά για να δεις αν λειτουργεί. Αν δεν λειτουργεί και με άλλη SIM κάτι γίνεται με την συσκευή, αν λειτουργεί κάτι γίνεται λογικά με την κάρτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πήγα στην Vodafone χθες, όσο περίμενα στην αναμονή με παίρνει ένας φίλος τηλέφωνο και όσο μιλούσαμε ήταν καρφωμένο στο 5g και πήγαινε σφαίρα το δίκτυο. Το ίδιο και μετά που έκανα 2-3 κλήσεις. Ο υπάλληλος μου είπε πως είναι γνωστό θέμα, δεν είναι θέμα συσκευής ή κάρτας sim γιατί αν ήταν η κάρτα δεν θα λειτουργούσε ποτέ το VoLTE. Είναι θέμα κεραιών και πότε λειτουργεί και πότε όχι. Μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες στο δίκτυο με την τοποθέτηση κεραιών για 5g, θα υπάρχει αυτό το θέμα. Τώρα αν ισχύουν όλα αυτά που μου είπε ή όχι, δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε Redmi Note 8 Pro, με την Vodafone στην Sim 2, Volte VoWiFi και dual lte standby, όλα δούλεψαν από την αρχή τέλεια και αρμονικά στην συσκευή. Ακόμα και οι αλλαγές σε δεδομένα sim1 sim2 σε 2-3 sec μέχρι να πάρει ip.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επιστροφή στη Vodafone μετά από χρόνια! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την υπηρεσία WIFI calling, την οποία και ενεργοποίησα. Πλέον όταν είμαι με wifi εμφανίζεται το στο κινητό το σχετικό σηματάκι με το τηλέφωνο (screenshot).

1. Θα πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση ή αυτόματα θα επιλέγει κλήσεις μέσω WIFI δικτύου όταν δεν θα έχω καλό σήμα κινητής? Για παράδειγμα στην cosmote υπάρχει επιλογή να προτιμάται το WIFI για κλήσεις.

Επίσης έχει κάποιο νόημα/κέρδος να βάζω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και να δέχομαι κλήσεις μέσω WIFI όταν πχ είμαι σπίτι?

2. Απ' όσο διάβασα, το volte είναι ενσωματωμένο στην υπηρεσία WIFI calling. Στις Ρυθμίσεις του κινητού δεν βρήκα κάποια επιλογή για επιλογή volte, ούτε εμφανίζεται κάποιο σηματάκι εμφανίζεται (όπως αναφέρεται και στα πάνω ποστ).

Έκανα μια κλήση και είδα ότι έχω 4g κατά τη διάρκεια της κλήσης, οπότε υποθέτω ότι λειτουργεί κανονικά το volte, σωστά?

78d61d2d765b7578ce1db9f49ebc796b.jpg

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zananiro said:



Έκανα μια κλήση και είδα ότι έχω 4g κατά τη διάρκεια της κλήσης, οπότε υποθέτω ότι λειτουργεί κανονικά το volte, σωστά?

Ναι, αν δε σε ρίχνει σε 3g/2g το έχει ενεργοποιημένο. Για να δεις αν λειτουργεί το vowifi βαλτην σε λειτουργία πτήσης και άνοιξε το wifi μόνο. Θα δεις τότε αν είναι οκ και λαμβάνει κλήσεις μέσω Wifi.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites




Ναι, αν δε σε ρίχνει σε 3g/2g το έχει ενεργοποιημένο. Για να δεις αν λειτουργεί το vowifi βαλτην σε λειτουργία πτήσης και άνοιξε το wifi μόνο. Θα δεις τότε αν είναι οκ και λαμβάνει κλήσεις μέσω Wifi.


Το έχω δοκιμάσει με λειτουργία πτήσης και λαμβάνει κανονικά κλήσεις, οπότε κομπλέ. Έχω κάποιο κέρδος να το έχω σε λειτουργία πτήσης και να δέχομαι κλήσεις μόνο μέσω WIFI πχ αν είμαι σπίτι? Δεν υποτίθεται ότι θα δέχεται αυτόματα κλήση μέσω WIFI αν δεν έχω πχ καλό σήμα σε κάποια σημεία?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zananiro said:



 

 


Το έχω δοκιμάσει με λειτουργία πτήσης και λαμβάνει κανονικά κλήσεις, οπότε κομπλέ. Έχω κάποιο κέρδος να το έχω σε λειτουργία πτήσης και να δέχομαι κλήσεις μόνο μέσω WIFI πχ αν είμαι σπίτι? Δεν υποτίθεται ότι θα δέχεται αυτόματα κλήση μέσω WIFI αν δεν έχω πχ καλό σήμα σε κάποια σημεία?

 

Ναι αυτόματα το κάνει αν δεν έχεις φουλ σήμα. Δεν έχεις λόγο ουσιαστικό να συνδέετε μονό με Vowifi μέσα στο σπίτι εκτός αν έχεις θέματα με την τηλεφωνία. Απλά με wifi δεν μπορείς να καλέσεις νούμερα άμεσης ανάγκης αστυνομία, πυροσβεστική κλπ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Και κάνει εξοικονόμηση μπαταρίας αν δουλεύει σε flight mode με wifi ανοιχτό. Ακόμα και στην αναμονή καταναλώνει αισθητά λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mark_K said:

Και κάνει εξοικονόμηση μπαταρίας αν δουλεύει σε flight mode με wifi ανοιχτό. Ακόμα και στην αναμονή καταναλώνει αισθητά λιγότερο.

Ισχυει. Ετσι το εχω στη δουλεια που εχω κακο σημα.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, minast said:

Επειδή το VoWiFi έχει και τα σκαλώματά του, θεωρώ λίγο ριψοκίνδυνο να κλείνεις εντελώς το δίκτυο κινητής.

Περιπου 2 χρονια το χρησιμοποιω ετσι..Εχω χασει λιγες κλησεις κυριως κατα την μετακινηση μου εντος κτιριου οταν αλλαζει wifi. Αλλιως κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γιατι έκανα επαναφορά τηλεφώνου και έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά.

Όταν είμαι συνδεμένος σε wifi πχ στο σπίτι, το wificall ενεργοποιείται και απενεργοποιείται αυτόματα ανάλογα με το αν το σήμα κινητής είναι καλό ή όχι? Γιατί παρατηρώ το εξης: όταν πάω σε ένα δωμάτιο του σπιτιού έρχεται ειδοποίηση στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε το wificall, όταν πάω σε ένα άλλο δωμάτιο βλέπω ότι απενεργοποιείται (αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν είμαι σε ίδιο δωμάτιο). Και έχω την εντύπωση ότι όταν γίνεται η εναλλαγή και μιλάω, κόβεται η κλήση.

Πριν την επαναφορά τηλεφώνου έχω την εντύπωση ότι όταν έμπαινα στο σπίτι και το κινητό συνδεόταν στο wifi, ενεργοποιούνταν και το wificall μια και καλή, χωρίς να υπάρχουν εναλλαγές όταν πήγαινα από το ένα δωμάτιο στο άλλο (ή τουλάχιστον οι εναλλαγές ήταν πολύ σπάνιες και δεν τις καταλάβαινα). Και έχω κολλήσει τώρα, πριν δεν δούλευε σωστά ή τώρα δεν δουλεύει σωστά?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk















The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 4:33 ΜΜ, zananiro said:

Παιδιά μια ερώτηση γιατι έκανα επαναφορά τηλεφώνου και έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά.

Όταν είμαι συνδεμένος σε wifi πχ στο σπίτι, το wificall ενεργοποιείται και απενεργοποιείται αυτόματα ανάλογα με το αν το σήμα κινητής είναι καλό ή όχι? Γιατί παρατηρώ το εξης: όταν πάω σε ένα δωμάτιο του σπιτιού έρχεται ειδοποίηση στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε το wificall, όταν πάω σε ένα άλλο δωμάτιο βλέπω ότι απενεργοποιείται (αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν είμαι σε ίδιο δωμάτιο). Και έχω την εντύπωση ότι όταν γίνεται η εναλλαγή και μιλάω, κόβεται η κλήση.

Πριν την επαναφορά τηλεφώνου έχω την εντύπωση ότι όταν έμπαινα στο σπίτι και το κινητό συνδεόταν στο wifi, ενεργοποιούνταν και το wificall μια και καλή, χωρίς να υπάρχουν εναλλαγές όταν πήγαινα από το ένα δωμάτιο στο άλλο (ή τουλάχιστον οι εναλλαγές ήταν πολύ σπάνιες και δεν τις καταλάβαινα). Και έχω κολλήσει τώρα, πριν δεν δούλευε σωστά ή τώρα δεν δουλεύει σωστά?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να βάλεις προτίμηση WiFi, για να μην πηγαίνει συνέχεια από το ένα στο άλλο.
Πιθανόν να είχες κάνει τη ρύθμιση παλιότερα, και χάθηκε λόγω της επαναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις προτίμηση WiFi, για να μην πηγαίνει συνέχεια από το ένα στο άλλο.
Πιθανόν να είχες κάνει τη ρύθμιση παλιότερα, και χάθηκε λόγω της επαναφοράς.
Καλημέρα! Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (έχω λίγες ημέρες που έβαλα Vodafone, πριν με cosmote όντως υπήρχε τέτοια επιλογή).

Μέσω sms την έχω κάνει την ενεργοποίηση, το κινητό αναφέρεται ότι υποστηρίζει τη λειτουργία wificall στο site της Vodafone. Μήπως πρέπει να κατεβάσω την εφαρμογή?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει την λογική που ακολουθεί η Vodafone όσον αφορά το ποιες συσκευές υποστηρίζει και ποιες όχι;

Γιατί μπορεί να εξαιρεί κάποιες; Και μάλιστα ενώ ταυτόχρονα υποστηρίζει άλλες ίδιας εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την λογική

Αλλά έχω να πω ότι αγόρασα ένα τηλέφωνο από Κίνα που δεν κυκλοφορεί επίσημα; στην Ελλάδα από ότι γνωρίζω

.. και σίγουρα παραεισαγωγες θα είναι ελάχιστες

Umitigi power 3

Το τηλέφωνο έχει κανονικά κ;ι volte και Vowifi στην Vodafone

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Επειδή σε λίγες μέρες θα μεταβώ στο δίκτυο της Vodafone (από Cosmote) μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν το Samsung Galaxy A52s έχει θέματα σε volte/vowifi; Παίζει κανονικά; Ευχαριστώ.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, NikosChandolias said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Επειδή σε λίγες μέρες θα μεταβώ στο δίκτυο της Vodafone (από Cosmote) μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν το Samsung Galaxy A52s έχει θέματα σε volte/vowifi; Παίζει κανονικά; Ευχαριστώ.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Παίζει κανονικά,κανένα θέμα. Απλά δεν θα βλέπεις το εικονίδιο VoLTE. Αλλά όταν έχεις ανοιχτά δεδομένα και παραμένει σε 4G είσαι εντάξει. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά,κανένα θέμα. Απλά δεν θα βλέπεις το εικονίδιο VoLTE. Αλλά όταν έχεις ανοιχτά δεδομένα και παραμένει σε 4G είσαι εντάξει. 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το vowifi παίζει κανονικά;

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, NikosChandolias said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το vowifi παίζει κανονικά;

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Ναι θα γράφει Vodafone WiFi Calling,απλά θα δέχεσαι μόνο κλήσεις. Τα sms περνάνε δυστυχώς από το δίκτυο κινητής. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Υπάρχει τροπος σε δικαρτο κινητό να δουλεύει το wificalling της μιας κάρτας με τα δεδομένα της δεύτερης?

Πχ, αν η sim1 δεν έχει σήμα, να δέχομαι κλήσεις μεσω wificalling με τα δεδομένα από την sim2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,
Υπάρχει τροπος σε δικαρτο κινητό να δουλεύει το wificalling της μιας κάρτας με τα δεδομένα της δεύτερης?
Πχ, αν η sim1 δεν έχει σήμα, να δέχομαι κλήσεις μεσω wificalling με τα δεδομένα από την sim2.

Όχι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με WiFi δίκτυο

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να γίνεται με δύο κινητά

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Με δύο κινητά (το ένα να γίνει WiFi hotspot δηλαδή) ναι γίνεται.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με δύο διαφορετικες συσκευές και εφόσον το ένα είναι σε hotspot όπως αναφέρει ο φίλος από πάνω γίνεται.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λίγο παρακάτω, αν είσαι εξωτερικό σε χώρα εκτός ΕΕ και έχεις δύο κινητά

Το ένα έχει ip ελληνική αφού συνδέεται σε δεδομενα σε δίκτυο Vodafone Ελλάδος το αλλο συνδέεται στο πρωτο κινητό μέσο Vowifi

Το δεύτερο κινητό είναι σαν να είναι Ελλάδα όσον αφορά τις χρεώσεις;;;; Λογικά θα έπρεπε

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...