Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα το σημα 4g τις περισσοτερες φορες γινεται edge σε κληση...την δευτέρα ηρθα στην βονταφον και ηδη το εχω μετανιωσει σε καποια πραγματα...
εκτός του παραπάνω πάρε τεχνική υποστήριξη και πες τους να κοιτάξουν την γραμμή σου ,επίσης στις ρυθμίσεις δικτύου οι διακόπτες πρέπει να είναι ανοικτοί
για vowifi και volte
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 ώρες πριν, akalos said:

εκτός του παραπάνω πάρε τεχνική υποστήριξη και πες τους να κοιτάξουν την γραμμή σου ,επίσης στις ρυθμίσεις δικτύου οι διακόπτες πρέπει να είναι ανοικτοί
για vowifi και volte

Το εχω κάνει και ολοι οι διακόπτες είναι ενεργοί όπως ηταν στην Cosmote και λειτουργούσε!!

5 ώρες πριν, bbbb said:

Δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει ήδη να στείλεις sms wifi στο 1339 για την υπηρεσία volte/vowifi.

Δοκίμασα και μήνυμα και μου λεει οτι ειναι ηδη ενεργό

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει έστω και μια κλήση με 4G ένδειξη; 

Τι συσκευή έχεις; Αν είναι Samsung, πήγαινε ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > σχετικά με το λογισμικό. Στην έκδοση παρόχου (ή κάτι τέτοιο) πρέπει να έχεις EUR ή VGR και όχι COS. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Έχεις κάνει έστω και μια κλήση με 4G ένδειξη; 

Τι συσκευή έχεις; Αν είναι Samsung, πήγαινε ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > σχετικά με το λογισμικό. Στην έκδοση παρόχου (ή κάτι τέτοιο) πρέπει να έχεις EUR ή VGR και όχι COS. 

Ναι εχω κάνει κληση με 4g και να παραμείνει αλλα τις περισσότερες φορές φεύγει το 4g... Samsung εχω και λέει eur!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω και έχω λίγο μπερδευτεί... Με την χρήση της υπηρεσίας καταναλώνεις data η ομιλία από το πρόγραμμα σου; .... Αν είναι να τραβά τα data ποια η λογική να τα χαλάς, δεδομένου ότι συνήθως δεν είναι τόσα πολλά...

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω και έχω λίγο μπερδευτεί... Με την χρήση της υπηρεσίας καταναλώνεις data η ομιλία από το πρόγραμμα σου; .... Αν είναι να τραβά τα data ποια η λογική να τα χαλάς, δεδομένου ότι συνήθως δεν είναι τόσα πολλά...

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


όταν μιλάς χρεώνεσαι ομιλία όταν σερφαρεις data απλά μπορεί να τα κάνεις όλα μαζί,δεν σταματάνε τα data όταν μιλάς όπως παλαιότερα
με απλά λόγια βλέπεις ένα video η κατεβάζεις ένα αρχείο χωρίς να διακόπτεται αν κάνεις και κλήση την ίδια στιγμή,το σήμα παραμένει σε 4g
οι χρεώσεις δεν αλλάζουν όμως,δεν είναι δωρεάν ,οπότε πρέπει να έχεις και το ανάλογο υπόλοιπο



Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάς χρεώνεσαι ομιλία όταν σερφαρεις data απλά μπορεί να τα κάνεις όλα μαζί,δεν σταματάνε τα data όταν μιλάς όπως παλαιότερα
με απλά λόγια βλέπεις ένα video η κατεβάζεις ένα αρχείο χωρίς να διακόπτεται αν κάνεις και κλήση την ίδια στιγμή,το σήμα παραμένει σε 4g
οι χρεώσεις δεν αλλάζουν όμως,δεν είναι δωρεάν ,οπότε πρέπει να έχεις και το ανάλογο υπόλοιπο



Τότε γιατί λέει χρήση μέσα από lte, δεν εννοεί ότι κάνει χρήση των δεδομένων; μιλάμε πάντα για τις κλησεις
Επίσης με μια δοκιμή που έκανα τώρα στο τηλέφωνο και εκανα αλλαγή στην χρήση σε lte αμέσως έχασε το σήμα 5g και το γύρισε σε 4g+,. Είναι τυχαίο ή πραγματικά χάνει το 5g σήμα;
Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει χρήση των δεδομένων αλλά χρήση του δικτύου lte για να δρομολογηθεί η κλήση. Ακόμη και με κλειστά δεδομένα εφόσον η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε 4g δίκτυο και υποστηρίζει volte θα μιλάς μέσω 4g δικτύου.
Σε αυτή την φάση με την παρούσα υλοποίηση του 5g δικτύου δεν είναι απίθανο να έχεις μη σταθερο 5g σήμα

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites





Τότε γιατί λέει χρήση μέσα από lte, δεν εννοεί ότι κάνει χρήση των δεδομένων; μιλάμε πάντα για τις κλησεις
Επίσης με μια δοκιμή που έκανα τώρα στο τηλέφωνο και εκανα αλλαγή στην χρήση σε lte αμέσως έχασε το σήμα 5g και το γύρισε σε 4g+,. Είναι τυχαίο ή πραγματικά χάνει το 5g σήμα;
Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




δεν κάνει χρήση δεδομένων μόνο για κλήση όπως ορθώς αναφέρθηκε παραπάνω αλλά για να έχουμε καλύτερη ποιότητα ομιλίας και καλά,προσωπικά ισχύει αυτό αλλά εντάξει δεν είναι και τεράστια διαφορα από πριν.....
τώρα ίσως το 5g να μην είναι σταθερό ακόμα και γυρίζει σε 4g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειλικρινά έχω βαρεθεί ένα πράγμα στη Vodafone: Να με πετάει από το 4G (VoLTE) στις κλήσεις σε Edge κατά τη διάρκεια της συνομιλίας.... είναι σαν να με πετάει σε κανένα πηγάδι ξαφνικά και δεν καταλαβαίνω τι λέει ο άλλος που μιλάω. Απίστευτο χάλι. Ενώ σε ταχύτητες να φανταστείτε είναι πρώτη σε σχέση με τις άλλες δύο εταιρείες που έχω... συμβαίνουν κι αυτά... Μιλάω για περιοχή Θέρμης Ραιδεστού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς γιατί το VoWiFi δεν δουλεύει σωστά;

Vodafone CU στο κινητό (Redmi Note 8 Pro) και έχω δοκιμάσει από Nova μέχρι Vodafone DSL και δεν δουλεύει.

Μόνο με tethering από iPhone με Cosmote σύνδεση δούλεψε για λίγο (εμφάνισε το εικονίδιο)...

Τι παίζει; Bug;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το επίπεδο του σήματος κινητής δεν είναι τόσο χαμηλό για να γυρίσει στο vowifi; Λογικά είναι ρυθμισμένο σε προτεραιότητα σε δίκτυα κινητής και, αν θυμάμαι καλά, έχουν κόψει την επιλογή να για προτεραιότητα σε wi-fi. Έχεις δοκιμάσει να θέσεις τη συσκευή σε flight mode και να ανοίξεις απλά το wi-fi να δεις αν δουλεύει;

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι issue της ROM που φοράει η συσκευή. Είναι ένα από τα κουσούρια της Xiaomi, και γω πριν μερικούς μήνες δυο φορές άλλαξα ROM για να δουλέψει έστω το VoLTE. Ύστερα με update έπιασε και το VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2022 at 10:40 ΜΜ, Mark_K said:

Μήπως το επίπεδο του σήματος κινητής δεν είναι τόσο χαμηλό για να γυρίσει στο vowifi; Λογικά είναι ρυθμισμένο σε προτεραιότητα σε δίκτυα κινητής και, αν θυμάμαι καλά, έχουν κόψει την επιλογή να για προτεραιότητα σε wi-fi. Έχεις δοκιμάσει να θέσεις τη συσκευή σε flight mode και να ανοίξεις απλά το wi-fi να δεις αν δουλεύει;

Sent from my Galaxy S10e
 

Δεν το ήξερα αυτό.

Νόμιζα συμφέρει τις εταιρίες να το γυρίσουμε σε VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχες δίκαιο, δουλεύει το flight mode μεν, αλλά δεν μπορώ να στείλω SMS δε (δεν ξέρω κιόλας αν κόβει και την λήψη). Πρόβλημα για OTP SMS.

Υπάρχει κάποια άλλη «παρενέργεια» που πρέπει να προσέξω με το VoWiFi;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο πως αν είσαι πολύ μακριά από το ρούτερ ότι μπορεί να κάνει διακοπές. Γενικά συμφέρει εμάς κυρίως, από την άποψη ότι μπορεί να σου δώσει τηλεφωνία σε σημεία που μπορεί να έχει πολύ χαμηλό ή καθόλου σήμα. Για αυτό είναι ρυθμισμένο έτσι. Δηλαδή αν βρεθείς σε κάποιο υπόγειο που δεν θα πιάνει καθόλου και έχει wifi, θα το δεις να ενεργοποιείται και χωρίς να βάλεις flight mode. Επιπρόσθετα μπορεί να κάνει οικονομία στην μπαταρία. Ακόμα και στην αναμονή το τηλέφωνο καταναλώνει όσο δέχεται σήμα κινητής. Σε τηλέφωνο με μπαταρία 3000mah σε 8 ώρες δουλειάς σε εσωτερικό χώρο που δεν είχε και το τέλειο σήμα εξοικονομούσε γύρω στα 10% μπαταρίας βάζοντας το σε flight mode και ανοίγοντας wifi. Πλέον όταν είμαι σπίτι μόνο έτσι το δουλεύω. Για OTP όπου έχει τη δυνατότητα βάζεις Viber.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Όχι, φυσικά. Η Vodafone έχει θέμα και δεν περνάνε μηνύματα ακόμη. Όπως και την ρύθμιση για την προτίμηση μεταξύ δικτύου κινητής και WiFi που την έχει κόψει (αν δεν το είχε κάνει, μπορούσες να επιλέξεις να δίνει προτεραιότητα σε WiFi και να παίζει με WiFi calling άσχετα από τη στάθμη του σήματος κινητής). Στην cosmote πχ και τα 2 αυτά δουλεύουν κανονικά.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

Κάντε εγκατάσταση αυτήν την εφαρμογή, ρυθμίστε την προτεραιότητα (δίκτυο ή wifi) κι ύστερα κάντε την απεγκατάσταση. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει η εφαρμογή είναι να καλεί στην ουσία ένα κομμάτι της εφαρμογής των ρυθμίσεων του Android που δεν είναι άμεσα προσπελάσιμο από το χρήστη. Το ίδιο το κάνω και με εφαρμογή που δημιουργεί συντομεύσεις, και ορίζω ως συντόμευση να με πάει εκεί. Το δοκίμασα το πρωί στο τηλέφωνο που έχει την κάρτα της Vodafone και πλέον δεν βγαίνει επιλογή. Θα κάνω κι άλλη δοκιμή και σε άλλη συσκευή και θα αναφέρω.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling
Κάντε εγκατάσταση αυτήν την εφαρμογή, ρυθμίστε την προτεραιότητα (δίκτυο ή wifi) κι ύστερα κάντε την απεγκατάσταση. 
δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτό
3c524d18f596e4f521ac9d9505636885.jpg
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, akalos said:

δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτό
3c524d18f596e4f521ac9d9505636885.jpg

γιατι το λες αυτο?
Εξηγουμαι:

Εχω Samsung Galaxy S21 Ultra με 2 SIM Vodafone. Η μια ρυθμισμένη για κλησεις, η αλλη για data. Τον τελευταιο καιρο στο σπίτι οποιος με καλει λεει δεν με ακουει.

Έχω ενεργοποιημενο το Wifi calling. Δοκιμάζοντας και ψαχνοντας βρηκα ότι δίνει προτεραιότητα στο 4g αν έχεις την επιλογή VoLTE ενεργοποιημένη, παρά το Wifi. Στο σπίτι δεν έχω καλο σήμα κινητής, ενώ έχω πολύ καλή σύνδεση ιντερνετ. Δοκίμασα αρχικά βάζοντας το κινητό σε airplane και ανοιξα μόνο το wifi, και η ποιότητα κλήσης βελτιώθηκε πολύ. Μετά δοκίμασα να κλείσω την επιλογή VoLTE και πάλι είχα καλή ποιότητα. Με ανοιχτό το VoLTE συνεχίζω να χω θέμα. Όμως θεωρώ ότι θα βοηθήσει αυτή η επιλογή για όταν είμαι εκτός σπιτιού. Διαβάζοντας ότι υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις την προτεραιότητα έπεσα κι εγω σ αυτές τις εφαρμογές.

Μετά βρήκα και την σελίδα εδώ και είδα ότι έχει αναφερθεί το πρόβλημα. Οπότε ρωτάω αν υπάρχει κάποιος λόγος να μην ενεργοποιήσουμε την επιλογή να κάνεις prefer wifi μέσω τρίτης εφαρμογής (δεν την εχω στο menu του κινητου).

Update: Δυστυχώς με Android 12 δεν μου δούλεψε καμία εφαρμογή από κάνα δυο που δοκιμασα. Φοβάμαι ότι κάτι έχει αλλάξει στο πως κανουν access αυτή την ρύθμιση. Υπάρχει κανείς που του δούλεψε με Android 12?

Edited by fmnstr
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling
Κάντε εγκατάσταση αυτήν την εφαρμογή, ρυθμίστε την προτεραιότητα (δίκτυο ή wifi) κι ύστερα κάντε την απεγκατάσταση. 
Δοκίμασα και στο Samsung, και δεν εμφανίζεται η επιλογή στην κάρτα της Vodafone. Έβαλα και την εφαρμογή και μόλις πατήσεις το WiFi calling setting κολλάει και κλείνει (παλαιότερα μου δούλευε αλλά παίζει να έχει αλλάξει και 2 εκδόσεις Android από τότε). Αλλά δεν έχει σημασία το Samsung σε πάει από μόνο του στο μενού αυτό, και είναι φανερό πως έχει κοπεί η επιλογή από τη Vodafone. Και στο άλλο μου τηλέφωνο που εκεί δεν κολλάει η εφαρμογή, βγάζει στο ίδιο σημείο που με πηγαινε και η συντόμευση που είχα κάνει, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

844ad81573654d3fcc4e790ea227f8f8.jpg

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mark_K said:

Δοκίμασα και στο Samsung, και δεν εμφανίζεται η επιλογή στην κάρτα της Vodafone. Έβαλα και την εφαρμογή και μόλις πατήσεις το WiFi calling setting κολλάει και κλείνει (παλαιότερα μου δούλευε αλλά παίζει να έχει αλλάξει και 2 εκδόσεις Android από τότε). Αλλά δεν έχει σημασία το Samsung σε πάει από μόνο του στο μενού αυτό, και είναι φανερό πως έχει κοπεί η επιλογή από τη Vodafone. Και στο άλλο μου τηλέφωνο που εκεί δεν κολλάει η εφαρμογή, βγάζει στο ίδιο σημείο που με πηγαινε και η συντόμευση που είχα κάνει, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

844ad81573654d3fcc4e790ea227f8f8.jpg

Sent from my Galaxy S10e
 

Δοκίμασε να έχεις μόνο την CU μέσα και αυτήν στην θέση 1

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει... Αλλά είναι περίεργη η συμπεριφορά. Με μόνη της την κάρτα του cu βγαίνει μόνο με την εφαρμογή (τίποτα στις ρυθμίσεις του vowifi). Αν βάλω σαν 2η το what's up τότε βγαίνει και στις ρυθμίσεις του vowifi αλλά μόνο για το CU.... Χάνει τη δυνατότητα ρύθμισης το what's up που είναι στη 2η θέση. Και σε αυτήν την περίπτωση κολλάει πάλι η εφαρμογή.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...