Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το https://www.apkmirror.com είναι το πιο αξιόπιστο από αυτού τους είδους τα sites, απ'όσο γνωρίζω.

Αν το βρεις εκεί. Αλλιώς μίλησε και με τεχνικό τμήμα της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά

όποιος ξέρει να μου απαντήσει παρακαλώ

Αποφάσισα να αγοράσω το OnePlus Nord CE 5G, με ενδιαφέρει όμως να έχω Wifi calling.

θα δουλεύει η υπηρεσία κανονικά ? η θα έχω θέμα πάλι ?

προερχόμενος απο Xiaomi Mi A2 με Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

απαντώ στο δικό μου ερώτημα

τελικά το πείρα, και έχει διακόπτες μέσα στης ρυθμίσεις δικτύου για Wifi calling και volte χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο , και δουλεύει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

απαντώ στο δικό μου ερώτημα

τελικά το πείρα, και έχει διακόπτες μέσα στης ρυθμίσεις δικτύου για Wifi calling και volte χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο , και δουλεύει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

This item isnt available on your carrier μου βγάζει. Ψάχνω το .apk

 

Στο Google Play από τον browser , πήγαινε εκεί στο γρανάζι δεξιά που έχει τις συσκευές και δες εάν αναφέρει στον πάροχο κινητής τηλεφωνίας Vodafone. Αν όχι αποσύνδεσε την συσκευή από τον λογαριασμό σου και ξανά ενεργοποίηση.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδια επειδή δεν βρήκα κάποια πληροφορία και θέλω σε κανα μήνα να φύγω απο Cosmote και να πάω στην Vodafone , έχει κάποιος OnePlus Nord 5G σε Vodafone και να του δουλευει natively το VoWifi ? Εννοω χωρίς το app της Vodafone.

Στην Cosmote μου δουλευει το VoWifi (με πολλά τερτίπια τον τελευταίο καιρό) και είναι πολυ σημαντικό για μένα γιατί στο σπίτι μου το σήμα ειναι μηδενικό σχεδόν . Στο site της Vodafone λέει οτι υποστηρίζει OnePlus 7 και 8 αλλά τιποτα για Nord .Εαν έχει καποιος την συσκευή και ξέρει οτι δουλευει 100% θα με βοηθούσε πολύ .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως τόσο ωραία κινητά και να μην υποστηρίζουν (ή να μην υποστηρίζονται) για volte και vowifi. Εγώ έχω το realme 7pro και έχω απογοητευτεί..

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2021 at 5:20 ΜΜ, haki said:

Την άνοιξη που είχα Nord δεν εμφάνιζε καν στο μενού την επιλογή για VoWifi στην Vodafone. Δεν ξέρω αν το περιέλαβαν σε μεταγενέστερη αναβάθμιση. Η εφαρμογή της Vodafone για Wifi Calling είναι απλά άθλια. Πούλησα το Nord για αυτόν και μόνο τον λόγο. Όσες όμως συσκευές λειτουργούν natively στην Vodafone, λειτουργούν πολύ καλά, με υποδειγμα βέβαια λειτουργίας τα iPhone.

Το θέμα είναι υποστήριζε native τότε η Vodafone τα OnePlus 7 κ' 8? Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει την απορία για με την Cosmote είναι κατάντια το σήμα της (δουλεύω 500μ απο την Ομόνοια και το σήμα της είναι 1 μπάρα στο 4G με το γραφείο μου να  ακουμπάει  στην τζαμαρία που βλέπει εξω . Με την Vodafone είχα 5 μπάρες παντού (εκτός απο το σπίτι μου που είναι γιάφκα)

23 hours ago, kalitexnis_g said:

Είναι κρίμα πάντως τόσο ωραία κινητά και να μην υποστηρίζουν (ή να μην υποστηρίζονται) για volte και vowifi. Εγώ έχω το realme 7pro και έχω απογοητευτεί..

 

Το θέμα είναι λίγο γελοίο με το VoWifi και το VoLTE . Δεν είναι θέμα ασυμβατότητας, μια γραμμή υπόθεση είναι σε configuration file στο root του κινητού(εφοσον το κινητό εχει ηδη την λειτουργία). Και η OnePlus το παρακάνει με αυτά τα θέματα , εδω ακόμα δεν ενεργοποιείται το 5G γιατί λέει οτι πρέπει να της δώσουν έγκριση οι providers και οι providers λένε οτι δεν χρειάζεται έγκριση απλώς βάλε την αναθεματισμένη γραμμή που το ενεργοποιεί για τα δίκτυα μας . Έχει γίνει σήριαλ και με το μεν και με το δε χωρίς κανέναν λόγο .

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιον γνωστό με Vodafone και βάλε την sim του στην συσκευή σου. Έτσι θα ξέρεις σίγουρα αν παίζει στη δική σου συσκευή. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 6:29 ΜΜ, pappas81 said:

Το θέμα είναι υποστήριζε native τότε η Vodafone τα OnePlus 7 κ' 8? Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει την απορία για με την Cosmote είναι κατάντια το σήμα της (δουλεύω 500μ απο την Ομόνοια και το σήμα της είναι 1 μπάρα στο 4G με το γραφείο μου να  ακουμπάει  στην τζαμαρία που βλέπει εξω . Με την Vodafone είχα 5 μπάρες παντού (εκτός απο το σπίτι μου που είναι γιάφκα)

 

Το θέμα είναι λίγο γελοίο με το VoWifi και το VoLTE . Δεν είναι θέμα ασυμβατότητας, μια γραμμή υπόθεση είναι σε configuration file στο root του κινητού(εφοσον το κινητό εχει ηδη την λειτουργία). Και η OnePlus το παρακάνει με αυτά τα θέματα , εδω ακόμα δεν ενεργοποιείται το 5G γιατί λέει οτι πρέπει να της δώσουν έγκριση οι providers και οι providers λένε οτι δεν χρειάζεται έγκριση απλώς βάλε την αναθεματισμένη γραμμή που το ενεργοποιεί για τα δίκτυα μας . Έχει γίνει σήριαλ και με το μεν και με το δε χωρίς κανέναν λόγο .

κοιτα σε ποια μπαντα μενει εκει στην ομονια που λες και αν εχεις mediatek κινητο δοκιμασε με το engineer mode  να την βγαλεις για λιγο . λογικα με την b20 800 θα εχεις σημα.

βεβαια δεν ειναι λυση μιας και καλο θα ειναι να την επαναφερεις αργοτερα.

απο την αλλη δεν ειναι υποχρεωτικο και εγω που ειχα αφησει μονο 800 στην wind μονιμα δουλευα τελεια και χωρις να εκπεμπει τερμα το κινητο αλλα και να μου τρωει την μπαταρια και με σταθεροτερο σημα.

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 12:01 ΜΜ, drdedus said:

κοιτα σε ποια μπαντα μενει εκει στην ομονια που λες και αν εχεις mediatek κινητο δοκιμασε με το engineer mode  να την βγαλεις για λιγο . λογικα με την b20 800 θα εχεις σημα.

βεβαια δεν ειναι λυση μιας και καλο θα ειναι να την επαναφερεις αργοτερα.

απο την αλλη δεν ειναι υποχρεωτικο και εγω που ειχα αφησει μονο 800 στην wind μονιμα δουλευα τελεια και χωρις να εκπεμπει τερμα το κινητο αλλα και να μου τρωει την μπαταρια και με σταθεροτερο σημα.

 

Δεν πιάνει καμία εταιρία στο τετραγωνο μου . Και δεν εχω Mediatek .

Όσον αφορά την ερώτηση που είχα κάνει , δοκίμασα το Nord με την κάρτα SIM του ξάδερφου μου που είχε vodafone και ενεργοποιήθηκε άμεσα και VoLTE και VoWIFI. Δεν ξέρω εαν θα έχει προβλήματα αφου δεν έκανα και πολλά τεστ , τον επόμενο μήνα που θα αλλάξω εταιρία αλλά οι πρώτες ενδείξεις ήταν ενθαρρυντικές.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να το ρίχνει, όχι να τερματίσει τη κλήση 🙂 

Και εμένα το κάνει συχνά, μάλλον είναι το γνωστό θέμα (δίνει προτεραιότητα σε 3g/2g όταν η κάλυψη του 4g μειώνεται, ενώ το 4g μπορεί να είναι απόλυτα λειτουργικό). 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, paanos said:

Το σωστό είναι να το ρίχνει, όχι να τερματίσει τη κλήση 🙂 

Και εμένα το κάνει συχνά, μάλλον είναι το γνωστό θέμα (δίνει προτεραιότητα σε 3g/2g όταν η κάλυψη του 4g μειώνεται, ενώ το 4g μπορεί να είναι απόλυτα λειτουργικό). 

Αυτό το θέμα το χουν όλοι οι πάροχοι δυστηχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μην υποστηρίζονται οι συσκευές γενικά για WiFi calling, αν δεν εμφανίζονται στη σελίδα. Κάπου διάβασα ότι όλες οι συσκευές κατασκευασμένες από 2019 και ύστερα υποστηρίζουν WiFi calling. Πχ σε ένα Xiaomi Redmi δεν εμφανιζόταν η επιλογή, αλλά όταν ενεργοποίησα το διακόπτη μέσα απ το μενού που βγαίνει με τον κωδικό *#*#869434#*#* λειτούργησε κανονικά.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, one_tree_hill said:

Δε νομίζω να μην υποστηρίζονται οι συσκευές γενικά για WiFi calling, αν δεν εμφανίζονται στη σελίδα. Κάπου διάβασα ότι όλες οι συσκευές κατασκευασμένες από 2019 και ύστερα υποστηρίζουν WiFi calling. Πχ σε ένα Xiaomi Redmi δεν εμφανιζόταν η επιλογή, αλλά όταν ενεργοποίησα το διακόπτη μέσα απ το μενού που βγαίνει με τον κωδικό *#*#869434#*#* λειτούργησε κανονικά.

Η ρυθμιση αυτη στα Xiaomi παρακαμπτει τον ελεγχο συμβατοτητας, δηλαδη εξαναγκαζει την συσκευη να συνδεθει. Αυτο βεβαια εχει και τα bugs του οπως κλησεις χωρις αναγνωριση, σε καποιους μαλιστα δεν κανει hands-off

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σε iOS 15 δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω το Wifi Calling, μου βγάζει επικοινωνήστε με τον πάροχο.

Σημαντικό αν κάποιος βασίζεται σε αυτό.. 

Update: ούτε το Volte… 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, paanos said:

Σε iOS 15 δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω το Wifi Calling, μου βγάζει επικοινωνήστε με τον πάροχο.

Σημαντικό αν κάποιος βασίζεται σε αυτό.. 

Update: ούτε το Volte… 

Σε εμένα μια χαρά παίζει

Μήπως έχει απενεργοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα, ήδη ενεργό λέει. 

Τωρα άνοιξε ο διακόπτης του Wifi αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί η ένδειξη πάνω… Θα σας ενημερώσω αύριο για το αν έφτιαξε τελικά 😛

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα έπαιζε κανονικά, τώρα που γύρισα πάλι στο σημείο χωρίς σήμα δεν παίζει. 

Όλα καλά με το VoLTE.. 

Link to comment
Share on other sites

Σε VoLTE λέει πως υποστηρίζει και αποστολή SMS, ενώ όταν μπαίνω με airplane mode + VoWiFi υπάρχει μόνο η ομιλία.

F44B1CA3-6342-4E95-8412-E1882389F6D0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει η vodafone volte;;;;γιατι το vowifi τους σε μενα samsung s20+ δουλευει οποτε θυμηθει...ενω με cosmote δουλευε συνεχεια

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και έχει αλλά είναι χωρίς εικονίδιο αλλά έχει HD κατά την διάρκεια της κλήσης και επίσης το σήμα παραμένει σε 4g

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, akalos said:

φυσικά και έχει αλλά είναι χωρίς εικονίδιο αλλά έχει HD κατά την διάρκεια της κλήσης και επίσης το σήμα παραμένει σε 4g

εμενα το σημα 4g τις περισσοτερες φορες γινεται edge σε κληση...την δευτέρα ηρθα στην βονταφον και ηδη το εχω μετανιωσει σε καποια πραγματα...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει ήδη να στείλεις sms wifi στο 1339 για την υπηρεσία volte/vowifi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...