Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνό σου είναι ελληνικό ή εισαγωγής από άλλη χώρα;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό σου είναι ελληνικό ή εισαγωγής από άλλη χώρα;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Εισαγωγής από έξω και έχω βάλει ελληνική ρομ. Την sim την είχα αλλάξει το 2015.Να θέλει πάλι αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή βρε. Το S10 lite. Αν το έχεις αγοράσει από εδώ, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Να φοράει rom Ευρωπαϊκή ή cosmote. Αν είναι το 2ο, ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν λειτουργεί.

Edit: υπάρχει και Vodafone rom. Θες είτε αυτή είτε την Ευρωπαϊκή για να δουλέψει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή βρε. Το S10 lite. Αν το έχεις αγοράσει από εδώ, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Να φοράει rom Ευρωπαϊκή ή cosmote. Αν είναι το 2ο, ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν λειτουργεί.

Edit: υπάρχει και Vodafone rom. Θες είτε αυτή είτε την Ευρωπαϊκή για να δουλέψει.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Έχω βάλει την ελληνική ρομ αλλά όχι την branded (cosmote, vodafone) δεν έχει μέσα εφαρμογές Comsote κτλ. Βέβαια όταν ανοίξω τον Chrome μπαίνει αμέσως στο Comsote.gr

 

Edit. Όντως την eur έχω βάλει. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, πληροφορίες για το τηλέφωνο, πληροφορίες για το λογισμικό και λογικά κάπου πρέπει να σου γράφει εκδ. λογισμ. παροχ. υπηρεσ. και βγάλε ένα screenshot αν μπορείς.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, πληροφορίες για το τηλέφωνο, πληροφορίες για το λογισμικό και λογικά κάπου πρέπει να σου γράφει εκδ. λογισμ. παροχ. υπηρεσ. και βγάλε ένα screenshot αν μπορείς.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

20200911-223107.jpg

Screenshot-20200911-223432-Call-settings.jpg

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το eur/afg μου φαίνεται λίγο περίεργο στην πρώτη εικόνα. Αλλά αυτό που δείχνεις στο 2ο screenshot μου κάνει σαν να μην έχει ενεργοποιηθεί από αυτούς. Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο να δεις αν θα αλλάξει κάτι. Ιδανικά αν έχεις κάποιον γνωστό που ξέρεις ότι δουλεύει στο κινητό του, αν έβαζες την κάρτα σου να δεις πως συμπεριφέρεται θα ήταν το καλύτερο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι το CSC, πάντα στο τέλος λεει την χώρα προέλευσης.

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις θέση στις κάρτες και να δεις αν το κάνει ακόμα; Αλλά και εμενα σαν να είναι απενεργοποιημένα στη γραμμή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει ήδη 2 φορές με το τσατ (messenger + my vodafone) και στις δύο μου είπαν ότι το ενεργοποίησαν (πως γίνεται αυτό αφού αν ο πρώτος το είχε ήδη ενεργοποιήσει θα το έβλεπε ο δεύτερος) τέλος πάντων δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν είναι η κύρια κάρτα μου. Απλά ήθελα να δω πως δουλεύει στην Vodafone αφου στην Comsote κάνει αστραπιαία κλήση και η ποιότητα είναι εξαιρετική.

Edit: έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα κάρτας sim (κλειδωμένη?)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παλιά κάρτα; Έχει αναφερθεί ότι δεν παίζει σωστα σε παλιές κάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις παλιά κάρτα; Έχει αναφερθεί ότι δεν παίζει σωστα σε παλιές κάρτες.

 

Η κάρτα είναι αλλαγμένη το 2015. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως. Αν δεν σου κάνει κόπο, κανε μια αντικατάσταση. Αν θέλεις κάλεσε τους στο 13840 για να το αναφέρεις και μάλλον θα σου κάνουν την αλλαγή δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου το ενεργοποίησαν. Ευτυχώς που έστειλαν το αίτημα μου στους τεχνικούς γιατί τα παιδιά στην εξυπηρέτηση δεν ήξεραν φαίνεται, και σήμερα το πρωί μου το ενεργοποίησαν. Δουλεύει άψογα. Δεν εμφανίζει τα εικονίδια vowifi και volte αλλά κάνει σωστά την δουλειά του. Έβαλα το κινητό σε λειτουργία πτήσης και δρομολογουσε κανονικά τις κλήσεις μέσω WiFi και όταν άνοιξα τα data η κλήση δεν έπεσε σε 3g. Από ποιότητα μου φαίνεται η ίδια, αυτό που άλλαξε ήταν η άμεση κλήση που κάνει πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου το ενεργοποίησαν. Ευτυχώς που έστειλαν το αίτημα μου στους τεχνικούς γιατί τα παιδιά στην εξυπηρέτηση δεν ήξεραν φαίνεται, και σήμερα το πρωί μου το ενεργοποίησαν. Δουλεύει άψογα. Δεν εμφανίζει τα εικονίδια vowifi και volte αλλά κάνει σωστά την δουλειά του. Έβαλα το κινητό σε λειτουργία πτήσης και δρομολογουσε κανονικά τις κλήσεις μέσω WiFi και όταν άνοιξα τα data η κλήση δεν έπεσε σε 3g. Από ποιότητα μου φαίνεται η ίδια, αυτό που άλλαξε ήταν η άμεση κλήση που κάνει πλέον.

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει σε vowifi όταν είσαι συνδεδεμένος στο WiFi, αλλά μένει σε volte. Και δεν υπάρχει και σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Σε VoWIFI μπαίνει οταν ειναι πολυ χαμηλό το σημα κεραίας, (μια παυλα και χειροτερα). Διαφορετικά δουλεύει με το κανονικό σήμα κινητης. Αλλωστε στο wifi calling υπάρχουν θέματα με τα sms ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει σε vowifi όταν είσαι συνδεδεμένος στο WiFi, αλλά μένει σε volte. Και δεν υπάρχει και σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις.

 

Δοκιμασε με την εφαρμογη να επιλεξεινα προτιμαει το wifi

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

Η εφαρμογη δεν χρειαζεται παρα μονο για να κανεις την ρυθμιση.

Μπορεις μετα να την απεγκαταστησεις.

 

Σε wificall μια χαρα δουλευουν τα sms αρκει να μην εισαι σε λειτουργια πτησης ή να μην υπαρχει καθολου καλυψη στο σημειο.

Το sms θα σταλθει μεσω κινητης ενω οι κλησεις δρομολογουνται μεσω wifi.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σε galaxy A70 με το Android 9 δούλευε η εφαρμογή αλλά δεν λάμβανα SMS όταν το VoWiFi ήταν ενεργοποιημένο. Προσπάθησα να την ξαναβάλω για να το τεστάρω άλλη μία αλλά κρασάρει συνέχεια τώρα με το Android 10.
Link to comment
Share on other sites

Όντως δίνει προτίμηση σε VoLTE παρά σε VoWifi όταν υπάρχει φουλ σήμα άσχετα αν έχεις επιλέξει προτίμηση σε VoWifi από τις ρυθμίσεις. Παρατήρησα ότι μεταβαίνει σε VoWifi μόνο όταν το σήμα του Lte είναι κάτω του μισού.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειναι εφικτο να λειτουργησει το vowifi σε λειτουργια πτησης;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο σπίτι το έχω μόνιμα σε flight mode με wifi ανοιχτό. Το όφελος σε κατανάλωση είναι εμφανέστατο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξύπνησα και το κινητό έχει τη Vodafone σε vowifi, ενώ το σήμα είναι full 4g.

Λέτε να άλλαξαν κάτι;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πως να παίξει; Δεν είναι στη λίστα των συμβατών συσκευών ούτε δηλαδή με την μαμά rom και είχες προσδοκίες να παίξει με custom; Κι εγώ όταν είχα το Mi A3 (απείραχτο εντελώς) έπαιζε volte με την γνωστή πατέντα από τον dialer, αλλά για wifi calling ούτε λόγος. Αν δεν είναι επίσημα υποστηριζόμενη συσκευή, δεν έχεις τύχη σε αυτό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...