Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς οχι. Λέει λανθασμένη επιλογή. Με σκέτο wifi λέει ότι είναι ήδη ενεργοποιημένη η υπηρεσία. Τους έστειλα στο fb chat

 

Στείλε στο live chat από την ιστοσελίδα της Vodafone ότι θες να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία από τη γραμμή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η απενεργοποίηση της υπηρεσίας? Το δούλευω μεσω της εφαρμογής το wifi calling στο xz1 αλλά παρατήρησα ότι μου κάνει πρόβλημα με την προώθηση κλήσεων οπότε και θέλω να το απενεργοποιήσω

 

Η υπηρεσία πάει πακέτο σαν απενεργοποίηση με το 4G. Αν τους πεις για το 4G θα πρέπει να βγει και το WiFi calling. Μετά ενεργοποιεις μέσω του 1285 ή sms το 4G πάλι. Πες τους όμως όταν ζητήσεις για το 4G ότι έχεις και το wf calling γιατί δε το βλέπουν και λένε ότι έγινε ενώ φυσικά δεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τους το ανέφερα και πριν λίγο μου απάντησαν ότι έγινε η απενεργοποίηση και επιτέλους η προώθηση κλήσεων δουλεύει και πάλι. Κανονικά θα έπρεπε και δυνατότητα απευθείας ενεργοποίησης/απενεργοποίησης σε περίπτωση τέτοιων κολλημάτων όπως η πράσινη που και εκεί κάποια στιγμή χρειάστηκε να απενεργοποιήσω και μετά να ενεργοποιήσω πάλι την υπηρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι τους το ανέφερα και πριν λίγο μου απάντησαν ότι έγινε η απενεργοποίηση και επιτέλους η προώθηση κλήσεων δουλεύει και πάλι. Κανονικά θα έπρεπε και δυνατότητα απευθείας ενεργοποίησης/απενεργοποίησης σε περίπτωση τέτοιων κολλημάτων όπως η πράσινη που και εκεί κάποια στιγμή χρειάστηκε να απενεργοποιήσω και μετά να ενεργοποιήσω πάλι την υπηρεσία.
Μιας και το ανέφερες, θυμάμαι ότι στην πράσινη η οποιοδήποτε αλλαγή σε προώθηση γίνεται μόνο σε συμβατή volte συσκευή, εφόσον έχεις ενεργοποιήσει στη γραμμή το volte. Σε άλλες δεν αλλάζει τίποτα στις ρυθμίσεις. Ίσως γίνεται το ίδιο και εδώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι ακριβώς είναι. Απο την άλλη υποτίθεται όμως ότι η vodafone εβγαλε την έξτρα εφαρμογή ώστε να υποστηρίζονται και μη πλήρως υποστηριζόμενες συσκευές. Το θέμα πάντως είναι ότι ενώ σαν υπηρεσία ειναι καλή, αυτα τα bugs χαλάνε την καλή εικόνα. Βέβαια για έναν άλλο χρήστη που δεν ασχολείται με τέτοιες "λεπτομέρειες" προώθηση κτλ μια χαρά είναι
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή δεν έχει να κάνει καθόλου με volte, καλώς ή κακώς. Μόνο WiFi calling για μη συμβατές συσκευές. Αν αυτό το θέμα, των ρυθμίσεων της προώθησης, έχει να κάνει με την ενεργοποίηση του volte, δεν έχει πρακτικά καμία σχέση η εφαρμογή. Είναι τεχνικό ζήτημα δηλαδή, εφόσον έχει ανοίξει στη γραμμή το volte (που αναγκαστικά γίνεται αφού πάει πακέτο με το WiFi calling).

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα τηλεφωνήσει για να μου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία (δεν υπήρχε ακόμη η επιλογή στο cu app) ο τεχνικός όταν του είπα τη συσκευή, μου είπε ότι θα δουλεύει μόνο το wifi calling μέσω του app τους. Δε μου είπε όμως ότι θα έχανα την προώθηση κλήσεων..
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πάντως είναι ότι ενώ σαν υπηρεσία ειναι καλή, αυτα τα bugs χαλάνε την καλή εικόνα. Βέβαια για έναν άλλο χρήστη που δεν ασχολείται με τέτοιες "λεπτομέρειες" προώθηση κτλ μια χαρά είναι

 

εχεις δικαιο σε αυτο που γραφεις, σε μενα που δεν ασχολουμαι π.χ. με πρωβθησει κλησεων με βολευει το volte

ειδικα στις τρυπες στα βουνα που δεν πιανει κανενα δικτυο κινητης εντος απο 4G B20 :blink:

 

Να προσθεσω ενα μειονεκτημα που εχω δει στο εξωτερικο (με ξενο νουμερο) ειναι οτι οταν χανεις επαφη με το 4G volte η κλήση δεν περναει σε 3G ή 2G αλλα κοβεται η γραμμη. Υποθετω και στην Ελλαδα αυτο θα συμβαινει.

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ κάνω πολλές φορές κάνω προώθηση κλήσεων στο wu μου όπου έχω volte κανονικά. Εννοειται με την ανάλογη χρέωση των λεπτών απο το cu μου αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο σε αυτο που γραφεις, σε μενα που δεν ασχολουμαι π.χ. με πρωβθησει κλησεων με βολευει το volte

ειδικα στις τρυπες στα βουνα που δεν πιανει κανενα δικτυο κινητης εντος απο 4G B20 :blink:

 

Να προσθεσω ενα μειονεκτημα που εχω δει στο εξωτερικο (με ξενο νουμερο) ειναι οτι οταν χανεις επαφη με το 4G volte η κλήση δεν περναει σε 3G ή 2G αλλα κοβεται η γραμμη. Υποθετω και στην Ελλαδα αυτο θα συμβαινει.

Όχι. Περνάς είτε σε VoWiFi είτε σε 2G/3G

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασμενο;;;...γιατι η verizon το εγραφε ακομα και στην σελιδα της οτι πεφτει η γραμμη

 

 

ΥΓ... το βρηκα

 

Will my call hand off automatically when I move between the 3G network and the 4G LTE network with HD Voice?

 

No, calls won't switch between 3G and 4G LTE networks. If your call starts on the 3G network and you move to a 4G LTE coverage area, your call will continue as a 3G/CDMA call. However, if your call starts on the 4G LTE network and you move to a non-4G LTE coverage area, your call will drop.

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασμενο;;;...γιατι η verizon το εγραφε ακομα και στην σελιδα της οτι πεφτει η γραμμη

 

 

ΥΓ... το βρηκα

 

Will my call hand off automatically when I move between the 3G network and the 4G LTE network with HD Voice?

 

No, calls won't switch between 3G and 4G LTE networks. If your call starts on the 3G network and you move to a 4G LTE coverage area, your call will continue as a 3G/CDMA call. However, if your call starts on the 4G LTE network and you move to a non-4G LTE coverage area, your call will drop.

Η Verizon είναι CDMA δίκτυο, άλλη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο σε αυτό αν και μέχρι τέλος 2020 το κλείνει τελείως το , CDMA και τα 2g και 3g

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα κάποιος άλλος με τα drop call? 9 στις 10 φορές που βγάζω κλήση (εισερχόμενη ή εξερχόμενη, δεν κάνει διαφορά), όταν είμαι σε WiFi πέφτει η γραμμή. Και τα WiFi είναι μια χαρά σίγουρα, δοκιμασμένα 100%
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα κάποιος άλλος με τα drop call? 9 στις 10 φορές που βγάζω κλήση (εισερχόμενη ή εξερχόμενη, δεν κάνει διαφορά), όταν είμαι σε WiFi πέφτει η γραμμή. Και τα WiFi είναι μια χαρά σίγουρα, δοκιμασμένα 100%

 

Το παθαίνω εγώ όταν κάνει εναλλαγή από WiFi calling σε voice calling.

Δυστυχώς η Vodafone δεν έχει την επιλογή πως αν είσαι σε WiFi call να κλειδώνει εκεί ή όταν γίνει εναλλαγή να σου κρατάει την κλήση.

Πλέον απενεργοποιώ το WiFi call από το κινητό μου και το ανοίγω μόνο όταν είμαι σε κάνα υπόγειο.

Με τη Vodafone το χω ξανά πει εδώ έχω δει τα ποιο κουλά σε κλήσεις. Μέχρι και να μπαίνουν σε κλήση μου και να ακούω άλλους να μιλούν και το χειρότερο εμένα δεν με άκουγαν, μπορούσα να ακούω ότι έλεγαν, ποιος μου λέει πως δεν γίνεται και στις δικές μου κλήσεις αυτό;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Verizon είναι CDMA δίκτυο, άλλη περίπτωση.

 

Μεγάλη πίκρα το CDMA. Μην αναφέρει αυτή τη λέξη .η Verizon προσπαθεί να το ξεφορτωθεί με νύχια και με δόντια

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για την ώρα στην Vodafone με το πρόγραμμα που έκαναν update δουλεύει μια χαρα σε pocophone Edited by vazos

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Poco Θεσσαλονίκη μια χαρά δουλεύει το VoLTE.

Με την τελευταία αναβάθμιση φεύγει και το μήνυμα μετά 10 δευτερόλεπτα περίπου.

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

και μενα σε poco με pe 10 plus δουλευει το volte αλλα μονο το volte οχι το wifi calling
Link to comment
Share on other sites

και μενα σε poco με pe 10 plus δουλευει το volte αλλα μονο το volte οχι το wifi calling

Αναγνώριση κλήσης σου έχει όταν δουλεύει με VoLTE;

Link to comment
Share on other sites

Αναγνώριση κλήσης σου έχει όταν δουλεύει με VoLTE;
Ναι γιατι να μην εχει ?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο δικό μου xiaomi που δεν είναι επίσημα συμβατό, και δουλεύει volte με το κόλπο του *#*#volte**#* στον dialer, δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχει αναγνώριση κλήσεων.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...