Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο τύπος apn βάζεις ims

 

Συγνωμη μου λεει πως το ΑΡΝ δεν μπορει να ειναι κενο..εβαλα στο ονομα ΑΡΝ και στο τυπο ΑΡΝ ims αλλα δεν το αποθηκευει αν δεν γραψω και στο ΑΡΝ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και το apn είναι ims , όπως ακριβώς τα είπα στο ποστ μου που έχεις κάνει quote παραπάνω :)
Link to comment
Share on other sites

Και το apn είναι ims , όπως ακριβώς τα είπα στο ποστ μου που έχεις κάνει quote παραπάνω :)

 

Ok..εβαλα στο ονομα- APN στο APN-IMS τυπος ΑPN- παλι IMS με κεφαλαια ολα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία κεφαλαία μικρά, αν το έκανες αποθήκευση είσαι οκ. Έχεις πληκτρολογήσει τους κωδικούς για ξεκλείδωμα των επιλογών;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία κεφαλαία μικρά, αν το έκανες αποθήκευση είσαι οκ. Έχεις πληκτρολογήσει τους κωδικούς για ξεκλείδωμα των επιλογών;

 

Nαι οι διακόπτες ενεργοποιηθηκαν και εχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία απο Vodafone..αλλα παλι δεν καθοτι εχω pocophone..

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε σε Samsung Android 10 και θέλετε να αλλάξετε την προτίμηση κλήσεων σε Wi-Fi calling, δε χρειάζεται να κατεβάσετε την εφαρμογή Wi-Fi calling για να φανεί αυτή η επιλογή.

 

MzRvVl0.png

 

Δημιουργώντας ένα Widget από Nova launcher πάμε Activities και στη συνέχεια επιλέγουμε Settings και πάμε προς το τέλος στην επιλογή που δείχνω στο screenshot.

Ζήτω συγνώμη για τα πολλά αγγλικά.

 

HE769uq.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι οι διακόπτες ενεργοποιηθηκαν και εχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία απο Vodafone..αλλα παλι δεν καθοτι εχω pocophone..

 

Ίσως να μην έχει το configuration στο modem της συσκευής.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

 

Έσεις που έχετε συσκευή που δεν είναι μέσα στη λίστα με τις υποστιρηζόμενες συσκευές για την υπηρεσία, και παρ' όλα αυτά, με διάφορα κόλπα (κωδικούς στο dialer κλπ κλπ), έχετε θέματα με το δίκτυο; Εννοώ ό,τι σας κάνει κόλπα μερικές φορές; Όχι στις κλήσεις, αλλά πχ σε social media άμα πχ σκαλώνει κάποιο βίντεο πχ στο instagram και να παραμένει κολλημένο στο buffering ή κάτι παρόμοιο σε άλλες εφαρμογες;

 

(Το κόβω κάπως offtopic την ανάρτηση μου γιατί παραπέμπει και σε άλλα πράγματα, αλλά αν κάποιος έχει πανομοιότυπο θέμα, ας απαντήσει παρακαλώ! )

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δικτύου, δεν ξέρουμε σε τι οφείλεται αλλά το έχουν οι περισσότεροι είτε με συμβατές συσκευές είτε όχι, είτε με volte/vowifi κλειστά. Και η Vodafone το ξέρει αλλά δεν βρίσκει κάποιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δικτύου, δεν ξέρουμε σε τι οφείλεται αλλά το έχουν οι περισσότεροι είτε με συμβατές συσκευές είτε όχι, είτε με volte/vowifi κλειστά. Και η Vodafone το ξέρει αλλά δεν βρίσκει κάποιο θέμα.

 

Βλέπω ότι κάνουν τις πάπιες. Μίλησα με την τεχνική υποστίρηξη, άμα δεν, "αντιός" γιατί εδώ και μήνες με ταλαιπωρεί το πρόβλημα αυτό.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

 

Έσεις που έχετε συσκευή που δεν είναι μέσα στη λίστα με τις υποστιρηζόμενες συσκευές για την υπηρεσία, και παρ' όλα αυτά, με διάφορα κόλπα (κωδικούς στο dialer κλπ κλπ), έχετε θέματα με το δίκτυο; Εννοώ ό,τι σας κάνει κόλπα μερικές φορές; Όχι στις κλήσεις, αλλά πχ σε social media άμα πχ σκαλώνει κάποιο βίντεο πχ στο instagram και να παραμένει κολλημένο στο buffering ή κάτι παρόμοιο σε άλλες εφαρμογες;

 

(Το κόβω κάπως offtopic την ανάρτηση μου γιατί παραπέμπει και σε άλλα πράγματα, αλλά αν κάποιος έχει πανομοιότυπο θέμα, ας απαντήσει παρακαλώ! )

 

Το έχω ξανά αναφέρει για τα προβλήματα που έχει η Vodafone με το 4G της.

Εγω πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου συνέχεια.

Ελπίζω να μην έχεις και αποσυνδέσεις στις κλήσεις σου.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά αναφέρει για τα προβλήματα που έχει η Vodafone με το 4G της.

Εγω πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου συνέχεια.

Ελπίζω να μην έχεις και αποσυνδέσεις στις κλήσεις σου.

 

Αποσυνδέσεις δεν έχω. Αλλά τα SMS που με το VoLTE ενεργό περνάει αιώνας μέχρι να γίνει αποστολή, το παραλείπω, γιατί το γράφουν και οι ίδιοι ότι ακόμα δεν υποστηρίζεται.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αποσυνδέσεις δεν έχω. Αλλά τα SMS που με το VoLTE ενεργό περνάει αιώνας μέχρι να γίνει αποστολή, το παραλείπω, γιατί το γράφουν και οι ίδιοι ότι ακόμα δεν υποστηρίζεται.

 

Στην Ελβετία η Sunrise είναι περίπτωση Vodafone Greece, Huawei εξοπλισμός και το IMS υποστηρίζει μόνο φωνή. Τα SMS φεύγουν αμέσως. Κάτι έχουν ρυθμίσει λάθος τα παλληκάρια της Vodafone. Να τους το κάνετε report μέχρι να το βρούνε. Αν φεύγετε από το δίκτυο να το αναφέρετε στους λόγους αποχώρησης, μαζί με τα απαράδεκτα που διαβάζω πιο πάνω για κολλήματα στο δίκτυο σε επιλεγμένα site.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελβετία η Sunrise είναι περίπτωση Vodafone Greece, Huawei εξοπλισμός και το IMS υποστηρίζει μόνο φωνή. Τα SMS φεύγουν αμέσως. Κάτι έχουν ρυθμίσει λάθος τα παλληκάρια της Vodafone. Να τους το κάνετε report μέχρι να το βρούνε. Αν φεύγετε από το δίκτυο να το αναφέρετε στους λόγους αποχώρησης, μαζί με τα απαράδεκτα που διαβάζω πιο πάνω για κολλήματα στο δίκτυο σε επιλεγμένα site.

 

Έχω πάρει τηλέφωνο σε αυτούς, άμα δεν βρουν λύση, αλλάζω δίκτυο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το Vo LTE και το έχω καταργήσει.

Ακούω και με ακούν με διακοπές.

Τηλέφωνο iPhone XS έχω.

Κρίμα πάντως

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το Vo LTE και το έχω καταργήσει.

Ακούω και με ακούν με διακοπές.

Τηλέφωνο iPhone XS έχω.

Κρίμα πάντως

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

 

Είναι επειδή οι κεραίες τους έχουν φόρτωμα. Η λύση είναι να γυρνάς την επιλογή απο 4g/3g/2g σε 3g only

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου με S9+ έχει να δει wifi call κανένα δίμηνο. Τι παίζει; η επιλογή είναι ανοιχτή φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελβετία η Sunrise είναι περίπτωση Vodafone Greece, Huawei εξοπλισμός και το IMS υποστηρίζει μόνο φωνή. Τα SMS φεύγουν αμέσως. Κάτι έχουν ρυθμίσει λάθος τα παλληκάρια της Vodafone. Να τους το κάνετε report μέχρι να το βρούνε. Αν φεύγετε από το δίκτυο να το αναφέρετε στους λόγους αποχώρησης, μαζί με τα απαράδεκτα που διαβάζω πιο πάνω για κολλήματα στο δίκτυο σε επιλεγμένα site.

 

Εδώ τα κομμάτια που έχουν RAN Huawei + IMS Ericsson δεν έχουν θέμα. Όπου έχει RAN Huawei + IMS Huawei τρώνε φρίκη... :cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κι εγώ πρόβλημα με το Wi-Fi Calling. Παρόλο που η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται επίσημα, παλιότερα έπαιζε κανονικά...

 

3 κλήσεις φορές σήμερα με Wi-Fi Calling, κι ενώ ο συνομιλητής με άκουγε κανονικά, εγώ δεν άκουγα τίποτα, ενώ μου είπε μετά ότι μικρόφωνο ήταν ανοιχτό... Κλείνω λοιπόν το Wi-Fi και τον καλώ με VoLTE. Μιλήσαμε κανονικά.

 

Υ.Γ. Έκανα κι ένα τεστ κατά τη διάρκεια της κλήσης. Δεν φαίνεται να επηρεάζει την ταχύτητα.

 

2020-05-14-12-33-18-313.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κι εγώ πρόβλημα με το Wi-Fi Calling. Παρόλο που η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται επίσημα, παλιότερα έπαιζε κανονικά...

 

3 κλήσεις φορές σήμερα με Wi-Fi Calling, κι ενώ ο συνομιλητής με άκουγε κανονικά, εγώ δεν άκουγα τίποτα, ενώ μου είπε μετά ότι μικρόφωνο ήταν ανοιχτό... Κλείνω λοιπόν το Wi-Fi και τον καλώ με VoLTE. Μιλήσαμε κανονικά.

 

Υ.Γ. Έκανα κι ένα τεστ κατά τη διάρκεια της κλήσης. Δεν φαίνεται να επηρεάζει την ταχύτητα.

 

2020-05-14-12-33-18-313.png

 

Και σε γνωστό μου με ένα Redmi Note 6 Pro αντιμετώπιζε είτε διακοπές είτε δεν άκουγε. Και το έκλεισε και ησύχασε. Δεν το ξανά άνοιξε από εκεί και ύστερα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με pixel experience κανω κληση σε εναν αριθμο και μου βγαζει hd αλλα οταν βαζω το κιν σε λειτουργια πτησης και ανοιγω το wifi και κανω κληση δε κανει τπτ
Link to comment
Share on other sites

Το hd που βγάζει δεν σημαίνει ότι είναι wifi calling ή volte. Στην περίπτωση σου μάλλον παίζει απλά το volte, εξού και το ότι δεν παίζει σε λειτουργία πτήσης.
Link to comment
Share on other sites

Το hd που βγάζει δεν σημαίνει ότι είναι wifi calling ή volte. Στην περίπτωση σου μάλλον παίζει απλά το volte, εξού και το ότι δεν παίζει σε λειτουργία πτήσης.

 

Άμα δεν θα ήταν VoLTE, δεν θα έδειχνε την ένδειξη HD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειμαι με pixel experience κανω κληση σε εναν αριθμο και μου βγαζει hd αλλα οταν βαζω το κιν σε λειτουργια πτησης και ανοιγω το wifi και κανω κληση δε κανει τπτ

 

Συσκευή; Poco;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...