Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι είναι στο τελικό στάδιο δοκιμών και θα με καλέσουν για ενεργοποίηση

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το WiFi calling λειτουργεί μόνο σε flight mode με WiFi ανοιχτό. Χωρίς flight mode μόνο volte. Δεν βγάζει καν επιλογή στον dialer για προτίμηση σε δίκτυα κινητής ή WiFi, όπως με την κάρτα της Cosmote. Πάντως εμφάνισε ένδειξη HD κατά την ομιλία, που δεν θυμάμαι να είχε βγει ξανά στο S10e.

878e17ca6c63ccee2d130d721f291f6b.jpg

 

Sent from my SM-G970F

 

Το εμφανίζει αλλά εφόσον και "η άλλη άκρη" το υποστηρίζει.:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό που μιλούσα με τους δικούς μου που σίγουρα δεν έχουν volte, δεν έβγαζε τίποτα. Ο ήχος ήταν πολύ καλός εννοείται.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα κι εγώ μέσω του chat να μου ενεργοποιήσουν το VoLTE και το WiFi calling. Με πήραν τηλέφωνο μετά από λίγο και με ρώτησαν τι συσκευή έχω. Τους είπα ότι έχω το Honor 8x και μου απάντησαν ότι είναι σε στάδιο δοκιμών αλλά θα μου έρθει μήνυμα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σύντομα. Οπότε περιμένω και μόλις έρθει η επιβεβαίωση θα ενημερώσω για τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό που μιλούσα με τους δικούς μου που σίγουρα δεν έχουν volte, δεν έβγαζε τίποτα. Ο ήχος ήταν πολύ καλός εννοείται.

 

Sent from my SM-G970F

 

Οι δικοί σου είχαν Vodafone ή άλλο δικτυο; Μπορεί να παίζει πλέον το codec και σε 3η και 2η γενιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Vodafone βρε. Και ήταν σίγουρα πάντα σε 3G. Κι εγώ όταν καλούσα μέχρι τώρα με έριχνε σε 3G. 1,5 μήνα που έχω το τηλέφωνο, σήμερα παρατήρησα πρώτη φορά την ένδειξη.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Vodafone βρε. Και ήταν σίγουρα πάντα σε 3G. Κι εγώ όταν καλούσα μέχρι τώρα με έριχνε σε 3G. 1,5 μήνα που έχω το τηλέφωνο, σήμερα παρατήρησα πρώτη φορά την ένδειξη.

 

Sent from my SM-G970F

Δε ξέρω τι ακριβώς configuration έχουν αλλά κανονικά θα έπρεπε να στο εμφανίζει και σε 3η γενιά αν έχει AMR WB εκεί. Δοκίμασε να το κλειδώσεις σε 3η γενιά να μας πεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Κλείδωμα σε 3G και κλήση στους ίδιους αριθμούς, καμία ένδειξη HD...

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

HD βγάζει όταν καλείτε από κινητό με Volte /Vowifi σε κινητό που υποστηρίζει HD Voice (μόνο η Wind πλέον σε 2G/3G) ή σε σταθερο με ευρυζωνική τηλεφωνία ή σε άλλο κινητό με Volte / Vowifi.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone αυτό γιατί εμένα το σηματακι hd στην κλήση εμφανίζεται σε όλες τις κλήσεις και σίγουρα τα νούμερα που παίρνω δεν έχουν ενεργοποιημένα vowifi ούτε υποστηρίζουν hd.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα σε όλες τις κλήσεις βγάζει HD και είναι συνδεμένο στο 4G κατά την διάρκεια των κλήσεων ... Κάνω και speetest κατά την διάρκεια της κλήσης.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το βγάζει μόνο στις τρεις παραπάνω κατηγορίες, όπου και όντως υπάρχει HD Voice.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το βγάζει μόνο στις τρεις παραπάνω κατηγορίες, όπου και όντως υπάρχει HD Voice.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

 

Δηλαδή για να ενεργοποιειθεί η καινούργια υπηρεσία πρέπει να καλέσεις το cc της voda?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, από όσα γράφει στη σελίδα της θα μπορείς και από την εφαρμογή τους, ωστόσο αυτή τη στιγμή φαίνεται να το ενεργοποιούν έπειτα από κρούση στο cc.

 

Αν έχει πάρει κάποιος volte μαζί με WiFi, μπορεί να κοιτάξει στις ρυθμίσεις του να δει αν έχει επιλογή για προτίμηση σε δίκτυα κινητής ή WiFi;

Εμένα έχει μόνο ενεργό και μη ενεργό(κλήσεις WiFi).

Δοκίμασα με εφαρμογή και μου δόθηκε η επιλογή, ωστόσο μου φαίνεται κουφό στις κανονικές ρυθμίσεις της συσκευής να μην έχω την επιλογή...

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

HD βγάζει όταν καλείτε από κινητό με Volte /Vowifi σε κινητό που υποστηρίζει HD Voice (μόνο η Wind πλέον σε 2G/3G) ή σε σταθερο με ευρυζωνική τηλεφωνία ή σε άλλο κινητό με Volte / Vowifi.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

 

Εδώ και μήνες μην πω πάνω από χρόνο έχει HD σε 2G και η vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάποια χρόνια όλες είχανε, αργότερα μειώθηκε πολύ το ποσοστό που το υποστηρίζουν στο δικτυο τους.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα signalling. Μη σκάτε :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας..Το redmi note 5 global υποστηρίζει το wi-fi calling από μόνο του ή χρειάζεται η εφαρμογή της Vodafone(όταν... βγεί αυτή);; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το υποστηρίζει, αρκεί να κάνεις ένα APN με ονομα, τύπο και apn "ims" και να ενεργοποιήσεις το Volte από τις ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποστηρίζει ότι και να αλλάξεις ,επίσης μην πειράξεις τα apn γιατί δεν θα έχεις data .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποστηρίζει ότι και να αλλάξεις ,επίσης μην πειράξεις τα apn γιατί δεν θα έχεις data .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις ρυθμίσεις πάντως πατώντας τρείς φορές στις πληροφορίες τηλεφώνου βγήκε το κρυφό μενού και έχει το wi-fi calling σαν επιλογή αλλά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί..

Edited by dragonball
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε υπάρχει η ρύθμιση κανονικά αλλά δεν λειτουργεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχω καταλάβει όμως... υπάρχει αλλά δεν λειτουργεί εξαιτίας του παρόχου ή δεν το υποστηρίζει η συσκευή καθόλου;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...