Jump to content

Sony Xperia XZ1 Compact


zerow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμές είναι καλό το μικρό.

Είναι απολαυστικό το μέγεθός του όταν δε χρειάζεσαι ένα τούβλο στην τσέπη σου.

Από την άλλη το βρίσκω δυο κλικ πιο αργό από το XZ Premium που θεωρητικά έχουν το ίδιο hardware.

Πρέπει να έχει πιο αργές μνήμες (ram-ufs)

 

Επίσης η μπαταρία είναι με τις μέρες της.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Σκέφτομαι να αλλάξω firmware στο κινητό. Έχει κανείς αλλάξει firmware στο xz1c? Σκέφτομαι να βάλω την Cosmote firmware ώστε να εκμεταλλευτώ το VoLTE & VoWifi. Χρησιμοποιείτε Flashtool ή το Newflasher?

 

2)Στο site της Cosmote, έχει τις συμβατές συσκευές, κ αναφέρει το xz1 κ άλλες παλαιότερες. Φαντάζομαι δεν αναφέρει κ το xz1c εκ παραδρομής? Λειτουργεί κανείς σας το VoLTE & VoWifi στη συσκευή μας? https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

3) Αξίζει να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία για VoLTE & VoWifi? Σήμα έχω παντού, σπίτι δουλειά ύπαιθρο κ σε όλους τους χώρους που κινούμαι κ UK firmware, αγορασμένο απο amazon Αγγλίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά το "μικρό" με το που φλάσαρα την Cosmote Rom, εμφανίστηκε κ το Volte & VoWifi.

Επιπλέον παραδόξως πήρε κ το νέο Android 9.

Ρολάρει καλά, πήρε κάποια ανιμάτιονς, άλλαξαν κάποια εικονίδια, απο ταχύτητα στα ίδια νομίζω, μου έκανε 1-2 κουλά, με μια επανεκκίνηση όμως όλα οκ.

Αν υπάρξουν άλλα προβλήματα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω το xz1 compact μεταχειρισμένο απο εξωτερικό.

Θα μπορούσατε να μου πρωτείνετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή που να στέλνει ελλάδα..?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Καναμε αυτο το τοπικ χθες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=476403 στο οποιο ανεβαζουμε φωτογραφιες και βιντεο απο τα κινητα της σειρας ΧΖ.Εκει συζηταμε και τυχον απορειες,ρυθμισεις,εφαρμογες, κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω το xz1 compact μεταχειρισμένο απο εξωτερικό.

Θα μπορούσατε να μου πρωτείνετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή που να στέλνει ελλάδα..?

 

Γειά σου Βαγγέλη (?), πήγα τώρα να σου απαντήσω κ είδα κ το μνμ σου.

Λοιπόν, μια τίμια επιλογή για μεταχειρισμένο είναι ίσως κ απο εδώ:

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B0756BJMMB/ref=olp_twister_all?ie=UTF8&mv_color_name=all&mv_style_name=0

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B07JD1TJ5N/ref=olp_twister_all?ie=UTF8&mv_color_name=all

 

Βλέπεις ότι βάζω το amazon μπροστά, το θεωρώ ότι γενικά είναι έμπιστο, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Φυσικά κάνει κ μια περιγραφή τι είναι αυτό που το κάνει μεταχειρισμένο (γρατσουνιές κτλ) αλλά κρίνεις κ αποφασίζεις.

 

Το ebay δεν ξέρω, δεν το θεωρώ ότι είναι κ το πιο σοβαρό για μεγάλες αγορές, τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για αγορές απο κινεζομάγαζα αντικειμένων μικρής αξίας.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία του πάει καλά (λίγο ίσως έπεσε σε σχέση με την αρχή), πάει σφαίρα, λίγα έως μηδαμινά κολλήματα, γενικά είμαι άνθρωπος που στο νετ κ στο τηλέφωνο θέλω ταχύτητα κ σε αυτό με ικανοποιεί πλήρως.

Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσω 1-2 αρνητικά, είναι το ότι πέφτει το wifi που κ που (κατα κύριο λόγο στο σπίτι πάντως), κ ότι δεν μπορώ να στείλω με wifi direct.

Κ αυτός ο φακός ρε παιδί μου δεν ξέρω, τον χρειάζομαι κ τον ανοίγω καθημερινά, ε εδώ κ 1,5 χρόνο που το έχω, δεν τον έχω χωνέψει πόσο αδύναμος είναι.

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν

Edited by kontow
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βαγγέλη (?), πήγα τώρα να σου απαντήσω κ είδα κ το μνμ σου.

Λοιπόν, μια τίμια επιλογή για μεταχειρισμένο είναι ίσως κ απο εδώ:

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B0756BJMMB/ref=olp_twister_all?ie=UTF8&mv_color_name=all&mv_style_name=0

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B07JD1TJ5N/ref=olp_twister_all?ie=UTF8&mv_color_name=all

 

Βλέπεις ότι βάζω το amazon μπροστά, το θεωρώ ότι γενικά είναι έμπιστο, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Φυσικά κάνει κ μια περιγραφή τι είναι αυτό που το κάνει μεταχειρισμένο (γρατσουνιές κτλ) αλλά κρίνεις κ αποφασίζεις.

 

Το ebay δεν ξέρω, δεν το θεωρώ ότι είναι κ το πιο σοβαρό για μεγάλες αγορές, τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για αγορές απο κινεζομάγαζα αντικειμένων μικρής αξίας.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία του πάει καλά (λίγο ίσως έπεσε σε σχέση με την αρχή), πάει σφαίρα, λίγα έως μηδαμινά κολλήματα, γενικά είμαι άνθρωπος που στο νετ κ στο τηλέφωνο θέλω ταχύτητα κ σε αυτό με ικανοποιεί πλήρως.

Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσω 1-2 αρνητικά, είναι το ότι πέφτει το wifi που κ που (κατα κύριο λόγο στο σπίτι πάντως), κ ότι δεν μπορώ να στείλω με wifi direct.

Κ αυτός ο φακός ρε παιδί μου δεν ξέρω, τον χρειάζομαι κ τον ανοίγω καθημερινά, ε εδώ κ 1,5 χρόνο που το έχω, δεν τον έχω χωνέψει πόσο αδύναμος είναι.

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν

 

Γειά σου kontow σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κι εμένα αυτά που περιγράφεις με ενδιαφέρουν περισσότερο...

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:

1. Είναι βολικό στην τσέπη...?

2. Η μπαταρία πόσο σου κρατάει?

3. Το gps είναι καλό γενικά?

4. Εαν παραγγείλω αυτό που προτείνεις απο το amazon ή κάποιο άλλο απο το ebay, θα έχει τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4. Εαν παραγγείλω αυτό που προτείνεις απο το amazon ή κάποιο άλλο απο το ebay, θα έχει τελωνείο?

 

Από το αγγλικό ή το γερμανικό amazon ή από ευρωπαική χώρα από το ebay δεν περνάνε τελωνείο. Αυτά όμως του amazon που είναι σε κατάσταση used acceptable θα έχουν εμφανή σημάδια χρήσης, δε θα έλεγα ότι αξίζει να δώσεις τόσα για μεταχειρισμένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το βρίσκω καινούργιο στο ebay απο Γερμανία στα 250€.

https://www.ebay.com/itm/Sony-Xperia-XZ1-Compact-white-silver-G8441-32GB-4-6-19MP-Neuwertig-vom-Handler/173790798761?hash=item2876bd23a9:g:IIsAAOSwulFckmkS

Για 50 € διαφορά πράγματι δεν αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένο... Απορώ πως κρατάνε τέτοια τιμή και δεν έχει πέσει ούτε στο μισό...

Σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω, αλλα φοβάμαι που όλος ο κόσμος κατηγορεί τα sony για τα προβλήματα που έχουν... Γι'αυτό ρώτησα εσας που το έχετε να μου πείτε μια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο κόσμος δεν κατηγορεί τα Sony, γιατί δεν έχουν προβληματα, κατηγορεί την ίδια τη Sony που δεν δείχνει ενδιαφέρον στη προώθηση και την εξέλιξη των συσκευών της όπως ο ανταγωνισμός με αποτέλεσμα να μειώνει η ίδια το κύρος των συσκευών της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν είμαι κ ο πλέον κατάλληλος κριτής, μιάς κ το προηγούμενο S4 mini Duos μου το είχα απο το 2013 κ όλα μου φαίνονται πολύ ωραία, πολυ γρήγορα κτλ κτλ, θα γράψω εδώ την γνώμη μου:

Το κίνητο το έχω 1 εβδομάδα κ είναι εργαλείο δουλειάς, είναι πολύ γρήγορο κ δεν κολλάει πουθενά. Κριτήριο ήταν το μέγεθος του κ δεν με άφησε παραπονεμένο, ίσα ίσα μου φαίνεται κ μεγάλο, αλλά φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Δυστυχώς κινητά δυνατά, μικρά, dual sim με αποσπώμενη μπαταρία δεν βγαίνουν πια.

Εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα της οθόνης, ο ήχος μου φαίνεται σωστός κ δυνατός, τα βίντεο κ οι φωτό ωραίες κ έχουν ωραία features (ωραίο παιχνίδι κ το super slow motion, αλλά πολύ δύσκολο να το πετύχει κανείς σωστά...).

Η μπαταρία του είναι πολύ δυνατή, ενώ έχω αναμμένα data, wifi , bluetooth, location όλη μέρα, κ δέχομαι ΠΟΛΛΛΕΣ κλήσεις τα πρωινά, στις 07.00 ξεκίνησα με 100% κ στις 19.00 είχα 71% !!!! Παίζοντας μέχρι το βράδυ έπεσα για ύπνο με 67% κ σήμερα 2η ημέρα θα με βγάλει πολύ άνετα, το κοιτάζω κ για 3η. Όλα αυτά στο 1ο stamina που διαθέτει το κινητό, απο τις 4 σκάλες (stamina 1,2,3, & ultra stamina). Πραγματικό κριτήριο για μένα.

 

Μειονεκτήματα δεν βρήκα τπτ ιδιαίτερο, όπως είπα λίγο μεγάλο κ βαρύ μου φάνηκε αλλά θα το συνηθίσω, κ λίγο σε συνθήκες πολλών φωτογραφιών (burst), μετά χαναμε λίγο το focus κ έπρεπε να περιμένουμε.

Επιπλέον, όντας συνηθισμένος σε θήκη s-view με μαγνήτη που ανοίγει η οθόνη με το άνοιγμα του καλύμματος κ με παράθυρο που απαντάς απο το τζαμάκι, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο ψάχνοντας ebay,skroutz & amazon, κ γενικά δεν βρίσκω την ποικιλία σε θήκες όπως στα samsung θαρρώ. Έχω πάρει μια θήκη με τζαμάκι αλλά ούτε τα βασικά δεν βλέπεις κ πρακτικά δεν έχει χρησιμότητα. Βλέπω σε αυτά υστερούμε λιγάκι. Εσείς τι θήκες χρησιμοποιείτε?

 

Γενικά είμαι εντυπωσιασμένος, θεωρώ ότι θα είναι μια συσκευή που θα μου κρατήσει (ευελπιστώ) πολλά χρόνια.

Θα είμαστε σε επαφή.

 

Βλέποντας την ανάρτηση μου που είχα κάνει τον Δεκ 17, μπορώ να πώ κάποια πράγματα πιο ώριμα πια:

1. Βολικό είναι, σε σχέση με πχ της γυναίκας μου το Α5 2017 που το θεωρώ μεγάλο. Μεγάλο είναι σε σχέση με το προηγούμενο που είχα. Γενικά πάντως να ξέρεις ότι το συνήθισα πια κ τέτοιο μέγεθος με τέτοια χαρακτηριστικά πλέον δεν παίζει πια πουθενά, ούτε απο την Sony

2. Απενεργοποίησα το Stamina εντελώς κ το ζορίζω πάρα πολύ ήτοι πολλλλές κλήσεις καθημερινά, wifi, bluetooth με ακουστικά+ρολόι, data+4g όταν βγαίνω εκτός γραφείου, Gps κ όλα αυτά πάντα ανοιχτά. Η μπαταρία για μένα ήταν κριτήριο, κ δεν μπορώ να κρατάω powerbank ή να το φορτίζω στη δουλειά. Η συσκευή μου βγάζει την ημέρα άνετα κ πέφτω στο κρεββάτι, παίζω μαζί του κ το βάζω για φόρτιση στο 15%. Δεν με έχει αφήσει ποτέ αλλά δεν ήταν κ όπως στην αρχή. Πάντως σκέφτομαι να βάλω το "ήπιο" stamina να ενεργοποιείται στο 70-80% για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Τα ΣΚ επίσης να πώ μου βγάζει 2 ημέρες.

3. Το gps είναι ά ρ ι σ τ ο κ ταχύτατο. Το έχω χρησιμοποιήσει σε δάση αλλά κ σε πόλεις. Άριστο απλά.

4. Όπως λέει κ ο φίλος Athanaso77, Από το αγγλικό ή το γερμανικό amazon ή από ευρωπαική χώρα από το ebay δεν περνάνε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ρε παιδιά να ρωτήσω. Πήγα να βγάλω την κάρτα sim από το κινητό της μητέρας μου και συνηδητοποίησα ότι όταν είχε πάει να της κόψουν την κάρτα για να μπει στο κινητό, ο υπάλληλος που την έβαλε είχε σπάσει το sim tray αλλά κάπως το έχωσε μέσα και λειτουργούσε αλλά τώρα πλέον δεν. Ξέρει κάποιος που μπορώ να αγοράσω το sim tray για αυτό το τηλέφωνο; Ή κάποια άλλη ιδέα;
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ebay......

 

Αυτό φοβόμουν κι εγώ...

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

τι φοβόσουν;;; :confused:

 

Ότι δε θα βρω κάπου εδώ ανταλλακτικό και θα αναγκαστώ να ψάξω και να πάρψ από το ebay, που όπως και να το κάνεις αργεί συνήθως.

Αλλά ευτυχώς βρήκα από ένα μαγαζάκι στο κέντρο της Αθήνας(το xz1 compact με το απλό και άλλα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο sim tray, οπότε ένα που βρήκα για το XZ1 με καλύπτει), οπότε φάνηκα τυχερός.

Edited by tsamo
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Να ρωτήσω πόσο αξίζει η ενδεχόμενη αγορά του ως μεταχειρισμένο και τι πρέπει να προσέξει κανεις.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το έχω στα χέρια μου. Έκανε πολλές αναβαθμίσεις, αλλά έχει κι άλλες...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παίρνει κανονικά αναβαθμίσεις έως την Pie. Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφήστε με τον edge έμεινα από μπαταρία, έβαλα τον Opera κι ησύχασα.

Εντάξει είναι σε beta ο edge, έχει ωραία χαρακτηριστικά, αλλά...

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για μένα το Pie είναι εντάξει, το Oreo δεν αντέχεται...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει κάποιος τρόπος ο φωτισμός να είναι πάνω από το πχ 15% συνέχεια;

Θέλω να ανεβάσω το κάτω κατώφλι δηλαδή. Δεν είμαι root.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...