Jump to content

Sony Xperia XZ1 Compact


zerow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

36933521735_74ecd52c45_h.jpg

 

Μνήμη και χώρος αποθήκευσης

RAM 4 GB

Εσωτερική μνήμη UFS 32 GB1

Υποστήριξη καρτών microSDXC (έως 256 GB)

 

Υποστήριξη καρτών SIM

Μονή SIM

Nano SIM

 

Λειτουργικό σύστημα

Google Android™ O

 

Επεξεργαστής (CPU)

Πλατφόρμα για κινητές συσκευές Qualcomm® Snapdragon™ 835

 

Μπαταρία

2700 mAh

Τεχνολογία Smart Stamina 3.0

Τεχνολογία Qnovo Adaptive Charging

Τεχνολογία Battery Care

Λειτουργία STAMINA

Qualcomm® Quick Charge™ 3.0

Παροχή ισχύος USB

 

Ανθεκτικότητα

Με προστασία από το νερό (IP65/68)2

Γυαλί Corning® Gorilla® Glass 5

 

Βάρος

143 g

 

Διαστάσεις

65 mm x 129 mm x 9,3 mm

 

Χρώμα

Λευκό ασημί

Μαύρο

Γαλάζιο

Κοραλί

 

Οθόνη

Οθόνη HD 4,6"

Οθόνη TRILUMINOS™ Display for mobile

Τεχνολογία X-Reality™ για κινητές συσκευές

Τεχνολογία δυναμικής βελτίωσης αντίθεσης

sRGB 138%

 

Κύρια κάμερα

Κάμερα Motion Eye™ 19 MP

Αισθητήρας εικόνας 1/2,3” Exmor RS™ με προσαρτημένη μνήμη για κινητές συσκευές

Βήμα pixel 1,22 μm

Βραβευμένος ευρυγώνιος φακός G 25 mm F2,0 της Sony

Τεχνολογία επεξεργασίας εικόνας BIONZ™ για κινητές συσκευές

Βίντεο εξαιρετικά αργής κίνησης στα 960 fps

Λήψη πρόβλεψης (κίνηση/χαμόγελο)

Λήψη ριπής με αυτόματη εστίαση

Ψηφιακό ζουμ x8

Τεχνολογία HDR για φωτογραφίες

Γρήγορη εκκίνηση και λήψη 0,6 δευτερολέπτων

Φωτογράφιση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: ISO 12800

Βίντεο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: ISO 4000

Προγνωστική υβριδική αυτόματη εστίαση

Κλείστρο κατά της παραμόρφωσης

Τεχνολογία τριπλής ανίχνευσης εικόνας

SteadyShot™ με λειτουργία Έξυπνης ενεργοποίησης (σταθεροποίηση σε 5 άξονες)3

Εγγραφή 4K

 

Εμπρός κάμερα

8 MP

Αισθητήρας εικόνας Exmor R™ 1/4'' για κινητές συσκευές

Φακός 18 mm για ένα εξαιρετικά ευρύ οπτικό πεδίο 120 μοιρών (προσαρμόσιμο)

Φωτογράφιση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: ISO 3200

Βίντεο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: ISO 1600

SteadyShot™ με λειτουργία Έξυπνης ενεργοποίησης (σταθεροποίηση 5 αξόνων)

 

Δίκτυα

GSM GPRS/EDGE (2G)

UMTS HSPA+ (3G)

LTE (4G) Κατ. 15 με ταχύτητα λήψης έως 800 Mbps4

 

Συνδεσιμότητα

A-GNSS (GPS + GLONASS)5

WiFi Miracast

Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth® 5.0

Πιστοποίηση DLNA Certified®

Google Cast

NFC

USB Type-C™

 

Αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος

Γρήγορο και ασφαλές ξεκλείδωμα

 

Ήχος

Ήχος υψηλής ανάλυσης (LPCM, FLAC, ALAC, DSD)

DSEE HX™

LDAC

Τεχνολογία ψηφιακής εξάλειψης θορύβου

Clear Audio+

Στερεοφωνικό ηχείο με S-Force Front Surround

Στερεοφωνική εγγραφή

Ήχος HD Qualcomm® aptX™6

Αυτόματη βελτιστοποίηση ακουστικών

Τεχνολογία Virtual Phones

 

Ψυχαγωγία

Απομακρυσμένη αναπαραγωγή PS4

Εφαρμογές

Δημιουργία 3D

Μουσική

Άλμπουμ

Βίντεο

Movie Creator

Spotify

Εφέ AR

What's New

Xperia Lounge

 

Βασικά αξεσουάρ

Κομψή βάση στήριξης και κάλυμμα SCSG60

Στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth® με μικρόφωνο SBH24

Στερεοφωνικά ακουστικά STH32

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συμπαθητική η τιμή λανσαρίσματος στα 559 Ευρώ

 

https://www.germanos.gr/product/sony-xperia-xz1-compact/20367419/

 

Επίσης στους πρωταθλητές μπαταρίας σύμφωνα με τις μετρήσεις του GSMArena

 

The Xperia XZ1 Compact scored an excellent 108-hour Endurance rating in our set of proprietary tests.

It bested all other Sony smartphones we have tested so far, and this is one of the best ratings in our all-time chart!

 

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1_compact-review-1660p3.php

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κινητό για 4 χρόνια... Αν υποθέσω ότι το Ζ5 compact μου μετά από 2 χρόνια και με τα μισά χαρακτηριστικά από αυτό είναι ακόμα αψεγάδιαστο αυτό το παίρνεις και ξεμπερδεύεις για μια 4ετια το λιγότερο...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κινητό για 4 χρόνια... Αν υποθέσω ότι το Ζ5 compact μου μετά από 2 χρόνια και με τα μισά χαρακτηριστικά από αυτό είναι ακόμα αψεγάδιαστο αυτό το παίρνεις και ξεμπερδεύεις για μια 4ετια το λιγότερο...

 

Να αυτά τα... "λάθη" κάνει η Sony. Ενώ οι περισσότερες εταιρείες σου πετάνε ένα update και σου γονατίζουν τη συσκευή, η Sony με κάθε αναβάθμιση το κάνει και καλύτερο και δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η ευρωπαϊκή εγγύηση εδώ το δίνουν 438€ με δωρεάν μεταφορικά. :)

https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-x-peria-xz1-compact-g8441-desimlocke-noir.html

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η ευρωπαϊκή εγγύηση εδώ το δίνουν 438€ με δωρεάν μεταφορικά. :)

https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-x-peria-xz1-compact-g8441-desimlocke-noir.html

 

είναι αξιόπιστη η σελίδα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η ευρωπαϊκή εγγύηση εδώ το δίνουν 438€ με δωρεάν μεταφορικά. :)

https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-x-peria-xz1-compact-g8441-desimlocke-noir.html

 

δλδ από eglobal δεν έχει εγγύηση ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ από eglobal δεν έχει εγγύηση ?

 

Έχει εγγύηση 1 έτος του καταστήματος νομίζω.

Δεν έχει της Sony, διότι δεν είναι ευρωπαϊκό κατάστημα για να καλύπτει την αγορά η πανευρωπαϊκή εγγύηση της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγγύηση 1 έτος του καταστήματος νομίζω.

Δεν έχει της Sony, διότι δεν είναι ευρωπαϊκό κατάστημα για να καλύπτει την αγορά η πανευρωπαϊκή εγγύηση της Sony.

 

Οκ κατάλαβα thx

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ενώ δεν είμαι κ ο πλέον κατάλληλος κριτής, μιάς κ το προηγούμενο S4 mini Duos μου το είχα απο το 2013 κ όλα μου φαίνονται πολύ ωραία, πολυ γρήγορα κτλ κτλ, θα γράψω εδώ την γνώμη μου:

Το κίνητο το έχω 1 εβδομάδα κ είναι εργαλείο δουλειάς, είναι πολύ γρήγορο κ δεν κολλάει πουθενά. Κριτήριο ήταν το μέγεθος του κ δεν με άφησε παραπονεμένο, ίσα ίσα μου φαίνεται κ μεγάλο, αλλά φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Δυστυχώς κινητά δυνατά, μικρά, dual sim με αποσπώμενη μπαταρία δεν βγαίνουν πια.

Εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα της οθόνης, ο ήχος μου φαίνεται σωστός κ δυνατός, τα βίντεο κ οι φωτό ωραίες κ έχουν ωραία features (ωραίο παιχνίδι κ το super slow motion, αλλά πολύ δύσκολο να το πετύχει κανείς σωστά...).

Η μπαταρία του είναι πολύ δυνατή, ενώ έχω αναμμένα data, wifi , bluetooth, location όλη μέρα, κ δέχομαι ΠΟΛΛΛΕΣ κλήσεις τα πρωινά, στις 07.00 ξεκίνησα με 100% κ στις 19.00 είχα 71% !!!! Παίζοντας μέχρι το βράδυ έπεσα για ύπνο με 67% κ σήμερα 2η ημέρα θα με βγάλει πολύ άνετα, το κοιτάζω κ για 3η. Όλα αυτά στο 1ο stamina που διαθέτει το κινητό, απο τις 4 σκάλες (stamina 1,2,3, & ultra stamina). Πραγματικό κριτήριο για μένα.

 

Μειονεκτήματα δεν βρήκα τπτ ιδιαίτερο, όπως είπα λίγο μεγάλο κ βαρύ μου φάνηκε αλλά θα το συνηθίσω, κ λίγο σε συνθήκες πολλών φωτογραφιών (burst), μετά χαναμε λίγο το focus κ έπρεπε να περιμένουμε.

Επιπλέον, όντας συνηθισμένος σε θήκη s-view με μαγνήτη που ανοίγει η οθόνη με το άνοιγμα του καλύμματος κ με παράθυρο που απαντάς απο το τζαμάκι, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο ψάχνοντας ebay,skroutz & amazon, κ γενικά δεν βρίσκω την ποικιλία σε θήκες όπως στα samsung θαρρώ. Έχω πάρει μια θήκη με τζαμάκι αλλά ούτε τα βασικά δεν βλέπεις κ πρακτικά δεν έχει χρησιμότητα. Βλέπω σε αυτά υστερούμε λιγάκι. Εσείς τι θήκες χρησιμοποιείτε?

 

Γενικά είμαι εντυπωσιασμένος, θεωρώ ότι θα είναι μια συσκευή που θα μου κρατήσει (ευελπιστώ) πολλά χρόνια.

Θα είμαστε σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; Είμαι ανάμεσα στο XZ1 και στο XZ1 Compact. Είμαι κάτοχος Z5 Compact εδώ και 2 χρόνια. Προτιμώ το Compact, αφού μου αρέσουν τα μαζεμένα και πολύ δυνατά κινητά. Όμως το XZ1 υποστηρίζει HDR10 και δίνω αρκετά μεγάλη σημασία στην εικόνα ενός προϊόντος (τηλεοράσεις κτλ). Απλά δεν ξέρω άμα με βολέψει το μέγεθος του "μεγάλου". Τι μου πρότεινε; Edited by Argy22
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; Είμαι ανάμεσα στο XZ1 και στο XZ1 Compact. Είμαι κάτοχος Z5 Compact εδώ και χρόνια. Προτιμώ το Compact, αφού μου αρέσουν τα μαζεμένα και πολύ δυνατά κινητά. Όμως το XZ1 υποστηρίζει HDR10 και δίνω αρκετά μεγάλη σημασία στην εικόνα ενός προϊόντος (τηλεοράσεις κτλ). Απλά δεν ξέρω άμα με βολέψει το μέγεθος του "μεγάλου". Τι μου πρότεινε;

 

πήγαινε σε ενα πολυκατάστημα να το πιάσεις να δεις πως κάθεται στο χέρι σου

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε επαρχία και παρόλο που υπάρχουν καταστήματα P@blic και Κωτσός, τα κινητά δεν υπάρχουν...

Ίσως να υπάρχει ένα από τα δύο στον Κωτσό

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε επαρχία και παρόλο που υπάρχουν καταστήματα P@blic και Κωτσός, τα κινητά δεν υπάρχουν...

Ίσως να υπάρχει ένα από τα δύο στον Κωτσό

 

φιλε μου αυτη την ωρα τρεχει προσφορα.

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-xperia-xz1-black-1203335.html

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/177818-sony-xperia-xz1-black

δεν την τσιμπας λεω εγω;vfm με κλειστα ματια,παιξε μαζι του και αν δε σου κανει το πουλας στα ΙΔΙΑ ακριβως λεφτα που το αγορασες ΕΥΚΟΛΑ.

ναι και εγω μικρο εχω και θελω (z5c) αλλα αν τωρα επερνα κατι δε θα εδινα τα πολυ περισσοτερα χρηματα που ζητανε για το μικρο.θα εφευγα με κλειστα ματια στο μεγαλο και αν επεφτε και το μικρο σε τετοια χρηματα θα πουλαγα και θα το αγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; Είμαι ανάμεσα στο XZ1 και στο XZ1 Compact. Είμαι κάτοχος Z5 Compact εδώ και 2 χρόνια. Προτιμώ το Compact, αφού μου αρέσουν τα μαζεμένα και πολύ δυνατά κινητά. Όμως το XZ1 υποστηρίζει HDR10 και δίνω αρκετά μεγάλη σημασία στην εικόνα ενός προϊόντος (τηλεοράσεις κτλ). Απλά δεν ξέρω άμα με βολέψει το μέγεθος του "μεγάλου". Τι μου πρότεινε;
Ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα πήρα το XZ1 στην προφορά που έτρεξε στα black Friday (νομίζω τρέχει και η ίδια τώρα). Με προβληματιζε το μέγεθος, αλλά η τιμή ήταν πολύ δελεαστική.

Αν εξαιρέσεις ότι στην αρχή μπορεί λίγο να σε ξενίσει το μέγεθος όπως το κρατάς ή το βάζεις βγάζεις από την τσέπη του παντελονιού σου όταν είσαι καθιστος. Πιστεύω ότι θα το συνηθίσεις πάντως. Ο μόνος λόγος τώρα για να έπαιρνα το compact θα ήταν η ακόμα καλύτερη μπαταρία που έχει. Στο μεγάλο με βαριά χρήση η μπαταρία μου κρατάει 20 ώρες ( στο Z5 compact μου κρατούσε 14 ώρες).

Κατά τα άλλα η μετάβαση στο θέμα software θα σε ξενίσει λίγο. Πιστεύω ότι το 7 στην σειρά Ζ5 είναι πιο smooth και πιο ώριμο από το 8 και από το Android 8 λείπουν και αρκετά πράματα της Sony που είχε ενσωματώσει στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; Είμαι ανάμεσα στο XZ1 και στο XZ1 Compact. Είμαι κάτοχος Z5 Compact εδώ και 2 χρόνια. Προτιμώ το Compact, αφού μου αρέσουν τα μαζεμένα και πολύ δυνατά κινητά. Όμως το XZ1 υποστηρίζει HDR10 και δίνω αρκετά μεγάλη σημασία στην εικόνα ενός προϊόντος (τηλεοράσεις κτλ). Απλά δεν ξέρω άμα με βολέψει το μέγεθος του "μεγάλου". Τι μου πρότεινε;

 

Καλημέρα κ καλή χρονιά, προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα τέτοιο θέμα στο τομέα της οθόνης. Για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλή κ λεπτομερής, άλλωστε αν είχε μεγαλύτερη ανάλυση είτε που δεν θα το πρόσεχε το μάτι, είτε που θα κατανάλωνε κ μπαταρία. Αν το είχε κανένας γνωστός σου ή κάποιο πολυκατάστημα θα το έβλεπες και ιδίοις όμμασι, δυστυχώς όμως δεν το φέρνει κανένας για επίδειξη, ειδικά το compact.

Ίσως με κάποια απο τα αμέτρητα review στο net μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

Πάντως η γνώμη μου είναι να μην κολλήσεις σε αυτό, σε άλλα ίσως ναι, αλλά όχι σε αυτό, δεν θα σε απογοητέυσει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν έρχεται ειδοποίηση στο Viber αναβοσβήνει Μωβ notification dot, όταν έρχεται μήνυμα ή αναπάντητη αναβοσβήνει άσπρο, στο Outlook μπλέ κ.ο.κ.

 

Αυτό το Gmail, γιατί όταν έρχεται μειλ δεν αναβοσβήνει ΤΙΠΟΤΑ? Ένα κοκκινάκι ένα κάτι τέλος πάντων να καταλαβαίνουμε κ εμείς τι παίζει... Το κάνει κ σε εσάς? Πειράζω / βγάζω ρυθμίσεις στο On κ δεν νιώθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
Το έχει αγοράσει ή δει κάποιος σε "pink" χρώμα; Γιατί δεν μου φαίνεται και τόσο "ροζ" και το βρίσκω σε καλή τιμή , οπότε σκέφτομαι να το τσιμπήσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιά είναι τώρα η καλύτερη τιμή σε αλυσίδα καταστημάτων;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...