Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς οι μπαταρίες που παίρνετε δεν είναι γνήσιες.. Την είχα πάθει κι εγώ με μπαταρία δήθεν αυθεντική από σκρουτζ για OnePlus 3 φίλου. Δεν πουλάει η OnePlus γνήσια ανταλλακτικά. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να το στείλετε για μια βδομάδα στην Πολωνία στο επίσημο service να σας την αλλάξουν. Θα σας βγει 8.70 (μπαταρία) + 18.50 (εργατικά) + 24% ΦΠΑ. Και για μια βδομάδα χρησιμοποιήστε μια παλιότερη συσκευή σας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το skroutz μπαταρία, που την ονομάζουν γνήσια . Επικοινώνησα και με το κατάστημα και το επιβεβαίωσαν . 14 ευρώ έκανε. Δεν την έβαλα ακόμη.

Δεν ξέρω αν είναι γνήσια όντως. Θα δείξει η πράξη.

1d710e761eda159aaf2f99074da5743d.jpga580e6432ba915656467013e881371d8.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε πα να λένε ......στην πράξη φαίνεται μόνο. Δυστυχώς θα διαπιστώσεις (ελπίζω οχι) ότι σε ένα μηνα ή το πολύ μέσα στο 3μηνο η μπαταρία αυτη θα κρατάει λιγότερο απο τη γνήσια που έχει δουλέψει 3 χρονια ....

 

Πριν 10 ημέρες εβαλα μια που πηρα απο το batteries.gr (οπτικά είναι ακριβως αυτή: https://www.amazon.ca/Oneplus-3200mAh-X-Longer-Battery-Limited/dp/B002NE7I42 ) . Πάνε τόσες μέρες και ακόμα δεν έχω καταφέρει να την καλιμπραρω. Το κινητο μπορεί να κλείσει ενω δειχνει 10%...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που πήρες είναι καθαρά after market ...τη μάρκα την πουλάει ο Δήσιος. Έχω πάρει από αυτόν την ίδια μάρκα για αλλο κινητό και είμαι ευχαριστημένος κλείνει 1 έτος τώρα. Παίζει μεγάλο ρόλο να σου δίνουν καινούρια μπαταρία και όχι μεταχειρισμένη (τελειωμένη σε ζωή).

 

Η δική μου που είδες στη φωτό είναι ακριβώς σε εμφανιση όπως η γνήσια .

Θα δω τι θα δείξει , η εργοστασιακή μου είναι με 78% ζωή , και κρατάει μέχρι το 1% μια χαρά απλά εμφανώς λιγότερο χρόνο συνολικά από ότι καινούρια.

Θα την βάλω σε λίγο καιρό και θα δω.

Δεν ξέρω αν τελικά η OP διέθεσε μπαταρίες στο εμπόριο γιατί τώρα τις βρήκα και γω στο skroutz τις BLP-637. Παλιά δεν έβρισκα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που πήρες είναι καθαρά after market ...τη μάρκα την πουλάει ο Δήσιος. Έχω πάρει από αυτόν την ίδια μάρκα για αλλο κινητό και είμαι ευχαριστημένος κλείνει 1 έτος τώρα. Παίζει μεγάλο ρόλο να σου δίνουν καινούρια μπαταρία και όχι μεταχειρισμένη (τελειωμένη σε ζωή).

 

Η δική μου που είδες στη φωτό είναι ακριβώς σε εμφανιση όπως η γνήσια .

Θα δω τι θα δείξει , η εργοστασιακή μου είναι με 78% ζωή , και κρατάει μέχρι το 1% μια χαρά απλά εμφανώς λιγότερο χρόνο συνολικά από ότι καινούρια.

Θα την βάλω σε λίγο καιρό και θα δω.

Δεν ξέρω αν τελικά η OP διέθεσε μπαταρίες στο εμπόριο γιατί τώρα τις βρήκα και γω στο skroutz τις BLP-637. Παλιά δεν έβρισκα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοείς δεν εβρισκες; Παντα είχε και μάλιστα αυτές που οπτικά τουλάχιστον ειναι ίδιες με την "γνήσια". Σου γράφω πιο πανω γιατί το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ το θέμα, και απλά ανέφερα την τελευταία περίπτωση, γιατί είμαι ενα βήμα παρακάτω απο εσένα.

Πριν 1.5 χρονο (05/2019) είχα αγοράσει και γω μια μπαταρία σαν αυτή που πήρες εσυ, οπτικά ίδια, και δεν είχα πάρει την πιο φτηνή που υπήρχε στο σκρουτζ. Τότε είχαν τουλαχιστον 10 μαγαζιά σε διάφορες τιμές που ξεκινούσαν νομίζω και απο 8 ευρώ. Είχα δώσει 17 ευρω και πήρα απο το electrοholic μπας και πετυχω την πραγματικά "γνήσια". Την εβαλα επάνω και στο μήνα είχε αρχίσει ήδη να είναι κακή η αυτονομία. 5 μήνες μετά (10/2019) δεν αντεξα γιατι η κατάσταση ηταν τραγική και το έστειλα για αλλαγή μπαταρίας στην Πολωνία, δεν κράταγε ουτε 5 ωρες εκτος πρίζας. Το μαλλον περίεργο είναι ότι δεν είπαν τίποτα οι "Πολωνοί", αντικατέστησαν την "γνησια-μούφα" με καινούργια που είτε σημαίνει πως οπτιικά τουλαχιστον ειναι ιδια, είτε απλά δεν κάθονται να ασχοληθούν ιδιαίτερα, και καλα κάνουν (δικαιωματικά ήμουν εντος εγγυησης και την μαμα μπαταρία να είχα επάνω).

 

Οπότε πλέον, δεν έκανα την προσπαθεια να αγοράσω "μαμα-look" μουφα μπαταρία γιατί πουθενα και κανεις παγκοσμίως δεν έχω δει να αναφέρει οτι υπαρχει στην αγορά εξω μπαταρία με μαμα look που να είναι αξιολογή, πόσο μάλλον γνήσια. Και είμαι ενα βήμα παρακάτω γιατί είπα να παρατήσω πλεον την ιδεα οτι υπαρχει δηθεν γνήσια λογω εμφανισης και να αγορασω μια που ισως βγει καλύτερη χωρις την εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ας ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή μετά από τόσο καιρό σε μια παλιά συσκευή να κυκλοφόρησε η πραγματικά γνησια μπαταρια στο εμπόριο. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο καλά κρυμμένη μια γνήσια μπαταρία και νά μη την βρίσκεις για αγορά. Ας κάνει 30-40 ευρώ.

 

Οι εντυπώσεις από τη γνήσια του σέρβις Πολωνίας πως ήταν ; Εξαιρετική σαν όταν το πήρες καινούριο ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ας ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή μετά από τόσο καιρό σε μια παλιά συσκευή να κυκλοφόρησε η πραγματικά γνησια μπαταρια στο εμπόριο. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο καλά κρυμμένη μια γνήσια μπαταρία και νά μη την βρίσκεις για αγορά. Ας κάνει 30-40 ευρώ.

 

Οι εντυπώσεις από τη γνήσια του σέρβις Πολωνίας πως ήταν ; Εξαιρετική σαν όταν το πήρες καινούριο ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ηταν σίγουρα ΠΟΛΥ καλη η μπαταρία αλλά μου είχε αφήσει την εντύπωση θυμάμαι πως δεν ήταν όσο καλή ήταν η μαμά στο τότε καινούργιο κινητό. Ισως ειναι και θέμα ημερομηνίας παραγωγής. Αν αυτες που είχαν ή και έχουν τώρα και βάζουν είναι παραγωγής προ 2 ετών, φαντάζομαι ήδη θα έχουν μια μικρή απώλεια στην χωρητικότητα τους.

Ο λόγος που αγόρασα τώρα την κινέζικη δεν ήταν γιατί έχει ψοφήσει τελείως η 2η μαμά αλλα γιατί πριν ενα 20ήμερο περίπου που έριξα μια ματιά στο σκρουτζ είδα οτι μόνο ένα μαγαζί εμφανιζόταν να έχει πλέον μπαταρία για το 5Τ (δεν εχω τσεκαρει αν ανέβηκαν πάλι) και γενικά σε amazon και λοιπα μαγαζιά εξωτερικού επίσης οι περισσότερες καταχωρήσεις είναι "out of stock". Οπότε είπα "φέρε αλλη μια να βρίσκεται", αν βγει καλή, καλώς ...και ας είναι κινεζιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τοποθέτησα μόνος μου τελικά τη νέα μπαταρία και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικα.

Πρώτη φορά βλέπω τόση διαφορά σε αλλαγή από παλιά σε νεα μπαταρία. Βγάζει άνετα δύο μέρες , ενώ πριν ήθελα φόρτιση 2 φορές τη μέρα. Στην εφαρμογή accubattery η υγεία της ήταν 78% στη παλιά και 115% στη καινούρια. Έχει δηλαδή χωριτηκοτητα παραπάνω από την ονομαστική τιμή της.

Μετά την 3η πλήρη φόρτιση φάνηκε καλά η αυτονομία της. Μακάρι να κρατήσει .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια και 2 μήνες πλέον με το 5T.

Που να το φανταζόμουν όταν έκανα την υπέρβαση τότε, κάνοντας εμπάργκο στην Samsung, ότι το κινητό αυτό θα μου έβγαζε περισσότερα χρόνια απ'οσα οποιοδήποτε άλλο. Και όχι γιατί είχα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να το κρατήσω τόσο (πχ οικονομικό) αλλά γιατί πέρασε όλος αυτός ο καιρός χωρίς καν να το καταλάβω, αφού δεν με προβλημάτισε ποτέ. Τα 8GB RAM το 2017 μάλλον ήταν υπερβολή αλλά ίσως είναι ένας από τους λόγους που η συσκευή δεν δείχνει να "ίδρωσε" ποτέ και ούτε φαίνεται ότι θα "ιδρώσει" ποτέ. Η υποστήριξη της OP είναι επίσης σημαντικός παράγοντας. Αλλάξαμε 3 εκδόσεις Android; Δεν θυμάμαι τι πρόκειται να γίνει με την 11, ελπίζω να είναι έστω αυτή η τελευταία πνοή που θα δώσει η εταιρεία στο κινητό.

Αν πρέπει να πω κάτι αρνητικό, είναι η πολιτική της OP σε ότι αφορά τις μπαταρίες. Αν κυκλοφορούσαν γνήσιες μπαταρίες στην αγορά σε retail συσκευασία, να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις γνήσια μπαταρία καλής ποιότητας, εύκολα έδινα 30...35... μπορεί και 40 ευρώ αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να μπορούμε να αποχωρήσουμε την συσκευή έστω και για 1 εβδομάδα να πάει στην Πολωνία (το έκανα ήδη μια φορά πριν 1 χρόνο). 2 απόπειρες που έκανα με μπαταρίες aftermarket.... τζάμπα τα λεφτά (και δεν πήρα τις φθηνότερες).

 

Λογικά θα πάω όσο με πάνε οι 3 μπαταρίες που έχω στη διάθεσή μου. Η μαμά με 24μηνες χρήση, μια 2η γνήσια με 12μηνες χρήση και μια που πήρα πρόσφατα από batteries.gr και έχω πάνω τώρα και...δεν είναι για πολλά.......δεν ήταν ποτέ.

 

Keep it up συναγωνιστές....

5 κ 5τ η op τα σημάδεψε πλέον σαν EOL, οπερ κ μένει το 5τ με 10.01 κρίμα . Νομίζω φάουλ εδω op , το 5τ έγινε διάθεση τέλος Νοεμβρίου τ 17 στην αγορά με βάση το χαρτγουερ κ ότι είναι η ναυαρχίδα της εκάστοτε χρονιάς ας έδιναν 3 αναβ.

το 11αρι τελος τ 20 βγήκε κοντά στο 24μηνο είναι.

Νομίζω ολοι οι κατασκευαστές τα φλαγκσιπ θαπρεπε να τα δίνουν 3μεγαλα update πως ζηταν μια μικρή περιουσία για αγορά , υποτίθεται έχουν κ το το χαρτγουερ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει και καμμία απροβλημάτιστη custom rom να φλασάρουμε να σωθούμε. Που είναι η παλιά καλή cyànogen με την LineageOS πλέον δεν έχω δει κανέναν να φλασάρει πλέον το κινητό του rom. Θυμάμαι είχα πάρει από το Ebay το Lenovo S750 είχε τόσο κακό λογισμικό που μου έρχονταν να το σπάσω. Με ένα φλασαρισμα της Rom ενός Ιταλού ήταν λες και είχα Nexus. Η μέρα με τη νύχτα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει και καμμία απροβλημάτιστη custom rom να φλασάρουμε να σωθούμε.

Δοκίμασες και τις 17 Android 11 custom ROM που έχουμε και όλες είχαν κάποιο πρόβλημα; Θες να σου προτείνω εγώ κάποια; Θες minimal (τύπου Pixel Experience) ή με πολύ customization και features (όπως Resurrection Remix);

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες και τις 17 Android 11 custom ROM που έχουμε και όλες είχαν κάποιο πρόβλημα; Θες να σου προτείνω εγώ κάποια; Θες minimal (τύπου Pixel Experience) ή με πολύ customization και features (όπως Resurrection Remix);
Οποία είδα έχει θέμα. Αλλά δεν ασχολήθηκα υπερβολικά. Θυμάμαι ότι οι Lineage OS είχαν θέμα με IRL δακτυλικό κλπ. Γενικά προτιμώ ότι τείνει σε pixel android. Πιθανόν το επόμενο τηλέφωνο μου να ναι Google Pixel. Ναι αν έχεις κάποια απροβλημάτιστη που τείνει σε pixel.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Οποία είδα έχει θέμα. Αλλά δεν ασχολήθηκα υπερβολικά. Θυμάμαι ότι οι Lineage OS είχαν θέμα με IRL δακτυλικό κλπ. Γενικά προτιμώ ότι τείνει σε pixel android. Πιθανόν το επόμενο τηλέφωνο μου να ναι Google Pixel. Ναι αν έχεις κάποια απροβλημάτιστη που τείνει σε pixel.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pixel Experience - o dev (xLexip) ασχολείται ακόμα ενεργά και βγάζει συχνά builds

Pixel Extended - βασισμένη στην PE αλλά με περισσότερα feature + customization αλλά ο dev (Maitreya29) δε θα βγάλει άλλο build γιατί έφτιαξε δική του rom

Nezuko OS - την έφτιαξε ο από πάνω dev. Έχει κι αυτή pixel launcher, Google dialer, Google messages όπως η PE + περισσότερα features και customization από την Extended.

 

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι και για aosp, οι LOS 18.1, ArrowOS, DerpFest και crDroid είναι καλές και αναβαθμίζονται πολύ συχνά από τους dev τους. Οι 2 πρώτες είναι ψιλοάδειες ενώ οι άλλες 2 έχουν αρκετά features + customization.

 

Εγώ αν ήθελα να φύγω από OOS αυτό το διάστημα και να πάω σε κάποια A11 custom ROM μάλλον θα πήγαινα σε Cr (μπορεί και Derpfest) λόγω των features.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Pixel Experience - o dev (xLexip) ασχολείται ακόμα ενεργά και βγάζει συχνά builds

Pixel Extended - βασισμένη στην PE αλλά με περισσότερα feature + customization αλλά ο dev (Maitreya29) δε θα βγάλει άλλο build γιατί έφτιαξε δική του rom

Nezuko OS - την έφτιαξε ο από πάνω dev. Έχει κι αυτή pixel launcher, Google dialer, Google messages όπως η PE + περισσότερα features και customization από την Extended.

 

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι και για aosp, οι LOS 18.1, ArrowOS, DerpFest και crDroid είναι καλές και αναβαθμίζονται πολύ συχνά από τους dev τους. Οι 2 πρώτες είναι ψιλοάδειες ενώ οι άλλες 2 έχουν αρκετά features + customization.

 

Εγώ αν ήθελα να φύγω από OOS αυτό το διάστημα και να πάω σε κάποια A11 custom ROM μάλλον θα πήγαινα σε Cr (μπορεί και Derpfest) λόγω των features.

Φίλε με σκλαβώνεις μόνο που ασχολήθηκες. Επειδή είμαι σε φάση εκτός Ελλάδος χωρίς 2η συσκευή και μέχρι τον Απρίλη δεν έχω χρόνο προς το παρόν δεν θα κάνω κάτι αλλά σίγουρα μόλις τελειώσω με τις υποχρεώσεις θα φλασαρω κάποια. Για εμένα μετρά να είναι τελευταίο android. Και πάλι ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε με σκλαβώνεις μόνο που ασχολήθηκες. Επειδή είμαι σε φάση εκτός Ελλάδος χωρίς 2η συσκευή και μέχρι τον Απρίλη δεν έχω χρόνο προς το παρόν δεν θα κάνω κάτι αλλά σίγουρα μόλις τελειώσω με τις υποχρεώσεις θα φλασαρω κάποια. Για εμένα μετρά να είναι τελευταίο android. Και πάλι ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επιπρόσθετα, θα μου άρεσε να δοκιμάσω κάποια Sailfish ή Ubuntu mobile rom.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα, θα μου άρεσε να δοκιμάσω κάποια Sailfish ή Ubuntu mobile rom.

Φίλε μου υπάρχει Sailfish port αλλά αν δεις πόσα θέματα έχει θα αλλάξεις γνώμη. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για daily driver σε καμία περίπτωση. Μόνο αν θες μπορείς να μπουτάρεις μια φορά, να δεις πώς είναι και γεια σας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο κινητό πάντως;!

Αν δεν με προδώσει η μπαταρία, που θα με προδώσει, άνετα θα το ήθελα μαζί μου και μέχρι το 22...

Δυστυχώς πλέον βλέπω τον εαυτό μου να φορτίζω δυο φορές την ημέρα, βέβαια πότε δεν προλαβαίνω full...

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο κινητό πάντως;!

Αν δεν με προδώσει η μπαταρία, που θα με προδώσει, άνετα θα το ήθελα μαζί μου και μέχρι το 22...

Δυστυχώς πλέον βλέπω τον εαυτό μου να φορτίζω δυο φορές την ημέρα, βέβαια πότε δεν προλαβαίνω full...

Εγώ άλλαξα μπαταρία στο 5 πριν ένα χρόνο. Κάνω μια πλήρη φόρτιση τη μέρα. Είμαι στα 3.5 χρόνια και θα το κρατήσω σίγουρα και φέτος μέχρι να βρω τον διάδοχό του. Βλέπουμε για 9 Pro / 9T στο τέλος του χρόνου.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Google camera μπαίνει στο τηλέφωνο? Προσπάθησα και δεν τα κατάφερα, χρειάζεται κάποια ειδική έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο κινητό πάντως;!

 

Αν δεν με προδώσει η μπαταρία, που θα με προδώσει, άνετα θα το ήθελα μαζί μου και μέχρι το 22...

 

Δυστυχώς πλέον βλέπω τον εαυτό μου να φορτίζω δυο φορές την ημέρα, βέβαια πότε δεν προλαβαίνω full...

Και δυο καλά είναι. Με dash charge νομίζω δεν έχεις παράπονο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο κινητό πάντως;!

 

Αν δεν με προδώσει η μπαταρία, που θα με προδώσει, άνετα θα το ήθελα μαζί μου και μέχρι το 22...

 

Δυστυχώς πλέον βλέπω τον εαυτό μου να φορτίζω δυο φορές την ημέρα, βέβαια πότε δεν προλαβαίνω full...

Υπάρχει στο εμπόριο γνήσια μπαταρία πάντως. Την άλλαξα πριν 1 μήνα μόνος μου . Το φορτίζω πλέον μια φορά τη μέρα από το 30 % μέχρι το 90%. Εξαιρετική απόδοση πήρε ζωή η συσκευή . e3170379ac852bc2a5647c06c2fbdeb5.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο εμπόριο γνήσια μπαταρία πάντως. Την άλλαξα πριν 1 μήνα μόνος μου . Το φορτίζω πλέον μια φορά τη μέρα από το 30 % μέχρι το 90%. Εξαιρετική απόδοση πήρε ζωή η συσκευή . e3170379ac852bc2a5647c06c2fbdeb5.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πού τη βρίσκουμε αυτή τη μπαταρία? Όλοι ψάχνουν μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο εμπόριο γνήσια μπαταρία πάντως. Την άλλαξα πριν 1 μήνα μόνος μου . Το φορτίζω πλέον μια φορά τη μέρα από το 30 % μέχρι το 90%. Εξαιρετική απόδοση πήρε ζωή η συσκευή . e3170379ac852bc2a5647c06c2fbdeb5.jpg

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θεωρώ παραπληροφόρηση οτι οι μπαταρίες που πουλάνε στο εμπόριο ειναι γνήσιες. Τα ίδια θα λέμε συνέχεια; Εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές και εχω αλλαξει και μια γνήσια (γνήσια γιατι έστειλα το κινητό στη Πολωνία).

 

Βλέπωντας και το report του accubattery μπορω να προβλέψω η μπαταρία που θεωρεις για γνήσια θα κλείνει το κινητό σου μεταξύ 20% και 12%, αν το αφήσεις να φτάσεις εκει, κατι που η γνήσιες μπαταρίες δεν κανουν.

Δεν σε έχει προβληματίσει καθόλου που μπαταρία τάχα χωριτικοτητας 3000mah δειχνει να παίρνει πολυ παραπανω με αποτέλεσμα το accubattery να βγάζει το health πανω απο 100%; Θεωρείς φανταζομαι οτι είναι τοσο καλή που ο Κινέζος πέταξε μεσα και μερικά mah χωριτικοτητας δώρο. Εχεις αναρωτηθεί γιατι ενω φτάνει 100% φορτιση, παρατηρώντας το accubattery η μπαταρία δειχνει να δέχεται ακομα φορτιση για αρκετή ώρα και πολλα mah αφου υποτιθεται τελειωσε;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάει μέχρι το 1% όπως η μαμά . Όταν φορτίσει στο 100 % η τάση κόβει στα 4.29v. Η απόδοση της είναι ακριβώς όπως όταν το πήρα καινούριο ,εξαιρετική. Δεν ξέρω αν αυτό που δείχνει η εφαρμογή το 110% είναι fake ,ίσως, όμως βλέπω στη πράξη ότι αποδίδει σαν τη γνήσια καινούρια και πραγματικά χαίρομαι. Αν θέλετε θα σας δώσω και το μαγαζί που την αγόρασα και κόστισε κάπου 14 ευρώ νομίζω. Δοκιμάστε μόνοι σας.

 

Αλλά φίλε μου μην επιμένεις ότι επειδή έπεσες σε μάπα μπαταρία ,έπεσα και γω στην ίδια. Εγώ το πιστεύω ότι μπορεί να έπεσες σε μαϊμού, το έχω πάθει με άλλα κινητα ουκ ολίγες φορές.

 

Αλλά και εσύ μπορείς να δεχτείς ότι υπάρχουν κάπου στο εμπόριο γνήσιες και όχι να λες ότι δεν γίνεται αυτό με τίποτα. Μένει να δοκιμάσεις. Δεν μπαίνω στο κόπο να γράψω μπαρουφες εδώ μέσα.

 

Συγκεκριμένα την αγόρασα από αυτό το μαγαζί (magic market) αφού επικοινώνησα και μου είπαν ότι είναι γνήσια με 6 μήνες εγγύηση.

 

https://www.skroutz.gr/mp/59481188/MPATARIA-ONEPLUS-5-5T-BLP637-3300mAh-BULK-OR.html

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι , έχω πάρει ένα σετ ανοίγματος κινητων από ali , και με βοήθησε πολύ δεν έκανα κανένα σημάδι ,ειδάλλως θα έκανα ζημιά στο καπάκι ,που εφαρμόζει παρά πολύ σφικτά. Αφού ανοικτει το καπάκι τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

 

Υ.Γ γενικά τα χέρια μου πιάνουν ,είμαι τεχνικός ηλεκτρονικός αλλά καμία σχέση με κινητά . Σ' έναν άσχετο χρήστη δεν θα το πρότεινα γιατί θα κάνει ζημιά .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...