Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με έβαλες σέ δίλημμα τώρα εχθές έκατσα καί τού έκανα root

Λες νά τού ρίξω την 8.1 νά βρω την υγειά μου;

Link to comment
Share on other sites

Τι ανέφερες εσύ ως πρόβλημα και αν κατάλαβα καλά δεν πλήρωσες κάτι?

 

Δημιουργησα ticket με θεμα μπαταριας και τους εγραψα για battery drain. Δεν πληρωσα λογω εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σέ δίλημμα τώρα εχθές έκατσα καί τού έκανα root

Λες νά τού ρίξω την 8.1 νά βρω την υγειά μου;

Τι να σου πω..... δεν ξέρω!

Δεν είμαι και ο καλύτερος "συμβουλάτορας" σ' αυτή την περίπτωση!

1ον Γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τις νεώτερες εκδόσεις λογισμικού, απλά ακούγοντας κάποιους να γκρινιάζουν μετά από κάθε αναβάθμιση ότι όλο και κάτι δε δουλεύει τόσο καλά όσο πριν, επέλεξα να μην κάνω κάθε φορά τις αναβαθμίσεις. Επίσης, λόγο root και custom recovery, δε μπορούσα να περάσω μόνο την αναβάθμιση αλλά έπρεπε να κάνω κάθε φορά wipe και πέρασμα όλη τη rom και βαριόμουν το στήσιμο απ' την αρχή!

2ον Δεν χρησιμοποιώ bluetooth Plantronics, πόσο μάλλον σε σύγκριση με το S7, έτσι ώστε να μπορώ να σου πω αν τα πράγματα είναι καλύτερα στην 8.1 απ' τις νεώτερες εκδόσεις λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολλά χρόνια νά ασχοληθώ μέ root από τήν εποχή τού galaxy s2 τώρα πού έχω χρόνο λόγω τής καραντίνας θά τού περάσω μερικές custom rom έτσι για νά περάσει ή ώρα.

Ούτως ή άλλως λόγω μεγέθους δεν μέ βολεύει νά το έχω μαζί μου και το έχω στο σπίτι νά περνάω τήν ώρα, ευκαιρία νά θυμηθώ τά παλιά μου.

Πάντως καί ή τότε εμπειρία με τίς custom rom για το s2 θυμάμαι ότι δεν ήταν καί οι καλύτερη πολλά προβλήματα πολλές ασυμβατότητες οι μυημενοι στο θέμα τά γνωρίσουν καλυτερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά από 27 μήνες πού το έχω δεν μπόρεσε ποτέ νά αντικαταστήσει επάξια το παλιό μου Galaxy s7

 

Οχι βέβαια στην ταχύτητα για όσους βιαστούν νά με κρίνουν αλλά σε άλλα χρηστικά μικροπράγματα πού έχουν σχέση με τήν καθημερινότητα, κάθε φορά πού αποφάσιζα νά το πάρω μαζί μου το πρωί ώστε νά το χρησιμοποιήσω για τίς ανάγκες τής καθημερινότητας μου μετά από λίγες ώρες το έκλεινα και άνοιγα ξανά το s7.

 

Πάντα έπιανα τόν εαυτό μού νά μονολογεί (γιατί αυτό δεν το κάνει όπως το s7; - γιατί το πανάκριβο μου bluetooth Plantronics ακούγεται καλύτερα στο s7; γιατί; γιατι; γιατι;..... ΒΑΡΕΘΗΚΑ)

 

Έτσι λοιπόν μετά από 27 μήνες έχω ένα φανταστικό καί ολοκαίνουριο τηλέφωνο που με έχει γεμίσει ερωτήματα.

 

Ξέρω ότι λίγοι θά μέ καταλάβετε καί οι περισσότεροι θα με κοροιδέψετε πού παράτησα τήν τηλεφωνάρα καί ασχολούμαι μέ το παλιό S7.

 

Νά είστε σίγουροι όμως ότι αυτό πού μένει στο τέλος είναι ο απροβλημάτιστος χρόνος πού πέρασες μέ τήν συσκευή σου καί βέβαια το αντίκτυπο που έχει αυτό στην διάρκεια τής ημέρας.

 

Είναι όμορφο νά γυρίζεις σπίτι καί απλά νά το βάζεις στην φόρτιση χωρίς νά σκέπτεσαι τά προβλήματα πού έχεις νά λύσεις.

Τα μόνα σημεία τα οποία μπορώ να δικαιολογήσω για το s7 είναι:

1) Καλύτερη οθόνη

2) Καλύτερες φωτό

3) Συνήθεια στο Samsung One UI

Αυτά τα λίγα. Άντε και να δικαιολογήσω την πιθανή ασυμβατότητα με το Bluetooth.

Αυτά που γράφω δεν είναι για να σε κατακρίνω. Προς Θεού... Κάθε λύση δεν ταιριάζει σε κάθε άτομο. Για αυτό και στο εμπόριο υπάρχουν επιλογές.

Εμένα τα σημεία απογοήτευσης ήταν:

 

1) Κάκιστο service ( οι Πολωνοί ήταν για τ' ανάθεμα)

2) Μη υποστήριξη Nightscape στην κάμερα op5 και op5t

3) Κακή κάμερα.

Κατά τα άλλα είναι για μένα ένα κινητό που πάει σφαίρα σε όλα, κρατά μπαταρία (τουλάχιστον κρατούσε όταν το αγόρασα, ούτε το service το συνέφερε) και κάνει τα υπόλοιπα (φωτό κλπ) ικανοποιητικά ένα επίπεδο κάτω από ναυαρχίδες.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παιδιά εμπειρία από αλλαγή οθόνης; Κόστος; Χρόνος;

Μου έπεσε απ' τη μηχανή πριν αρκετές μέρες και σύρθηκε στην άσφαλτο!

Ευτυχώς τη γλίτωσα με ένα πολύ μικρό σπασιματάκι πάνω δεξιά και γρατζουνιές στην οθόνη, οι οποίες δεν φαίνονται όταν είναι αναμμένη! Εννοείται είναι μια χαρά το τηλέφωνό, αλλά ξέρετε πως είναι αν θέλεις να 'χεις το κινητό σου τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παιδιά εμπειρία από αλλαγή οθόνης; Κόστος; Χρόνος;

Μου έπεσε απ' τη μηχανή πριν αρκετές μέρες και σύρθηκε στην άσφαλτο!

Ευτυχώς τη γλίτωσα με ένα πολύ μικρό σπασιματάκι πάνω δεξιά και γρατζουνιές στην οθόνη, οι οποίες δεν φαίνονται όταν είναι αναμμένη! Εννοείται είναι μια χαρά το τηλέφωνό, αλλά ξέρετε πως είναι αν θέλεις να 'χεις το κινητό σου τέλειο!

Ζητά τιμή από το official service. Αν συμφωνείς με την τιμή, λογικα δεν θα σου λείψει πανω από 5 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα σημεία τα οποία μπορώ να δικαιολογήσω για το s7 είναι:

1) Καλύτερη οθόνη

2) Καλύτερες φωτό

3) Συνήθεια στο Samsung One UI

Αυτά τα λίγα. Άντε και να δικαιολογήσω την πιθανή ασυμβατότητα με το Bluetooth.

Αυτά που γράφω δεν είναι για να σε κατακρίνω. Προς Θεού... Κάθε λύση δεν ταιριάζει σε κάθε άτομο. Για αυτό και στο εμπόριο υπάρχουν επιλογές.

Εμένα τα σημεία απογοήτευσης ήταν:

 

1) Κάκιστο service ( οι Πολωνοί ήταν για τ' ανάθεμα)

2) Μη υποστήριξη Nightscape στην κάμερα op5 και op5t

3) Κακή κάμερα.

Κατά τα άλλα είναι για μένα ένα κινητό που πάει σφαίρα σε όλα, κρατά μπαταρία (τουλάχιστον κρατούσε όταν το αγόρασα, ούτε το service το συνέφερε) και κάνει τα υπόλοιπα (φωτό κλπ) ικανοποιητικά ένα επίπεδο κάτω από ναυαρχίδες.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η ταχύτητα τής συσκευής σε καμία περίπτωση δεν μπορεί νά συγκριθεί μέ το galaxy s7 το oneplus 5t έχει τά πρωτεία σε αυτό το θέμα.

Δυστυχώς είναι κάποια μικροπράγματα όπως ή κάμερα πού ανέφερες.

Δεν θά ξεχάσω το πρώτο βίντεο πού τράβηξα μέ το 5T καί τήν απογοήτευση πού πήρα μετά όταν το έβαλα νά παίξει.

Έτσι έμαθα καί τι σημαίνει ois κάτι πού έχει το S7 καί δυστυχώς όλα αυτά τά χρόνια με έχει κακομάθει καί βέβαια είναι κάτι το οποίο απουσιάζει από το 5T.

Μικροπράγματα όπως ή διαχείριση φωτεινότητας τής οθόνης στο auto κάτι πού δεν με προβλημάτισε ποτέ στο S7 δυστυχώς στο 5T έπιασα πολλές φορές τόν εαυτό μου να το κοιτάει περίεργα όταν κάθομαι στο σαλόνι (πχ) μέ συγκεκριμένο χαμηλό φωτισμό καί νά βλέπω μία οθόνη μουντή καί σκοτεινή ή οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε νά φτάσει το S7 που είχε ακριβώς αυτό πού ήθελα.

Συμφωνώ απόλυτα με το περιβάλλον χρήσης τής samsung πού ανέφερες καί μπορώ νά σού βεβαιωσω ότι είμαι πλέον εθισμένος κάτι το οποίο φάνηκε με τήν αγορά τού s10e μέ τήν οποία κυριολεκτικά εκτός από τήν βελτιωμένη ταχύτητα ήταν σαν νά έχω στα χέρια μου ένα τηλέφωνο πού το είχα χρόνια.

Κυριολεκτικά συνέχισε από εκεί πού σταμάτησε το S7 χωρίς κανένα μέχρι στιγμής πρόβλημα.

Οταν τά βάλω σε μία τάξη στο μυαλό μου θα γράψω περισσότερα καί για τόν φίλο πού ήθελε νά αιτιολογήσω το αρχικό μου κείμενο καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κακό μπελά με το wifi. Ζορίζεται πολύ να συνδεθεί και έκανα clean install με αποτέλεσμα να στήνω από την αρχή. Έλα όμως που το wifi δε διορθώθηκε και δεν μπορώ να στήσω. Είμαι με 9.0.11 και φοβάμαι μήπως δεν είναι θέμα ROM αλλά hardware. Όταν μου κάνει τη χάρη να συνδεθεί, δεν κατεβάζει τις εφαρμογές από το Play, και το OnePlus Switch δεν έκανε τίποτα restore. Γενικώς ένα χάλι μαύρο, με βλέπω για custom μήπως και λυθούν τα θεματα. Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε εάν βάλεις custom rom διότι το πιο πιθανό σενάριο είναι νά αποκτήσεις καί άλλα προβλήματα.

Γιατί δεν περνάς μία προηγούμενη εργοστασιακή έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε εάν βάλεις custom rom διότι το πιο πιθανό σενάριο είναι νά αποκτήσεις καί άλλα προβλήματα.

Γιατί δεν περνάς μία προηγούμενη εργοστασιακή έκδοση;

 

Έκανα clean install την 9.0.11 και πάλι ζορίζεται με το wifi. Φοβάμαι μήπως είναι χαρντγουερικό το πρόβλημα τελικά αν και δε νομίζω.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τα channel του router. Κατέβασε κανένα wifi analyzer και προσπάθησε να βρεις ποιο κανάλι είναι πιο ελεύθερο.

 

https://vremsoftwaredevelopment.github.io/WiFiAnalyzer/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια αν σας είναι εύκολο.

Εχω ενεργοποιημένο μόνο το 4G (κλειστό το Wi-Fi) και με παίρνουν τηλέφωνο.

Θεωρητικά θα έπρεπε να έπεφτε σε 3G και ενώ μιλάω να έχω πρόσβαση στο νετ με τα δεδομένα.

Όμως αυτό δεν συμβαίνει. Δεν έχω καθόλου δίκτυο.

Ενώ μιλάω οποιαδήποτε μνμ κτλ δεν έρχεται. Πάω μπω στο νετ, τίποτα.

Με το που κλείσω, γυρίζει σε 4G ξανά, έρχονται όλα μηνύματα μαζεμένα ξεκινάω και πρόσβαση στο νετ.

Πρέπει να φτιάξω κάποια ρύθμιση για να έχω 3G κατά τη διάρκεια μιας κλήσης;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια αν σας είναι εύκολο.

Εχω ενεργοποιημένο μόνο το 4G (κλειστό το Wi-Fi) και με παίρνουν τηλέφωνο.

Θεωρητικά θα έπρεπε να έπεφτε σε 3G και ενώ μιλάω να έχω πρόσβαση στο νετ με τα δεδομένα.

Όμως αυτό δεν συμβαίνει. Δεν έχω καθόλου δίκτυο.

Ενώ μιλάω οποιαδήποτε μνμ κτλ δεν έρχεται. Πάω μπω στο νετ, τίποτα.

Με το που κλείσω, γυρίζει σε 4G ξανά, έρχονται όλα μηνύματα μαζεμένα ξεκινάω και πρόσβαση στο νετ.

Πρέπει να φτιάξω κάποια ρύθμιση για να έχω 3G κατά τη διάρκεια μιας κλήσης;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το VoLTE. Αρχικά να το ζητήσεις από την εταιρεία σου να το ενεργοποιήσει για το τηλ σου κι επειτα ακολουθησε τα βηματα στο βιντεο. Δε χρειαζεται να ξερεις γερμανικα, μονο που το βλεπεις σε καθοδηγει

 

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το VoLTE. Αρχικά να το ζητήσεις από την εταιρεία σου να το ενεργοποιήσει για το τηλ σου κι επειτα ακολουθησε τα βηματα στο βιντεο. Δε χρειαζεται να ξερεις γερμανικα, μονο που το βλεπεις σε καθοδηγει

 

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θελω στο 3 ετιας 5Τ μου να αγορασω μια γνησια μπαταρια να την αλλαξω καποια στιγμη. Δεν με ενδιαφερει το κοστος, θελω απλα να ειναι η γνησια με αυτα τα εξαιρετικα χαρακτηριστικα που ειχε απο καινουριο. Υπαρχει καποιος επιβεβαιωμενος seller σε ebay κτλ που να πουλαει? Μιλησα και με την εταιρια αλλα δεν πουλανε αναλωσιμα, μονο να στειλεις το κινητο στο επισημο σερβις τους. Καπου 33 ευρω βγαινει το κοστος αλλα δεν με πειραζει. Το προβλημα μου ειναι οτι κανουν factory reset (οπως διαβαζω απο εδω) και εγω θελω οπωσδηποτε το κινητο μου να το παρω πισω και να ειναι ετοιμοπολεμο γιατι το θελω για τη δουλεια μου, και δεν υπαρχει χρονος σεταρισματος απο την αρχη, και ολα αυτα για μια αλλαγη μπαταριας.

Καμια ιδεα λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Ανάλογα την περιοχή που είσαι όταν μιλάς στο τηλέφωνο είτε έχεις 3g είτε 2g είτε καθόλου

Για να έχεις 4g τότε ενεργοποίησε όπως είπαν από πάνω το volte

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το OTG λειτουργεί σε σας? Βάζω εξωτερικό φλασακι USB και δεν το αναγνωρίζει. Άνοιξα το διακόπτη otg από τις ρυθμίσεις, έκανα επιλογή για μεταφορά δεδομένων, restart και τίποτα. Κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα βίντεο με benchmarks όποιος θέλει το βλέπει οποίος βαριέται δεν το βλέπει. Καλή Ανάσταση σε πιστεύοντες και μη.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το VoLTE. Αρχικά να το ζητήσεις από την εταιρεία σου να το ενεργοποιήσει για το τηλ σου κι επειτα ακολουθησε τα βηματα στο βιντεο. Δε χρειαζεται να ξερεις γερμανικα, μονο που το βλεπεις σε καθοδηγει

 

Να ρωτήσω κάτι, αυτό γίνεται μόνο με root?

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα βίντεο με benchmarks όποιος θέλει το βλέπει οποίος βαριέται δεν το βλέπει. Καλή Ανάσταση σε πιστεύοντες και μη.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος. Προσπαθώ να βρω λόγο πέραν των προβλημάτων με τους ήχους ειδοποιήσεων λόγω bluetooth για να το αλλάξω. Κανένας σοβαρός λόγος. Πολλά νέα features όπως το δακτυλικό αποτύπωμα κάτω απο την οθόνη, μικρότερα bezzels και μεγαλύτερες μπαταρίες, καλύτερες οθόνες είναι δελεαστικά, αλλά η πραγματική αξία/κόστος είναι ικανή για να αφησεις ένα τηλέφωνο τόσο λειτουργικό; Για πώληση δύσκολα, ποιος θα το πάρει και σε τι τιμή, οπότε μόνο αν είναι να το χαρίσω σε κάποιον δικό μου για να πάω σε κάτι πιο καινούριο. Μέχρι 3 χρόνια έχω κρατήσει κινητό, τώρα με αυτό είμαστε στα 2,5 σχεδόν. Για να δούμε πόσο θα μας πάει...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αυτό γίνεται μόνο με root?

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

Δεν χρειάζεται ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θελω στο 3 ετιας 5Τ μου να αγορασω μια γνησια μπαταρια να την αλλαξω καποια στιγμη. Δεν με ενδιαφερει το κοστος, θελω απλα να ειναι η γνησια με αυτα τα εξαιρετικα χαρακτηριστικα που ειχε απο καινουριο. Υπαρχει καποιος επιβεβαιωμενος seller σε ebay κτλ που να πουλαει? Μιλησα και με την εταιρια αλλα δεν πουλανε αναλωσιμα, μονο να στειλεις το κινητο στο επισημο σερβις τους. Καπου 33 ευρω βγαινει το κοστος αλλα δεν με πειραζει. Το προβλημα μου ειναι οτι κανουν factory reset (οπως διαβαζω απο εδω) και εγω θελω οπωσδηποτε το κινητο μου να το παρω πισω και να ειναι ετοιμοπολεμο γιατι το θελω για τη δουλεια μου, και δεν υπαρχει χρονος σεταρισματος απο την αρχη, και ολα αυτα για μια αλλαγη μπαταριας.

Καμια ιδεα λοιπον?

 

Δυστυχώς γνήσιες μπαταρίες δεν κυκλοφορούν εκτός εταιρίας όλες απο eBay,Ali ή απο οπουδήποτε είναι μαϊμού. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουμε μπαταρία είναι να το στείλουμε Πολωνία στο επίσημο service της Oneplus το κόστος είναι γύρο στα 30 ευρώ. Σκέφτομαι και εγώ να το στείλω το έχω 2.5 χρόνια και έχει πέσει πάρα πολύ η απόδοση της μπαταρίας.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς γνήσιες μπαταρίες δεν κυκλοφορούν εκτός εταιρίας όλες απο eBay,Ali ή απο οπουδήποτε είναι μαϊμού. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουμε μπαταρία είναι να το στείλουμε Πολωνία στο επίσημο service της Oneplus το κόστος είναι γύρο στα 30 ευρώ. Σκέφτομαι και εγώ να το στείλω το έχω 2.5 χρόνια και έχει πέσει πάρα πολύ η απόδοση της μπαταρίας.
Έχεις ιδέα για το factory reset? Κάνουν και για αλλαγή μπαταρίας?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Το OTG πώς ενεργοποιείται ? Βάζω εξωτερικό φλασακι USB με καλώδιο στη θύρα USB-C και δεν το αναγνωρίζει. Άνοιξα το διακόπτη otg από τις ρυθμίσεις, έκανα επιλογή για μεταφορά δεδομένων, restart και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...