Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Κι εμένα το δικό μου σήμερα έκανε αναβάθμιση σε pie και παρατηρώ πως η μπαταρία πέφτει γρηγορότερα.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πώς την τοποθεσία μπορώ να την βάλω σε battery save mode προκειμένου να μην μου καταναλώνει πολύ μπαταρία. Όσο κι αν έψαξα στο μενού δεν βρήκα κάτι και φοβάμαι μην ειναι συνεχώς η τοποθεσία ενεργοποιημένη σε full mode και μου ρίχνει έτσι τη μπαταρία.

Να είστε καλά, σας ευχαριστώ.

Εχει καταργηθεί η δυνατότητα battery saver mode,πλέον υποχρεωτικά κάνει χρήση gps για οτιδήποτε αφορά location services οποιοδήποτε εφαρμογών.

Μονο με τριτη εφαρμογη πλεον εχεις ξανα αυτη την δυνατοτητα και μονο αν εισαι root η αλλιώς με adb εντολη αν εισαι τέρμα stock.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rascarlo.quick.settings.tiles

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.simonesestito.ntiles

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω hard reset αν αντιμετωπίσω πρόβλημα. Πολλές φορές προσπαθώ να κάνω καθαρή εγκατάσταση
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

1. Το Call recording δουλεύει κανονικότατα χωρίς root με την εφαρμογή drupe δοκιμασμένο γιατί το χρησιμοποιώ

2. Substratum themes δεν δουλεύει αλλά δεν είναι και απαραίτητη λειτουργία για να μην βάλεις Pie

3. Tο Αndroid Pie έχει δικιά του εφαρμογή διαχείρισης μπαταρίας για τις εφαρμογές που γίνεται από το λειτουργικό " Προσαρμοστική Μπαταρία" πρέπει να είναι Enable

4. Το menu ήχων για official έκδοση είναι μια χαρά αν θέλεις κάτι παραπάνω κάνεις root δεν βάζεις official.

5. Τα gesture navigation σε Pie είναι ανώτερα απο Oreo και πάνε βούτυρο. υπόψιν καθαρή εγκατάσταση με (hard reset)

 

Προσωπικά με Pie εχω καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και η εμπειρία χρήσης είναι ίδια και λίγο καλύτερη από ότι με Oreo.

2.Substratum είναι λόγος για έμενα για να μην αναβαθμίσω σε Pie αν ειναι stock να παραμείνω.

 

Android συσκευή αγοράζω διότι ακριβώς πρεσβεύει την ελευθεριά να προσαρμόσω το UI οπως γουστάρω και η Google έρχεται και απαγορεύει μια extra δυνατότητα και επιλογή για όσους θέλουν το παραπάνω και δεν τους καλύπτει stock υλοποίηση οπουδήποτε στο UI.

 

Άλλωστε Oxygen δεν εχει καν theme store για να πεις ειχα μια εναλλακτική για stock κατάσταση.

 

3. Αυτο που αναφέρεις δεν εχει καμία καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερα εγώ.;)

Δεν γουσταρω να γινεται καθόλου χρήση gps για location services για το παραμικρό απο οποιοδήποτε εφαρμογή ΟΤΑΝ με κάλυπτε ΆΡΙΣΤΑ μόνο με χρήση wifi η data η location λειτουργία.

 

Και απο την άλλη δεν εχει καμιά όρεξη το λειτουργικό να οριζει το πως θα διαχειριζεται οτιδηποτε που με Oreo ο χρηστης ειχε αυτη τη δυνατοτητα λες και ειμαι ανάπηρος η άβουλο πλάσμα.

 

Να μου λειπουν προσαρμοστικη μπαταρια η προσαρμοστικη φωτεινότητα και ολα αυτα τα προσαρμοστικα που ειναι μια μπουρδα και μιση.

Εγω θα οριζω οτιδήποτε αφορά στην λειτουργία της συσκευής και οχι η καθε Google να μου υποδεικνύει τι και πως θα δουλεύω το κινητό η τις εφαρμογές μου.

Η καλύτερη λύση είναι off ολα αυτά τα προσαρμοστικα.

 

Τα περισσότερα παράπονα σε ολες τις συσκευές που αναβαθμιστηκαν σε Pie ειναι αυτη προσαρμοστικη μπαταρία και φωτεινότητα που περισσότερα προβλήματα δημιουργεί πχ θεματα με notification με κάκιστο ram managment με το να κλεινει εφαρμογές στο παρασκήνιο η αντιστοιχα στην φωτεινότητα αλλου την βάζει πιο φωτεινή απο οσο πρέπει αλλού πιο φωτεινή.

 

off και εδω και manual καλύτερα να μην πονοκεφαλιαζω λοιπόν

 

Εκει που δεν ειχαμε θέματα με Oreo σε θέματα notification και background managment εφαρμογών ξαφνικά από πουθενά προέκυψε θέμα.

Το ιδιο και στην φωτεινότητα ενω σε Oreo δούλευε αψογα η αυτόματη φωτεινότητα τωρα απο του πουθενά προέκυψε θέμα.

 

4. το μενού ήχου δεν είναι μια χαρά είναι ξεκάθαρη υποβάθμιση εμπειρία χρήσης και χρηστικοτητας.

Πριν και οχι μονο σε Oreo αλλά και σε ΟΛΕΣ προηγούμενες εκδόσεις android τελευταίων 5-6 ετων οταν πάταγες κουμπί ηχου σου έβγαζε 3 η και 4 διαθέσιμες επιλογές φάτσα μπροστά και τωρα μονο ΜΙΑ και αν θες να αλλάξεις παραμέτρους διαφορετική κατηγορία ήχων πρέπει να πατησεις setting και να σε παει σε μενου ήχων.

 

Για ποιο λογο να μπαινω σε μενού ήχων για αυτη την λειτουργία οταν ολες τις προηγούμενες εκδόσεις την ειχα φάτσα σε home screen?

 

5.Τα gestures navigation τα βρίσκω χειροτερα σε υλοποίηση σε σχεση με Oreo τα animation ειναι τραγικό απότομα και κοφτά.

 

Ευτυχώς το root σώζει τα 4 απο τα 5 αρνητικά,δυστυχώς τα του ηχου δεν σώζεται ουτε με custom rom σε Pie(η μόνη λύση χρήση άλλης συσκευής πχ Samsung η Xiaomi που ευτυχώς δεν ακολούθησαν κατα γραμμα της άστοχες και χωρίς λογική τραγικές επιλογές της Google και εξακολουθούν το μενού ήχου να ειναι στην λογική όπως όλες οι προηγούμενες εκδόσεις Android.)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω hard reset αν αντιμετωπίσω πρόβλημα. Πολλές φορές προσπαθώ να κάνω καθαρή εγκατάσταση

 

δλδ η κατασκευαστρια εταιρια στελνει ενημερωση η οποια θεωρειτε εχει λανθασμενο τροπο εγκαταστασης?

και αν δλδ κανει κανεις hard reset τα προαναφερθεντα θεματα δεν θα υφιστανται πλεον?

θα αλλαξει η φωτεινότητα ας πουμε (η οποια ναι ειναι ακρως τραγικη και μαλλον η οθονη εχασε κατι απο τα χρωματα της, σαν ξεφτυσμενα δειχνουν πλεον) θα αλλαξει το θεμα με το wifi?

δεν νομιζω, ακομη και σε apple η επαναφορα εξ ολοκληρου με χασιμο στα παντα εμενα ποτε δεν εδωσε κατι παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν του 6 την 9.0.3 μην την κάνετε, έχει τρομερά θέματα στο 6. Κακή μπαταρία κακή διαχείριση της ραμ.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα στο menu της μπαταρίας ότι υπάρχει η δυνατότητα για deep optimization. Μπορώ να ενεργοποιήσω την δυνατότητα αυτή για επιλεκτικές/συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Το ανάποδο δεν βολεύει. Δηλαδή να ενεργοποιήσω σαν γενικό feature και στις χρήσιμες εφαρμογές να απενεργοποιήσω το optimization.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει την περιγραφή της εφαρμογής Android accessibility suite στο playstore και καταλαβαίνω ότι περιλαμβάνει κάποιες σημαντικές σχετικά λειτουργίες, θεωρητικά είναι κάτι που μας είναι απαραίτητο; Αν την κάνω disable η ακόμα και uninstall θα αλλάξει κάτι προς το χειρότερο;

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως γίνεται να μη βγαινει αυτό μήνυμα για αναβάθμιση;

 

Edit: ok το βρήκα

 

sent from OnePlus 5t

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει την περιγραφή της εφαρμογής Android accessibility suite στο playstore και καταλαβαίνω ότι περιλαμβάνει κάποιες σημαντικές σχετικά λειτουργίες, θεωρητικά είναι κάτι που μας είναι απαραίτητο; Αν την κάνω disable η ακόμα και uninstall θα αλλάξει κάτι προς το χειρότερο;

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Day one το σουταρα σε όλες τις συσκευές μου χωρίς καμία επιπτωση πουθενά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Day one το σουταρα σε όλες τις συσκευές μου χωρίς καμία επιπτωση πουθενά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Και το ίδιο μπορώ να κάνω και με εκείνο το device health manager η όπως λέγεται, να υποθέσω;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και το ίδιο μπορώ να κάνω και με εκείνο το device health manager η όπως λέγεται, να υποθέσω;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Το ίδιο ακριβώς,δεν προσφέρει τίποτα αξιόλογο.

Όλα αυτά τα device health app των OEM είναι πολύ απλά bloatware.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα η 9.03 αλλά από ότι διαβάζω εδώ μάλλον δεν θα την κάνω. Κρίμα να βγάζουν ενημερώσεις και αντί να βελτιώνουν προβλήματα να δημιουργούν καινούργια. Δηλαδή δεν την δοκιμάζουν πριν την βγάλουν? Έτσι όπως το πάνε σε θέμα τιμών και αναβαθμίσεων samsung πάνε να γίνουν..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως γίνεται να μη βγαινει αυτό μήνυμα για αναβάθμιση;

 

Edit: ok το βρήκα

 

sent from OnePlus 5t

Θύμησε μου λίγο και μένα πως το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σήμερα παρουσίασε άλλο ένα κουλό, κάτι που το είχα πάθει και με το Meizu pro 6plus.

Τι;

Έχασε κάποιες επαφές έτσι στο άκυρο....και πριν την αναβάθμιση αλλά και μετά.

Δεν ξέρω αν εινια χαρακτηριστικό τελικά των κινεζικών αλλά όταν είχα επώνυμες συσκευές , apple , Samsung , lg , δεν είχα ποτέ θέμα...

Δεν ξέρω ώρες ώρες ξενερώσω άσχημα ....

Ωστόσο εμένα η μπαταρία εινια όπως πριν, η ταχύτητα μμμμμμμ άλλου καλύτερο άλλου όχι, αλλά αυτό με την φωτεινότητα με χάλασε παρά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σήμερα παρουσίασε άλλο ένα κουλό, κάτι που το είχα πάθει και με το Meizu pro 6plus.

 

Τι;

 

Έχασε κάποιες επαφές έτσι στο άκυρο....και πριν την αναβάθμιση αλλά και μετά.

 

Δεν ξέρω αν εινια χαρακτηριστικό τελικά των κινεζικών αλλά όταν είχα επώνυμες συσκευές , apple , Samsung , lg , δεν είχα ποτέ θέμα...

 

Δεν ξέρω ώρες ώρες ξενερώσω άσχημα ....

 

Ωστόσο εμένα η μπαταρία εινια όπως πριν, η ταχύτητα μμμμμμμ άλλου καλύτερο άλλου όχι, αλλά αυτό με την φωτεινότητα με χάλασε παρά πολύ.

Μπορείς να μπεις στα Google contacts από τον browser και έχει back up μέχρι ένα μήνα πίσω...

 

Sent from my ONEPLUS 6T

Link to comment
Share on other sites

Θύμησε μου λίγο και μένα πως το κάνουμε!

 

Εγώ πάντως μπαίνω πατάω να κάνω την αναβάθμιση και μετά βγαίνω χωρίς να την κάνω και φεύγει, βεβαία μετά από 2-3 μέρες μου το ξαναβγαζει αλλά οκ δεν είναι κάτι 5 δεύτερα δουλειά.. Περιμένω μήπως με επόμενη αναβάθμιση φτιάξουν την φωτεινότητα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μπαίνω πατάω να κάνω την αναβάθμιση και μετά βγαίνω χωρίς να την κάνω και φεύγει, βεβαία μετά από 2-3 μέρες μου το ξαναβγαζει αλλά οκ δεν είναι κάτι 5 δεύτερα δουλειά.. Περιμένω μήπως με επόμενη αναβάθμιση φτιάξουν την φωτεινότητα..

Προς το παρόν αυτό κάνω και εγώ! Αλλά επειδή δε βλέπω να κάνω σύντομα ενημέρωση και ούτε πρόκειται να την κάνω ΟΤΑ (λόγω root και custom recovery), λέω τουλάχιστον να μην το βγάζει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Και από τα δυο...

Λόγω της αναβάθμισης έχασες επαφές από το Google Contacts; Πώς γίνεται αυτό;;

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αυτό κάνω και εγώ! Αλλά επειδή δε βλέπω να κάνω σύντομα ενημέρωση και ούτε πρόκειται να την κάνω ΟΤΑ (λόγω root και custom recovery), λέω τουλάχιστον να μην το βγάζει καθόλου!

 

Πας από την επιλογή εφαρμογές και επιλέγεις πάνω δεξιά να εμφανίζονται οι εφαρμογές συστήματος. Όταν το κάνεις σου βγάζει επιλογή το System Update. Πατάς μέσα και κάνεις force stop. Μέχρι το επόμενο reboot δεν εμφανίζει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο την τελευταία αναβάθμιση. Χαλια ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης στο αυτομ. Σε βαθυ ύπνο δεν ανοίγει με το αποτύπωμα αν δεν πατήσεις το κουμπί ονοφ.το γιφι δεν επανασυνδέεται μονο αν το ανοιγοκλείσεις και είναι ποιο απότομο στη χρήση με τα γκεστουρ.

Την έβαλα στη μια συσκευή για δοκιμή μιας κ εχω 2 .την άλλη την αφήνω στο 5.1.7.μεχρι να γίνει η επομενη αναβάθμιση op απο σαμσουνγκ.

Τέτοια ειχα να δω απο εποχη σ3 σ4 σ5 σε σαμυ εκεναν άχρηστες της συσκευές. Σαν να πήρε το δρόμο της σαμυ η op, ισως δεν πούλησε τα κομμάτια που ήθελε σε 6-6τ κ λέει ας τα κάνω μπαχαλο τα παλιά

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω μια επιθετικοτητα για την εταιρεια/κινητο , και ευτυχως δεν εχω τα προβληματα που λετε για να την συμμεριστω. Εχω το τελευταιο ανδροιδ την ωρα που τα note ακομα την περιμενουν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από αυτούς που επιτίθενται στην μάρκα, μια χαρά ευχαριστημένος είμαι , παρά του ότι με χαλάει η φωτεινότητα αλλά και η αδράνεια στο ξεκλείδωμα με δακτυλικό που το έχει κάνει και σε εμένα.

Θεωρώ θα λυθούν όλα αυτά με update λίαν συντόμως .

Στα υπόλοιπα έγινε πολύ πιο ευχάριστο στο μάτι το τηλ με το Android 9 η pie η πως την λένε στην τελική.

Με μπαταρία και WiFi δεν εχω αντιμετωπίσει απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...