Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Dirty flash? Δεν μου καθόταν ποτέ καλά

 

Πάντα, και στο 3 και τώρα στο 5τ, αν κάτι δεν κάτσει καλά και έχω κάποιο πρόβλημα τότε κάνω clean, μέχρι τωρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το 3 ή το 5τ και πάντα με beta

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ κάνω πάντα clean install αλλά περνάω όλες τις εφαρμογές από titanium....

 

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το OnePlus switch? Δεν ξέρω αν επαναφέρει και τις ρυθμίσεις/δεδομένα των εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το OnePlus switch? Δεν ξέρω αν επαναφέρει και τις ρυθμίσεις/δεδομένα των εφαρμογών

 

Αφού έχει το κορυφαίο των κορυφαίων το titanium backup γιατί να μπει στη διαδικασία να ασχολείται με του OnePlus το εργαλείο?

 

Ποσο μάλλον που είναι root που το titanium είναι μανούλα.

 

Άσε που το titanium είναι συμβατό με οποιαδήποτε root συσκευή άρα να επαναφέρει σε οποιαδήποτε συσκευή ρυθμίσεις εφαρμογών.

 

Του OnePlus περιορίζεται αυστηρά σε OnePlus συσκευές.

 

Ουδέποτε έβρισκα χρήσιμα OEM backup λύσεις παρά μόνο universal να κάνω χρήση σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει το κορυφαίο των κορυφαίων το titanium backup γιατί να μπει στη διαδικασία να ασχολείται με του OnePlus το εργαλείο?

 

Ποσο μάλλον που είναι root που το titanium είναι μανούλα.

 

Άσε που το titanium είναι συμβατό με οποιαδήποτε root συσκευή άρα να επαναφέρει σε οποιαδήποτε συσκευή ρυθμίσεις εφαρμογών.

 

Του OnePlus περιορίζεται αυστηρά σε OnePlus συσκευές.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Δεν χρειάζεται έξτρα εφαρμογή, δεν απαιτεί ρουτ, στην επαναφορά πρέπει να κάνεις εγκατάσταση μια μια τις εφαρμογές και μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο μετά από αλλαγή ρομ οπότε η συμβατότητα με άλλα τηλέφωνα που έχει το TB δεν είναι απαραίτητη

Επίσης χρησιμοποιούσα ΤΒ όταν άλλαζα ρομ στο 3 αλλά και σε προηγούμενα τηλέφωνα, αρκετές φορές είχα προβλήματα σε διάφορες εφαρμογές όταν έκανα επαναφορά, έτσι άρχισα να επαναφέρω μόνο δεδομένα των εφαρμογών και μετά από λίγο σταμάτησα εντελώς να κάνω επαναφορά και τα έστηνα από την αρχή.

Τον τελευταίο καιρό που είχα το 3 ήμουν με την beta για αρκετούς μήνες και δεν χρειάστηκε να κάνω reset οπότε ούτε το TB μου χρειάστηκε και όπως τα βλέπω δεν θα μου χρειαστεί ούτε με το 5τ

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται έξτρα εφαρμογή, δεν απαιτεί ρουτ, στην επαναφορά πρέπει να κάνεις εγκατάσταση μια μια τις εφαρμογές και μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο μετά από αλλαγή ρομ οπότε η συμβατότητα με άλλα τηλέφωνα του TB δεν είναι απαραίτητη

 

Απο τη στιγμή το titanium σε full version είναι paid και έχει ήδη αγορασθεί προσωπικά οτιδηποτε άλλο το θεωρώ περιττό.

 

Μια universal εφαρμογή για όλες τις συσκευές είναι πάντα προτιμότερο από οποιοδήποτε OEM λύση.

 

Είναι σαν για cloud υπηρεσία να χρησιμοποιείς μια OEM λύση και όχι μια universal για όλες τις συσκευές και λειτουργικά συστήματά.

 

Προσωπικά σε νέα εγκατάσταση κάποιες εφαρμογές πχ nova launcher,gravity box που έχω πολλές ρυθμίσεις μαζεμένες τις περνάω από backup διότι παίρνουν πολύ χρόνο να κάθομαι από αρχή στήσω.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή το titanium σε full version είναι paid και έχει ήδη αγορασθεί προσωπικά οτιδηποτε άλλο το θεωρώ περιττό.

 

Μια universal εφαρμογή για όλες τις συσκευές είναι πάντα προτιμότερο από οποιοδήποτε OEM λύση.

 

Είναι σαν για cloud υπηρεσία να χρησιμοποιείς μια OEM λύση και όχι μια universal για όλες τις συσκευές και λειτουργικά συστήματά.

Προσωπικά σε νέα εγκατάσταση κάποιες εφαρμογές πχ nova launcher,gravity box που έχω πολλές ρυθμίσεις μαζεμένες τις περνάω από backup διότι παίρνουν πολύ χρόνο να κάθομαι από αρχή στήσω.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Στο Android είμαστε, επιλογές υπάρχουν, ότι τον βολεύει τον καθένα.

Και επειδή για μερικές μέρες μετά το 3 ήμουν με το p10, θα αργήσω πάρα πολύ να πάω σε κάτι διαφορετικό από OnePlus

Ο Nova έχει δικό του backup, από το 3 ούτε τον Nova χρησιμοποιώ, ο στοκ είναι εξαιρετικός.

Ελπίζω σε μελλοντική προσθήκη double tap σε home screen για κλείδωμα και μετά θα είναι τέλειος

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Στο Android είμαστε, επιλογές υπάρχουν, ότι τον βολεύει τον καθένα.

Και επειδή για μερικές μέρες μετά το 3 ήμουν με το p10, θα αργήσω πάρα πολύ να πάω σε κάτι διαφορετικό από OnePlus

Ο Nova έχει δικό του backup, από το 3 ούτε τον Nova χρησιμοποιώ, ο στοκ είναι εξαιρετικός.

Ελπίζω σε μελλοντική προσθήκη double tap σε home screen για κλείδωμα και μετά θα είναι τέλειος

 

Δεν νομίζω θα μπει για κλείδωμα αφού δεν μπήκε τόσα χρόνια.

Stock εγώ δεν μπορώ σε καμία συσκευή.

Πολύ φτώχεια ακόμα και αυτό να προσθέσουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Android είμαστε, επιλογές υπάρχουν, ότι τον βολεύει τον καθένα.

Και επειδή για μερικές μέρες μετά το 3 ήμουν με το p10, θα αργήσω πάρα πολύ να πάω σε κάτι διαφορετικό από OnePlus

Ο Nova έχει δικό του backup, από το 3 ούτε τον Nova χρησιμοποιώ, ο στοκ είναι εξαιρετικός.

Ελπίζω σε μελλοντική προσθήκη double tap σε home screen για κλείδωμα και μετά θα είναι τέλειος

 

Συμφωνώ απόλυτα για τον launcher. Είχα Nova prime για 4-5 χρόνια αλλά η Oneplus έκανε απλά τα αυτονόητα. Επίσης το double tap για sleep βολεύει με οποιοδήποτε πλήκτρο από τα 3 κάτω. Προσωπικά χρησιμοποιώ το home για να κλείνω την οθόνη. Επίσης δεν ξέρω αν στον prime μπορείς μετά από double tap να ξεκλειδώσεις με fingerprint ή face unlock. Στο Galaxy η Sammy το είχε μπλοκάρει επειδή ουσιαστικά ένα 3rd app επενέβαινε στο λειτουργικό.

 

Όσον αφορα το Oneplus switch, κάνει backup εφαρμογές σαν το Titanium?? Δεν το ήξερα αυτο :blink:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα για τον launcher. Είχα Nova prime για 4-5 χρόνια αλλά η Oneplus έκανε απλά τα αυτονόητα. Επίσης το double tap για sleep βολεύει με οποιοδήποτε πλήκτρο από τα 3 κάτω. Προσωπικά χρησιμοποιώ το home για να κλείνω την οθόνη. Επίσης δεν ξέρω αν στον prime μπορείς μετά από double tap να ξεκλειδώσεις με fingerprint ή face unlock. Στο Galaxy η Sammy το είχε μπλοκάρει επειδή ουσιαστικά ένα 3rd app επενέβαινε στο λειτουργικό.

 

Όσον αφορα το Oneplus switch, κάνει backup εφαρμογές σαν το Titanium?? Δεν το ήξερα αυτο :blink:

 

 

 

Αν είσαι root ξεκλειδώνει επιτόπου με fingerprint μετά από double tap μέσω nova επιλογή χωρίς ανάγκη τρίτου app.

 

Στο OnePlus switch δεν γνωρίζουμε αν κάνει backup εφαρμογών.

Απορία εξέφρασε

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα για τον launcher. Είχα Nova prime για 4-5 χρόνια αλλά η Oneplus έκανε απλά τα αυτονόητα. Επίσης το double tap για sleep βολεύει με οποιοδήποτε πλήκτρο από τα 3 κάτω. Προσωπικά χρησιμοποιώ το home για να κλείνω την οθόνη. Επίσης δεν ξέρω αν στον prime μπορείς μετά από double tap να ξεκλειδώσεις με fingerprint ή face unlock. Στο Galaxy η Sammy το είχε μπλοκάρει επειδή ουσιαστικά ένα 3rd app επενέβαινε στο λειτουργικό.

 

Όσον αφορα το Oneplus switch, κάνει backup εφαρμογές σαν το Titanium?? Δεν το ήξερα αυτο :blink:

 

Κάνει backup εφαρμογές το OnePlus switch αλλά δεν ξέρω αν κάνει και τα δεδομένα αφού δεν έχω δοκιμάσει να κάνω επαναφορά.

Στο 3 είχα long touch στο back για κλείδωμα, εδώ δεν έχω κουμπιά οπότε δεν υπάρχει αυτή η επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Από χθες άρχισαν τα προβλήματα με το Bluetooth μου, ξαφνικά να μην ακούω τον άλλο ή να μη μ ακούει. Από σήμερα ούτε ακούω, ούτε με ακούν!

Προχθές ή χθες νωρίς έκανα update τον oneplus launcher μέσω Google Play!

Τι φταίει;

Να σημειώσω ότι

1. το ίδιο Bluetooth λειτουργεί κανονικά σε άλλο τηλέφωνο!

2. Και στο δικό μου λειτουργεί κανονικά άλλο Bluetooth

3. Επίσης ακούω κανονικά από το ακουστικό άλλους ήχους όπως πχ από youtube

Πως να το λύσω παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Unpair and pair από την αρχή κινητό με Bluetooth ακουστικά.

Επίσης δοκίμασε hard reset του ακουστικού αν έχει τέτοια επιλογή.

 

Άλλη λύση clear data/clear cache του Bluetooth από λίστα με all app.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου μπλόκαρε ο ήχος μηνύματος του Viber χωρίς να μπω καν στη εφαρμογή.

Άλλαξα δύο τρεις φορές ήχο από την εφαρμογή, μετά από επανεκκίνηση, forced stop κτλ, και τελικά έστρωσε.

Περίεργα πράγματα.

Ελπίζω να ήταν πρόβλημα της εφαρμογής.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Hard reset δεν νομίζω ότι έχει το Bluetooth.

Είναι το Remax T9 (το καλύτερο που είχα ποτέ. Καλύτερος ήχος και άλλοι ακριβά μοντέλα)

Αδειασα cache κλπ αλλά τίποτα! Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια. Νομίζω είναι πρόβλημα του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου μπλόκαρε ο ήχος μηνύματος του Viber χωρίς να μπω καν στη εφαρμογή.

Άλλαξα δύο τρεις φορές ήχο από την εφαρμογή, μετά από επανεκκίνηση, forced stop κτλ, και τελικά έστρωσε.

Περίεργα πράγματα.

Ελπίζω να ήταν πρόβλημα της εφαρμογής.

 

Sent from my One Plus 5T

 

Είναι θέμα εφαρμογής. Μετά την τελευταία αναβάθμιση το παρουσίασε. Και σε μένα το ίδιο κάνει. Αν διαβάσεις σχόλια στο Google play θα δεις κράξιμο.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Κάνε unpair τελείως το bt και ξανακάνε pair μετά

τα δοκίμασα όλα φίλε μου! και αυτό το δοκίμασα

μόνο αυτά τα δύο μεταξύ τους δεν δουλεύουν, ενώ άλλοι συνδυασμοί, μια χαρά!

το έψαξα στο ιντερνετ, είδα βιντεάκια πάνω σ΄αυτό το θέμα, αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα εφαρμογής. Μετά την τελευταία αναβάθμιση το παρουσίασε. Και σε μένα το ίδιο κάνει. Αν διαβάσεις σχόλια στο Google play θα δεις κράξιμο.

Α οκ thanks.

Παιδιά με τον στοκ launcher αλλάζουν κάπως τα dots? Προτιμώ τους αριθμούς.

Από όσο γνωρίζω, κάτι τέτοιο δεν γίνεται και η OP δεν έχει βγάλει κάτι τέτοιο από μόνη της.

Οπότε έχουμε μόνο τα dots της Oreo.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση από εμένα... Καλύτερα stable ή beta; όταν είχα το μήλο είχα developer σχεδόν χωρίς να έχω προβλήματα.. Τι προτείνετε;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το OnePlus 3 και μετά είμαι πάντα σε beta χωρίς προβλήματα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε beta για μια εβδομαδα και... δεν καταλαβα οτι ειναι beta!

Γυρισα βεβαια σε stable για ψυχολογικους λογους (οχι ουσιαστικους).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τον στοκ launcher αλλάζουν κάπως τα dots? Προτιμώ τους αριθμούς.

 

Δεν γίνεται σε κανένα stock launcher από όσους OEM συσκευές έχω δοκιμάσει Μάριε.

Μόνο third party launcher.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε beta για μια εβδομαδα και... δεν καταλαβα οτι ειναι beta!

Γυρισα βεβαια σε stable για ψυχολογικους λογους (οχι ουσιαστικους).

Και εγώ είχα beta 3 και ξαναγύρισα στοκ για το λόγο αυτό!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σε κανένα stock launcher από όσους OEM συσκευές έχω δοκιμάσει Μάριε.

Μόνο third party launcher.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αν δεν κάνω λάθος τις 2 3 μερες που είχα το S8+ με ορεο υπήρχε επιλογή για αριθμούς.

Δεν πειράζει δέν μου λείπει κάτι αλλο σοβαρό για να παω σε νοβα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά για το "μικρό" 6-64 και τότε στις αρχές υπήρχε μια καθυστέρηση σε σχέση με το 8-128 . Εντάξει λιγάκι υπομονή παραπάνω...

 

Λαθος τα θυμασαι.Επειδη το ειχα παρει day one οταν ανοιξαν οι παραγγελιες,ισα ισα που τα 6ρια ηταν που ηταν αμεσα διαθεσιμα προς αποστολη ενω στο μεγαλυτερο 8ρι μοντελο ειχε παραπανω καθυστεριση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...