Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω εξαιρεσει καμια εφαρμογη απ τη βελτιστοποιηση. Αν ειναι δυνατον....πρεπει να κανω εξαιρεση μια-μια εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω εξαιρέσει καμία εφαρμογή είμαι με beta 3 και οι ειδοποιήσεις έρχονται ακαριαία ποτέ δεν είχα θέμα με το oxygen os στο παρελθόν κάτι άλλο συμβαίνει με την συσκευή σου

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

προσωπικά προσπαθώ να φορτίζω στο 20-85%

παρατηρώ όμως τελευταία ότι η μπαταρία μου τελειώνει γρηγορότερα με αποτέλεσμα ίσως πολλές φορές να χρειάζομαι και δεύτερη φόρτιση μέσα στην ίδια μέρα!

γενικά το χρησιμοποιώ αλλά όχι περισσότερο από τον καιρό που το παρέλαβα κοντά όπου η μπαταρία με ενθουσίασε!

έχω πάει σε Oreo stable χρησιμοποιώ το κινητό και 3-4 ώρες για να ακούω ραδιόφωνο με το ηχείο του και όχι ακουστικά!

έχω το Zooper widget pro με 1-2 widgets βέβαια όπως και το navbar app και κάποια άλλα apps για την εμφάνιση του λειτουργικού και από εκεί και πέρα το χρησιμοποιώ όσο τον πρώτο καιρό!

τον τελευταίο όμως μήνα θα πω περίπου εγω ίσως και κατι παραπάνω παρατηρώ ότι αποφορτίζει πιο γρήγορα!

εκεί που η μπαταρία δεν έπεφτε ούτε 1% με κανονική χρήση εύκολα τώρα χάνω 2-3% σε 2 ώρες Idle με το Idle στα 11% συνολική κατανάλωση!

υπάρχει περίπτωση κάτι να κάνω λάθος ή κάτι από όλα αυτά να μου καταναλώνει μπαταρία ευκολότερα;;

δεν το ποσταρα αυτό επειδή είμαι ψείρας ή κάτι τέτοιο αλλά επειδή ακόμα και με Oreo τις πρώτες μέρες είχα πάθει πλάκα με την αυτονομία του κινητού!

και τώρα χωρίς κάποια τραγική αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας ή στο λειτουργικό βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά!

θα ήθελα γνώμες...ευχαριστώ!

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το κόκκινο μπορεί να σε περάσουν από κομ*****στή μέχρι Ολυμπιακό! :-D

Τι σύμπτωση και στα δύο!!!:lol:

Έπρεπε να το ψιλιαστείς μιας και δεν αναζητώ τα γυναικεία χρώματα!!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω θεμα με τις ειδοποιησεις και δεν ξερω τι φταει... Εχω παραλληλα και iphone και εκτος του οτι ΠΑΝΤΑ οι ειδοποιησεις ερχονται πρωτα στο oneplus μου πολλες φορες δεν ερχονται ποτε παρα μονον οταν καποια στιγμη ανοιξω το κινητο (ξεκλειδωσω) για να δω κατι. Μονον τοτε ερχονται ειδοποιησεις...

Μη το λες στο ipad μου σε viber οποτε το θυμηθει ερχονται συχνα-πυκνα.

Σε android επιβάλλεται να βάζεις ειδικά social media,chat,email app σε εξαίρεση.

 

Σιγά πόσες είναι καμιά 5-7 της βάζεις μια φορά στο στήσιμο συσκευής στην αρχη και τελος δεν ασχολείσαι.

 

Σιγά το κόπο.

 

ΚΑΝΟΝΑΣ με όλες τις συσκευές για να ελαχιστοποιησεις εως μηδενίσεις να μην σου έρχονται.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα,μέσα από την εφαρμογή,πάμε ρυθμίσεις ανοίγουμε ξεχωριστά την κάθε SIM και επιλέγουμε χρήση απλών χαρακτήρων...
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα προβλημα με καποιες ειδοποιησεις στη 5.0.3 κι εφταχνε με επανεκκινηση

τωρα ομως στη 5.0.4 εχουν φτιαξει ολα και λειτουργουν τελεια !

 

μονο αδιαβροχοποιηση να ειχε να μην φοβομουν να το βγαλω οταν βρεχει και θα ηταν τελειο

μακαρι να βγαλει η 1+ ενα κινητο σαν το Vivo Apex(στην ιδια εταιρεια ανηκουν αλλωστε)

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα προβλημα με καποιες ειδοποιησεις στη 5.0.3 κι εφταχνε με επανεκκινηση

τωρα ομως στη 5.0.4 εχουν φτιαξει ολα και λειτουργουν τελεια !

 

μονο αδιαβροχοποιηση να ειχε να μην φοβομουν να το βγαλω οταν βρεχει και θα ηταν τελειο

μακαρι να βγαλει η 1+ ενα κινητο σαν το Vivo Apex(στην ιδια εταιρεια ανηκουν αλλωστε)

δεν ειναι και κανενα 'επισημο τεστ' αλλα εχει τυχει να βραχει ετσι λιγο απο βροχη .. οπως επισης με μηχανη με επιασε βροχη κ περασε απο το μπουφαν αλλα το κινητο το παραμικρο.. δεν ειναι και τοσο ευαλωτο νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ

 

Εγώ το πήρα με το standard delivery. Παραγγελία τρίτη απόγευμα. Η αποστολή του πακέτου έγινε Τετάρτη. Παρασκευή πρωί κατά τις 10 με πήρε τηλ το παιδί από την εταιρία courier. Και μάλιστα σε επαρχιακή πόλη. Εφόσον το στείλουν την Τρίτη, Πέμπτη ή Παρασκευή θα το χεις.

Και άλλοι 2 φίλοι που το πήραν είχαν αντίστοιχους χρόνους παράδοσης. Μόνο ένας φίλος που μένει στην Κω, το πήρε μια μέρα μετά.

Ναι εχεις δικιο! Τελικα εγινε dispatch χθες και λεει μεχρι παρασκευη θα το εχω!!!:D

 

Επίσης και σένα με το καλό να έρθει και σου εύχομαι να το χαρείς όσο ποτέ! Ποιό πήρες εσύ ??

Ακόμη στριφογυρίζει στο μυαλό μου το χρώμα... φοβάμαι μήπως πήρα κανένα γυναικείο χρώμα...και μου την δώσει... Πήρα όμως και μια γκρι θηκούλα για παραλλαγή! Ελπίζω ν' αποδειχθεί (όταν το δω από κοντά) "το κόκκινο τηλέφωνο του πρωθυπουργού" και όχι της Μαριγούλας.....

Η επιλογή μου για 8 rom έρχεται από την εμπειρία του oneplus5! Ta 6 γίνονταν πολύ εύκολα 2 και κινδύνευα σε μια βαριά εφαρμογή drone!

Καλημέρες και καλή εβδομάδα!

Με γεία μας!

Το μαυρο πηρα, τη τουρμπο εκδοση 8GB RAM +126GB εσωτερικο και ενα ακομα σετ φορτιστη με καλωδιο. Tempered glass + θηκη πηρα Nillkin απο aliexpress. Τη Nature θηκη της Nillkin. Αρκετα ανταπτοράκια απο usb type c -> micro usb. Αυτα προς το παρον και βλεπουμε.

 

Α επισης, διαλεξα και ασφάλεια για 1 χρόνο, αλλά ακόμα δεν μου εχει ερθει μέηλ για να την πληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα προβλημα με καποιες ειδοποιησεις στη 5.0.3 κι εφταχνε με επανεκκινηση

τωρα ομως στη 5.0.4 εχουν φτιαξει ολα και λειτουργουν τελεια !

 

μονο αδιαβροχοποιηση να ειχε να μην φοβομουν να το βγαλω οταν βρεχει και θα ηταν τελειο

μακαρι να βγαλει η 1+ ενα κινητο σαν το Vivo Apex(στην ιδια εταιρεια ανηκουν αλλωστε)

 

Καλά με λίγη βροχούλα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Δε σημαίνει ότι επειδή δεν έχει πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης πως με λίγες στάλες θα χαλάσει η συσκευή.Προσπάθησε απλά να μην το λούσεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Ειδα καποια βιντεακια σχετικα με την αδιαβροχοποιηση ή μη του 5Τ και κατεληξα στο συμπερασμα οτι το σημειο στο οποιο "ποναει" με το νερο ειναι το sim tray. Η usb θυρα εχει απο μεσα κατι σαν πλαστικο και μου φανηκε μονωμενη.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω σκαλωσει άσχημα... Είμαι ανάμεσα στο OP5T και το View 10.... Ζητάω από το κινητό να έχει καλή κάμερα ,ξέρω πως κανένα από τα 2 δεν είναι Pixel και ούτε περιμένω να φτάσουν τη DSLR μου, να σηκώνει games (λιώνω αρκετά στο Lineage Revolution) και να αντέχει στο χρόνο, όχι όπως το G4 μου που τραβάω εγκεφαλικά πλέον με το lag και τα σκαλωματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση 5Τ με κλειστά μάτια εκτός και αν αντέχεις και σου αρέσει το emui

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα το v10 αλλά το θεωρητικά καλύτερο mate 10 pro και αυτό που σίγουρα δεν είχε το pro συγκριτικά με το OnePlus είναι η ομαλότητα στη κύλιση σε αρκετές εφαρμογές και ίσως η σπιρτάδα στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών λόγω, υποθέτω, βαρύτερου λειτουργικού.

Ο Kirin είναι σίγουρα γρήγορος αλλά ίσως πολλές εφαρμογές να είναι πιο συμβατές με τον Snapdragon που χρησιμοποιείται από πιο πολλές συσκευές.

Το emui πολύπλοκο και θέλει ψάξιμο για να βρεις κάποιες από τις ρυθμίσεις αλλά πες ότι δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα γιατί με τον χρόνο θα το μάθεις.

Κάμερα και με τις δύο συσκευές, εφόσον δε το ψειριζεις, θα είσαι καλυμμένος.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το OnePlus

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο! Τελικα εγινε dispatch χθες και λεει μεχρι παρασκευη θα το εχω!!!:D

 

 

Με γεία μας!

Το μαυρο πηρα, τη τουρμπο εκδοση 8GB RAM +126GB εσωτερικο και ενα ακομα σετ φορτιστη με καλωδιο. Tempered glass + θηκη πηρα Nillkin απο aliexpress. Τη Nature θηκη της Nillkin. Αρκετα ανταπτοράκια απο usb type c -> micro usb. Αυτα προς το παρον και βλεπουμε.

 

Α επισης, διαλεξα και ασφάλεια για 1 χρόνο, αλλά ακόμα δεν μου εχει ερθει μέηλ για να την πληρωσω.

¨Ολα τα παραπάνω τα έχω....από το καθαρό5! Αλλά για μίλα μας για λίγο για την ασφάλεια που λες... για φαίνεται πως αύριο το παραλαμβάνω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

προσωπικά προσπαθώ να φορτίζω στο 20-85%

παρατηρώ όμως τελευταία ότι η μπαταρία μου τελειώνει γρηγορότερα με αποτέλεσμα ίσως πολλές φορές να χρειάζομαι και δεύτερη φόρτιση μέσα στην ίδια μέρα!

γενικά το χρησιμοποιώ αλλά όχι περισσότερο από τον καιρό που το παρέλαβα κοντά όπου η μπαταρία με ενθουσίασε!

έχω πάει σε Oreo stable χρησιμοποιώ το κινητό και 3-4 ώρες για να ακούω ραδιόφωνο με το ηχείο του και όχι ακουστικά!

έχω το Zooper widget pro με 1-2 widgets βέβαια όπως και το navbar app και κάποια άλλα apps για την εμφάνιση του λειτουργικού και από εκεί και πέρα το χρησιμοποιώ όσο τον πρώτο καιρό!

τον τελευταίο όμως μήνα θα πω περίπου εγω ίσως και κατι παραπάνω παρατηρώ ότι αποφορτίζει πιο γρήγορα!

εκεί που η μπαταρία δεν έπεφτε ούτε 1% με κανονική χρήση εύκολα τώρα χάνω 2-3% σε 2 ώρες Idle με το Idle στα 11% συνολική κατανάλωση!

υπάρχει περίπτωση κάτι να κάνω λάθος ή κάτι από όλα αυτά να μου καταναλώνει μπαταρία ευκολότερα;;

δεν το ποσταρα αυτό επειδή είμαι ψείρας ή κάτι τέτοιο αλλά επειδή ακόμα και με Oreo τις πρώτες μέρες είχα πάθει πλάκα με την αυτονομία του κινητού!

και τώρα χωρίς κάποια τραγική αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας ή στο λειτουργικό βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά!

θα ήθελα γνώμες...ευχαριστώ!

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Μια από τα ίδια και εγώ , για τον ίδιο λόγο και εγώ δεν έγραψα τίποτα....

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή έχετε και οι δύο που πήρε πρόσφατα update. Παλιά μου έκανε ζημιά ο uc browser.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα,μέσα από την εφαρμογή,πάμε ρυθμίσεις ανοίγουμε ξεχωριστά την κάθε SIM και επιλέγουμε χρήση απλών χαρακτήρων...

Φίλε, δεν το βρίσκω! ...δεν έχει επιλογή να ανοίξεις μενού των sim (μέσα από τα μηνύματα)

screenshot μπορείς να στείλεις?

Έπειτα, δεν έχει όταν πας να στείλεις sms το "πάντα ερώτηση" ώστε να επιλέγω αντίστοιχα

 

:!: Άσχετο....fullscreen στην κλήση, πως γίνεται η φωτογραφία αυτού που παίρνει/παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ερώτηση πριν 3σελ. σχετικά με το λευκό 5τ αν η σαγρε υφη του λερώνει κ με την πάροδο του χρόνου εισχωρεί στο χρωμα με αποτέλεσμα όπως κάποιες ανοιχτόχρωμες πλαστικές θήκες βρωμιζουν κ δεν καθαριζουν με τίποτα,αποντηση απο καποιον με λευκό δεν πείρα μαλλον είναι ελάχιστοι.εψαξα για το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι να μου λύσει την απορία...

Το γούσταρα το λευκό αλλά ευκαιρία δοθείσης πηρα το κλασικό μαύρο 64αρι. Με την παρουσίαση του σ9+ είπα να το παρω με απόσυρση συσκευής 245ε κάτω.τελικά λογο βάρους, διαστάσεων ,γυαλί πισω κ οθόνης 18,5:9 ακύρωσα κ χτυπησα το λευκό 5τ μιας κ καλύπτει την χρήση που θέλω.Το μείον που ειδα με το 5τ είναι το μπλουτουθ απο ψάξιμο βρήκα ότι εχει την ίδια κεραία με το γιφι και μπερδεύει καποια μπλουτουθ, θαθελα οις στην κάμερα αν βγει θολή ξαναβγαζω φώτο,η αδιαβροχοποιηση δεν με πειράζει που δεν έχει,ήθελα sd card αλλά... ,μαρεσει κ το αλουμίνιο στην πλατη σε σχεση με το γυαλί με το dash δεν με νοιάζει η ασύρματη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν το βρίσκω! ...δεν έχει επιλογή να ανοίξεις μενού των sim (μέσα από τα μηνύματα)

screenshot μπορείς να στείλεις?

Έπειτα, δεν έχει όταν πας να στείλεις sms το "πάντα ερώτηση" ώστε να επιλέγω αντίστοιχα

 

:!: Άσχετο....fullscreen στην κλήση, πως γίνεται η φωτογραφία αυτού που παίρνει/παίρνεις?

 

Αυτό είναι για την εφαρμογη Google messages...Oχι την μαμά εφαρμογή της 1+....

Το γράφω στην αρχή του ποστ...Η μαμά εφαρμογή δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ερώτηση πριν 3σελ. σχετικά με το λευκό 5τ αν η σαγρε υφη του λερώνει κ με την πάροδο του χρόνου εισχωρεί στο χρωμα με αποτέλεσμα όπως κάποιες ανοιχτόχρωμες πλαστικές θήκες βρωμιζουν κ δεν καθαριζουν με τίποτα,αποντηση απο καποιον με λευκό δεν πείρα μαλλον είναι ελάχιστοι.εψαξα για το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι να μου λύσει την απορία...

 

εγω το εχω το λευκο, τελειο ειναι ... θα το επαιρνα και νωριτερα το 5Τ αλλα περιμενα πως και πως το λευκο ... αν το λερωσεις, καθαριζει ευκολα με ενα πανακι

 

δεν γλιστραει αλλα το εχω στη θηκη της 1+ ή την bumper case σε μαυρο που πηρα με την εκπτωση

 

ενα μηνα το εχω , ολα μια χαρα, τωρα τι θα γινει σε ενα χρονο, τι να σου πω ...

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Ειδα καποια βιντεακια σχετικα με την αδιαβροχοποιηση ή μη του 5Τ και κατεληξα στο συμπερασμα οτι το σημειο στο οποιο "ποναει" με το νερο ειναι το sim tray. Η usb θυρα εχει απο μεσα κατι σαν πλαστικο και μου φανηκε μονωμενη.

 

Μου έχει βραχεί για κανα 15λεπτο και δεν έπαθε απολύτως τίποτα. Βέβαια είχα τη θήκη σιλικόνης οπότε δεν μπήκε νερό από τη sim tray και τα κουμπάκια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά έχω σκαλωσει άσχημα... Είμαι ανάμεσα στο OP5T και το View 10.... Ζητάω από το κινητό να έχει καλή κάμερα ,ξέρω πως κανένα από τα 2 δεν είναι Pixel και ούτε περιμένω να φτάσουν τη DSLR μου, να σηκώνει games (λιώνω αρκετά στο Lineage Revolution) και να αντέχει στο χρόνο, όχι όπως το G4 μου που τραβάω εγκεφαλικά πλέον με το lag και τα σκαλωματα.

 

το 5Τ δε σηκώνει παιχνίδια. Τα απογειώνει! Λαγκ ούτε για δείγμα. Ό,τι λαγκ είναι, είναι από τις εφαρμογές καθεαυτές ή το αργό ίντερνετ. Άρα no lag ;)

Βάλε και τη σούπερ μπαταρία + γρήγορη φόρτιση στην εξίσωση. Ξεχνάς φορτιστή και power bank.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...