Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά!

Δεν συγκρίνω την Dash Charge με αυτή της Qualcomm!

Απλά πολλοί γράφουν ότι ναι μεν καλή η γρήγορη φόρτιση, αλλά φθείρει την μπαταρία!

Ήθελα απλά να το επιβεβαιώσω...για να μην ψάχνω να αλλάξω μπαταρία σε κάνα χρόνο!

Δεν είχα πριν κινητό ούτε με Dash Charge ούτε με quick charge για να γνωρίζω όντως τα πραγματικά αποτελέσματα!

Θα παραμείνω λοιπόν με τον κανονικό Dash Charge φορτιστή αφού δεν υπάρχει διαφορά!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Δεν συγκρίνω την Dash Charge με αυτή της Qualcomm!

Απλά πολλοί γράφουν ότι ναι μεν καλή η γρήγορη φόρτιση, αλλά φθείρει την μπαταρία!

Ήθελα απλά να το επιβεβαιώσω...για να μην ψάχνω να αλλάξω μπαταρία σε κάνα χρόνο!

Δεν είχα πριν κινητό ούτε με Dash Charge ούτε με quick charge για να γνωρίζω όντως τα πραγματικά αποτελέσματα!

Θα παραμείνω λοιπόν με τον κανονικό Dash Charge φορτιστή αφού δεν υπάρχει διαφορά!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Αυτό που φθείρει τις μπαταρίες σήμερα είναι η άνοδος της θερμοκρασίας ειδικά κατά την διάρκεια φόρτισης

Παλαιότερα φορτίζει οι συσκευές με 1Α

Για να αυξήσουν την ταχύτητα ανέβαζαν την ένταση οι κατασκευαστές μέχρι και 2Α

Όμως ανεβαίνει και η θερμοκρασία, κάτι το οποίο δεν θελουμε για την μπαταρία

 

Πλέον η oneplus με τον dash charge δίνει ρεύμα έντασης 4Α αλλά η θερμοκρασία με τον ειδικό σχεδιασμό του όλου κυκλώματος παραμένει μέσα στον φορτιστή και όχι στην μπαταρία

Το πως και το γιατί δεν μας ενδιαφέρει

 

Το σημαντικό είναι ότι παρά το ότι φορτίζει ταχύτατα παράλληλα δεν ζεσταίνεται όποτε να χαρείς να την συσκευή σου και μη κάθεσαι και ψαχνεις διαφορα

 

Έτσι κι αλλιώς μπαταρία είναι σε 1.5-2 χρόνια θα χαλάσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φθείρει τις μπαταρίες σήμερα είναι η άνοδος της θερμοκρασίας ειδικά κατά την διάρκεια φόρτισης

Παλαιότερα φορτίζει οι συσκευές με 1Α

Για να αυξήσουν την ταχύτητα ανέβαζαν την ένταση οι κατασκευαστές μέχρι και 2Α

Όμως ανεβαίνει και η θερμοκρασία, κάτι το οποίο δεν θελουμε για την μπαταρία

 

Πλέον η oneplus με τον dash charge δίνει ρεύμα έντασης 4Α αλλά η θερμοκρασία με τον ειδικό σχεδιασμό του όλου κυκλώματος παραμένει μέσα στον φορτιστή και όχι στην μπαταρία

Το πως και το γιατί δεν μας ενδιαφέρει

 

Το σημαντικό είναι ότι παρά το ότι φορτίζει ταχύτατα παράλληλα δεν ζεσταίνεται όποτε να χαρείς να την συσκευή σου και μη κάθεσαι και ψαχνεις διαφορα

 

Έτσι κι αλλιώς μπαταρία είναι σε 1.5-2 χρόνια θα χαλάσει

 

Σωστός ο συμπολίτης. Πολύ το ψειρίζουν μερικοί και δε χαίρονται το κινητό. Το έχω 3,5 μήνες κι έχω ξεχάσει το power bank μου. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά. Η εταιρεία έχει κάνει καταπληκτική δουλειά, τύφλα να έχουν οι (παν)ακριβοί ανταγωνιστές.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φθείρει τις μπαταρίες σήμερα είναι η άνοδος της θερμοκρασίας ειδικά κατά την διάρκεια φόρτισης

Παλαιότερα φορτίζει οι συσκευές με 1Α

Για να αυξήσουν την ταχύτητα ανέβαζαν την ένταση οι κατασκευαστές μέχρι και 2Α

Όμως ανεβαίνει και η θερμοκρασία, κάτι το οποίο δεν θελουμε για την μπαταρία

 

Πλέον η oneplus με τον dash charge δίνει ρεύμα έντασης 4Α αλλά η θερμοκρασία με τον ειδικό σχεδιασμό του όλου κυκλώματος παραμένει μέσα στον φορτιστή και όχι στην μπαταρία

Το πως και το γιατί δεν μας ενδιαφέρει

 

Το σημαντικό είναι ότι παρά το ότι φορτίζει ταχύτατα παράλληλα δεν ζεσταίνεται όποτε να χαρείς να την συσκευή σου και μη κάθεσαι και ψαχνεις διαφορα

 

Έτσι κι αλλιώς μπαταρία είναι σε 1.5-2 χρόνια θα χαλάσει

Κατατοπιστικοτατος...και καθόλου ερειστικος!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Δεν είμαι άσχετος...αλλά ακριβώς επειδή η μπαταρία φορτίζει ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ γρήγορα και δεν είχα παλιότερα εμπειρία με γρήγορη φόρτιση δεν έχω άποψη!

Το συμπέρασμα είναι πως με το κύκλωμα της OnePlus φορτίζει ταχύτατα με υψηλή τάση αλλά φυσιολογική φθορά!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό βίντεο για την τροφοδοσία κατά τη φόρτιση.

 

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό βίντεο για την τροφοδοσία κατά τη φόρτιση.

 

 

Στα τελευταία δευτερόλεπτα φαίνεται ξεκάθαρα ότι η συσκευή συνεχίζει να παίρνει ρεύμα της τάξεως του 0.3Α

Για όσους λένε ότι η φόρτιση σταματάει το λέω αυτό

Η φόρτιση μετά το 100% δεν σταματάει αλλά πέφτει τόσο όσο πι καταναλώσεις τις συσκευής και η φόρτιση να είναι ΙΣΟΝ

Άρα καλό είναι όταν φτάνει στο 100% να φτάσουμε τον φορτιστή γιατί συνεχίζει να δίνει ρεύμα στην συσκευή ώστε και λίγο ώστε να κρατάει το ποσοστό στο 100%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος...και καθόλου ερειστικος!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Δεν είμαι άσχετος...αλλά ακριβώς επειδή η μπαταρία φορτίζει ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ γρήγορα και δεν είχα παλιότερα εμπειρία με γρήγορη φόρτιση δεν έχω άποψη!

Το συμπέρασμα είναι πως με το κύκλωμα της OnePlus φορτίζει ταχύτατα με υψηλή τάση αλλά φυσιολογική φθορά!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Αυτα τα γραφουν μερικοι για να υπερβαλουν. Μεχρι και σε αγγελιες βλεπω και το αναφερουν μερικοι οτι φορτιζαν λεει με αργη φορτιση λες και ο αλλος μπορει να το τσεκαρει αυτο.

 

Το μονο κακο που εχει το dash charge ειναι οπως αναφερθηκε οτι εχει καποιες παραμετρους για να δουλεψει. Κοινως επειδη δεν βασιζεται πανω στην γρηγορη φορτιση της qualcomm αλλα σε ξεχωριστη της Oppo,ο φορτιστης αυτος δουλευει μονο σε Oneplus συσκευες,αρα δεν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις σε μελλοντικη συσκευη αλλης εταιρειας.

 

Το ιδιο φυσικα και για το Oneplus κινητο το οποιο φορτιζει γρηγορα μονο με αυτο το φορτιστη.Αν τον χανεις ή χαλασει θα πρεπει να αγορασεις ακριβως τον ιδιο.

 

Η μπαταρια προφανως μετα απο ενα διαστημα θα φθαρει και το προβλημα πλεον στα κινητα δεν ειναι αν φορτιζεις με αργη ή γρηγορη φορτιση αλλα καθε ποσο φορτιζεις την συσκευη.

 

Στα προηγουμενα Iphone μοντελα που δεν ειχαν καθολου γρηγορη φορτιση για ποιο λογο επεσε τοσο πολυ η αποδοση της μπαταριας που η γνωστη εταιρεια εβγαλε και το ''δημοφιλες''update?

 

Γιατι η μπαταρια(και αυτονομια)των μικροτερων iphone ειναι μικρη και ο αλλος το φορτιζε καθε 3 και λιγο.Ειδικα οποιος εκανε και εντονη χρηση παιζει να φορτιζε το κινητο 2 και 3 φορες.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα γραφουν μερικοι για να υπερβαλουν. Μεχρι και σε αγγελιες βλεπω και το αναφερουν μερικοι οτι φορτιζαν λεει με αργη φορτιση λες και ο αλλος μπορει να το τσεκαρει αυτο.

 

Το μονο κακο που εχει το dash charge ειναι οπως αναφερθηκε οτι εχει καποιες παραμετρους για να δουλεψει. Κοινως επειδη δεν βασιζεται πανω στην γρηγορη φορτιση της qualcomm αλλα σε ξεχωριστη της Oppo,ο φορτιστης αυτος δουλευει μονο σε Oneplus συσκευες,αρα δεν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις σε μελλοντικη συσκευη αλλης εταιρειας.

 

Το ιδιο φυσικα και για το Oneplus κινητο το οποιο φορτιζει γρηγορα μονο με αυτο το φορτιστη.Αν τον χανεις ή χαλασει θα πρεπει να αγορασεις ακριβως τον ιδιο.

 

Η μπαταρια προφανως μετα απο ενα διαστημα θα φθαρει και το προβλημα πλεον στα κινητα δεν ειναι αν φορτιζεις με αργη ή γρηγορη φορτιση αλλα καθε ποσο φορτιζεις την συσκευη.

 

Στα προηγουμενα Iphone μοντελα που δεν ειχαν καθολου γρηγορη φορτιση για ποιο λογο επεσε τοσο πολυ η αποδοση της μπαταριας που η γνωστη εταιρεια εβγαλε και το ''δημοφιλες''update?

 

Γιατι η μπαταρια(και αυτονομια)των μικροτερων iphone ειναι μικρη και ο αλλος το φορτιζε καθε 3 και λιγο.Ειδικα οποιος εκανε και εντονη χρηση παιζει να φορτιζε το κινητο 2 και 3 φορες.

Από τα πιο εύστοχα σχόλια που έχω διαβάσει τελευταία συμφωνώ 100%

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα γραφουν μερικοι για να υπερβαλουν. Μεχρι και σε αγγελιες βλεπω και το αναφερουν μερικοι οτι φορτιζαν λεει με αργη φορτιση λες και ο αλλος μπορει να το τσεκαρει αυτο.

 

Το μονο κακο που εχει το dash charge ειναι οπως αναφερθηκε οτι εχει καποιες παραμετρους για να δουλεψει. Κοινως επειδη δεν βασιζεται πανω στην γρηγορη φορτιση της qualcomm αλλα σε ξεχωριστη της Oppo,ο φορτιστης αυτος δουλευει μονο σε Oneplus συσκευες,αρα δεν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις σε μελλοντικη συσκευη αλλης εταιρειας.

 

Το ιδιο φυσικα και για το Oneplus κινητο το οποιο φορτιζει γρηγορα μονο με αυτο το φορτιστη.Αν τον χανεις ή χαλασει θα πρεπει να αγορασεις ακριβως τον ιδιο.

 

Η μπαταρια προφανως μετα απο ενα διαστημα θα φθαρει και το προβλημα πλεον στα κινητα δεν ειναι αν φορτιζεις με αργη ή γρηγορη φορτιση αλλα καθε ποσο φορτιζεις την συσκευη.

 

Στα προηγουμενα Iphone μοντελα που δεν ειχαν καθολου γρηγορη φορτιση για ποιο λογο επεσε τοσο πολυ η αποδοση της μπαταριας που η γνωστη εταιρεια εβγαλε και το ''δημοφιλες''update?

 

Γιατι η μπαταρια(και αυτονομια)των μικροτερων iphone ειναι μικρη και ο αλλος το φορτιζε καθε 3 και λιγο.Ειδικα οποιος εκανε και εντονη χρηση παιζει να φορτιζε το κινητο 2 και 3 φορες.

 

Κάποιες μπαταρίες στα iPhone είχαν βγει ελαττωματικές

Ήταν ένας μεγάλος αριθμός

Δεν σημαίνει ότι φορτίζει συχνά γι αυτό χάλασε η μπαταρία

500 φορτίσεις εγώ τις κάνω σε ένα χρόνο όσο και αν μου κρατάει η μπαταρία

Απλά με κάποιες συσκευές ξεμένουν και με κάποιες χαζεύω παραπάνω ώρες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως ενεργοποιουμε το Google assistant στην συσκευή;

 

ONEPLUS A5010

 

Όπως σε όλα τα Android, πρέπει να έχεις την γλώσσα του τηλεφώνου στα Αγγλικά. Και ενεργοποιείτε πατώντας παρατεταμένα το home button.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μπαταρίες στα iPhone είχαν βγει ελαττωματικές

Ήταν ένας μεγάλος αριθμός

Δεν σημαίνει ότι φορτίζει συχνά γι αυτό χάλασε η μπαταρία

500 φορτίσεις εγώ τις κάνω σε ένα χρόνο όσο και αν μου κρατάει η μπαταρία

Απλά με κάποιες συσκευές ξεμένουν και με κάποιες χαζεύω παραπάνω ώρες

 

Οχι αγαπητε εισαι λαθος. Οταν εχεις το iphone 6,6s με τις μπαταριες που εχουν και το δουλευεις συχνα θα εισαι καθε 3 και λιγο στην φορτιση. Γιαυτο ουτως ή αλλως και βγηκαν και τα μεγαλα μοντελα για την καλυτερη μπαταρια(και την μεγαλυτερη οθονη).Και οι πολλες φορτισεις,ειτε με αργη,ειτε με γρηγορη φορτιση σε βαθος χρονου σημαινουν μικροτερη μπαταρια και αρα αυτονομια.

 

Ιδια περιπτωση τοτε και με το Galaxy s6.Μεγαλη αναλυση,μικρη μπαταρια καθε 3 και λιγο ηθελε φορτιση.

Στο S8 βαλανε επιλογη να χαμηλωσεις την αναλυση της οθονης μεχρι και 720p(αρα να υπολειτουργει η οθονη)και δεν βαλανε μεγαλυτερη μπαταρια για να σου πουλησουν το μεγαλυτερο(και ακριβοτερο)Plus μοντελο.

 

Γιαυτο και το Oneplus βγαζει σε ολο τον κοσμο τοσο καλα νουμερα . Γιατι εκτος των αλλων εχουν Full hd οθονες.

Το ιδιο και η Huawei με το mate που παρολο που εχει την μεγαλυτερη μπαταρια στα high end κινητα,προτιμησε σωστα να μεινει σε full hd.

Link to comment
Share on other sites

Η Παραγγελία έγινε σήμερα.....μέχρι 12/3 παραλαβή με την απλή αποστολή!

1) OnePlus 5T Lava Red 8GB RAM + 128GB Storage

2) OnePlus 5 Protective Case Sandstone>>>>>>Total: 560,95 € (Το πιό ακριβό τηλέφωνο στην ζωή μου)!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ευχαριστώ για το κουπόνι και τις απόψεις σας. Ήταν όλες χρήσιμες και με βοήθησαν αρκετά......να έχετε μια όμορφη ημέρα!

Με το καλό να σου έρθει. Πες όταν το παραλάβεις

Εγώ έριξα την παραγγελία την Παρασκευή 2/3, dispatch θα γίνει την Τρίτη 6/3 και παραλαβή την άλλη Τρίτη 13/3. Θα αργήσει ρε γμτ :(

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει. Πες όταν το παραλάβεις

Εγώ έριξα την παραγγελία την Παρασκευή 2/3, dispatch θα γίνει την Τρίτη 6/3 και παραλαβή την άλλη Τρίτη 13/3. Θα αργήσει ρε γμτ :(

Πιθανότατα θα σου έρθει νωρίτερα απ' τις 13..... στους περισσότερους έρχεται πιο νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει. Πες όταν το παραλάβεις

Εγώ έριξα την παραγγελία την Παρασκευή 2/3, dispatch θα γίνει την Τρίτη 6/3 και παραλαβή την άλλη Τρίτη 13/3. Θα αργήσει ρε γμτ :(

 

ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ

 

Εγώ το πήρα με το standard delivery. Παραγγελία τρίτη απόγευμα. Η αποστολή του πακέτου έγινε Τετάρτη. Παρασκευή πρωί κατά τις 10 με πήρε τηλ το παιδί από την εταιρία courier. Και μάλιστα σε επαρχιακή πόλη. Εφόσον το στείλουν την Τρίτη, Πέμπτη ή Παρασκευή θα το χεις.

Και άλλοι 2 φίλοι που το πήραν είχαν αντίστοιχους χρόνους παράδοσης. Μόνο ένας φίλος που μένει στην Κω, το πήρε μια μέρα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στην πλάτη του κινητού, το αυτοκόλλητο με τα IMEI, μπορούμε να τα βγάλουμε ή έχουμε πρόβλημα με τυχόν εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει. Πες όταν το παραλάβεις

Εγώ έριξα την παραγγελία την Παρασκευή 2/3, dispatch θα γίνει την Τρίτη 6/3 και παραλαβή την άλλη Τρίτη 13/3. Θα αργήσει ρε γμτ :(

Επίσης και σένα με το καλό να έρθει και σου εύχομαι να το χαρείς όσο ποτέ! Ποιό πήρες εσύ ??

Ακόμη στριφογυρίζει στο μυαλό μου το χρώμα... φοβάμαι μήπως πήρα κανένα γυναικείο χρώμα...και μου την δώσει... Πήρα όμως και μια γκρι θηκούλα για παραλλαγή! Ελπίζω ν' αποδειχθεί (όταν το δω από κοντά) "το κόκκινο τηλέφωνο του πρωθυπουργού" και όχι της Μαριγούλας.....

Η επιλογή μου για 8 rom έρχεται από την εμπειρία του oneplus5! Ta 6 γίνονταν πολύ εύκολα 2 και κινδύνευα σε μια βαριά εφαρμογή drone!

Καλημέρες και καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στην πλάτη του κινητού, το αυτοκόλλητο με τα IMEI, μπορούμε να τα βγάλουμε ή έχουμε πρόβλημα με τυχόν εγγύηση;
Μπορείς να το βγάλεις
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
και εγω τον ιδιο φοβο ειχα για το χρωμα,βασικα το αγαπημενο μου ειναι το λευκο αλλα πηρα το κοκκινο επιφυλακτικα,αλλα τελικα με την κοκκινη θηκη ειναι απλα υπεροχο,βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου;)
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να βγάλει και ένα μπλε που είναι της μόδας και είναι και πιο ουδέτερο από το κόκκινο
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να βγάλει και ένα μπλε που είναι της μόδας και είναι και πιο ουδέτερο από το κόκκινο

Στην Ελλάδα δεν το λες και τόσο ουδέτερο αντιπολιτευτικό χρώμα.....!!!!:D

Τουλάχιστον το κόκκινο δεν πρόκειται να το ξεχάσεις στο τραπέζι του καφέ..... γιατί το μάτι σου πέφτει αμέσως σ' αυτό!!

Shipment is processing.

Estimated dispatch: Mar 5, 2018 Estimated delivery: Mar 12, 2018

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν το λες και τόσο ουδέτερο αντιπολιτευτικό χρώμα.....!!!!:D

Τουλάχιστον το κόκκινο δεν πρόκειται να το ξεχάσεις στο τραπέζι του καφέ..... γιατί το μάτι σου πέφτει αμέσως σ' αυτό!!

Shipment is processing.

Estimated dispatch: Mar 5, 2018 Estimated delivery: Mar 12, 2018

Με το κόκκινο μπορεί να σε περάσουν από κομ*****στή μέχρι Ολυμπιακό! :-D
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω θεμα με τις ειδοποιησεις και δεν ξερω τι φταει... Εχω παραλληλα και iphone και εκτος του οτι ΠΑΝΤΑ οι ειδοποιησεις ερχονται πρωτα στο oneplus μου πολλες φορες δεν ερχονται ποτε παρα μονον οταν καποια στιγμη ανοιξω το κινητο (ξεκλειδωσω) για να δω κατι. Μονον τοτε ερχονται ειδοποιησεις...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω θεμα με τις ειδοποιησεις και δεν ξερω τι φταει... Εχω παραλληλα και iphone και εκτος του οτι ΠΑΝΤΑ οι ειδοποιησεις ερχονται πρωτα στο oneplus μου πολλες φορες δεν ερχονται ποτε παρα μονον οταν καποια στιγμη ανοιξω το κινητο (ξεκλειδωσω) για να δω κατι. Μονον τοτε ερχονται ειδοποιησεις...
Σε ποιες εφαρμογές έχεις πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις; Τις έχεις εξαιρέσει από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...