Jump to content

S8 vs P10 vs XZ1 compact


apollodelphi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

Κατοχος Lg G4 και θελω να μικρύνω οσο μπορω σε μεγεθος!

Μεγάλη προτεραιότητα είναι η κάμερα..

Αλλα το πρώτο και βασικό που θέλω ειναι να με καλύψει άνετα σε βάθος 3ετιας. (αναβαθμίσεις και σταθερότητα)

Παιχνίδια πολύ σπάνια θα παιξω, ταινιες σειρες ακομη πιο σπάνια θα δω εως ποτέ, η χρηση του θα ειναι φωτογραφίες αρκετά,μουσική, τηλέφωνα και αρκετό ίντερνετ.. (fb, insta, viber, whatsapp)

Ψιλοκλασικη χρήση δηλαδή!:D

Οπότε έχω καταλήξει σε αυτά τα 3 για την ώρα..

S8, P10, XZ1 compact

Link to comment
Share on other sites

S8 από μένα φοβερό grip εκπληκτική κάμερα και οθόνη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα νομιζω κι εγω οτι το S8 υπερτερει καπως εναντι των αλλων 2.. απλα μου φαινεται λιιιιγο πιο στενομακρο!

Αλλα ολα μια συνηθεια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

περνεις το xperia ... με ευχαριστεις σε 3 χρονια που δεν θα χρειαζεσαι ακομα κινητο .

samsung και 3ετια με ομαλη λειτουργια δεν πανε μαζι .

το p10 ειναι προκληση .

το xperia ειναι εγγυηση .

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα καμερας ομως ειμαι ενα κλικ πιο πισω με το sony.. Αλλα βεβαια ειναι ανάλογα τι θελω σαν προτεραιότητα!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προτεραιότητα κάμερα και Sony δε γίνεται. P10 αν κρίνουμε από το P9 θα πάρει Oreo και τέλος, η κάμερα του είναι χειρότερη του S8. Η καλύτερη all around είναι το s8

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

P10 από μένα. Έχει και 3 χρόνια εγγύηση (αν δεν κάνω λάθος). Η κάμερα του είναι χειρότερη από του s8 αλλά κακή δεν τη λες. Αναβαθμίσεις δεν ξέρω πόσες θα πάρει αλλά πάντα θα έχει καλύτερο software από το s8. Αν τελικά διαλέξεις το s8, πρέπει να του βάλεις καλή θήκη και να το προσέχεις σαν τα μάτια σου γιατί σπάει για πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς για το s8 ξέρω οτι ειναι ευαίσθητα πολύ, ραγισε μια φιλης μου απο πτωση λιγων εκατοστών..

Αν κι εγω ειμαι πολυ ψειρας και τα προσεχω πολυ

Απο την αλλη βδομαδα λογικα θα εχω την ευκαιρια να δω και τα αλλα 2 (xz1 και p10 ) σε καποιο πολυκατασρημα διοτι εδω ειμαι σε επαρχια και δεν το εχει καπου!

Θα τα δοκιμασω και λιγο φωτογραφικα να δω..

Το θεμα ειναι οτι εχω καλομαθει με το g4!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το xperia είναι μονόδρομος.Τα compact της sony είναι τα μοναδικά που κυκλοφορούν με μαζεμένες διαστάσεις,το λέει και τ όνομα τους.Samsung ουτε καν να πλησιασεις μονο τα s6 βγήκαν καλά.Τo p10 επίσης πολύ ΚΑΛΟ αλλά...... κινεζια.Δεν έχω κάποιο απο αυτα, απλα φιλοι μου έχουν το s8 και είναι απογοητευμενοι σε σχέση με τα χρήματα που έδωσαν.Αν είχα την οικονομική δυνατότητα προσωπικά θα διαλεγα xz1 compact δαγκωτο.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το xperia είναι μονόδρομος.Τα compact της sony είναι τα μοναδικά που κυκλοφορούν με μαζεμένες διαστάσεις,το λέει και τ όνομα τους.Samsung ουτε καν να πλησιασεις μονο τα s6 βγήκαν καλά.Τo p10 επίσης πολύ ΚΑΛΟ αλλά...... κινεζια.Δεν έχω κάποιο απο αυτα, απλα φιλοι μου έχουν το s8 και είναι απογοητευμενοι σε σχέση με τα χρήματα που έδωσαν.Αν είχα την οικονομική δυνατότητα προσωπικά θα διαλεγα xz1 compact δαγκωτο.

 

Ότι το s6 είναι καλύτερο από ότι ήταν το s7 στην εποχή του και αντίστοιχα το s8.....

 

To p10 κινεζιά και μόνο το sony δεν έχει μειονεκτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει συνηθίσει την κάμερα του G4, το Sony μόνο απογοήτευση θα του φέρει

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο κατω αρκετα σε σχεση με του g4 η καμερα του xz1 λες ε?

Οκ δεν ειμαι κανενας φωτογραφος αλλα μ αρεσει το manual που εχει το g4 και ειδικα το βραδυ παιρνω πολυ καλα αποτελεσματα..

Raw να πω την αληθεια μου πολυ σπανια το εχω δουλεψει.. Στο να την βαλω στο pc και να την δουλεψω στο lightroom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω στο φίλο να πάει μέχρι το topic του XZ1 και θα καταλάβει ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

P10 καρφωτο ούτε s8 καλά για το Sony δεν το συζητώ ,αναφέρεις ότι εχεις συνηθίσει με το manual mode του g4 ,με το p10 θα έχεις απίστευτες φωτογραφίες με manual mode σε auto το s8 δεν έχει αντίπαλο !Έχεις 3 χρόνια εγγύηση με το p10 επίσης γράψανε το p10 είναι κινεζια (μόνο από άσχετο θα το δεχομουν σαν σχόλιο ) .Δες συγκριτικά video να πάρεις μια ιδέα πόσο smooth είναι τα Huawei και μετά από 6 μήνες όχι σαν τα Samsung που λαγκαρουν

 

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η sony ηταν και παραμένει κορυφη στα κινητά.Επι 15 χρόνια έχω συσκευές της και δεν έχω μείνει παραπονεμενος ποτε.Αλλά προσοχή ποτε δεν είχα τις λεγόμενες ναυαρχίδες της.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω κι εχω δει και απο το p9 που εχω δουλεψει λιγο οτι πραγματικά ειναι πολυ smooth το λειτουργικό..

Αλλα και τα sony απ οτι ξερω εχουν εξισου smooth λειτουργια, δεν εχω βεβαια καποια προσωπικη εμπειρια με καποια ναυαρχιδα

Απο αυριο θα εχω την ευκαιρια να τα δω και απο κοντα σε καποια μεγαλη αλυσιδα καταστηματων να τα δουλεψω λιγο και θα δω!

Να πω την αληθεια λιγο παραπανω κλεινω στο xperia λογω μεγεθους και σχεδιου.. Αν ειναι τοσο μεγαλη ομως η διαφορα στην καμερα και δεν με καλυψει σε σχεση με τα αλλα θα στραφω αλλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εξαιρετικό το p10, έχει τα πάντα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό της γενιάς του, η οποία προσδιοριζεται από τον επεξεργαστή που φοράει, δηλαδή τον kirin 960 ο οποίος είναι στην ίδια γενιά με snapdragon 820,821, δηλαδή γενιά S7, htc 10,g5 (και g6). Xperia xz1 και s8 φορώντας τον νεότερο πλέον snapdragon 835 τοποθετούνται στην τελευταία γενιά κινητών, με το αντίστοιχο Huawei να φορά τον kirin 970 (το mate 10 δηλαδή) . Το Huawei αν και εξαιρετικό-αναταγωνιστικο ακόμη, είναι παλαιότερη υλοποίηση και το να το αγοράσει κάποιος σήμερα, εινα σαν να περνει το golf 5, όταν έχει κυκλοφορήσει το golf 6 και μάλιστα στα ίδια λεφτά( προσωπικά δεν θα το έπερνα) . Το s8 είναι μια εξαιρετική συσκευή σε οθόνη και λοιπά specs, αλλά με πολλα ελαττώματα όσον αφορά την software υλοποίηση του. Το xz1 είναι μια συσκευή με το κορυφαίο πλέον pure Android, κορυφαια specs και εξαιρετικό ήχο. S8 και xz1 έχουν πλην των παραπάνω όμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής. Το πιο είναι πιο ωραίο, είναι υποκειμενικό, όπως και το πιο έχει καλύτερη υλοποίηση κάμερας αφού αλλιώς είναι ιδια φωτογραφία, σε κάθε διαφορετικό μάτι. Δεδομένου την πολύ υψηλή τιμη του s8 και το κάπως παλαιότερο p10, επιλέγω το xz1 και γιατί φέρει κορυφαίο hardware σε καλή τιμή, αλλά και ότι πιο εξελιγμένο σε software. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι s8 και p10 είναι κορυφαίες συσκευές και πιθανόν καλύτερες επιλογές για κάποιον με διαφορετικά από τα δικά μου κριτήρια. Edited by toulker
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το p10, έχει τα πάντα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό της γενιάς του, η οποία προσδιοριζεται από τον επεξεργαστή που φοράει, δηλαδή τον kirin 960 ο οποίος είναι στην ίδια γενιά με snapdragon 820,821, δηλαδή γενιά S7, htc 10,g5 (και g6). Xperia xz1 και s8 φορώντας τον νεότερο πλέον snapdragon 835 τοποθετούνται στην τελευταία γενιά κινητών, με το αντίστοιχο Huawei να φορά τον kirin 970 (το mate 10 δηλαδή) . Το Huawei αν και εξαιρετικό-αναταγωνιστικο ακόμη, είναι παλαιότερη υλοποίηση και το να το αγοράσει κάποιος σήμερα, εινα σαν να περνει το golf 5, όταν έχει κυκλοφορήσει το golf 6 και μάλιστα στα ίδια λεφτά( προσωπικά δεν θα το έπερνα) . Το s8 είναι μια εξαιρετική συσκευή σε οθόνη και λοιπά specs, αλλά με πολλα ελαττώματα όσον αφορά την software υλοποίηση του. Το xz1 είναι μια συσκευή με το κορυφαίο πλέον pure Android, κορυφαια specs και εξαιρετικό ήχο. S8 και xz1 έχουν πλην των παραπάνω όμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής. Το πιο είναι πιο ωραίο, είναι υποκειμενικό, όπως και το πιο έχει καλύτερη υλοποίηση κάμερας αφού αλλιώς είναι ιδια φωτογραφία, σε κάθε διαφορετικό μάτι. Δεδομένου την πολύ υψηλή τιμη του s8 και το κάπως παλαιότερο p10, επιλέγω το xz1 και γιατί φέρει κορυφαίο hardware σε καλή τιμή, αλλά και ότι πιο εξελιγμένο σε software. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι s8 και p10 είναι κορυφαίες συσκευές και πιθανόν καλύτερες επιλογές για κάποιον με διαφορετικά από τα δικά μου κριτήρια.

 

Μια παρένθεση μόνο

όταν το p10 έχει βγει Μάρτιο και το s8 έχει βγει Απρίλιο δε μπορείς να πεις ότι το P10 και ο kirin 960 είναι προηγούμενης γενιάς

ο kirin 960 κοντραρίζεται στα ίσια με τον sd835

τουναντίον, το mate 10 είναι κινητό επόμενης γενιάς

 

μεταξύ των 3 αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει θέμα με τις καμπύλες της οθόνης στο s8 θα πήγαινα σε αυτό με κλειστά τα μάτια

πολύ καλό σε όλα και σίγουρα πληρέστερη επιλογή και από τα 3

το p10 το οποίο και έχω είναι πολύ καλό επίσης σε όλους τους τομείς αλλά θέλει λίγη δουλίτσα η huwaei πιστεύω για να πιάσει το επίπεδο samsung apple

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε καμερα, η ταχυτητα focus και ληψης φωτογραφιας ωστε να βγαλεις ακριβως αυτο που θες χωρις να ειναι κουνημενο, η Samsung εχει αισθητο πλεονεκτημα εναντι των αλλων δυο. Τα εχω τεσταρει. Σε ποιοτητα φωτο δεδομενου οτι βγαλεις καλη φωτογραφια περαν του προηγουμενου σταδιου, Samsung και Huawei ειναι πολυ καλες, και ακολουθει πιο κατω το XZ1. Ειναι πολυ σημαντικο θεωρω να πετυχεις μια φωτογραφια.

 

Σε αναβαθμισεις στα τυπικα κερδιζει το XZ1 ως τελευταια συσκευη το πιθανοτερο, αλλα θετοντας τη καμερα ως προτεραιοτητα, προτεινω το S8 το οποιο σε επιδοσεις ειναι πιο πανω απο το P10 λιγο, αν και οχι σαν το XZ1 δε.

 

Οσο για software, χωρις να μπορω να επιβεβαιωσω τη φημη αν κολλανε με τον καιρο περισσοτερο η οχι τα Samsung -ειχα τα S5 6 7, το λογισμικο των S ειναι πιο bug free απο της Huawei. Αλλο ταχυτητα, αλλο αξιοπιστια. Η Huawei εχει γρηγορο UI & system apps αλλα ειναι πιο πιθανο να βρεις bugs (ψαξε google για P9,P10,Mate 9).

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by Nikos751
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν θα ειναι μια υποβαθμιση ομως σε σχεση με το g4 στις φωτο? Εξωτερικα μ αρεσει πολυ μπορω να πω
Link to comment
Share on other sites

Η sony γενικα δεν φημίζεται για τις κάμερες της. Στη θέση σου θα κοίταζα είτε το s8 για όσο το δυνατόν καλύτερη ή το lg g6 για πιο οικονομική επιλογή (φυσικά ειναι και αυτό κατώτερο σε κάμερα από το s8 αλλά πολύ ανώτερο από το xz1, xa1 κλπ sony κινητά.)

 

Το p10 ειναι επισης ενα εξαιρετικό κινητό. Όσον αφορά τη κάμερα, χάνει στην τελική ποιότητα κερδίζει όμως όσον αφορά τα modes(πχ κάνει θόλωμα του background, μονοχρωμες, light trails, silky water κλπ). Έχω δει πολύ καλλιτεχνικές φωτογραφίες από αυτή τη συσκευή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...