Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι γιατί αυτή η συσκευή είναι τόσο φθηνή στο σκρουτζ. Συνήθως στο σκρουτζ όταν μια συσκευή έχει παλιώσει πολύ, η τιμή αρχίζει και ανεβαίνει σε επίπεδα που δεν έχει κανένα νόημα να την αγοράσεις. Εδώ βλέπουμε το αντίθετο. Τι μπορεί να παίζει; Κάποιος  που να γνωρίζει; Καμιά άποψη; Σκέφτομαι να το πάρω γιατί η τιμή είναι σούπερ αλλά φοβάμαι μην την πατήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προφανώς είναι εναπομείναντες συσκευές σε ένα δυο καταστήματα και τις έχουν βάλει σε τιμές για να φύγουν. Το 2XL δυστυχώς είχε κακό πάνελ και δεν ξέρω αν συστήνεται να πάρεις μια συσκευή που είναι τόσο καιρό στην άκρη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω γιατί είχε να κάνει με τις παρτίδες.Το δικό μου ουδέποτε είχε τέτοιο πρόβλημα.

Ίσως επειδή ήταν από Αμερική  , ίσως επειδή δεν πήρα από τα πρώτα 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, athanaso77 said:

Προφανώς είναι εναπομείναντες συσκευές σε ένα δυο καταστήματα και τις έχουν βάλει σε τιμές για να φύγουν.

Δεν μου έχει ξανατύχει να δω στο σκρουτζ να τα σκοτώνουν για να τα διώξουν, οπότε ρώτησα μήπως και υπάρχει κάποια άλλη απάντηση που δεν περνάει από το μυαλό μου.

54 minutes ago, athanaso77 said:

Το 2XL δυστυχώς είχε κακό πάνελ και δεν ξέρω αν συστήνεται να πάρεις μια συσκευή που είναι τόσο καιρό στην άκρη.

Με το πάνελ πιστεύω θα την παλέψω, δεν σκάω τόσο. Είχα το G4 και μου κακοφαίνεται πολύ που άμα δεν σκάσω μία περιουσία δεν πρόκειται να ξανα αποκτήσω τέτοια καμεράρα. Αυτό το τελευταίο όμως που είπες δεν το σκέφτηκα. Η συσκευή θα έχει μπαταρία του 2017 (στην χειρότερη περίπτωση) και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα. Στην ουσία σήμερα οι χαλασμένες μπαταρίες είναι που σε αναγκάζουν να αποσύρεις ένα κινητό για καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 2XL 2 χρόνια, έκδοση Verizon. Δεν έχει πρόβλημα με το πάνελ και είναι οτι καλύτερο είχα τα τελευταία χρόνια (είχα όλα τα Νέξους...). Το μόνο "πρόβλημα" που μπορεί να έχεις είναι να πάρεις Verizon έκδοση η οποία ΔΕΝ ξεκλειδώνει ο bootloader και θα μείνεις αναγκαστικά με Android 11. H μπαταρία μου είναι σαν να το πήρα χθές, κανένα πρόβλημα.

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

Για το πάνελ θα διαφωνήσω και εγώ. Προσωπικά το είχα πάρει μετά από 1 χρόνο από την κυκλοφορία του και το πάνελ του ήταν μία χαρά.

Από εκεί και πέρα όμως εγώ δεν θα έπαιρνα κινητό που δεν παίρνει ούτε καν security updates (επίσημα) εκτός και ήθελα να το έχω για offline gaming χρήση.

Κατά τα λοιπά το κινητό είναι μία χαρά.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk



Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Να είμαι ειλικρινής, ούτε για τα security updates σκάω. Με LG G4 ήμουν και επειδή χάλασε το wifi μου πήρε η γυναίκα μου το Samsung a32 και έχω μιζεριασει. Για να μην πω ότι ήταν καλύτερα με το Android 6 που είχα και τη δυνατότητα να ηχογραφώ κλήσεις και να συνδέομαι σε ρουτερ με το κουμπί wps.

Μία ακόμα ερώτηση: Στην Ελλάδα υπάρχει εξουσιοδοτημένο σέρβις ή ζητάω πολλά; Εάν δεν υπάρχει, σε περίπτωση doa θα πρέπει να το στείλει το κατάστημα στο εξωτερικό. Αλλά τόσο παλιά συσκευή επισκευάζεται ή θα μου πούνε πάρε πιστωτικό να αγοράσεις κάτι άλλο από το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Να είμαι ειλικρινής, ούτε για τα security updates σκάω. Με LG G4 ήμουν και επειδή χάλασε το wifi μου πήρε η γυναίκα μου το Samsung a32 και έχω μιζεριασει. Για να μην πω ότι ήταν καλύτερα με το Android 6 που είχα και τη δυνατότητα να ηχογραφώ κλήσεις και να συνδέομαι σε ρουτερ με το κουμπί wps.
Μία ακόμα ερώτηση: Στην Ελλάδα υπάρχει εξουσιοδοτημένο σέρβις ή ζητάω πολλά; Εάν δεν υπάρχει, σε περίπτωση doa θα πρέπει να το στείλει το κατάστημα στο εξωτερικό. Αλλά τόσο παλιά συσκευή επισκευάζεται ή θα μου πούνε πάρε πιστωτικό να αγοράσεις κάτι άλλο από το κατάστημα;
Επίσημη υποστήριξη δεν υπάρχει Ελλάδα άρα περιμένεις το κατάστημα. Τώρα DoA με αντικατάσταση είναι από απίθανο εως αδύνατο αφού μιλάμε για συσκευή που έχει σταματήσει παραγωγή και επίσημη πώληση εδώ και 3 χρόνια. Οπότε αν δεν έχουν να σου δώσουν άλλο τότε μόνο πιστωτικό ή επιστροφή χρημάτων. Αν δεν έχει ρητά DoA το κατάστημα τότε δεν γνωρίζω τι λέει η νομοθεσία και αν σε καλύπτει για να αξιώσεις επιστροφή.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες .

Η γυναίκα μου είχε το κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα σε τίποτα.Τώρα το έβγαλα σε πώληση λόγω το 6 που της πήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, σε καινούργιο Google pixel 2 xl 128gb, μόλις στήθηκε έκανα τις αναβαθμίσεις και παρουσιάζει ένα θέμα, λίγα δευτερόλεπτα αφού μπω να σερφαρω με πετάει στο lockscreen και ζητάει κωδικό. Είναι κάτι που λύνεται ή το επιστρέφω ως ελαττωματικό; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
16 minutes ago, summit1_1 said:

Καλησπέρα, σε καινούργιο Google pixel 2 xl 128gb, μόλις στήθηκε έκανα τις αναβαθμίσεις και παρουσιάζει ένα θέμα, λίγα δευτερόλεπτα αφού μπω να σερφαρω με πετάει στο lockscreen και ζητάει κωδικό. Είναι κάτι που λύνεται ή το επιστρέφω ως ελαττωματικό; 

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις αν εξακολουθεί να το κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 11:04 ΜΜ, athanaso77 said:

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να

On 22/12/2018 at 11:12 ΠΜ, HOC_MODO said:

Όποιος κάνει χρήση της eSim από Cosmote στο συγκεκριμένο κινητό, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει. Άραγε θα λειτουργεί ως ένα απλό dual sim?

 

On 10/1/2022 at 11:04 ΜΜ, athanaso77 said:

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις αν εξακολουθεί να το κάνει.

δεις αν εξακολουθεί να το κάνει.

Καλημέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω το 2xl 189 καινούριο από  σκρουτζ είμαι από το 2017 με ένα meizu m 6 note και το θέλω για τις καλές φωτογραφίες που διαβάζω ότι τραβάει και για σερφαρισμα . Δεν θέλω να αλλάξω τηλ με κάτι καινούργιο που η φωτογραφίες θα είναι μέτριες. Ευχαριστώ πολύ  

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, sofos2121 said:

Καλημέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω το 2xl 189 καινούριο από  σκρουτζ είμαι από το 2017 με ένα meizu m 6 note και το θέλω για τις καλές φωτογραφίες που διαβάζω ότι τραβάει και για σερφαρισμα . Δεν θέλω να αλλάξω τηλ με κάτι καινούργιο που η φωτογραφίες θα είναι μέτριες. Ευχαριστώ πολύ  

Δεν ξέρω αν είναι καλό να πάρεις τόσο παλιά συσκευή, φοράει τη μπαταρία χρόνια τώρα και αυτό σίγουρα δεν είναι καλό για την απόδοση της και την αξιοπιστία της. Επίσης έχω την ίδια απορία και για την οθόνη η οποία ανέκαθεν ήταν η αχίλλειος πτέρνα της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sofos2121 said:

Καλημέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω το 2xl 189 καινούριο από  σκρουτζ είμαι από το 2017 με ένα meizu m 6 note και το θέλω για τις καλές φωτογραφίες που διαβάζω ότι τραβάει και για σερφαρισμα . Δεν θέλω να αλλάξω τηλ με κάτι καινούργιο που η φωτογραφίες θα είναι μέτριες. Ευχαριστώ πολύ  

Καλή η κάμερά του, αλλά το να πάρεις ένα κινητό κοντά 4,5 χρονών δε ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι

Ούτε udpates, ούτε security patches και ένα ερωτηματικό θα είναι και η μπαταρία του καθώς σίγουρα δε θα είναι καινούρια

Το pixel 5 έχω, προσωπικά σίγουρα θα έπαιρνα κάτι άλλο στα 200 ευρώ, δε θα βρεις κάτι εφάμιλλο στη κάμερα αλλά μη νομίζεις ότι οι διαφορές θα είναι χαοτικές

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, sofos2121 said:

Καλημέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω το 2xl 189 καινούριο από  σκρουτζ είμαι από το 2017 με ένα meizu m 6 note και το θέλω για τις καλές φωτογραφίες που διαβάζω ότι τραβάει και για σερφαρισμα . Δεν θέλω να αλλάξω τηλ με κάτι καινούργιο που η φωτογραφίες θα είναι μέτριες. Ευχαριστώ πολύ  

Για τη χρήση που θέλεις είναι εξαιρετικό, το ζήτημα είναι μόνο η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που κάνω είναι να διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ και κανένα βίντεο στο YouTube μέχρι εκεί ούτε παιχνίδια παίζω ούτε ταινίες βλέπω. Δεν θα μου βγάζει μέρα λέτε;;  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofos2121 said:

Η χρήση που κάνω είναι να διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ και κανένα βίντεο στο YouTube μέχρι εκεί ούτε παιχνίδια παίζω ούτε ταινίες βλέπω. Δεν θα μου βγάζει μέρα λέτε;;  

Το πήρα μεταχειρισμένο απο ινσόμνια 170 τον Φεβρουάριο του 2020 οπότε σχεδόν 2 χρόνια(συν 2 χρόνια ο προηγούμενος). Έκδοση αμερικάνικη verizon, οπότε δεν ξεκλειδώνει bootloader. Κατα τα άλλα με μέτρια χρήση βγάζω 4-5 ώρες screen on time ή περίπου 2 μέρες (έχει rapid charging). Αμα σου αρέσει όπως εμένα το χτυπάς και δεν ξανακοιτάς πίσω. Το μόνο που πρέπει να έχεις υπόψιν είναι αμα συμβεί κάτι δυσάρεστο, χαλάσει, σπάσει οθόνη κλπ ανοίγεις περιπέτειες, και οτι δεν έχει βύσμα για ακουστικά και χρειάζεσαι type c dongle (τα ακουστικά που έχουν ενσωματωμένο dac είναι ακριβά, το samsung dongle dac έχει 9 € και βάζεις οτι ακουστικά θέλεις, αν και θέλει εφαρμογή για μουσική με preamp αλλιώς είναι λίγο χαμηλή η ένταση, εγώ έχω το player pro).

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dLazaros said:

Το πήρα μεταχειρισμένο απο ινσόμνια 170 τον Φεβρουάριο του 2020 οπότε σχεδόν 2 χρόνια(συν 2 χρόνια ο προηγούμενος). Έκδοση αμερικάνικη verizon, οπότε δεν ξεκλειδώνει bootloader. Κατα τα άλλα με μέτρια χρήση βγάζω 4-5 ώρες screen on time ή περίπου 2 μέρες (έχει rapid charging). Αμα σου αρέσει όπως εμένα το χτυπάς και δεν ξανακοιτάς πίσω. Το μόνο που πρέπει να έχεις υπόψιν είναι αμα συμβεί κάτι δυσάρεστο, χαλάσει, σπάσει οθόνη κλπ ανοίγεις περιπέτειες, και οτι δεν έχει βύσμα για ακουστικά και χρειάζεσαι type c dongle (τα ακουστικά που έχουν ενσωματωμένο dac είναι ακριβά, το samsung dongle dac έχει 9 € και βάζεις οτι ακουστικά θέλεις, αν και θέλει εφαρμογή για μουσική με preamp αλλιώς είναι λίγο χαμηλή η ένταση, εγώ έχω το player pro).

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι το 2 είχε βύσμα για 3,5mm ακουστικά;

spacer.png
 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Έχει, αμα το πάρεις καινούργιο. Σε μένα φορτιστής και dac γιοκ. Μικρό το κακό, φορτιστής απο Nexus 5X και dac απο note... (το pixel 2 xl είναι LG).

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η κάμερα ( γιαυτό το θέλω) βγάζει καλές φώτο ακόμα και σήμερα; Έχεις κάποια θήκη να μου προτείνεις για τυχών πτώσεις;  

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καλύτερη μέχρι σήμερα, με καλύπτει 100%. Θήκες έχω δοκιμάσει πάρα πολλές και τελικά έχω 2 χρόνια πάνω του μια που είναι σαν να μην έχεις θήκη, σιλικόνη.

Αυτή πολύ καλή, Nillkin λίγο πιο παχυά απο οτι ήθελα είχε 6€.

https://www.google.com/search?q=NILLKIN+For+Google+Pixel+2+XL&tbm=isch&ved=2ahUKEwjxtaCng6_1AhXZh_0HHUJgATIQ2-cCegQIABAA&oq=NILLKIN+For+Google+Pixel+2+XL&gs_lcp=CgNpbWcQAzoHCCMQ7wMQJ1D-CFjEDmC_G2gCcAB4AIABb4gBrAOSAQMwLjSYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=50LgYbGmO9mP9u8PwsCFkAM&bih=1032&biw=1734&client=firefox-b-d#imgrc=nIDRYaFoaviHcM

Αυτή πολύ καλή την βάζω πότε πότε είχε 5€

https://www.google.com/search?q=X-Level+Crystal+Clear+Phone+Case+For+Google+Pixel+4+XL+2+XL&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvIEc9MGXzb2lGJNHivwox9fZukKAA:1642087298638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjM6f_wg6_1AhUOSfEDHYLwCG0Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1734&bih=1032&dpr=0.9#imgrc=LXfGxJCZ1vas3M

Αυτήν την έχω σχεδόν 2 χρόνια πάνω και δεν λέω να την βγάλω, έγινε κίτρινη μετά απο λίγο και την έβαψα μαύρη φιμέ με χρώμα και είναι καλύτερη απο εργοστασίου, την είχα πάρει 1 ευρώ απο ebay...

https://www.google.com/search?q=Ultra+Thin+Crystal+Clear+Soft+Rubber+TPU+Case+Cover+For+Google+Pixel+2+2XL&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvIVvc661RGlbkeCtq317Ae30DT0og:1642087371678&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj66emThK_1AhXvQvEDHRGyAFIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1734&bih=1032&dpr=0.9#imgrc=V0V85QhsOn8YsM

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dLazaros said:

Δεν είχα καλύτερη μέχρι σήμερα, με καλύπτει 100%. Θήκες έχω δοκιμάσει πάρα πολλές και τελικά έχω 2 χρόνια πάνω του μια που είναι σαν να μην έχεις θήκη, σιλικόνη.

Αυτή πολύ καλή, Nillkin λίγο πιο παχυά απο οτι ήθελα είχε 6€.

https://www.google.com/search?q=NILLKIN+For+Google+Pixel+2+XL&tbm=isch&ved=2ahUKEwjxtaCng6_1AhXZh_0HHUJgATIQ2-cCegQIABAA&oq=NILLKIN+For+Google+Pixel+2+XL&gs_lcp=CgNpbWcQAzoHCCMQ7wMQJ1D-CFjEDmC_G2gCcAB4AIABb4gBrAOSAQMwLjSYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=50LgYbGmO9mP9u8PwsCFkAM&bih=1032&biw=1734&client=firefox-b-d#imgrc=nIDRYaFoaviHcM

Αυτή πολύ καλή την βάζω πότε πότε είχε 5€

https://www.google.com/search?q=X-Level+Crystal+Clear+Phone+Case+For+Google+Pixel+4+XL+2+XL&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvIEc9MGXzb2lGJNHivwox9fZukKAA:1642087298638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjM6f_wg6_1AhUOSfEDHYLwCG0Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1734&bih=1032&dpr=0.9#imgrc=LXfGxJCZ1vas3M

Αυτήν την έχω σχεδόν 2 χρόνια πάνω και δεν λέω να την βγάλω, έγινε κίτρινη μετά απο λίγο και την έβαψα μαύρη φιμέ με χρώμα και είναι καλύτερη απο εργοστασίου, την είχα πάρει 1 ευρώ απο ebay...

https://www.google.com/search?q=Ultra+Thin+Crystal+Clear+Soft+Rubber+TPU+Case+Cover+For+Google+Pixel+2+2XL&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvIVvc661RGlbkeCtq317Ae30DT0og:1642087371678&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj66emThK_1AhXvQvEDHRGyAFIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1734&bih=1032&dpr=0.9#imgrc=V0V85QhsOn8YsM

Ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις έχω το  ρολόι  huawei gt2  θα  δουλεύουν με το pixel? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αλλά δεν βλέπω γιατί να έχεις πρόβλημα. Μια γρήγορη έρευνα που έκανα δεν έβγαλε κάτι με το ρολόι και το τηλέφωνο εκτος απο κάτι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις στο ρολόι για τις ειδοποιήσεις (permissions).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sofos2121 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η κάμερα ( γιαυτό το θέλω) βγάζει καλές φώτο ακόμα και σήμερα; Έχεις κάποια θήκη να μου προτείνεις για τυχών πτώσεις;  

Η κάμερα είναι εξαιρετική ακόμα και σήμερα. Το βλέπω γιατί το έχω δώσει σε συγγενικό μου πρόσωπο και οι φωτογραφίες του είναι φοβερές.

Για θήκη, εγώ είχα το bumper της Rhinoshield. Το προστατεύει πολύ καλά αν δεν θες κάτι ογκώδες.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, sofos2121 said:

Ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις έχω το  ρολόι  huawei gt2  θα  δουλεύουν με το pixel? 

Ναι, δουλεύει μια χαρά το έχω πάνω από 1,5 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...