Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο 835 στεκεται ακομη ?

επισης δουλεψες αργοτερα με αλλα κινητα για να δεις διαφορες σε επιδοσεις και καμερα ?

thanks

Έχω δουλέψει με αρκετά κινητά και πρίν και μετά, αν και μετά το 2xl δυσκολεύομαι αρκετά με άλλα κινητά, πχ με το s20fe δεν είδα καμία διαφορά σε επεξεργαστή και η κάμερα του 2xl ήταν καλύτερη. Εδώ να πω οτι η οθόνη του 2xl είναι 1440p και κάνει την διαφορά. Απο εκεί και πέρα οτι ψάχνει κάποιος απο μια συσκευή, εγώ πήρα και μια για την κόρη μου απο το ινσομνια με 150 ευρώ σε άριστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η οθόνη του πιξελ ΔΕΝ είναι καλή και δεν ήταν καλή ακόμα και όταν βγήκε. Τώρα που έχουν περάσει και αρκετά χρόνια αυτή η αδυναμία φαίνεται πιο έντονα. Μεγάλη προσοχή και στην καταπόνηση της μπαταρίας. Το δικό μου από το 12/17 που το έχω, έχει φάει απίστευτο σκισιμο και η μπαταρία απλά έχει χάσει λίγο την απόδοση της(~20%). Μπορεί όμως άλλα να είναι σε χειρότερη κατάσταση. Από θέμα ταχύτητας μην σε αγχωνει καθόλου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για την βοηθεια,

το pixel 2xl που περιμενω ειναι χωρις φορτιστη....

διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα διαβασα οτι με fast charger πχ xiaomi κινητου δεν ποιανει η γρηγορη φορτιση,

πρεπει να αγορασω δηλαδη καλωδio type c to type c και αντοιστιχο φορτιστη με υποδοχη type c ?

αν δεν ειναι ο original θα την δει την γρηγορη φορτιση ?

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χωρίς φορτιστή το πήρα. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του Nexus 5x που είναι 5v 3amp type c. (Δεν ξέρω εάν έχει σημασία που το pixel 2xl είναι από την LG όπως και το nexus) Ένας ίδιος φορτιστής Xiaomi για το Redmi 6 pro δουλεύει επίσης αλλά βάζω το καλώδιο usb σε type c που έχω για μεταφορά στο pc. Όταν δουλεύει γράφει charging rapidly.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χωρίς φορτιστή το πήρα. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του Nexus 5x που είναι 5v 3amp type c. (Δεν ξέρω εάν έχει σημασία που το pixel 2xl είναι από την LG όπως και το nexus) Ένας ίδιος φορτιστής Xiaomi για το Redmi 6 pro δουλεύει επίσης αλλά βάζω το καλώδιο usb σε type c που έχω για μεταφορά στο pc. Όταν δουλεύει γράφει charging rapidly.

 

εγω δοκιμασα τον φορτιστη tou mi 8 και λεει μονο charging

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι ,

 

δοκιμαζοντας το pixel 2 xl αυτες ειναι οι εντυπωσεις μου,

γρηγορο τηλεφωνο και δεν μπορω στη χρηση να δω τη διαφορα απο 845 σε 835 (845 απο xiaomi mi 8)

το os ειναι ξερο αλλα σου κανει και τη ζωη ευκολη , αυτο θα πει smartphone κυριολεκτικα ,

παροτι το mi8 ειναι ποιο καινουργιο συσκευη , θα κανω το pixel 2 xl κυρια συσκευη !

 

υ.γ το adaptive battery βλεπω οτι δεν κανει τιποτα.....το κανα switch off και εχω περισσοτερη ram

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολα τα παιδια στο forum,

εχρομενος απο mi 8 kai p20 pro βλεπω οτι στο pixel 2 xl στα battery settings δεν εχει ρυθμιση να κλεινει τα apps για να απελευθερωνει ram και μπαταρια.

θα μου πειτε οτι στα mi 8 kai p20 pro τα λεγομενα optimizer kai security app που εχουν μαλλον ειναι bloatware,

απλα ποτε δεν καταλαβα αν ειναι bloatware η αν κανουν δουλεια και ετσι θα πρεπει και στο pixel 2 xl να βαλω κατι αναλογο,

ευχαριστω εκ των προτερων !

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα παιδια στο forum,

εχρομενος απο mi 8 kai p20 pro βλεπω οτι στο pixel 2 xl στα battery settings δεν εχει ρυθμιση να κλεινει τα apps για να απελευθερωνει ram και μπαταρια.

θα μου πειτε οτι στα mi 8 kai p20 pro τα λεγομενα optimizer kai security app που εχουν μαλλον ειναι bloatware,

απλα ποτε δεν καταλαβα αν ειναι bloatware η αν κανουν δουλεια και ετσι θα πρεπει και στο pixel 2 xl να βαλω κατι αναλογο,

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Αρχικά άνοιξε το adaptive battery, είναι ένα χαρακτηριστικό που μαθαίνει την χρήση που κάνεις και διαχειρίζεται μπαταρία ανάλογα.

 

Μην βάλεις τίποτα από αυτά που λες, η Xiaomi έχει ένα λειτουργικό τσίρκο και το Android πιο πολύ ζημιά παθαίνει αν του βάζεις εφαρμογές που πάνε κόντρα στα συστήματα διαχείρισης μπαταρίας και μνήμης, παρά καλό

 

Επίσης -> https://dontkillmyapp.com/

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά άνοιξε το adaptive battery, είναι ένα χαρακτηριστικό που μαθαίνει την χρήση που κάνεις και διαχειρίζεται μπαταρία ανάλογα.

 

Μην βάλεις τίποτα από αυτά που λες, η Xiaomi έχει ένα λειτουργικό τσίρκο και το Android πιο πολύ ζημιά παθαίνει αν του βάζεις εφαρμογές που πάνε κόντρα στα συστήματα διαχείρισης μπαταρίας και μνήμης, παρά καλό

 

Επίσης -> https://dontkillmyapp.com/

 

τελεια

ευχαριστω πολυ !

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λαθος το εκανα κι εγω οταν ειχα το 2 XL. Εκλεινα συνεχεια τις εφαρμογες και απο τοτε που το σταματησα και το 2 xl και στο 3 xl πλεον, η μπαταρια ειναι καλυτερη απ' οταν τις εκλεινα.
Link to comment
Share on other sites

Μα και η Google έβαλε το clear all button στο τέλος τέλος των recents, για να είναι σπαστικό να φτάσεις μέχρι εκεί και να το πατήσεις, για να μην κλείνεις τις εφαρμογές :p
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Μα και η Google έβαλε το clear all button στο τέλος τέλος των recents, για να είναι σπαστικό να φτάσεις μέχρι εκεί και να το πατήσεις, για να μην κλείνεις τις εφαρμογές :p

 

εγω παιδια φανταστειτε επειδη ερχομαι απο xiaomi mi 8 kai p20 pro εψαχνα στο pixel 2xl για optimizer kai app για battery που κλεινει τα apps απο τη ραμ για εξοικονομηση μπαταριας....χαχαχα

τελικα καταλαβα οτι αυτα τα integrated apps της xiaomi kai huawei απλα κλεινουν τα apps απο τη ram και οταν τα ανοιγεις εσυ για τη χρηση σου, αργουν περισσοτερο να ανοιξουν γιατι δεν ειναι ανοιχτα στη ραμ αλλα και ολο αυτο το 'μπρος πισω' τρωει μπαταρια.αισχος.

λατρευω τα pixel τηλεφωνα , επρεπε να το παρω για να καταλαβω τι εστι εξυπνο τηλεφωνο me updates kai without bloatware !

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παδια κλασσικα ο chrome kai to youtube σε τρελαινουν sta ads,

υπαρχουν εναλλακτικες χωρις ads ?

ευχαριστω.

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Brave/Kiwi και Youtube Vanced(https://vancedapp.com/)
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Brave/Kiwi και Youtube Vanced(https://vancedapp.com/)

 

Brave/Kiwi δεν εχω δοκιμασει

αλλα το youtube vanced θυμαμαι οτι τα settings που εχει apo vanced manager επηρεαζουν ολο το κινητο με αποτελεσμα ΟΛΑ τα apps να εχουν κανει sign off apo google account η πχ uber,bolt να μου ζητανε ξανα αδεια για location κλπ

περιεργα πραγματα.....

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Brave/Kiwi δεν εχω δοκιμασει

αλλα το youtube vanced θυμαμαι οτι τα settings που εχει apo vanced manager επηρεαζουν ολο το κινητο με αποτελεσμα ΟΛΑ τα apps να εχουν κανει sign off apo google account η πχ uber,bolt να μου ζητανε ξανα αδεια για location κλπ

περιεργα πραγματα.....

 

Δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα το vanced

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για τα πολλα μυνηματα,

απλα σημερα εστησα το τηλεφωνο και ειμαι εντυπωσιασμενος,

πολυ απλα αν δουλεψεις με πιξελ δυσκολα αλλαζεις,

 

ηθελα να ρωτησω αν ο pixel visual core ειναι on sto android 11,

γιατι βλεπω οτι οταν τραβαω φωτο θελει και παλι το χρονο του για να σωσει την φωτο,

υποτιθεται οτι ο visual core κανει αυτη τη δουλεια γρηγορα και χωρις να τρωει μπαταρια σε αντιθεση με τον 835

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παδια κλασσικα ο chrome kai to youtube σε τρελαινουν sta ads,

υπαρχουν εναλλακτικες χωρις ads ?

ευχαριστω.

 

Δεν έχει addons ο Chrome?

Εγώ Firefox χρησιμοποιώ με uBlock

Για YouTube δεν υπάρχει "επίσημη" σωτηρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει addons ο Chrome?

Εγώ Firefox χρησιμοποιώ με uBlock

Για YouTube δεν υπάρχει "επίσημη" σωτηρία.

Δεν έχει, όχι.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, όχι.

 

ενταξει παιδια θα βαλω vanced youtube να ησηχασω,

ποιος ειναι ο καλυτερος browser αντι του chrome χωρις ads ?

τελος τον βρισκω playstore η ειναι και αυτο unknown app ?

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια θα βαλω vanced youtube να ησηχασω,

ποιος ειναι ο καλυτερος browser αντι του chrome χωρις ads ?

τελος τον βρισκω playstore η ειναι και αυτο unknown app ?

ευχαριστω

 

Μακράν ο καλύτερος browser, γενικά αλλά ιδιαίτερα στο Android, είναι ο Brave που βρίσκεται στο Play Store. Και ναι, βάλε vanced να ησυχάσεις :p

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Μακράν ο καλύτερος browser, γενικά αλλά ιδιαίτερα στο Android, είναι ο Brave που βρίσκεται στο Play Store. Και ναι, βάλε vanced να ησυχάσεις :p

 

φοβερος ο brave browser ταχυτατος,

υπαρχει τροπος να κανει sync με chrome για να εχω το ιστορικο ετοιμο ?

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα χρησιμοποιώ Firefox που syncάρει και έχει και addons.

Σίγουρα δεν είναι ο ταχύτερος, αλλά είναι μια χαρά.

Ο Brave έχει καλό όνομα, αλλά με όλα αυτά τα privacy issues που είχαν γίνει δεν τόλμησα να τον δοκιμάσω ποτέ.

Ακούω πολύ καλά λόγια πάντως από τους χρήστες του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...