Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά είναι η ιδέα μου η το κινητό έχει απογειωθεί με το Android 10? Πήγα είδα και το iPhone τα Galaxy, note κλπ. Και δε μου κάνει καρδιά να αλλάξω. Τα έχει όλα το κινητό, κάμερα μπαταρία φοβερή εργονομία σχεδιασμό. Ενώ πριν την αναβάθμιση ήμουν σίγουρος ότι θα αλλάξω συσκευή. Συμβαίνει και σε σας αυτό;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι η ιδέα μου η το κινητό έχει απογειωθεί με το Android 10? Πήγα είδα και το iPhone τα Galaxy, note κλπ. Και δε μου κάνει καρδιά να αλλάξω. Τα έχει όλα το κινητό, κάμερα μπαταρία φοβερή εργονομία σχεδιασμό. Ενώ πριν την αναβάθμιση ήμουν σίγουρος ότι θα αλλάξω συσκευή. Συμβαίνει και σε σας αυτό;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εγω το μονο που προσεξα απο τοτε που την περασα, χωρις να ξερω το πως, ειναι πως μου φαινεται πολυ καλυτερη απ' οταν πρωτοβγηκε. Μπορει να ειναι και placebo, δεν ξερω.

 

Οσο για το παραπανω προβλημα μου, θα περιμενω και την ενημερωση την Δευτερα απο την google + ενα ακομα update απο viber μπας και γινει τιποτα. Γιατι, στα εμαιλς που μιλαω με το support του viber δεν εκλεισε ακομα το issue που εχω ανοιξει με καποια λυση. Περιμενω απαντηση μετα απο εμαιλ που μου ζητησαν να στειλω screenshots κατι φωτο + το βιντεο που σας ποσταρα κι εδω.

 

Λογικα, το επομενο βημα ειναι, να που στειλουν μια δικια τους εκδοση οπως ειχε γινει και παλαιοτερα για το προβλημα που σε εδειχνε Σε συνδεση το βαιπερ καθε φορα που λαμβανες μνμ χωρις να εχεις ανοιξει την εφαρμογη, η οποια καταγραφει την λειτουργια - συμπεριφορα του viber και στο τελος τους στελνεις τις καταγραφες. Τοσο αξιοπιστοι τεχνικοι!!!!!!

 

*Πατησα για αναζητηση ενημερωσης συστηματος google play που βρισκεται στις ρυθμισεις - ασφαλεια και μου εβγαλε μαλλον το patch του Οκτωμβριου. Ενω, απο ενημερωση λογισμικου, τιποτα. Για δειτε κι εσεις!

https://ibb.co/1KGT82X

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

*Πατησα για αναζητηση ενημερωσης συστηματος google play που βρισκεται στις ρυθμισεις - ασφαλεια και μου εβγαλε μαλλον το patch του Οκτωμβριου. Ενω, απο ενημερωση λογισμικου, τιποτα. Για δειτε κι εσεις!

 

https://ibb.co/1KGT82X

 

Τι πίνουν εκεί στη Google και δε μας δίνουν;

 

Δεν καίγομαι για το update αλλά μαύρα γράμματα σε γκρί φόντο (και καλά dark mode)???

Μας τα ζάλισε με το dark mode και ακόμα τα πράγματα είναι ένας αχταρμάς.d81e9dab95ff7e0a472e498ee633ab23.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Φώτη σόρρυ αν το έχεις κάνει, αλλά δοκίμασες να βάλεις καμιά παλιότερη έκδοση Viber; Πριν από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα;

 

Όσον αφορά στο Android 10 δεν ξέρω αν είναι placebo, πάντως σίγουρα δεν έγινε πιο βαρύ, ούτε έγινε χειρότερη η μπαταρία. Το back gesture είναι φοβερό, αλλά είναι εντελώς προβληματική η μετάβαση στο "task manager" ας πούμε. Χάνεις πολύ χρόνο. Το κόλπο που βρήκα είναι να κάνω κίνηση σαν Γ. Είναι πολύ πιο γρήγορο από το swipe up και περίμενε να πιάσει.

Γενικά το τηλέφωνο μετά από 2 χρόνια είναι σαν καινούριο και ενώ ψηνόμουν πολύ για αλλαγή, σκέφτομαι κι εγώ αν θα πάω στο 4αρι. Μέχρι στιγμής δεν είχα ενθουσιαστεί κιόλας ιδιαίτερα, αλλά είδα το μαγικό double exposure στις φωτογραφίες χθες.

 

Το dark mode μου είναι ψιλοαδιάφορο και δεν με τρελαίνει. Έχει αρκετά τέτοια προβληματάκια. Δεν το έχω ενεργοποιημένο, παρά μόνο αν πέσει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη σόρρυ αν το έχεις κάνει, αλλά δοκίμασες να βάλεις καμιά παλιότερη έκδοση Viber; Πριν από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα;

 

Δεν ξερω αν υπαρχει λογος, μιας και το προβλημα εμφανιστηκε με την 10αρα. Με την 9αρα, κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι πίνουν εκεί στη Google και δε μας δίνουν;

 

Δεν καίγομαι για το update αλλά μαύρα γράμματα σε γκρί φόντο (και καλά dark mode)???

Μας τα ζάλισε με το dark mode και ακόμα τα πράγματα είναι ένας αχταρμάς.d81e9dab95ff7e0a472e498ee633ab23.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Σε εμένα δεν είμαι έτσι! Κανονικά λευκά γράμματα και εντελώς μαύρο φόντο. Στην φωτογραφία σε σένα μοιάζει το μήνυμα "you device is up to date" να είναι κουρτίνα-modal που έχει κάνει fade τα περιεχόμενα που είναι από πίσω, καθώς δεν είναι και τελείως μαύρο το φόντο. Δεν ξέρω. Κάτι δεν σου έχει κάτσει καλά νομίζω.

 

Δεν ξερω αν υπαρχει λογος, μιας και το προβλημα εμφανιστηκε με την 10αρα. Με την 9αρα, κανενα προβλημα.

Επειδή το ψάχνεις κάνε και αυτό που σου λέω όταν βρεις χρόνο. Πρέπει να φτιάξεις όσο μπορέίς το πιο καθαρό σύστημα/περιβάλλον. Χωρίς οτιδήποτε δεν παίζει σωστά. Και στο λέω αυτό καθώς όταν είχα δοκιμάσει να βάλω Viber desktop στο dev machine μου(linux) χρειαζόταν να χρησιμοποιήσει και εγκαταστήσει και κάποια επιπλέον packages που μου χάλασαν το περιβάλλον σε ήδη λειτουργικό app development που πλέον δεν μπορούσε να τρέξει. Και έψαχνα να βρω τι φταίει έτσι ξαφνικά 1-2 μέρες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι για bugs πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν καθαρό σύστημα και να δεις αν συνεχίζονται και εκεί.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν είμαι έτσι! Κανονικά λευκά γράμματα και εντελώς μαύρο φόντο. Στην φωτογραφία σε σένα μοιάζει το μήνυμα "you device is up to date" να είναι κουρτίνα-modal που έχει κάνει fade τα περιεχόμενα που είναι από πίσω, καθώς δεν είναι και τελείως μαύρο το φόντο. Δεν ξέρω. Κάτι δεν σου έχει κάτσει καλά νομίζω.

 

 

Επειδή το ψάχνεις κάνε και αυτό που σου λέω όταν βρεις χρόνο. Πρέπει να φτιάξεις όσο μπορέίς το πιο καθαρό σύστημα/περιβάλλον. Χωρίς οτιδήποτε δεν παίζει σωστά. Και στο λέω αυτό καθώς όταν είχα δοκιμάσει να βάλω Viber desktop στο dev machine μου(linux) χρειαζόταν να χρησιμοποιήσει και εγκαταστήσει και κάποια επιπλέον packages που μου χάλασαν το περιβάλλον σε ήδη λειτουργικό app development που πλέον δεν μπορούσε να τρέξει. Και έψαχνα να βρω τι φταίει έτσι ξαφνικά 1-2 μέρες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι για bugs πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν καθαρό σύστημα και να δεις αν συνεχίζονται και εκεί.

 

 

 

Και σε μένα δεν είναι όπως στη φωτό... Είναι όπως τα λέει ο φίλος εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ας αποφασίσει η Google.

Σε τρία διαφορετικά pixel 2 XL με τα πάντα stock και κανένα modification τα πράγματα είναι όπως στη φωτό που σας έβαλα.

Κλάιν μαιν εννοείται αλλά θα πρέπει επιτέλους να βάλει μια τάξη σε όλον αυτόν τον αχταρμά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ας αποφασίσει η Google.

Σε τρία διαφορετικά pixel 2 XL με τα πάντα stock και κανένα modification τα πράγματα είναι όπως στη φωτό που σας έβαλα.

Κλάιν μαιν εννοείται αλλά θα πρέπει επιτέλους να βάλει μια τάξη σε όλον αυτόν τον αχταρμά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Τι να πω. Πολλά πρέπει να φτιάξει η Google. Αλλά για μένα καλύτερα native dark/black theme με ελλείψεις παρά καθόλου. Πάντως και το button για να τσεκάρεις update είναι άλλο χρώμα από αυτό που έχω εγώ. Πιο ξεβαμμένο γαλάζιο. Εσένα είναι φωτεινό έντονο μπλε. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στα δικά σου pixel και κάπου δεν έχει πάει καλά η αναβάθμιση απο 9 -> 10. Και αν δεις κιόλας στο screenshot σου δεν έχεις καν μαύρο φόντο. Είναι κάτι σαν διαφανές dark που το φόντο από πίσω από την διαφάνεια είναι λευκό. Ακόμα και τα γράμματα δείχνουν να είναι σε άλλο layer (Z dimension). Your device up to date φαίνονται πιο "μπροστά" από τα υπόλοιπα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα, οπως λεει το παιδι παραπανω ειναι.

https://ibb.co/P13VpWn

 

Επισης, δεν γραφει μηνα, ετος κλπ σαν ααφαλεια, αλλα, κατι σαν κωδικο.

https://ibb.co/d0nH8V3

 

Για ανεβαστε κι εσεις που ειναι διαφορετικο, να δουμε πως ειναι η διαφορα.

 

Επισης, το play store γυρισε για λιγο λευκο και μετα ξανα μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις, το εχετε δοκιμασει αυτο με το βαιπερ? Πχ να μην τρεχει στις ανοιχτες εφαρμογες, να λαβετε μνμ να μην το ανοιξετε και να το αφησετε στην status bar να δειχνει το εικονιδιο και να δουλευεται το κινητο σας κανονικα (κλειδωμα, ξεκλειδωμα, σερφαρισμα κλπ) αδιαφοροντας για την ειδοποιηση και να δειτε αν σας "παρει" την ειδοποιηση σαν να μην ειχατε ποτε μηνυμα. Αφου σας την παρει, αν μπεις μεσα στο βαιπερ, σου δειχνει οτι εχεις μη αναγνωσμενο μνμ και αν δεν το διαβασεις και κλεισεις την εφαρμογη ξανα, στο ξαναπαει παλι για καποια λεπτα πανω στην bar και αν κανεις πχ παλι την ιδια διαδικασια, παλι χανεται. Καντε ενα τσεκ απο περιεργεια.

 

Οσο για το 3%, το σημα ειναι 4G φουλ με εξαιρετικο σημα απο θορυβους κλπ. Απλα, το ανεφερα απο την αποψη, κλειστα ολα + εξοικονομιση ενεργοποιημενη και μου φανηκε καπως. Θυμαμαι με την 9αρα, με ανοιχτα ολα και χωρις την εξοικονομιση, 1-2% εχανε. Οι ωρες ειναι 2 το βραδυ μεχρι 10 το πρωι.

 

Το ίδιο θέμα εχω στο OnePlus 7pro με την 10

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα, οπως λεει το παιδι παραπανω ειναι.

 

https://ibb.co/P13VpWn

 

 

 

Επισης, δεν γραφει μηνα, ετος κλπ σαν ααφαλεια, αλλα, κατι σαν κωδικο.

 

https://ibb.co/d0nH8V3

 

 

 

Για ανεβαστε κι εσεις που ειναι διαφορετικο, να δουμε πως ειναι η διαφορα.

 

 

 

Επισης, το play store γυρισε για λιγο λευκο και μετα ξανα μαυρο.

Ορίστε! https://ibb.co/jvKBgd5

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα εχω στο OnePlus 7pro με την 10

 

Για το βαιπερ εννοεις, να φανταστω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ορίστε! https://ibb.co/jvKBgd5

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εκανες την ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Για το βαιπερ εννοεις, να φανταστω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εκανες την ενημερωση?

 

Ναι, για το Viber

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε! https://ibb.co/jvKBgd5

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Η πλάκα είναι ότι ήταν ακριβώς έτσι πριν μου έρθει το dark theme στο Google play. Και φυσικά ξαναχαλασε το dark theme του Google application (το γύρισε πάλι σε άσπρο).

Και ξαναλεω όλα stock.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι ήταν ακριβώς έτσι πριν μου έρθει το dark theme στο Google play. Και φυσικά ξαναχαλασε το dark theme του Google application (το γύρισε πάλι σε άσπρο).

Και ξαναλεω όλα stock.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

https://www.xda-developers.com/google-play-store-dark-theme-android-10/

Link to comment
Share on other sites

Εκανες την ενημερωση?

 

Ποια ενημέρωση?

 

Η πλάκα είναι ότι ήταν ακριβώς έτσι πριν μου έρθει το dark theme στο Google play. Και φυσικά ξαναχαλασε το dark theme του Google application (το γύρισε πάλι σε άσπρο).

Και ξαναλεω όλα stock.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Google το μεγαλείο σου. Εδώ έχουν έρθει όλα κομπλέ. Play store μαύρο, Insta μαύρο (και ας μην είναι της google :p)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια ενημέρωση?

 

 

 

Google το μεγαλείο σου. Εδώ έχουν έρθει όλα κομπλέ. Play store μαύρο, Insta μαύρο (και ας μην είναι της google :p)

 

Πηγαινε ρυθμισεις - ασφαλεια - ενημεωρησ συστηματος google play και κανε ελεγχο για ενημερωση και δες αν σου εβγαλε μια με 28MB. Ποσταρα φωτο παραπανω.

 

Instagram πως σου ηρθε σε μαυρο, οταν δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ηδη η εκδοση 115 που το περιλαμβανει, απλα, ειναι σε beta ακομα οπως λενε.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις - ασφαλεια - ενημεωρησ συστηματος google play και κανε ελεγχο για ενημερωση και δες αν σου εβγαλε μια με 28MB. Ποσταρα φωτο παραπανω.

 

 

 

Instagram πως σου ηρθε σε μαυρο, οταν δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ηδη η εκδοση 115 που το περιλαμβανει, απλα, ειναι σε beta ακομα οπως λενε.

Διότι είμαι signed στις beta εκδόσεις ;)

 

Ενημέρωση δεν έχω εκεί. Όμως είναι λευκό όταν πατάω Google Play system update.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ουτε για εσας εχει αναφερθει τιποτα πουθενα? Ψαχνεσαι κι εσυ, δηλαδη?

 

Όχι, δεν έχω ασχοληθεί. Οι ειδοποιήσεις έρχονται και στο ρολόι οπότε θα τη δω από εκεί

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω ασχοληθεί. Οι ειδοποιήσεις έρχονται και στο ρολόι οπότε θα τη δω από εκεί

 

Ναι, αλλα, σου την εξαφανιζει κι εσενα την ειδοποιηση μετα απο καποια λεπτα αν δεν την ανοιξεις? Οπως δλδ το εγραψα παραπανω σου συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα, σου την εξαφανιζει κι εσενα την ειδοποιηση μετα απο καποια λεπτα αν δεν την ανοιξεις? Οπως δλδ το εγραψα παραπανω σου συμβαινει?

 

Ναι, αυτό έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα εχω στο OnePlus 7pro με την 10

 

Άσχετο αλλά με την ευκαιρία να ρωτήσω. Το oxygen os της OnePlus λένε ότι είναι σαν stock Android. Ισχύει; Γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα. Εσύ που το δουλεύεις πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά με την ευκαιρία να ρωτήσω. Το oxygen os της OnePlus λένε ότι είναι σαν stock Android. Ισχύει; Γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα. Εσύ που το δουλεύεις πως σου φαίνεται;

 

Ναι, είναι εξαιρετικό. Δεν έχω δουλέψει pixel αλλά το προτιμώ από το στοκ του essential ph1. Επειδή δεν έχω δουλέψει pixel και δεν ξέρω αλλά από όλα τα υπόλοιπα είναι σαφώς καλύτερο κατά την γνώμη. Επίσης πολύ καλό και της Sony που και αυτό είναι σχεδόν στοκ αλλά το Oxygen ξανά κερδίζει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...