Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το dual, εχει επιλογη να προσθεσεις esim απο τις ρυθμισεις με το εικονιδιο +

 

https://ibb.co/ZBYCSK7

https://ibb.co/h8RGts9

 

Δεν ξερω αν ρωτας κατι αλλο πιο συγκεκριμενο και σου απαντησα λαθος.

 

Το είδα και εγώ. Το θέμα είναι ότι δε μπορείς να σκανάρεις πχ το QR που δίνει η Cosmote, αλλά συνδέεται μέσω WiFi και προσπαθεί να κατεβάσει τις πληροφορίες της SIM. Άρα μήπως ο πάροχος πρέπει να κάνει αλλαγές στον τρόπο ενεργοποίησης της eSIM;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι αρνητικό που λέει LTE; :blink:

 

 

 

Προς το παρόν αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όταν ανοίγω notifications μέχρι κάτω, μου δείχνει το Build Number.

Και στην Pie έτσι δεν ήταν?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με αυτά που διαβάζω στο Internet φαίνεται ότι στα Pixel 2 και Pixel 2 XL δεν έδωσαν τη δυνατότητα dual sim.

 

Στα Pixel 3 και Pixel 3 XL, έδωσαν δυνατότητα χρήσης eSIM και απλής SIM αλλά να μη μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα (DSSS).

Στα Pixel 3a και Pixel 3a XL έδωσαν τη δυνατότητα DSDS, δηλαδή ταυτόχρονη χρήση eSIM και απλής SIM.

 

https://support.google.com/pixelphone/answer/9449293?hl=en&ref_topic=7084391

Edited by HOC_MODO
992
Link to comment
Share on other sites

Και στην Pie έτσι δεν ήταν?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Μπα όχι. Τώρα έγινε.

 

Κάτι ακόμα ενοχλητικό, ότι στο Gboard υπάρχει τεράστιο κενό μεταξύ του space και του κάτω μέρους της οθόνης. Ειδικά στο P2 μου που δεν έχει και πολύ μεγάλη οθόνη, τρώει ακόμα περισσότερο χώρο.

 

Αυτό με το build number να εμφανίζεται όταν κάνεις scroll down είναι εξωφρενικό. Πρέπει να απενεργοποιήσεις τα Developer Options αλλιώς δεν φεύγει. Μιλάμε για φωστήρες...

 

Έβγαλαν και το Trusted Face. Δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ, αλλά είναι ανόητο που το έκαναν. Προφανώς ετοιμάζονται για το P4 και το Soli, αλλά τι φταίνε οι υπόλοιποι;

 

Με τα gestures ζορίζομαι αρκετά. Μου τη δίνει που το Home δεν είναι απλά πάτημα στο κέντρο και ότι για να πας στο task manager πρέπει να περιμένεις (swipe up and hold). Κάνω ιώβεια υπομονή για να μην επιστρέψω στο pill που το είχα μάθει. Το back από την άκρη είναι ωραίο αλλά προκαλεί προβλήματα σε αρκετές εφαρμογές με menu κτλ.

 

Κάτι ακόμα εκνευριστικό. Το ξέρω ότι είναι first world problem, αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα και κάνουν πιο εκνευριστική τη χρήση της συσκευής. Όταν η οθόνη γινόταν πιο dim πριν σβήσει τελείως μπορούσες απλά να ακουμπήσεις το fingerprint sensor και έτσι έμενε ανοιχτή. Για μένα π.χ. που τη βάζω να κλείνει πολύ γρήγορα και διάβαζα κάτι (α ρε Μοτορόλα με το σένσορα που καταλάβαινε ότι διάβαζες) ήταν το πιο εύκολο πράγμα έτσι όπως το κρατούσα ώστε να μη σβήσει. Τώρα το αφαίρεσαν αυτό και δεν την "ανοίγει" ξανά. Έχουν βγάλει ένα σωρό πράγματα που δεν ενοχλούσαν κανέναν.

 

Στα καλά ότι υπάρχει πλέον permission για location να έχουν πρόσβαση κάποιες εφαρμογές μόνο όταν τις χρησιμοποιείς. Επίσης όσοι έχουν dark mode και τύχει να κάνουν restart τη συσκευή, θα γλιτώσουν την τύφλωση από το κάτασπρο logo της Google.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα μέσω ΟΤΑ και δεν έχω data κινητής..θέλω να κάνω κάνα factory reset το απόγευμα μήπως και επανέλθουν..το έπαθε κανενας άλλος?

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί? Φιλικά πάντα. Αλλά μερικά μου φαίνονται να κράξουμε για να κράξουμε.

Ρε Φώτη αρνητικό που δείχνει LTE αντί για 4G? Διαφορετικό ναι αλλά όχι και αρνητικό.

Έχουμε επιτέλους μετά από τόσα χρόνια native full dark theme και τώρα μας χαλάει? Η λογική λέει ή θες dark mode ή δεν θες. Το μισό μισό που είχε πριν στην 9 ήταν το θέατρο του παραλόγου. Ναι το ιδανικό είναι να έχεις theme engine και να φτιάχνει ο καθένας ακριβώς όπως το θέλει. Αλλά αφού δεν υπάρχει αυτό τότε πιο λογικό το όλα έτσι ή όλα αλλιώς. Και ειδικά πλέον με τις τόσες Amoled το full dark πρέπει να είναι πρώτη και default επιλογή.

Τώρα που αναγράφει το build. Ε και εδώ μου φαίνεται υπερβολικό το κράξιμο. Εγώ δεν το παρατήρησα καν μέχρι που αναφέρθηκε.

 

Τα gestures θέλουν βελτίωση και σωστά κράζονται νομίζω. Ειδικά η διαδικασία home / recent apps έχει τραγική υλοποίηση κατά την άποψη μου. Θα τους δώσω χρόνο αλλά προς το παρόν προτιμώ το pill από αυτά τα gestures.

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκε και στο νήμα του 3XL. Το double tap θεωρώ ότι πολύ πιο σωστά σε πάει στην lockscreen. Το lift phone όχι. Νομίζω ότι έπρεπε όντως να γυρίσουν το double tap όπως το έκανα τώρα στην 10 να ανοίγει η lockscreen αλλά να κρατήσουν το lift απλώς για να τσεκάρεις ώρα-ειδοποιήσεις. Ή να βάλουν 2 functions ανάλογα με το πως το προτιμά ο καθένας. Αλλά σαν UX είναι πολύ πιο σωστό να μην θες 10 ταπ για να φτάσεις στην lockscreen.

 

Τώρα για κάποιες ευκολίες που θα έπρεπε να υπήρχαν ή τις αφαίρεσαν δεκτό. Ότι υπάρχει και διευκολύνει και δεν επηρεάζει άλλες λειτουργίες θα έπρεπε να παραμένει.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα μέσω ΟΤΑ και δεν έχω data κινητής..θέλω να κάνω κάνα factory reset το απόγευμα μήπως και επανέλθουν..το έπαθε κανενας άλλος?

 

Sent from my Pixel 2 XL

 

Κανε επαναφορα ρυθμισεων των δεδομενων κινητης απο τις ρυθμισεις και δες αν ειναι τικαρισμενη η επιλογη για data.

 

Σε dark mode παντως, η μπαρα του google app στην home page, χαλι μαυρο φαινεται και δεν βρισκω να υπαρχει επιλογη για αλλαγη σε λευκο χρωμα. Τωρα, οσο για την ενδειξη 4g που ανεφερα παραπανω, δεν το θεωρω προβλημα, αλλα, κυριως αισθητικο κυριως δεν μου αρεσει το lte που δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί? Φιλικά πάντα. Αλλά μερικά μου φαίνονται να κράξουμε για να κράξουμε.

Ρε Φώτη αρνητικό που δείχνει LTE αντί για 4G? Διαφορετικό ναι αλλά όχι και αρνητικό.

Έχουμε επιτέλους μετά από τόσα χρόνια native full dark theme και τώρα μας χαλάει? Η λογική λέει ή θες dark mode ή δεν θες. Το μισό μισό που είχε πριν στην 9 ήταν το θέατρο του παραλόγου. Ναι το ιδανικό είναι να έχεις theme engine και να φτιάχνει ο καθένας ακριβώς όπως το θέλει. Αλλά αφού δεν υπάρχει αυτό τότε πιο λογικό το όλα έτσι ή όλα αλλιώς. Και ειδικά πλέον με τις τόσες Amoled το full dark πρέπει να είναι πρώτη και default επιλογή.

Τώρα που αναγράφει το build. Ε και εδώ μου φαίνεται υπερβολικό το κράξιμο. Εγώ δεν το παρατήρησα καν μέχρι που αναφέρθηκε.

 

Τα gestures θέλουν βελτίωση και σωστά κράζονται νομίζω. Ειδικά η διαδικασία home / recent apps έχει τραγική υλοποίηση κατά την άποψη μου. Θα τους δώσω χρόνο αλλά προς το παρόν προτιμώ το pill από αυτά τα gestures.

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκε και στο νήμα του 3XL. Το double tap θεωρώ ότι πολύ πιο σωστά σε πάει στην lockscreen. Το lift phone όχι. Νομίζω ότι έπρεπε όντως να γυρίσουν το double tap όπως το έκανα τώρα στην 10 να ανοίγει η lockscreen αλλά να κρατήσουν το lift απλώς για να τσεκάρεις ώρα-ειδοποιήσεις. Ή να βάλουν 2 functions ανάλογα με το πως το προτιμά ο καθένας. Αλλά σαν UX είναι πολύ πιο σωστό να μην θες 10 ταπ για να φτάσεις στην lockscreen.

 

Τώρα για κάποιες ευκολίες που θα έπρεπε να υπήρχαν ή τις αφαίρεσαν δεκτό. Ότι υπάρχει και διευκολύνει και δεν επηρεάζει άλλες λειτουργίες θα έπρεπε να παραμένει.

 

Δεν είναι κράξιμο ρε συ. Λέμε τι έχουμε παρατηρήσει. Γιατί να μην το πούμε δηλαδή; Τι να λέμε; Περί ανέμων και υδάτων; Γράφουμε τις αλλαγές που έχουμε παρατηρήσει. Και μόνος σου το λες, ότι δέχεσαι πόσα πράγματα.

 

Δεν είναι αστείο να βλέπεις το build number στην μπάρα των ειδοποιήσεων; Δηλαδή το σκέφτηκαν "ναι παιδιά, φοβερή ιδέα, ας το βάλουμε εκεί να φαίνεται πάντα".

 

Για τα gestures το λες κι εσύ. Το Home/Recent Apps είναι τραγωδία. Παίρνει παραπάνω ώρα και μπορεί να μην πιάσει και να σε πάει στο drawer. Το ίδιο πρόβλημα με τα hamburger μενού. Θα κάνω υπομονή μερικές μέρες, αλλιώς θα γυρίσω πίσω στο pill. Και δεν είμαι κάποιος που κράζει έτσι. Το pill πέρσι το υπερασπιζόμουν όταν ο κόσμος το έκραζε. Το συγκεκριμένο σύστημα μου φαίνεται αρκετά ανάπηρο σε πολλά σημεία.

 

Για το double tap να δεχτώ ότι έχεις δίκιο εν μέρει, αλλά ρε συ ποιος ΔΕΝ ξεκλειδώνει με το fingerpint το κινητό; Και γιατί να πρέπει μέσα στον ύπνο να θέλω να δω μόνο την ώρα και να σηκώνω το κινητό και να φωτίζει το σύμπαν;

 

Το "Face unlock" που προσωπικά ΔΕΝ χρησιμοποιώ, αλλά κάποιοι το έκαναν γιατί να βγει; Επειδή θα βγάλουν το P4; Κι οι άλλοι;

 

Κατά τα άλλα σαν smoothness φαίνεται μια χαρά. Ίσως και καλύτερο. Για μπαταρία είναι νωρίς να πω. Κάποια άλλα θετικά (privacy settings κτλ) τα έχω γράψει ήδη. Το dark mode προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Προτιμώ να έχω επιλογές ανά app. Κάποια τα έχω μαύρα (π.χ. twitter, messages), κάποια λευκά (feed, gmail κτλ). Δεν γίνεται το βασικό στοιχείο μιας αναβάθμισης τόσο μεγάλης να είναι το dark mode. Για μένα είναι ήσσονος σημασίας σε σχέση με λειτουργικά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε επαναφορα ρυθμισεων των δεδομενων κινητης απο τις ρυθμισεις και δες αν ειναι τικαρισμενη η επιλογη για data.

 

 

 

Σε dark mode παντως, η μπαρα του google app στην home page, χαλι μαυρο φαινεται και δεν βρισκω να υπαρχει επιλογη για αλλαγη σε λευκο χρωμα. Τωρα, οσο για την ενδειξη 4g που ανεφερα παραπανω, δεν το θεωρω προβλημα, αλλα, κυριως αισθητικο κυριως δεν μου αρεσει το lte που δειχνει.

Το δοκίμασα αλλά δεν άλλαξε κάτι, μόνο wifi εχω

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δεν άλλαξε κάτι, μόνο wifi εχω

 

Sent from my Pixel 2 XL

 

Δοκιμασε αλλη καρτα, αν εχεις.

Τι παροχο εχεις?

Εγω παντως με vf, ολα οκ.

Διαφορετικα, μιλα με τον παροχο, μηπως τιποτα σου στειλουν εκ νεου τις ρυθμισεις και κανε και ρεσταρτ. Παραξενο μου φαινεται, παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κράξιμο ρε συ. Λέμε τι έχουμε παρατηρήσει. Γιατί να μην το πούμε δηλαδή; Τι να λέμε; Περί ανέμων και υδάτων; Γράφουμε τις αλλαγές που έχουμε παρατηρήσει. Και μόνος σου το λες, ότι δέχεσαι πόσα πράγματα.

 

Δεν είναι αστείο να βλέπεις το build number στην μπάρα των ειδοποιήσεων; Δηλαδή το σκέφτηκαν "ναι παιδιά, φοβερή ιδέα, ας το βάλουμε εκεί να φαίνεται πάντα".

 

Για τα gestures το λες κι εσύ. Το Home/Recent Apps είναι τραγωδία. Παίρνει παραπάνω ώρα και μπορεί να μην πιάσει και να σε πάει στο drawer. Το ίδιο πρόβλημα με τα hamburger μενού. Θα κάνω υπομονή μερικές μέρες, αλλιώς θα γυρίσω πίσω στο pill. Και δεν είμαι κάποιος που κράζει έτσι. Το pill πέρσι το υπερασπιζόμουν όταν ο κόσμος το έκραζε. Το συγκεκριμένο σύστημα μου φαίνεται αρκετά ανάπηρο σε πολλά σημεία.

 

Για το double tap να δεχτώ ότι έχεις δίκιο εν μέρει, αλλά ρε συ ποιος ΔΕΝ ξεκλειδώνει με το fingerpint το κινητό; Και γιατί να πρέπει μέσα στον ύπνο να θέλω να δω μόνο την ώρα και να σηκώνω το κινητό και να φωτίζει το σύμπαν;

 

Το "Face unlock" που προσωπικά ΔΕΝ χρησιμοποιώ, αλλά κάποιοι το έκαναν γιατί να βγει; Επειδή θα βγάλουν το P4; Κι οι άλλοι;

 

Κατά τα άλλα σαν smoothness φαίνεται μια χαρά. Ίσως και καλύτερο. Για μπαταρία είναι νωρίς να πω. Κάποια άλλα θετικά (privacy settings κτλ) τα έχω γράψει ήδη. Το dark mode προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Προτιμώ να έχω επιλογές ανά app. Κάποια τα έχω μαύρα (π.χ. twitter, messages), κάποια λευκά (feed, gmail κτλ). Δεν γίνεται το βασικό στοιχείο μιας αναβάθμισης τόσο μεγάλης να είναι το dark mode. Για μένα είναι ήσσονος σημασίας σε σχέση με λειτουργικά ζητήματα.

Απλώς δεν το παρουσιάζουμε σαν παρατήρηση, αλλά σαν κάτι αρνητικό. Ειδικά στο θέμα 4G/LTE και build number δεν υπάρχει κάτι το αρνητικό. Ακόμα και το build number εκεί. ΟΚ. Αδιάφορο. Όπως είπα, αν δεν το έλεγες δεν το παρατηρούσα καν.

Για το double tap εγώ θα σου πω πολλές φορές όπως το έχω στο γραφείο θέλω να στείλω ένα μήνυμα. Οπότε ήθελα πολλά ταπ για να ξεκλειδώσω. Σαν UX φαίνεται πιο ορθό τώρα να βγάζει κατευθείαν στην lockscreen. Ωστόσο θα έπρεπε ιδανικά να δίνει την επιλογή. Ή έστω το lift να είναι μόνο για check. Καθώς αν το σηκώσεις μπορείς να πεις ότι είναι εύκολο να χρησιμοποιήσεις πλέον και το fingerprint. Οπότε ως εδώ είναι παρατηρήσεις και όχι αρνητικά.

 

Gestures εννοείται ότι θέλουν φιξάρισμα. Face unlock και όποια διευκόλυνση υπήρχε κακώς βγήκε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενος, ολα αυτα, να αλλαξουν σε επομενες ενημερωσεις. Double tap, face unlock, build, 4G κλπ κλπ. Σαν πρωτη εικονα, φαινεται οκ σαν εκδοση και χωρις σοβαρα προβληματα στην χρηση του κινητου. Μην ξεχναμε πως ειχε βγει και η 9αρα και που ειχε φτασει με ενημερωσεις κλπ μεχρι και χθες που την ειχαμε.

 

Btw, εξω που βγηκα με ηλιο που εχει, σε dark mode, πχ στις ρυθμισεις μεσα...σχεδον δεν βλεπεις τιποτα...αντιθετα με το λευκο που ηταν μια χαρα.

 

Κατι αλλο που προσεξα, αργει νσ συνδεθει με το bluetooth που εχω κ καποιες φορες συνδεεται αφου μπως στις ρυθμισεις του bluetooth και το βρει απο εκει.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ως εδώ είναι παρατηρήσεις και όχι αρνητικά.

.

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις στην αντίδρασή σου. Ούτε αρχίσαμε να κράζουμε, ούτε τίποτα, δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε. Είπαμε κάποια πράγματα που ενοχλούν τον καθένα στη χρήση που κάνει. Και αν τα αισθητικά είναι υποκειμενικά, οτιδήποτε κάνει πιο δύσκολη τη χρήση είναι αρνητικό. Και έχει αρκετά τέτοια πράγματα. Δεν λέω ότι καταστρέφεται ο κόσμος, first world problems είναι όπως έγραψα. Αλλά δεν γίνεται να μην λέμε ότι είναι αρνητικά όταν α) δεν μπορείς να κάνεις πλέον κάποια πράγματα που έκανες ή β) χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να κάνεις τα ίδια πράγματα.

Όλα αυτά είναι αρνητικά.

Όπως αρνητικές ήταν αλλαγές και στην P π.χ. με τις ρυθμίσεις στον ήχο και διάφορα άλλα. Και τότε τα γράφαμε.

 

Αντίστροφα τώρα, όταν αλλάζεις ένταση ήχου δεν ακούς τον ήχο πλέον να παίζει. Αυτό είναι κάτι πολύ μικρό ως αλλαγή που για μένα προσωπικά όμως είναι πολύ θετικό στο Android 10.

 

Από bugs τα μόνα που έχω δει στο reddit προς το παρόν είναι ένα θέμα με τα silent notifications και με τις "πρόσφατες" εικόνες σε κάποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπερβάλεις στην αντίδρασή σου. Ούτε αρχίσαμε να κράζουμε, ούτε τίποτα, δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε. Είπαμε κάποια πράγματα που ενοχλούν τον καθένα στη χρήση που κάνει. Και αν τα αισθητικά είναι υποκειμενικά, οτιδήποτε κάνει πιο δύσκολη τη χρήση είναι αρνητικό. Και έχει αρκετά τέτοια πράγματα. Δεν λέω ότι καταστρέφεται ο κόσμος, first world problems είναι όπως έγραψα. Αλλά δεν γίνεται να μην λέμε ότι είναι αρνητικά όταν α) δεν μπορείς να κάνεις πλέον κάποια πράγματα που έκανες ή β) χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να κάνεις τα ίδια πράγματα.

Όλα αυτά είναι αρνητικά.

Όπως αρνητικές ήταν αλλαγές και στην P π.χ. με τις ρυθμίσεις στον ήχο και διάφορα άλλα. Και τότε τα γράφαμε.

 

Αντίστροφα τώρα, όταν αλλάζεις ένταση ήχου δεν ακούς τον ήχο πλέον να παίζει. Αυτό είναι κάτι πολύ μικρό ως αλλαγή που για μένα προσωπικά όμως είναι πολύ θετικό στο Android 10.

 

Από bugs τα μόνα που έχω δει στο reddit προς το παρόν είναι ένα θέμα με τα silent notifications και με τις "πρόσφατες" εικόνες σε κάποιες εφαρμογές.

 

Στο θεμα προσφατες εικονες, ηδη εντοπισα μια. Ειναι στο messenger του fb. Δεν μου βγαζει το τελευταιο screenshot που εχω τραβηξει ωστε να το στειλω καπου και πρεπει να μπω στις φωτογραφιες και απο εκει να την βρω και να την κανω κοινοποιηση στο messenger.

 

*Γνωριζει κανεις, η ενημερωση συστηματος google play, τι ακριβως ειναι και ποιος ο ρολος της?

https://ibb.co/h15DDdR

 

Ειναι για να κανει ενημερωση το google play? Αυτο δεν γινεται απο μονο του update, συνηθως μετα απο ρεσταρτ η στο παρασκηνιο?

 

**Ειναι απιστευτα ταχυτατη σε ανοιγμα εφαρμογων κλπ η μου φαινεται? Εχω την εντυπωση, πως ειναι πολυ πιο γρηγορη απο την 9αρα και καπως ποιο σμουθ στην χρηση. Ειδικα, στο πατημα του κωδικου στην lockscreen εχει μια διαφορετικη αισθηση στο πατωμα κλπ.

 

***Οσο για την μπαταρια, τουλαχιστον απο χθες με πληρη φορτιση κλπ, μεχρι τωρα, δειχνει πολυ καλυτερη. Τωρα, απο θεμα συγκρισης στο θεμα νουμερων, οθονης ανοιχτης κλπ με την ιδια χρηση που εκανα και με την 9αρα, θα φανει τις επομενες μερες...καμια εβδομαδα χρησης.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπερβάλεις στην αντίδρασή σου. Ούτε αρχίσαμε να κράζουμε, ούτε τίποτα, δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε. Είπαμε κάποια πράγματα που ενοχλούν τον καθένα στη χρήση που κάνει. Και αν τα αισθητικά είναι υποκειμενικά, οτιδήποτε κάνει πιο δύσκολη τη χρήση είναι αρνητικό. Και έχει αρκετά τέτοια πράγματα. Δεν λέω ότι καταστρέφεται ο κόσμος, first world problems είναι όπως έγραψα. Αλλά δεν γίνεται να μην λέμε ότι είναι αρνητικά όταν α) δεν μπορείς να κάνεις πλέον κάποια πράγματα που έκανες ή β) χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να κάνεις τα ίδια πράγματα.

Όλα αυτά είναι αρνητικά.

Όπως αρνητικές ήταν αλλαγές και στην P π.χ. με τις ρυθμίσεις στον ήχο και διάφορα άλλα. Και τότε τα γράφαμε.

 

Αντίστροφα τώρα, όταν αλλάζεις ένταση ήχου δεν ακούς τον ήχο πλέον να παίζει. Αυτό είναι κάτι πολύ μικρό ως αλλαγή που για μένα προσωπικά όμως είναι πολύ θετικό στο Android 10.

 

Από bugs τα μόνα που έχω δει στο reddit προς το παρόν είναι ένα θέμα με τα silent notifications και με τις "πρόσφατες" εικόνες σε κάποιες εφαρμογές.

Μπορεί να υπερβάλω αλλά όταν μπήκα μέσα και στα πρώτα 3-4 αρνητικά βλέπω πράγματα που δεν είναι καν αρνητικά (4g, build no, dark theme, double tap[εξήγησα σαν σκεπτικό UX γιατί ίσως έχει παραπάνω νόημα έτσι όπως το έκαναν] ) λέω τι λένε εδώ ρε παιδιά.

Για μένα έχει και σημασία πως θα πεις κάτι. Άλλο να λες αρνητικό αυτό και άλλο να λες εμένα δεν μου αρέσει αυτό ή δεν με βολεύει αυτό. Το υπεραναλύω? Ίσως. Απλώς αυτή η εντύπωση (θα βρω αρνητικό για να βρω αρνητικό) μου καρφώθηκε μόλις μπήκα να διαβάσω τα ποστ. Και μερικές φορές αυτή η πρώτη εντύπωση μένει.

Πολλές φορές και εγώ μπορεί να αναφέρω κάτι με το λάθος τρόπο. Χωρίς παρεξήγηση ο καθένας έχει τα γούστα του. Και φυσικά ο καθένας μπορεί να αναφέρει ότι θέλει.

 

Και προφανώς έχει δεδομένα αρνητικά. Ότι θες 2 ενέργειες πλέον για να χρησιμοποιήσεις τα recents είναι ξεκάθαρο μείον στην εμπειρία χρήσης.

 

EDIT για τα recents: Αν κάνεις swipe αριστερά ή δεξιά κάτω αλλάζει τις εφαρμογές που έχεις στα recents. Οπότε κάπως λειτουργεί καλύτερα έτσι

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει διάθεση να παίξει λίγο παραπάνω, όλα αυτά τα θέματα της συσκευής του πως ανοίγει, πως κλείνει, τι δείχνει, που το δείχνει, αν θα λέει 4G ή θα λέει LTE, τι κάνουν κουμπιά, τι κάνει κάθε gesture και χίλιες άλλες παράμετροι ρυθμίζονται ακριβώς όπως τα θέλει ο χρήστης στις Custom Roms.

 

Μια καλή λύση θα ήταν ίσως το android να έχει δύο καταστάσεις λειτουργίας στο περιβάλλον χρήστη, μία για απλούς χρήστες που να είναι όπως είναι τώρα (ή και λίγο πιο απλό) και μία για προχωρημένους χρήστες που να δίνει δυνατότητες παραμετροποίησης του UI που έχουν οι custom roms. Έτσι θα το έκαναν όλοι όπως ήθελαν και θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Το υπεραναλύω?

 

Ξεκάθαρα. Και το κουράζεις χωρίς λόγο. Εντελώς φιλικά στο λέω γιατί σε σέβομαι και γράφεις πάντα προσεκτικά.

Υπερβολική ήταν η αντίδρασή σου και όχι όσα γράφτηκαν αρχικά. Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολή το 4G/LTE αλλά δεν το είπε ο άνθρωπος σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Ούτε εγώ αντίστοιχα αυτά που με ενόχλησαν. Τέλος από μένα.

 

Το swipe που λες είναι χρήσιμο, αλλά το recent apps έχει τρομερά πλεονεκτήματα από πέρσι (τα καλά της P). Απευθείας share εικόνας και κειμένου, απευθείας αναζήτηση, split screen (το έβγαλαν κι αυτό), δυνατότητα να κλείσεις εφαρμογή κ.ο.κ. Δεν είναι δηλαδή απλά μετάβαση από μία εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα. Και το κουράζεις χωρίς λόγο. Εντελώς φιλικά στο λέω γιατί σε σέβομαι και γράφεις πάντα προσεκτικά.

Υπερβολική ήταν η αντίδρασή σου και όχι όσα γράφτηκαν αρχικά. Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολή το 4G/LTE αλλά δεν το είπε ο άνθρωπος σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Ούτε εγώ αντίστοιχα αυτά που με ενόχλησαν. Τέλος από μένα.

 

Το swipe που λες είναι χρήσιμο, αλλά το recent apps έχει τρομερά πλεονεκτήματα από πέρσι (τα καλά της P). Απευθείας share εικόνας και κειμένου, απευθείας αναζήτηση, split screen (το έβγαλαν κι αυτό), δυνατότητα να κλείσεις εφαρμογή κ.ο.κ. Δεν είναι δηλαδή απλά μετάβαση από μία εφαρμογή.

 

Φυσικα και δεν το ειπα ως αρνητικο στο θεμα χρησης της συσκευης, εννοειται. Ισως, να το εγραψα κι εγω λαθος.

Απλα, με το που ανοιξε και το ειδα, ξενερωσα απο θεμα εμφανισης σαν συντομια του δικτυου, μιας και στα δικα μου ματια, η ενδειξη 4G, μου φαινεται πιο σωστη, οπως και το build που που το θεωρω ακυρο να φαινεται και πηρε την θεση του δικτυου που εχεις οταν κατεβαζες την μπαρα και το δικτυο πηγε δεξια πανω. Στο θεμα 4G, ετσι ηταν και η 9αρα στην αρχη και μετα το γυρισαν απο LTE σε 4G η κανω λαθος?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα. Και το κουράζεις χωρίς λόγο. Εντελώς φιλικά στο λέω γιατί σε σέβομαι και γράφεις πάντα προσεκτικά.

Υπερβολική ήταν η αντίδρασή σου και όχι όσα γράφτηκαν αρχικά. Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολή το 4G/LTE αλλά δεν το είπε ο άνθρωπος σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Ούτε εγώ αντίστοιχα αυτά που με ενόχλησαν. Τέλος από μένα.

 

Το swipe που λες είναι χρήσιμο, αλλά το recent apps έχει τρομερά πλεονεκτήματα από πέρσι (τα καλά της P). Απευθείας share εικόνας και κειμένου, απευθείας αναζήτηση, split screen (το έβγαλαν κι αυτό), δυνατότητα να κλείσεις εφαρμογή κ.ο.κ. Δεν είναι δηλαδή απλά μετάβαση από μία εφαρμογή.

 

ΟΚ δεκτό. Και εγώ φιλικά τα λέω. Δεν έχω κάτι με κανέναν.

 

Για τα gestures από ολότελα... Τουλάχιστον τώρα έχω έστω ένα σύντομο τρόπο να κάνω μετάβαση ανάμεσα σε 2 εφαρμογές. Έστω και αυτό σε πρώτη φάση κάτι είναι!

 

Υ.Γ. δεν ξέρω αν έχεις πίξελ 3 αλλά στο 2ξλ υπάρχει κανονικά το split screen στα recents που αναφέρεις ότι το έβγαλαν.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. δεν ξέρω αν έχεις πίξελ 3 αλλά στο 2ξλ υπάρχει κανονικά το split screen στα recents που αναφέρεις ότι το έβγαλαν.

 

Έχεις δίκιο, το τσέκαρα και πάλι και τώρα το εμφανίζει. Αλλά συμβαίνει κάτι περίεργο. Όταν το έγραψα δεν το εμφάνιζε σε Hangouts π.χ. ενώ τώρα το βγάζει. Αντίθετα στο Instagram συνεχίζει να βγάζει μόνο το Pause App ως επιλογή. Το ίδιο και στο Phone αλλά το έκλεισα και το άνοιξα πάλι και το εμφανίζει τώρα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αν είναι κάποιο bug ή λειτουργεί υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Θα το τσεκάρω και πάλι μετά.

 

Το "νέο" Share menu πώς σας φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύει η αναζήτηση επαφών από την Google search bar?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύει η αναζήτηση επαφών από την Google search bar?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα δουλεύει κανονικά. Ότι ψάχνω μου δείχνει και αποτελέσματα που υπάρχουν στο κινητό

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση όσο αφορά τον pixel launcher.

Ήλπιζα ότι θα ενεργοποιούσαν το scroll down για το notification αλλά παπαλα.

Επειδή δεν είχα κάνει εγγραφή στην beta, ήταν ενεργοποιημένο?

Και τέλος δεν μου κάνει pair το smart watch.

Έχω ένα Garmin Fenix 3, έχω κάνει τα πάντα αλλά τίποτα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύει η αναζήτηση επαφών από την Google search bar?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανονικά δουλεύει και σε μένα.

 

Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση ότι το Facebook ήθελε πρόσβαση στην τοποθεσία μου (χωρίς να το έχω ανοιχτό) και με ρώτησε αν θέλω να το αλλάξω αυτό (όπως είπα χθες έχει επιλογή πλέον για τοποθεσία ΜΟΝΟ όταν είναι ανοιχτή εφαρμογή).

Πολύ θετική αλλαγή αυτή. Ειδικά αν περνάς νέες εφαρμογές και δεν κοιτάς Permissions.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσατε ότι η always on display μένει πάντα ανοικτή? Έχουν εξαφανίσει και την επιλογή από τις ρυθμίσεις..κατά τα άλλα μια χαρά είναι η αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...