Jump to content

Επιλογή κινητού ως 450


Vag_koun
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Παρακαλώ τα φώτα σας. Έχω εδώ και 3 χρόνια το LG G2 (έχει βγει σκυλί) και ψάχνομαι για αγορά νέου κινητού μέχρι 450 ευρώ.

Δεν είμαι ο τύπος που αλλάζω κινητά συχνά οπότε το βλέπω σαν "επένδυση" τουλάχιστον για 2 χρόνια.

Αυτά που κυρίως με ενδιαφέρουν είναι:

1. Όσον το δυνατόν καλύτερη κάμερα (έχω παροπλισμένη dslr οπότε είμαι γνώστης manual ρυθμίσεων σε αρκετά καλό βαθμό) και πέρα από εξωτερικές φωτογραφήσεις καλό θα ήταν να βγάζει και καλές φωτό σε κλειστούς χώρους (λόγω πιτσιρικά!)

2. Απροβλημάτιστη εμπειρία χρήσης και να ρολάρει ομαλά.

3. Είμαι power user στο android οπότε το ρουτάρισμα δεν θα το γλυτώσει η συσκευή και ας βγω εκτός εγγύησης.

 

Αυτά που κοιτάω έιναι:

LG G6 μιας και έχω μείνει ευχαριστημένος από LG, μου αρέσει το skin, ευρυρώνιος, πανέμορφο.

Xiaomi Mi6 αν και δεν είχα ποτέ xiaomi την εκτιμώ πολύ σαν εταιρεία και λίγο που χειρίστηκα το κινητό πήγαινε μπάλα.

Oneplus 5 που και αυτό ρολάρει απροβλημάτιστα και έχει φοβερή υποστηριξη από xda.

 

Πέρα από τα 3 παραπάνω ακούω προτάσεις και από άλλους κατασκευαστές εκτός Samsung και Apple.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5 από μένα.

 

Το port της κάμερας του pixel δίνει καλύτερα απότελέσματα υπό συνθήκες?

Επίσης το jelly effect δεν έχει παρουσιαστεί σε όλες τις συσκευές?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το port της κάμερας του pixel δίνει καλύτερα απότελέσματα υπό συνθήκες?

Επίσης το jelly effect δεν έχει παρουσιαστεί σε όλες τις συσκευές?

Ευχαριστώ

Σε όλες της συνθήκες εκτός από νύχτα όπου τα πάει χειρότερα από την άλλη μερα και σε ελαφρος φραδυνες πολύ καλα, το jelly effect είναι θέμα τύχης (αν και σε αρκετά το έβγαλε)

Από την στιγμή που θέλεις Root ομος δεν έχουμε να σου προτείνουμε αλλη συσκευή

Μοναδικές συσκευές που απέμειναν και καλύπτουν το root χωρίς απολεια εγγύησης είναι one plus και pixel και κάπου εκεί τελειώνει η επιλογή σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως έγραψα και στο αρχικό post δεν με καίει ιδιαίτερα το θέμα της εγγύησης..όποτε αν έχετε και κάτι άλλο κατά νου το ακούω ευχαρίστως.. Να πω την αλήθεια το μόνο που με αποθαρρύνει στο oneplus είναι η έλλειψη OIS.

 

Sent from my LG-D802

Link to comment
Share on other sites

Το port της κάμερας του pixel δίνει καλύτερα απότελέσματα υπό συνθήκες?

Επίσης το jelly effect δεν έχει παρουσιαστεί σε όλες τις συσκευές?

Ευχαριστώ

 

Σε πολλές συσκεύες που έχω δοκιμάσει όντως βοηθάει. Δεν γνωρίζω βέβαια στο op5 πως τα πάει. Βέβαια αν δεν έχεις σταθερά χέρια τότε το port θα βοηθήσει. Βγάζει sharp ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό αφού συνήθως δεν μειώνει πολύ το shutter speed αλλά ακόμα και αν το μειώσει τραβά πολλαπλές και κρατά ως βάση την πιο sharp οπότε έχεις πολύ μικρότερη πιθανότητα για camera shake.

 

Πάντως από δείγματα που έχω δει, είναι εξαιρετική κάμερα ακόμα και stock. Οκ δεν φτάνει κινητά τύπου htc 11 ή s8, αλλά παραμένει εξαιρετική. Από το Mi6 και το g6 μου φαίνεται καλύτερη από δείγματα που χω δει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που κοιτάω έιναι:

LG G6 μιας και έχω μείνει ευχαριστημένος από LG, μου αρέσει το skin, ευρυρώνιος, πανέμορφο.

Xiaomi Mi6 αν και δεν είχα ποτέ xiaomi την εκτιμώ πολύ σαν εταιρεία και λίγο που χειρίστηκα το κινητό πήγαινε μπάλα.

Oneplus 5 που και αυτό ρολάρει απροβλημάτιστα και έχει φοβερή υποστηριξη από xda.

 

 

οχι mi6 πάντως.. δεν έχει την 800αρα μπάντα και γενικά υπερτιμημένο γι αυτά που προσφέρει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως έγραψα και στο αρχικό post δεν με καίει ιδιαίτερα το θέμα της εγγύησης..όποτε αν έχετε και κάτι άλλο κατά νου το ακούω ευχαρίστως.. Να πω την αλήθεια το μόνο που με αποθαρρύνει στο oneplus είναι η έλλειψη OIS.

 

Sent from my LG-D802

 

οο σε καει πχ αν παρεις οποιοδιποτε lg ειναι χεδον σιγουρο οτι θα πας για εγγύηση (πλεον ειναι νομος στα lg) αν κανεις root κάποια στιγμή θα μινεις με αχριστη συσκευη

 

τωρα αν δεν σε νοιαζει και θελεις απλα μια συσκευή να λειτουργεί αψογα σε όλα πας se mate 9 και τελείωσε

 

οσο αφορα της συσκευες που δινεις για επηλογη στην αρχη

g6 σίγουρα πας για service (και εφόσον κάνεις και root αντίο service)

mi6 απο την στιγμή που θελεις camera το ξεχνάς (ακόμη και ενα ταπεινό galaxy a3 βγάζει καλύτερα (ναι ολα τα xiaomi ακόμη και αυτά τον 1000 ευρώ απο camera δεν λενε πολλά )

one plus 5 (οτι είπαμε και ποιο πριν + οτι εδώ και πολύ καιρό είναι out of stock)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

mi6 απο την στιγμή που θελεις camera το ξεχνάς (ακόμη και ενα ταπεινό galaxy a3 βγάζει καλύτερα (ναι ολα τα xiaomi ακόμη και αυτά τον 1000 ευρώ απο camera δεν λενε πολλά )

 

Μάλλον έχεις μεινει λιγο πίσω. Το mi6 έχει καλύτερη κάμερα από κινητά τύπου honor 8. Μπορεί να μην το προτείνω αλλά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας. ;)

Link to comment
Share on other sites

mi6 απο την στιγμή που θελεις camera το ξεχνάς (ακόμη και ενα ταπεινό galaxy a3 βγάζει καλύτερα (ναι ολα τα xiaomi ακόμη και αυτά τον 1000 ευρώ απο camera δεν λενε πολλά )

one plus 5 (οτι είπαμε και ποιο πριν + οτι εδώ και πολύ καιρό είναι out of stock)

Το p10/honor 9 μια φορά τα κοντράρει. Πόσο μάλλον σε video...

 

Το δε g6 δεν έχει βγάλει θέμα.

 

Για μένα πάντως η καλύτερη επιλογή είναι το op5.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα ψαχτω πιθανόν για oneplus..Ίσως ρίξω μια ματιά και στο mate 9 γιατί δεν το είχα σκεφτεί..

 

Sent from my LG-D802

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κινητό για το κρατήσεις χρόνια και με καλή κάμερα, τότε κατά τη γνώμη μου κοιτάς κατά σειρά προτεραιότητας mate 9 και μετά το 1+5. Σε λίγο καιρό ανακοινώνεται και το 1+5Τ, αλλά λογικά η τιμή θα ξεπερνά το budget.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις oneplus 5 πας σίγουρα εκεί και επειδή είχα mate 9 η διαφορά τους είναι μεγάλη ειδικά στην κάμερα σε φωτογραφίες εσωτερικού χώρου, επίσης η εμπειρία χρήσης των 2 συσκευών δεν έχει καμία σχέση όπως και το hardware και η υποστήριξη στο xda ειδικά αφού γράφεις ότι κρατάς τις συσκευές σου, επίσης επειδή δεν έχει ois είναι πολύ καλό για φωτογραφίες παιδιών λόγο Shutter speed κατεβάζει μέχρι 1/17 στο αυτόματο και δεν έχεις πρόβλημα με motion blur,

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...