Jump to content

Μεταβαση σε ios και iphone 6s. Yay or Nay?


jimteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την καλημερα μου και από αυτό το νήμα.

Σκέφτομαι να κάνω τη μέταβαση από anroid σε ios με ένα 6s 64gb και θα ηθελα την άποψη σας.

Αυτή τη στιγμή εχω το oneplus 3T από το οποίο ειμαι κατευχαριστημενος και ενθουσιασμένος. Δε συντρέχει με λίγα λόγια κανενας λόγος αντικατάστασης. Το κινητο ειναι οτι καλυτερο.

Θα μου πειτε, τοτε γιατι τρωγεσαι; Σωστο κι αυτο.

Μπηκα στον πειρασμο γιατι βρηκα απο ενα φιλο το iphone 6s σε κατασταση βιτρινας, με ολοι του την προικα και σε τιμη απιστευτη.

Αν θα πήγαινα στο iphone, θα πήγαινα για το όνομα και την αξιοπιστία, γιατι δεν έχω ξαναπάρει κάτι αντίστοιχο και γιατι διαβαζω και ακουω απ' ολους τα καλυτερα.

Η ερώτηση μου είναι εξής.

Αξίζει να κάνω αυτό το βημα, ακόμα κι όταν μιλάμε για ένα iphone του '15 όπως το συγκεκριμένο ή το θεωρείται επιπολαιότητα;

Μπορεί κάποιος, όσο τρελαμενος κι αν είναι με τα iphone, να μου πει μάζεψε κάνα φράγκο παραπανω και παρε κανένα πιο προσφατο.

Μπορεί κάποιος άλλος να πει προχωρά και δε θα το μετανιώσεις κι ας είναι μοντέλο διετιας.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη σας και κυριως των παιδιων που εκαναν αυτη τη μεταβαση και ειτε εμειναν πιστοι στο ios, ειτε ξαναγυρισαν σε anroid.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Δημητρης

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οθόνη καλύτερη όχι, κάμερα δε νομίζω, μπαταρία για κανένα λόγο... Βέβαια τα ξέρεις και συ ήδη αυτά. Ψυχολογικό το θέμα καθαρά, εγώ με το iPhone όταν πρωτοπήρα το 2012 για μια βδομάδα έκλαιγα τα λεφτά μου, έπειτα σιγά σιγά το συνήθισα, κατάλαβα ότι πολλά από τα tweaks που έκανα στο Android ήταν περιττά. Το iOS επίσης δε σου γ..... το μυαλό, είναι αυτό που είναι και τέλος, αν δε σ αρέσει φεύγεις, και αν σου αρέσει και στο μάτι το τηλέφωνο και το λειτουργικό, γιατί και η εμφάνιση παίζει ρόλο, μπορείς να κρατήσεις ένα iPhone για τουλάχιστον 3 χρόνια χωρίς να έχεις έγνοιες αλλαγής στο κεφάλι. Γιατί μπορεί να κρατάει τον ίδιο σχεδιασμό τέσσερα χρόνια, αλλά αυτός που πήρε iphone 6 το 2014, άμα δεν έχει κάλο στο μυαλό όπως εμείς, το κρατάς ακόμα σήμερα και δε μπαίνεις στο πειρασμό για το νέο iPhone. Όλα είναι θέμα οπτικής. Άμα πας σε iOS, μια ξενερα στην αρχή θα τη φας, δεν υπάρχει περίπτωση. Το μετά είναι το θέμα

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το τηλέφωνο πας τουλάχιστον σε 7+

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη καλύτερη όχι, κάμερα δε νομίζω, μπαταρία για κανένα λόγο... Βέβαια τα ξέρεις και συ ήδη αυτά. Ψυχολογικό το θέμα καθαρά, εγώ με το iPhone όταν πρωτοπήρα το 2012 για μια βδομάδα έκλαιγα τα λεφτά μου, έπειτα σιγά σιγά το συνήθισα, κατάλαβα ότι πολλά από τα tweaks που έκανα στο Android ήταν περιττά. Το iOS επίσης δε σου γ..... το μυαλό, είναι αυτό που είναι και τέλος, αν δε σ αρέσει φεύγεις, και αν σου αρέσει και στο μάτι το τηλέφωνο και το λειτουργικό, γιατί και η εμφάνιση παίζει ρόλο, μπορείς να κρατήσεις ένα iPhone για τουλάχιστον 3 χρόνια χωρίς να έχεις έγνοιες αλλαγής στο κεφάλι. Γιατί μπορεί να κρατάει τον ίδιο σχεδιασμό τέσσερα χρόνια, αλλά αυτός που πήρε iphone 6 το 2014, άμα δεν έχει κάλο στο μυαλό όπως εμείς, το κρατάς ακόμα σήμερα και δε μπαίνεις στο πειρασμό για το νέο iPhone. Όλα είναι θέμα οπτικής. Άμα πας σε iOS, μια ξενερα στην αρχή θα τη φας, δεν υπάρχει περίπτωση. Το μετά είναι το θέμα

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω για να είμαι ειλικρινής.

Αυτό ακριβώς που είπες, είναι που με εξιτάρει περισσότερο.:lol:

Η απλότητα και το γεγονός ότι είναι αυτό που είναι. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

Σε ότι αφορά την κάμερα, παρ' όλο που δεν είναι full hd, βλέπω ότι όλοι εκθειάζουν τις φωτό και τα βίντεο που τραβάει. Ισχύει όντως αυτό;

Φεύγοντας δηλαδή από το 1+ 3Τ θα έχω παρόμοια αποτελέσματα ή θα ξενερώσω;

 

Από αυτό το τηλέφωνο πας τουλάχιστον σε 7+

Sent from my iPad using Tapatalk

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ξενερώσεις και με την κάμερα του 6s, το βράδυ είναι χειρότερο σίγουρα και χωρις manual. Αυτό που μου αρέσει στα iPhone είναι το underexposure που κάνουν την ημέρα, ενώ στα περισσότερα android στο αυτόματο, σκιές και φωτεινά σημεία προσπαθεί να τα εξισσοροπήσει. Όπως επίσης το iPhone δεν έχει καθόλου shutter lag που βολεύει άμα έχεις παιδιά σκυλιά, καθώς τραβάς ακριβώς τη στιγμή που θες και όχι μερικά miliseconds μετά που κάνουν όμως τη διαφορά προς το χειρότερο

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως δεν αξίζει για κανέναν λόγο να φύγεις από το OP3T για να πας σε μεταχειρισμένο (έστω κατάσταση βιτρίνας) iPhone του 15... Το OP3T με τα specs του και την υποστήριξη της One Plus θα αντέξει για πολύ πολύ καιρό ακόμα, οπότε ακόμα και οι αναβαθμίσεις και το future proof των iPhones, δεν είναι λόγος για να πας σε 6S....

Όνομα και αξιοπιστία έχεις επίσης με την One Plus, εξαιρετικές συσκευές.

Eγώ προσωπικά δε βρίσκω σε τι θα κερδίσεις σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα, αν πας στο 6S.

Για μένα μείνε εκεί που είσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό. Η λογική λέει OP 3T. Δεν τίθεται θέμα.

Απλά με έχει πιάσει τώρα η μ@λ#κ&α μου και ψαχνομαι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό. Η λογική λέει OP 3T. Δεν τίθεται θέμα.

Απλά με έχει πιάσει τώρα η μ@λ#κ&α μου και ψαχνομαι.

 

ε παρτο να το δοκιμάσεις ρε αδερφέ.. αν δε σ αρέσει το πουλάς κατευθείαν, έχουν άριστη μεταπωλητική αξία τα μήλα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό. Η λογική λέει OP 3T. Δεν τίθεται θέμα.

Απλά με έχει πιάσει τώρα η μ@λ#κ&α μου και ψαχνομαι.

 

 

 

Πάρε καλύτερα το 7+, αφού έχεις όρεξη για αλλαγή.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό. Η λογική λέει OP 3T. Δεν τίθεται θέμα.

Απλά με έχει πιάσει τώρα η μ@λ#κ&α μου και ψαχνομαι.

 

Επειδή είσαι με συσκευή που έχει μεγαλύτερη οθόνη και είναι από τις top android συσκευές η πρόταση μου είναι η εξής

Αν έχεις τα χρήματα μην πουλάς το 3t κα πάρε το iPhone που επιθυμείς

Δούλεψε το σαν πρώτη συσκευή λίγο καιρό πχ 10 μέρες και μετά ανάλογα πουλάς ένα από τα δυο τηλέφωνα.

Έχουν και τα 2 μεταπωλητική αξία πολύ καλή.

Δεν θα χάσεις χρήματα από την όλη υπόθεση πάντως

 

Αν δεν έχεις τα χρήματα και πρέπει να δώσεις το 3t για να πας σε iPhone τότε τίθεται μόνο το θέμα αν θα σου αρέσει το iOS

Σε πολλά σημεία είναι ανώτερο ένα 6s plus που θα σου πρότεινα να πας λόγο οθόνης

 

Αν ποτέ δώσεις το 3t στείλε κανένα pm θα μ ενδιέφερε να το αγοράσω για 2ο τηλέφωνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Ακόμα το δουλεύω στο μυαλό μου.

Θα σε ενημερώσω αν το πάρω απόφαση.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 3T χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι με συσκευή που έχει μεγαλύτερη οθόνη και είναι από τις top android συσκευές η πρόταση μου είναι η εξής

Αν έχεις τα χρήματα μην πουλάς το 3t κα πάρε το iPhone που επιθυμείς

Δούλεψε το σαν πρώτη συσκευή λίγο καιρό πχ 10 μέρες και μετά ανάλογα πουλάς ένα από τα δυο τηλέφωνα.

Έχουν και τα 2 μεταπωλητική αξία πολύ καλή.

Δεν θα χάσεις χρήματα από την όλη υπόθεση πάντως

 

Αν δεν έχεις τα χρήματα και πρέπει να δώσεις το 3t για να πας σε iPhone τότε τίθεται μόνο το θέμα αν θα σου αρέσει το iOS

Σε πολλά σημεία είναι ανώτερο ένα 6s plus που θα σου πρότεινα να πας λόγο οθόνης

 

Αν ποτέ δώσεις το 3t στείλε κανένα pm θα μ ενδιέφερε να το αγοράσω για 2ο τηλέφωνο

Για το απλό 6s λέει, όχι το plus.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...