Jump to content

Surface Book 2 (13.5”+15”ιντσών)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Greece δεν γράφει πουθενά. Σε μεγάλη εκτίμηση έχουν την αγορά μας βλέπω....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού οι Έλληνες μπορούν να παραγγείλουν από ευρωπαϊκά παραρτήματα με εγγυηση κανονικά ελάχιστη σημασία που δεν το διαθέτει απευθείας εδώ.

 

Άλλωστε όλο και κανα Κωτσόβολος η Public θα το φέρουν.

 

Το πρόβλημα είναι κυρίως και αυστηρά η τιμολόγηση evris αν δεν πήρες χαμπάρι :lol:

 

Αλλιώς πλέον παντού θα το βρίσκουμε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα, παρέλαβα το book 2 πριν λίγες μέρες και τώρα σκέφτομαι να πάρω και το πενάκι. Έχω μπερδευτεί με το ποιό να πάρω..Έχει κάποιο συγκεκριμένο κωδικό το νέο πενάκι για να το αναζητήσω έτσι;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρέλαβα το book 2 πριν λίγες μέρες και τώρα σκέφτομαι να πάρω και το πενάκι. Έχω μπερδευτεί με το ποιό να πάρω..Έχει κάποιο συγκεκριμένο κωδικό το νέο πενάκι για να το αναζητήσω έτσι;

Καλορίζικο φίλε το εργαλείο.

Εδω κοιτάς

https://www.microsoft.com/en-gb/p/surface-pen/8zl5c82qmg6b/GVTF?icid=Cat-SurfaceAccessories-CP2-SurfacePen&activetab=pivot:techspecstab

Αγόρασε απο οποιοδήποτε ms store Ευρώπης βγαίνει φθηνότερα η κανα αντίστοιχο amazon

Πχ εδω γερμανικο amazon βγαινει πιο οικονομικα.

https://www.amazon.de/Microsoft-EYU-00002-Surface-Pen-Schwarz/dp/B0717BM8D6/ref=sr_1_4?ie=UTF8&keywords=Surface%20Pen&language=en_GB&qid=1530356751&sr=8-4

Το νεο pen εχει 4096 level sensitivity ετσι ξεχωρίζει απο τα παλιότερης γενιάς που έχουν 2048

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά θηρίο ,δεν καταλαβαίνει τίποτα. Του πέρασα και ενα tempered glass μόλις τώρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η διαφορά με τις εδώ τιμές είναι σημαντική (αν έβλεπα το σωστό πενάκι) οπότε είναι μονόδρομος τα ευρωπαικά καταστήματα..
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά θηρίο ,δεν καταλαβαίνει τίποτα. Του πέρασα και ενα tempered glass μόλις τώρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η διαφορά με τις εδώ τιμές είναι σημαντική (αν έβλεπα το σωστό πενάκι) οπότε είναι μονόδρομος τα ευρωπαικά καταστήματα..

Αν θες επιπλέον look and feel κοίτα και dbrand skin

Εχω εδω και 1 χρόνο στο Book 1 και πολύ ευχαριστημένος.

https://dbrand.com/shop/microsoft-surface-book-skins

Λογικά ταιριάζουν και με Book 2 αφου ιδιο καλούπι έχουν(ρωτα βέβαια καλού κακού να σου απαντήσουν με σιγουριά)

Τσέκαρε εδω πως το έχω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423692&page=13

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει απίστευτους συνδυασμούς... Τους έστειλα ήδη μήνυμα και αν ταιριάζουν θα πάρω ένα skin .. Και μια τελευταία ερώτηση... Το surface dial αξίζει σαν αγορά; Ή έχει έχει νόημα μόνο για σχεδιαστές;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχει απίστευτους συνδυασμούς... Τους έστειλα ήδη μήνυμα και αν ταιριάζουν θα πάρω ένα skin .. Και μια τελευταία ερώτηση... Το surface dial αξίζει σαν αγορά; Ή έχει έχει νόημα μόνο για σχεδιαστές;

Μονο για ζωγράφους και σχεδιαστές/αρχιτέκτονες η μηχανικους θα ταιριάξει.

Αλλιώς τζαμπα θα το πάρεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει διαβάσει κανείς τίποτα για Surface Book 3 ή θα πάει τέλη του 2019?

 

Του χρόνου θα πάει στάνταρ πιο πιθανό δεύτερο εξάμηνο του έτους.

Ίσως δούμε όμως Surface Pro διάδοχο μέχρι τέλους του έτους όχι όμως με απόλυτη βεβαιότητα μπορεί να πάει και αυτό για του χρόνου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πρώτη φορά στο φόρουμ σας, ήθελα να παραθέσω ένα περίεργο (ενοχλητικό) πρόβλημα με το Surface book 2.

 

Έχω παρατηρήσει τουλάχιστον 5-10 φορές (από τον Απρίλη που το έχω) το εξής φαινόμενο. Όταν το κλείνω κατεβάζοντας την οθόνη, και αν μείνει σβηστό αρκετή ώρα (πάνω από 12 ώρες), μερικές φορές δεν ξαναανοίγει. Αυτό ανεξαρτήτως μπαταρίας. Δεν ανοίγει ούτε άμεσα, ούτε πατώντας το πληκτρολόγιο, ούτε όταν πατάω το κουμπί on-off.

Τις περισσότερες φορές το κάνει όταν δεν είναι στο ρεύμα, και μάλιστα όταν το έβαλα στο ρεύμα άνοιξε αμέσως. Αλλά σήμερα το πρωί για πρώτη φορά το έκανε ενώ ήταν στο ρεύμα.

 

Όταν το κάνει και τελικά ξαναανοίξει, η μπαταρία είναι εκεί που ήταν, συνήθως ψηλά ή και φουλ φορτισμένη.

Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα οταν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις πανω απο 2-3 ωρες να το κλεινεις με shutdown και οχι απλα κατεβάζοντας την οθόνη.

Διοτι ετσι δεν κλεινει στην ουσια αλλα μπαινει ειτε σε sleep ειτε σε hybernation κατάσταση και ειδικα στην πρωτη περίπτωση εχει παρατηρήθηκε με ολα τα surface εδω και χρόνια οτι μπορει να προκαλέσει το φαινόμενο που ανέφερες.

 

Γενικά ειναι θεμα windows και παράλληλα Intel CPU που δεν ειναι optimazed για sleep λειτουργία σε σχεση με ios η android.

 

Και γενικά ειναι θεμα που παρουσιάζεται σε τυχαίες χρονικές περιόδους δηλαδη μπορεί για κανα 20ημερο να μην στο παρουσιάσει και μετα πχ στο επόμενο 1 μηνα να στο βγάλει 4-5 φορές.

 

Ισως να βοηθούσε να περιορίσεις το φαινομενο αν έβαζες Intel GPU drivers αντι για το αντίστοιχα της MS που ανανεώνονται πιο σπάνια μπορεί και κανα εξάμηνο δηλαδή.

https://downloadcenter.intel.com/download/27892/Intel-Graphics-Driver-for-Windows-10?product=80939

 

Το zip κατεβάσεις κάνεις extract και κανεις manual εγκατάσταση πηγαινοντας device manager-Intel HD drivers-update driver-browse for drivers in your computer και επιλεγεις let me pick from a list avalable και μετα have disk και επιλεγεις graphics-igdlh64 το επιλεγεις και κανεις εγκατασταση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το Microsoft Surface Book 2 13.5" i5 7300U 8GB RAM 256GB SSD [uS Keyboard], ξέρει κανείς κανένα site αξιόπιστο σε καλή τιμή χωρίς θέμα τελωνείου για αγορά από Ευρώπη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το Microsoft Surface Book 2 13.5" i5 7300U 8GB RAM 256GB SSD [uS Keyboard], ξέρει κανείς κανένα site αξιόπιστο σε καλή τιμή χωρίς θέμα τελωνείου για αγορά από Ευρώπη?

 

Από Ευρώπη κοιτάς τα ευρωπαϊκά παραρτήματα είτε MS store είτε Amazon.

 

Απλά υπόψη ανάλογα τη χώρα διαφέρει το πληκτρολόγιο.

 

Πχ από Γερμανία είναι QWERTZ,από Γαλλία είναι AZERTY.

 

Αν θες αγγλικό QWERTY πληκτρολόγιο επιλέγεις είτε Αγγλία η Ιταλία αγορά.

 

Και από Ισπανία μου φαίνεται εξίσου QWERTY έχουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός surface book και είμαι μεταξύ του surface book i5 με κάρτα γραφικών GeForce (όχι το performance) και του surface book 2 i5 με κάρτα γραφικών intel. Η χρήση που το θέλω είναι για προγραμματισμό (codding, όχι design). Το surface book 2 έχει καλύτερο επεξεργαστή και μπαταρία, ενώ το πρώτο έχει καλύτερη κάρτα γραφικών. Τι θα με συμβουλεύατε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός surface book και είμαι μεταξύ του surface book i5 με κάρτα γραφικών GeForce (όχι το performance) και του surface book 2 i5 με κάρτα γραφικών intel. Η χρήση που το θέλω είναι για προγραμματισμό (codding, όχι design). Το surface book 2 έχει καλύτερο επεξεργαστή και μπαταρία, ενώ το πρώτο έχει καλύτερη κάρτα γραφικών. Τι θα με συμβουλεύατε?

 

Η GPU έχει σημασία σε παιχνίδια και rendering video,όχι σε προγραμματισμό.

Άρα κοιτάς περισσότερο CPU.

Το Surface book με την nvidia και με 256GB SSD version και είσαι άνετος.

 

Το book 2 θα άξιζε μόνο αν υπήρχε μικρή χρηματική διαφορά με το 1(έως 200-250 ευρώ) αφού η διαφορά σε CPU δεν είναι ιδιαίτερη μεγάλη να δικαιολογεί να πας στο 2.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Αυτό που με φοβίζει στο book είναι ένα bug που έχω διαβάσει σε σχόλια σχετικά με την επαφή που κάνει η οθόνη με την βάση. Πολλές φορές φαίνεται ότι δεν αναγνωρίζει την οθόνη και σκέφτομαι ότι στο book 2 θα έχει λυθεί το bug. Είχες ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το δικό σου;

Κάτι τελευταίο, αν εξαιρέσουμε την δυνατότητα του book να γίνεται ταμπλετ, θα ήταν καλύτερη επιλογή το surface laptop 2 με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή i5; Αλήθεια το χρησιμοποιείς καθόλου ως ταμπλετ το book;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Αυτό που με φοβίζει στο book είναι ένα bug που έχω διαβάσει σε σχόλια σχετικά με την επαφή που κάνει η οθόνη με την βάση. Πολλές φορές φαίνεται ότι δεν αναγνωρίζει την οθόνη και σκέφτομαι ότι στο book 2 θα έχει λυθεί το bug. Είχες ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το δικό σου;

 

Κάτι τελευταίο, αν εξαιρέσουμε την δυνατότητα του book να γίνεται ταμπλετ, θα ήταν καλύτερη επιλογή το surface laptop 2 με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή i5; Αλήθεια το χρησιμοποιείς καθόλου ως ταμπλετ το book;

 

Πολύ αραιά και που το εμφανίζει κυρίως αν βάζεις βγάζεις τακτικά οθόνη και το μεταφέρεις από εδώ και από εκει.

Αλλά λύνεται πάντα με δεύτερο βάλε -βγαλε.

 

Εγώ δηλαδή αρκετές φορές το χρησιμοποιώ ως tablet να χαζέψω λίγο YouTube,να διαβάσω κανα pdf,να δω καμία σειρουλα και έτσι με βολεύει το form factor Book σειρά.

 

Αλλιώς όταν το δουλεύεις σαν ultrabook αν δεν κανεις κάποια απότομη κίνηση πχ κουνήσεις οθόνη και είσαι σε σταθερή επιφάνεια δεν υπάρχει θέμα.

 

Λέγεται στο Book 2 είναι λιγότερο ευαίσθητο σε αυτό το τομέα αλλά κατ εμε δεν δικαιολογεί τη διαφορα στην τιμή.

 

Από την άλλη αν δεν σκοπεύεις να κανεις χρήση σαν tablet το Surface laptop 2 είναι σαφώς προτιμότερη λύση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το surface όταν το ανοίγω μετά από μερικές μέρες πως έχει καταναλώσει μπαταρία. Από το μενού ενέργειας έχω επιλέξει να κάνει τερματισμό όταν πατάω το power αλλά έτσι κι αλλιώς πάντα κάνω shut down μέσω του start menu.

Έτσι γίνεται ή συμβαίνει κάτι άλλο; Την στιγμή που γράφω η μπαταρία 1 είναι στο 97% και η 2 στο 42% ενώ έχω να το χρησιμοποιήσω 10-12 μέρες.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το surface όταν το ανοίγω μετά από μερικές μέρες πως έχει καταναλώσει μπαταρία. Από το μενού ενέργειας έχω επιλέξει να κάνει τερματισμό όταν πατάω το power αλλά έτσι κι αλλιώς πάντα κάνω shut down μέσω του start menu.

Έτσι γίνεται ή συμβαίνει κάτι άλλο; Την στιγμή που γράφω η μπαταρία 1 είναι στο 97% και η 2 στο 42% ενώ έχω να το χρησιμοποιήσω 10-12 μέρες.

Σε ολα τα surface τελευταία 4 ετη που κάνω χρήση έτσι είναι.

Δεν κανει στην ουσία κυριολεκτικά shut down αλλά μπαίνει σε hibernation παρ ολο επέλεξες τερματισμό απο διαχείριση ενέργειας.

 

Πάντως υπόψη η μπαταριά των φορητών συσκευών αδειάζει με το πέρασμα του χρόνο ανεξάρτητα αν γίνει κανονικα shut down.

Πχ άμα αφήσεις το κινητό η tablet 1 μήνα χωρίς χρήση στο 100 θα το βρεις στάνταρ σε λιγότερο ποσοστό απ οσο το άφησες.

 

Απλα στο surface μεγαλύτερο βαθμό πτώσης λόγο φύσης Windows η και Intel CPU που λειτουργούν διαφορετικά σε ενεργειακή διαχείριση σε σχέση με mobile OS και mobile SOC.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως η μπαταρία αδειάζει έτσι κι αλλιώς αν μείνει σε αχρησία καιρό απλά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη κατανάλωση του surface. Αλλα αφού είναι από κατασκευής έτσι δεν με πειράζει , άσε που ίσως είναι καλύτερα αφού γίνεται χρήση της μπαταρίας ακόμα και κλειστό και δεν μένει στάσιμη ...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • The title was changed to Surface Book 2 (13.5”+15”ιντσών)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...