Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, bpat said:

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αλλάξω μπαταρία στο Huawei mate 10 pro (τελευταίες ημέρες του μήνα είναι μόνο 22€) αλλά είχα διαβάσει στο skroutz ότι κάποιος άλλαξε μπαταρία και παρά το ότι ήταν καινούργια,  η απόδοση ήταν χειρότερη από την εργοστασιακή μπαταρία του κινητού και παρά το ότι το κινητό ήταν ήδη 4 ετών. Ισχύει κάτι τέτοιο;; να έχει η καινούργια μπαταρία χειρότερη απόδοση από αυτή που είχε το κινητό όπου έχει ήδη χρησιμοποιηθεί για 4 χρόνια;; Παρατήρησες κάτι τέτοιο στην αλλαγή που έκανες;; 
Ευχαριστώ πολύ.

 

Οχι. Εχει μεγαλη διαφορα. Εγινε σαν καινουριο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tasosdimas said:

Οχι. Εχει μεγαλη διαφορα. Εγινε σαν καινουριο. 

ok Ευχαριστώ πολύ. πργματικά μου φάνηκε περίεργο η καινούργια μπαταρία να έχει χειρότερη απόδοση από την εργοστασιακή η οποία έχει χρησιμοποιηθεί 4 χρόνια.. οπότε θα προχωρήσω στην αλλαγή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το διάβασες σε αξιολόγηση στο σκρουτζ μήπως αυτός που το έγραψε πήρα καμία μπαταρία που δεν ήταν αυθεντική της huawei και την άλλαξε μόνος του;
Έχω κάνει και γω αλλαγή μπαταρίας σε άλλο κινητό που την πήρα από σκρουτζ και δεν έχω να πω και τα καλύτερα.. Δεν ήταν και σε σφραγισμένο κουτί αλλά σε σακουλάκι.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kozi0 said:

Επειδή το διάβασες σε αξιολόγηση στο σκρουτζ μήπως αυτός που το έγραψε πήρα καμία μπαταρία που δεν ήταν αυθεντική της huawei και την άλλαξε μόνος του;
Έχω κάνει και γω αλλαγή μπαταρίας σε άλλο κινητό που την πήρα από σκρουτζ και δεν έχω να πω και τα καλύτερα.. Δεν ήταν και σε σφραγισμένο κουτί αλλά σε σακουλάκι.

Όντως το διάβασα σε αξιολόγηση του skroutz (για τη συγκακριμένη μπαταρία του mate 10 pro) και έχει βάλει βαθμολογία 1/5.. δεν ξέρω όμως αν αγόρασε ο ίδιος τη μπαταρία και έκανε μόνος του την αντικατάσταση.. Υποθέτω κι εγώ ότι αν γίνει η αλλαγή στο εξουσιοδοτημένο service, η μπαταρία θα είναι αυθεντική και σφραγισμένη. Νομίζω ότι αξίζει η αλλαγή από τη στιγμή που τις τελευταίες ημέρες κάθε μήνα είναι στα 22€. Το κινητό λειτουργεί άριστα ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι θα πάρει και emui 12. 

Link to comment
Share on other sites

To πηρα ως αναβαθμιση του mate 10 lite......
Βασικα με ενδιαφερει καταγραφη κλησεων.
Αφου βρηκα την εργοστασιακη εγκατασταστη-επανεκινηση η οπια ομως ειναι χειροκινητη,
ψαχνοντας βρηκα και μια αυτοματη απο το market.
Δεν ακους τον εαυτο σου,αδιαφορο,αλλα ακους πεντακαθαρα τον συνομιλιτη,ενω βλεπεις ημερομηνια και νουμερο τηλεφωνου.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.enlightment.voicecallrecorder&hl=en_US&gl=US

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, isolove said:

To πηρα ως αναβαθμιση του mate 10 lite......
Βασικα με ενδιαφερει καταγραφη κλησεων.
Αφου βρηκα την εργοστασιακη εγκατασταστη-επανεκινηση η οπια ομως ειναι χειροκινητη,
ψαχνοντας βρηκα και μια αυτοματη απο το market.
Δεν ακους τον εαυτο σου,αδιαφορο,αλλα ακους πεντακαθαρα τον συνομιλιτη,ενω βλεπεις ημερομηνια και νουμερο τηλεφωνου.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.enlightment.voicecallrecorder&hl=en_US&gl=US

Το call recorder στο P30 μου έχει ρύθμιση και για "μόνιμο / αυτόματο" recording.
Αυτό το αρχείο έχω εγκαταστήσει (στα links έχει εκδόσεις για EMUI 9, 10 και 11, ενώ η έκδοση για το 11 δουλεύει σωστά και στο 12):
https://forum.xda-developers.com/t/call-recorder-for-all-huawei-model-android-pie.3926346/

https://forum.xda-developers.com/t/call-recorder-for-all-huawei-model-android-pie.3926346/page-27#post-84640165

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stark said:

Το call recorder στο P30 μου έχει ρύθμιση και για "μόνιμο / αυτόματο" recording.
Αυτό το αρχείο έχω εγκαταστήσει (στα links έχει εκδόσεις για EMUI 9, 10 και 11, ενώ η έκδοση για το 11 δουλεύει σωστά και στο 12):
https://forum.xda-developers.com/t/call-recorder-for-all-huawei-model-android-pie.3926346/

https://forum.xda-developers.com/t/call-recorder-for-all-huawei-model-android-pie.3926346/page-27#post-84640165

Tελικα αυτο ειχα εγκαταστησει..........
Απλα δεν εκανα την ρυθμιση αυτοματης εγγραφης

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα επεσε στα χερια μου ενα nova t5
το 4κ του nova ειναι πραγματικα πολυ σταθεροποιημενο σε σχεση με του 10 pro.
Μου διαφευγει κατι στις ρυθμισεις???????

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε στα χερια μου ενα nova t5
το 4κ του nova ειναι πραγματικα πολυ σταθεροποιημενο σε σχεση με του 10 pro.
Μου διαφευγει κατι στις ρυθμισεις???????

Δυστυχώς έτσι είναι. Το 5Τ έχει ηλεκτρονική σταθεροποίηση ακόμα και στο 4Κ και κάνει καλύτερη δουλειά. Το mate 10 pro έχει οπτικό σταθεροποιητή μέχρι 1080p 30fps. Σε αυτή την ανάλυση κάνει καλή δουλειά αλλά χάνει αρκετά σε λεπτομέρεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβγαλε ενημέρωση 11mb περίπου που ήταν για την εφαρμογή "Ενημέρωση λογισμικού" κι έπειτα έκανε έλεγχο για ενημερώσεις και βρήκε την EMUI12 5gb περίπου 

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, PapaDarxon said:

Έβγαλε ενημέρωση 11mb περίπου που ήταν για την εφαρμογή "Ενημέρωση λογισμικού" κι έπειτα έκανε έλεγχο για ενημερώσεις και βρήκε την EMUI12 5gb περίπου 

Έχεις εγκαταστήσει το EMUI12?  Όντως, είχαν πει ότι θα έβγαινε μέσα στο καλοκαίρι.. κάποιες εντυπώσεις;; (αν φυσικά έκανες την εγκατάσταση..)

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bpat said:

Έχεις εγκαταστήσει το EMUI12?  Όντως, είχαν πει ότι θα έβγαινε μέσα στο καλοκαίρι.. κάποιες εντυπώσεις;; (αν φυσικά έκανες την εγκατάσταση..)

Την εγκατέστησα φυσικά, σαν πρώτες εντυπώσεις είναι μια ανανέωση. 

Έχουν αλλάξει πολλά σε εμφάνιση και μια προειδοποίηση σε όσους δουλεύουν music player εκτός της Huawei. Στο νέο control panel το εικονίδιο για την μουσική δουλεύει μόνο με τον μαμά της Huawei. Με άλλους δεν κάνει τίποτα. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PapaDarxon said:

Την εγκατέστησα φυσικά, σαν πρώτες εντυπώσεις είναι μια ανανέωση. 

Έχουν αλλάξει πολλά σε εμφάνιση και μια προειδοποίηση σε όσους δουλεύουν music player εκτός της Huawei. Στο νέο control panel το εικονίδιο για την μουσική δουλεύει μόνο με τον μαμά της Huawei. Με άλλους δεν κάνει τίποτα. 

Ok σε ευχαριστώ πολύ... με τα google services όλα καλά να υποθέσω.. δεν έχει αλλάξει κάτι..εξάλλου το mate 10 pro είχε κυκλοφορήσει πριν το ban της Αμερικής, επομένως υποθέτω δεν θα έχει αλλάξει κάτι με το EMUI12.. Διάρκεια μπαταρίας φαντάζομαι θα θέλει κάποιο χρόνο για να δείξει.. Συνολικά, θα πρότεινες την αναβάθμιση σε EMUI12?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, bpat said:

Ok σε ευχαριστώ πολύ... με τα google services όλα καλά να υποθέσω.. δεν έχει αλλάξει κάτι..εξάλλου το mate 10 pro είχε κυκλοφορήσει πριν το ban της Αμερικής, επομένως υποθέτω δεν θα έχει αλλάξει κάτι με το EMUI12.. Διάρκεια μπαταρίας φαντάζομαι θα θέλει κάποιο χρόνο για να δείξει.. Συνολικά, θα πρότεινες την αναβάθμιση σε EMUI12?

Θα την πρότεινα Ναι. 

GMS παίζουν κανονικά, άλλωστε μόνο το UI ενημερώνεται όχι το android. 

Μπαταρία είναι ανάλογα την χρήση του καθενός, άλλοι θα δουν καλύτερη αυτονομία κι άλλοι χειρότερη. Όταν κάνω επαναφορά τότε θα κοιτάξω αν είναι καλύτερη η μπαταρία. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, PapaDarxon said:

Την εγκατέστησα φυσικά, σαν πρώτες εντυπώσεις είναι μια ανανέωση. 

Έχουν αλλάξει πολλά σε εμφάνιση και μια προειδοποίηση σε όσους δουλεύουν music player εκτός της Huawei. Στο νέο control panel το εικονίδιο για την μουσική δουλεύει μόνο με τον μαμά της Huawei. Με άλλους δεν κάνει τίποτα. 

"Βλέπει" πάντως και Streaming Music Players / Plarforms όπως το Spotify. Απλά δεν σου παρέχει όλες τις λειτουργίες, παρά μόνο pause / play / next / previous και ένταση ήχου. Στην ουσία μιλάμε - ακόμα κι εδώ για μισοτελειωμένη δουλειά, καθότι π.χ. ενώ δείχνει την καρδούλα (like), στην πραγματικότητα δεν πατιέται. Προχειρότητες της Huawei δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω άλλο κινητό να το χρησιμοποιώ δεν μου έβγαλε το update ούτε στο mycare ούτε σε save mode 

Link to comment
Share on other sites

Στην 12 όταν κάνεις swipe προς τα κάτω στον αισθητήρα δακτυλικού πως λειτουργεί; Ανοίγει κάποια από τις δύο μπάρες τώρα που χωρίστηκαν στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Kozi0 said:

Στην 12 όταν κάνεις swipe προς τα κάτω στον αισθητήρα δακτυλικού πως λειτουργεί; Ανοίγει κάποια από τις δύο μπάρες τώρα που χωρίστηκαν στα δύο;

Τις ειδοποιήσεις ανοίγει 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να είμαστε δίκαιοι, για ένα Android κινητό που κυκλοφόρησε πριν από 5 χρόνια, πάλι καλά να λέμε που παίρνει κι αυτή την αναβάθμιση (κι ας είναι κατά 99% αισθητικής υφής οι αλλαγές κι όχι κάτι σπουδαίο κατά τη γνώμη μου).

 

Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο καιρό με την συγκεκριμένη συσκευή πάντα αργούσε στα update... ενω στο κύριο κινητό μου το Galaxy 52s 5G τα update έρχονται πολύ γρήγορα. 

Edited by panoslvd
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αυτόματη εγγραφή κλήσεων, και τον σταθεροποιητη βίντεο στα 1080p που ανακάλυψα εδώ μέσα, ευχαριστώ, παρακολουθώ την 5 ετών μπαταρία η οποία μέσα απο εφαρμογή μου την δείχννει σαν 3400 απο 4000 που είναι κανονικά.... 

Το κινητό με μόνιμα ανοιχτά δεδομένα 4g,συνδεση με gt2 ρολόι κα Ι προς βαριά χρήση βγάζει 15ωρο άνετα!!!! 

Εχω επίλεξει την λειτουργία εξοικονομησης μπαταρίας. 

Φορτίζει και πολύ γρήγορα!!!!! 

Προς το παρόν μένει ως έχει..... 

Περιμένω και την 12emui...  

 

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα η ενημέρωση.. όλα πολύ ωραία από αισθητικής πλευράς (είναι σίγουρα μια ανανέωση για το κινητό) αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την εφαρμογή e-banking της Εθνικής Τράπεζας (NBG mobile banking).. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα, η εφαρμογή κολλάει στο login page και δεν μπορείς να βάλεις ούτε τα credentials ούτε το δακτυλικό.. Προπαθώ συνεχώς να κλείσω και να ανοίξω ξανά την εφαρμογή και με την πέμπτη - έκτη προσπάθεια μπαίνει τελικά.. Με το emui 10 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη εφαρμογή e-banking αλλά με το emui 12 υπάρχει σοβαρό bug.. Να σημειώσω ότι απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά την εφαρμογή και το πρόβλημα συνεχίζει και υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...