Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Το στοιχείο δε βρέθηκε" μου βγάζει

Στα ελληνικα πρεπει να ειναι υπηρεσιες Google Play. Το σηματακι ειναι ενα κομματι απο puzzle χρωματιστο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gms&hl=el

 

ηρθε απο μονη της η αναβαθμιση ή παλι αλλαγη σιμ και τετοια;

Εγω μια SIM εχω Vodafone CU

 

Στην 206 αλλαξε ονομασια και αναβαθμιστηκε η υπηρεσια/driver για τις υπερυθρες.

Ακομα οπως και στην 197 ετσι και στην 206 παρατηρησα οτι στο erecovery mode κατεβαζει κανονικα την ROM και δεν εμφανιζει Getting Package info Failed.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα..Αν κάνουμε αυτό που λες, μετά μπορούμε να ξαναφυγουμε από τη beta?

 

Ε;; έχει καμία διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις ανοιχτή κάποια εφαρμογή και κάνεις σουιπ για αρχική οθόνη,πάει ομαλά?...η κάνει ένα χικ απ σαν να σε πάει σε πρόσφατες εφαρμογές και μετά αρχική?....για νοβα λανσερ μιλάμε.
Δουλεύει κανονικά χωρίς λοξιγκες.. Αλλά έαν κάνεις λάθος την κίνηση τότε θα κάνει αυτό που λες.

Είναι καθαρά θέμα συνήθειας.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξιζουν τα 160 για την μεταβαση σε P20 Pro??

 

Αν πιστεύεις ότι αξίζει να τα δώσεις για την κάμερα και μόνο. Ουσιαστική άλλη διαφορά δεν υπάρχει.

CPU ίδια, μνήμη ίδια, οθόνη ίδιες ίντσες και ίδια τεχνολογία, μόνον η φωτογραφική έχει διαφορά.

Αν θεωρείς ότι τα αξίζει, προχωράς.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8854&idPhone2=9106

Προσωπικά, 160 ευρώ για κάμερα και μόνο και όχι πια και την τρελή διαφορά, δεν τα δίνω.

 

Εκτός βέβαια αν αλλάζεις συνεχώς τηλέφωνα, οπότε σε συμφέρει γιατί παίρνουν το mate σε καλή τιμή.;)

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χτες εκανα αναβαθμιση την 206 και στην αρχη μου φανηκε σαν να τρωει μπαταρια, κατι 2% μετα απο 1-2 ωρες αναμονη.

Την εκανα κανονικα ΟΤΑ το μικρο πακετο και χωρις επαναφορα.

Εκανα wipe cache partition, καθαρισμο δεδομενων στα Google Play Services αλλα και παλι ειχα την εντυπωση οτι ετρωγε. Μπορει να μου φανηκε.

Τελικα μπηκα στο PlayStore στα Google Play Services κι εκανα αιτηση για beta, μετα απο λιγα λεπτα εκανε αναβαθμιση τα Google Play Services απο 15.0.90 σε 15.1.78. Εκανα restart, μου εβγαλε κατι μηνυματα περι τοποθεσιας σε προηγουμενη εκδοση κλπ, τα ρυθμισα και το αφησα την νυχτα να δω.

Το πρωι ειχε καταναλωσει 2% οσο μου καταναλωνει παντα, το αφησα τωρα 2 ωρες στην αναμονη και δεν καταναλωσε τιποτα.

Οποτε οσοι κανετε την 206 και παρατηρησετε αυξημενη καταναλωση δοκιμαστε αυτο με την beta.

 

Μετά θα υπάρχει κάποιο θέμα; Η μπορούμε να ξαναγυρίσουμε σε stable;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα άξιζε είναι να υπολογίζουν την έκπτωση από απόσυρση στην νέα τιμή που έχουν σαν προσφορά στο Mate 20 Pro (845 eur) και όχι στην αρχική (1049 eur).
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα άξιζε είναι να υπολογίζουν την έκπτωση από απόσυρση στην νέα τιμή που έχουν σαν προσφορά στο Mate 20 Pro (845 eur) και όχι στην αρχική (1049 eur).

 

Αυτό ^

Θα έτρεχαν να ξαναστοκάρουν μετά.

 

Σαν κάτοχος P20 Pro έχω να πω μόνο καλά λόγια -πλην ενός ηλίθιου bug που μου σπάει τα νεύρα στα recent apps (εμφανίζει κενές τις εφαρμογές και όχι κανονικά το screenshot τους όταν αλλάζω μεταξύ τους) αλλά αυτό από την αναζήτηση στο ίντερνετ φαίνεται να το αντιμετωπίζω μόνο γώ και δε, λόγω της Pie :lol: )

 

Η συσκευή δεν παίζεται και είναι πανέμοφρη στο twilight -όταν δεν έχει δαχτυλιές-.

 

Σε τυχόν σύγκριση με το Mate 10 θα συνυπολόγιζα εκτός της κάμερας και τα :

Καινούρια συσκευή οπότε η μπαταρία θα είναι ολοκαίνουρια σε σχέση με την παρούσα συσκευή που έχει αρκετές φορτίσεις στην πλάτη της

Μακρύτερη υποστήριξη από την εταιρία σε θέμα λογισμικού (μεγαλύτερες πιθανότητες να λάβει την επόμενη μεγάλη έκδοση του Android)

Μεγαλύτερες μνήμες αν το mate έχει την 64αρα έκδοση με 4αρα Ram.

 

(μπήκα στο παρον να δω μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει με το Emui9 το bug που παλεύω να λύσω μπας και βρώ λύση και βλέπω αυτή την συζήτηση. Ψιλοκουρασμένος και δίχως καφέ, πίστεψα πως ήμουν στο θέμα του Mate20 Pro και είπα "ποιός θέλει από το Mate να πάει στην P και γιατί λένε πως η P έχει καλύτερη κάμερα; Τί έχουμε πάρει στο forum και μας χάζεψε;"... μετά ήπια καφέ και είδα τη χαζομάρα μου :p )

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Σε τυχόν σύγκριση με το Mate 10 θα συνυπολόγιζα εκτός της κάμερας και τα :

Καινούρια συσκευή οπότε η μπαταρία θα είναι ολοκαίνουρια σε σχέση με την παρούσα συσκευή που έχει αρκετές φορτίσεις στην πλάτη της

Μακρύτερη υποστήριξη από την εταιρία σε θέμα λογισμικού (μεγαλύτερες πιθανότητες να λάβει την επόμενη μεγάλη έκδοση του Android)

Μεγαλύτερες μνήμες αν το mate έχει την 64αρα έκδοση με 4αρα Ram.

 

Ευρωπη μονο τα 128GB/6GB ερχονται οποτε σε θεμα μνημη ειναι ιδια.

Σε θεμα υποστηριξη λογισμικου εχουν την ιδια και ας ηρθε το P20 pro λιγους μηνες πιο μετα, αντε να παρει το P20 pro 2 security patches παραπανω.

Μπαταρια ΟΚ αλλα και παλι 160 για νεα μπαταρια λες να αξιζει;

Εγω πιστευω οτι για τις καμερες μονο αξιζει να πας εφοσον σου χρειαζονται.

Παντος για να κανω τον δικηγορο του διαβολου πολυ καλη τιμη και μπας και ειναι τιποτα επισκευασμενα;

 

Μετά θα υπάρχει κάποιο θέμα; Η μπορούμε να ξαναγυρίσουμε σε stable;

Γυρνας οπως μπηκες. Πας παλι στο PlayStore και πατας να βγεις απο την beta.

Αυτο το προτεινα για οσους περασουν την 206 και παρατηρησουν αυξημενη καταναλωση.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ^

Θα έτρεχαν να ξαναστοκάρουν μετά.

 

Σαν κάτοχος P20 Pro έχω να πω μόνο καλά λόγια -πλην ενός ηλίθιου bug που μου σπάει τα νεύρα στα recent apps (εμφανίζει κενές τις εφαρμογές και όχι κανονικά το screenshot τους όταν αλλάζω μεταξύ τους) αλλά αυτό από την αναζήτηση στο ίντερνετ φαίνεται να το αντιμετωπίζω μόνο γώ και δε, λόγω της Pie :lol: )

 

Η συσκευή δεν παίζεται και είναι πανέμοφρη στο twilight -όταν δεν έχει δαχτυλιές-.

 

Σε τυχόν σύγκριση με το Mate 10 θα συνυπολόγιζα εκτός της κάμερας και τα :

Καινούρια συσκευή οπότε η μπαταρία θα είναι ολοκαίνουρια σε σχέση με την παρούσα συσκευή που έχει αρκετές φορτίσεις στην πλάτη της

Μακρύτερη υποστήριξη από την εταιρία σε θέμα λογισμικού (μεγαλύτερες πιθανότητες να λάβει την επόμενη μεγάλη έκδοση του Android)

Μεγαλύτερες μνήμες αν το mate έχει την 64αρα έκδοση με 4αρα Ram.

 

(μπήκα στο παρον να δω μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει με το Emui9 το bug που παλεύω να λύσω μπας και βρώ λύση και βλέπω αυτή την συζήτηση. Ψιλοκουρασμένος και δίχως καφέ, πίστεψα πως ήμουν στο θέμα του Mate20 Pro και είπα "ποιός θέλει από το Mate να πάει στην P και γιατί λένε πως η P έχει καλύτερη κάμερα; Τί έχουμε πάρει στο forum και μας χάζεψε;"... μετά ήπια καφέ και είδα τη χαζομάρα μου :p )

 

4/64 mate 10 pro, δεν έχω δει στο νήμα. Μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον.

Τώρα για το επόμενο android ..... Κάτσε να σιάξουν την 9άρα που και στο δικό μας έχει θέματα. Εξάλλου και το Ρ20 με την 8άρα ήρθε (8.1).

Για τα recent apps δεν ξέρω γιατί έχω κάνει roll back στην 8, λόγω των bug της 9. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα.

 

Ευρωπη μονο τα 128GB/6GB ερχονται οποτε σε θεμα μνημη ειναι ιδια.

Σε θεμα υποστηριξη λογισμικου εχουν την ιδια και ας ηρθε το P20 pro λιγους μηνες πιο μετα, αντε να παρει το P20 pro 2 security patches παραπανω.

Μπαταρια ΟΚ αλλα και παλι 160 για νεα μπαταρια λες να αξιζει;

Εγω πιστευω οτι για τις καμερες μονο αξιζει να πας εφοσον σου χρειαζονται.

Παντος για να κανω τον δικηγορο του διαβολου πολυ καλη τιμη και μπας και ειναι τιποτα επισκευασμενα;

 

 

Γυρνας οπως μπηκες. Πας παλι στο PlayStore και πατας να βγεις απο την beta.

Αυτο το προτεινα για οσους περασουν την 206 και παρατηρησουν αυξημενη καταναλωση.

 

Και η τιμή που παίρνουν τα mate είναι καλή. Αν ήταν λίγο ακόμη καλύτερη, θα έμπαινα στον πειρασμό (<100 ευρώ διαφορά).

160 μόνο για κάμερα δεν δίνω.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

4/64 mate 10 pro, δεν έχω δει στο νήμα. Μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον.

Τώρα για το επόμενο android ..... Κάτσε να σιάξουν την 9άρα που και στο δικό μας έχει θέματα. Εξάλλου και το Ρ20 με την 8άρα ήρθε (8.1).

Για τα recent apps δεν ξέρω γιατί έχω κάνει roll back στην 8, λόγω των bug της 9. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα.

 

 

 

Και η τιμή που παίρνουν τα mate είναι καλή. Αν ήταν λίγο ακόμη καλύτερη, θα έμπαινα στον πειρασμό (<100 ευρώ διαφορά).

160 μόνο για κάμερα δεν δίνω.

 

Για τη μνήμη δεν ήμουν σίγουρος γι'αυτό και χρησιμοποίησα υπόθεση. Σ'ευχαριστώ όπως και τον PapaDarxon για τη διευκρίνιση!

Άρα οι λόγοι είναι μερικοί και ύστερα πάμε στην προτίμηση του κάθε χρήστη.

Στην ουσία είναι μονάχα η προτίμηση του κάθε χρήστη και η αίσθηση του να έχεις νέα συσκευή.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω στο public να κάνω την αλλαγή πήγα σε 2 καταστήματα που έχουν τα p20 pro εκθεσιακά και τα σκάλισα με τις ώρες. ΚΑΙ τα δύο τα p20pro είχαν χαμηλότερη φωτεινότητα και κάπως πιο μουντά στο χρώμα (τονίζω και τα 2, γιατί καμιά φορά μπορεί να τύχει προβληματική οθόνη). Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά στο τέρμα φωτεινότητα που τα έβαλα δίπλα δίπλα με το δικό μας, εμάς ήταν πιο φωτεινή και το άσπρο πιο ψυχρό και φωτεινό. (ίδιες ρυθμίσεις εννοείτε, στο τέρμα η φωτεινότητα / όχι στο αυτόματο) και η θερμοκρασία χρώματος στο ψυχρό.

Στις φώτο εννοείτε υπάρχει διαφορά, όχι με την πρώτη ματιά στις οθόνες αν τις συγκρίνεις δίπλα δίπλα, αλλά αν ζουμάρεις. Έβγαλα για παράδειγμα 2 ίδιες φωτογραφίες και ενώ με την πρώτη ματιά ήταν φτυστές, στο ζουμάρισμα έβλεπες και τα γράμματα από τις μάρκες στα προϊόντα , ακόμα και τα μικρά μικρά στο P20 pro. (προφανώς λόγω περισσοτέρων Megapixels)

Δεν ξέρω ρε γ@μτ, ενώ ήμουν ένα βήμα να το κάνω, λίγο το φρέναρα για να το σκεφτώ.

Με τρώει πάντως να το κάνω, παρ' όλο που νιώθω ότι είναι πολλά τα 160 ευρώ για να δικαιολογήσουν τις διαφορές.

Αλλού χάνεις, αλλού κερδίζεις ..... ενώ έπρεπε μόνο να κερδίζεις εφόσον είναι νεότερη συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω στο public να κάνω την αλλαγή πήγα σε 2 καταστήματα που έχουν τα p20 pro εκθεσιακά και τα σκάλισα με τις ώρες. ΚΑΙ τα δύο τα p20pro είχαν χαμηλότερη φωτεινότητα και κάπως πιο μουντά στο χρώμα (τονίζω και τα 2, γιατί καμιά φορά μπορεί να τύχει προβληματική οθόνη). Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά στο τέρμα φωτεινότητα που τα έβαλα δίπλα δίπλα με το δικό μας, εμάς ήταν πιο φωτεινή και το άσπρο πιο ψυχρό και φωτεινό. (ίδιες ρυθμίσεις εννοείτε, στο τέρμα η φωτεινότητα / όχι στο αυτόματο) και η θερμοκρασία χρώματος στο ψυχρό.

Στις φώτο εννοείτε υπάρχει διαφορά, όχι με την πρώτη ματιά στις οθόνες αν τις συγκρίνεις δίπλα δίπλα, αλλά αν ζουμάρεις. Έβγαλα για παράδειγμα 2 ίδιες φωτογραφίες και ενώ με την πρώτη ματιά ήταν φτυστές, στο ζουμάρισμα έβλεπες και τα γράμματα από τις μάρκες στα προϊόντα , ακόμα και τα μικρά μικρά στο P20 pro. (προφανώς λόγω περισσοτέρων Megapixels)

Δεν ξέρω ρε γ@μτ, ενώ ήμουν ένα βήμα να το κάνω, λίγο το φρέναρα για να το σκεφτώ.

Με τρώει πάντως να το κάνω, παρ' όλο που νιώθω ότι είναι πολλά τα 160 ευρώ για να δικαιολογήσουν τις διαφορές.

Αλλού χάνεις, αλλού κερδίζεις ..... ενώ έπρεπε μόνο να κερδίζεις εφόσον είναι νεότερη συσκευή!

 

 

Σε όλα είναι λίγο καλύτερο το mate 20 pro αρκεί Ναμη σ τύχει προβληματική οθόνη..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ, το mate 20 pro είναι κλάσεις ανώτερο ...., εμείς όμως μιλάμε συγκριτικά με το P20 pro! ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε κάνει ολίγον τι σαλάτα!

Για το Ρ20 pro συζητάμε ή για το Mate 20 pro? :confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

160 ευρώ είναι για να πας από Mate 10 pro σε P20 pro.

Το αν αξίζει θα το κρίνει καθαρά ο υποψήφιος εμείς απλά λέμε την προσωπική μας άποψη.

Διαφορες τώρα υπάρχουν μεταξύ των 2 αλλά η μεγάλη διαφορά είναι όπως είπαμε οι κάμερες.

Το P20 pro έχει Dolby atmos, έχει GPS galileo. Έχει και custom rom lineageos 16 (pie).

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ, το mate 20 pro είναι κλάσεις ανώτερο ...., εμείς όμως μιλάμε συγκριτικά με το P20 pro! ;)

 

Και το 20 pro ειναι καλύτερο αλλά πήγαινε στο mate 20 αν δε φοβάσαι βασικά σε ένα μήνα βγαίνει το p30 με 4 κάμερες και θα το ζηλεύεις γιαυτό κάνε υπομονή για εκείνο..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Και μενα θα με ενδιαφερε η ανταλλαγη βεβαια το θεμα ειναι οτι θα το παρουν στην στανταρ τιμη που δινει στο σαιτ? η οταν πας απο κοντα θα σου αρχισουν τα μα μου και θα ριξουν το ποσο με αποτελεσμα μεγαλυτερο το κοστος αγορας του P20pro??
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ άντεξα και έκανα το βήμα μάγκες, μόλις γύρισα από public, 163.70 ευρώ έδωσα ακριβώς!

Είδα και αυτό το review που έχει πολλές φωτογραφιάρες της κάμερας σε διάφορες συνθήκες φωτισμού και ξετρελάθηκα.

Το πήγα στο σέρβις, του έκαναν ένα 10λεπτο τεστ (βασικά η μπαταρία τους ενδιαφέρει) / 5/5 μου την έβγαλε, με το χαρτί αυτό πήγα πάνω και ένας πωλητής μου ζήτησε στοιχεία με ταυτότητα, έβαλα καμιά 10ρια υπογραφές σε διάφορα χαρτιά :lol: και μετά ταμείο να πληρώσω και να παραλάβω. Μόλις το άνοιξα, 70% μπαταρία και τελικά άκυρο αυτό που έλεγα πριν για την φωτεινότητα / προφανώς τα demo δεν έδειχναν την οθονάρα που βλέπω τώρα και μια χαρά το άσπρο χωρίς κιτρινίλα. (έχω τρελό κόλλημα με τις θερμές οθόνες και έχει τύχει να γυρίσω και 5 φορές πίσω ένα iphone που μου έβγαινε συνεχώς ""κατουρημένο")

Θα το αναβαθμίσω σε λίγο και συνεχίζω από δω και μπρος στο αντίστοιχο τόπικ του P20 pro.

Τα λέμε παιδιά, θα ρίχνω κάπου κάπου και ματιές εδώ, αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι ας μου στείλει pm.

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

@hasiotis_john μου εχουν μπει κι εμενα πολλες ιδεες να πω την αληθεια για την ανταλλαγη!! Μηπως ξερεις ποσο θα κρατήσει αυτο?

 

Και αφου εχω το εργαλειο εδω αυτο τωρα, ας συνεχισω λιγο με το θεμα που εχω με τις ειδοποιήσεις! Σημερα το messenger σκίστηκε να το πω λιγο ελαφρα... δεν μου έδειχνε ποτε ειδοποίηση. Δεν καταλαβαίνω τι παιζει. Ειναι αναλογα με τις μερες του μαλλον!!

Οσοι δεν εχουν κανενα θέμα, και λογικα ολοι μαλλον:lol: , εχετε κανει καποιες αλλες ρυθμισεις? Περα του να βγαζετε τις εφαρμογές απο την αυτόματη διαχείριση, και να τις βαζετε να παρακάμπτουν την βελτιστοποιηση της μπαταρίας?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε τη μετάβαση στο P20 Pro, είδατε αξιοσημείωτη διαφορα στη κάμερα; Ειδικότερα σε συνθήκες λήψης παιδιών και πορτραιτων καθώς και βίντεο.

Βλέπω διάφορα συγκριτικά και σε όλα αναφέρουν πως κυρίως η διαφορά φαίνεται μόνο αν κάνεις ζουμ στις φωτογραφίες.

Edited by Vangie
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...