Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχην το rollback θα σβησει τα ΠΑΝΤΑ απο το κινητο οποτε παρε backup οτι θες. Οταν λες στο 82% εννοεις οταν το περναει στην συσκευη ή οταν κανει restart η συσκευη για το κανει install;

Αν το κανει οταν το περναει στην συσκευη μηπως το καλωδιο σου δεν κουμπωνει καλα; Μαλλον θεμα καλωδιου ειναι γιατι εγω που εκανα 2 φορες συνολικα μου το εκανε χωρις θεμα αλλα χρησιμοποιησα το μαμα καλωδιο και το εχω σε πολυ καλη κατασταση. Δοκιμασε και με αλλο καλωδιο.

Ακομα βαλε την οθονη να σβηνει μετα απο 10 λεπτα μηπως σου το κοβει το συστημα και απενεργοποιησε το antivirus μηπως το κοβει εκεινο.

 

 

Διαβασα οτι ατομα με την 158 περασαν την 9 μεσω firmwarefinder με eRecovery απλα πρεπει να κανεις register το update και φυσικα να εχεις router οπου μπορεις να αλλαξεις DNS.

 

Επιτυχημένο το rollback σε 8.0.0.157

Μου έκανε και η cosmote την αναβάθμιση σε DT.GRC 8.0.0.208(CT)

Στο firmwarefinder βλέπω μία 8.0.0.157 με ημερομηνία 16-01-19 μεταγενέστερη της 9.0.0.197 που είναι 10-01-19.

Ποια 157 πήρα?

Πάει η αναβάθμιση ε?

Στο firmwarefinder χειροκίνητα μου βγάζει approved το BPA-L29C432E4R1P11B197 (214406 όχι το 214402 από 10-01-19)

Άρα περιμένω τώρα?

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Επιτυχημένο το rollback σε 8.0.0.157

Μου έκανε και η cosmote την αναβάθμιση σε DT.GRC 8.0.0.208(CT)

Στο firmwarefinder βλέπω μία 8.0.0.157 με ημερομηνία 16-01-19 μεταγενέστερη της 9.0.0.197 που είναι 10-01-19.

Ποια 157 πήρα?

Πάει η αναβάθμιση ε?

Στο firmwarefinder χειροκίνητα μου βγάζει approved το BPA-L29C432E4R1P11B197 (214406 όχι το 214402 από 10-01-19)

Άρα περιμένω τώρα?

 

Καταρχας προσεξε στην ενημερωση λειτουργικουμην εχει αρχισει να κατεβαζει την 161. Αν εχει αρχισει καντην παυση. Ανοιγεις το AppGallery να κανεις update στο HiCare και μετα ανοιγεις το HiCare. Επιλεγεις να εχει προσβαση στην τοποθεσια κλπ και πατας στο ενημερωση. Αν δεν συ δειξει για την 197 προσπαθεις ξανα μετα απο λιγο. Κανε αν θες και ενα restart αφου το κανεις update να εισαι πιο σιγουρος. οταν σου βγαλει την 197 μεσα στο HiCare και την κανεις αποδοχη ανοιγεις το Ενημερωση λειτουργικου. Σε περιπτωση που ειχες κανει παυση την 161 κανεις καθαρισμο δεδομενων στην εφαρμογη Ενημερωση λειτουργικου και την ανοιγεις μετα να ψαξει για updates και θα σου βγαλει την 197.

Στο firmwarefinder που σου δειχνει την μια απο τις 2 approved οταν σου λεει το approved σου λεει και το μοντελο που ειναι. Το δικαρτο ειναι το L29 και το μονοκαρτο το L09.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Abandoned! Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα γιατί να έχεις, απλά αν βρεις τον τρόπο να το κάνεις .... πες μας και μας!
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα γιατί να έχεις, απλά αν βρεις τον τρόπο να το κάνεις .... πες μας και μας!

 

https://huaweiadvices.com/huawei-firmware-finder-download-latest-stock-firmware/ απο αυτο το σαιτ πηρα και κατεβασα στον υπολογιστη το προγραμα και υστερα κατεβασα την ρομ ... και μετα απο αυτο το σαιτ https://huaweiadvices.com/flash-stock-firmware-huawei-honor-phones/ θα περασω την ρομ με otg στο τηλεφωνο την ρομ ... οπως λεει η πρωτη οδηγια ... η θα περασει η θα φαω κουβα ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως όλα αυτά μπορούσες να τα κάνεις μόνο με ξεκλειδώματα και ρουταρίσματα που πλέον είναι μόνο με πληρωμή μέσω της funkyhuawei! Τι να πω αδερφέ, μακάρι να τα καταφέρεις μπας και δούμε και μεις το αληθινό φως. Ενημέρωσε μας όταν με το καλό. Ελπίζω ν' αποφύγεις τον κουβά...
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως όλα αυτά μπορούσες να τα κάνεις μόνο με ξεκλειδώματα και ρουταρίσματα που πλέον είναι μόνο με πληρωμή μέσω της funkyhuawei! Τι να πω αδερφέ, μακάρι να τα καταφέρεις μπας και δούμε και μεις το αληθινό φως. Ενημέρωσε μας όταν με το καλό. Ελπίζω ν' αποφύγεις τον κουβά...

 

ετσι οπως το ειδες ... πως σου φαινεται ... πολυ ευκολακι δεν ειναι ... κατι δεν μου παει καλα ... αλλα θα το δοκιμασω ... δεν εχω να χασω κατι ... το πολυ πολυ να με πεταξει εξω ή να μπρικαρω το τηλ ... ξερω εγω ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα εγγραφή στο Hicare πάτησα ενημέρωση αλλά τίποτα.... Κολλημένος στην 153... Συσκευή καινούρια λόγω οθωνης από πλαίσιο. Τι δεν κάνω σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα εγγραφή στο Hicare πάτησα ενημέρωση αλλά τίποτα.... Κολλημένος στην 153... Συσκευή καινούρια λόγω οθωνης από πλαίσιο. Τι δεν κάνω σωστά?

 

Μάλλον είσαι σε λάθος νήμα, εδώ είναι για το Mate 10 pro κι εσύ μάλλον μιλάς για το Mate 20 pro.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πειραματισου καλα και αφου τελειωσεις κανεις μια επαναφορα για να την απολαυσεις ωραια και καλα.

 

Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Νομίζω όμως πως δεν έχω και πολλά πράγματα για να πειραματιστώ, οπότε λέω να προχωρήσω για να τελειώνω.

 

Απλά μια βοήθεια, αν θυμάμαι καλά (το είχα διαβάσει σε κάποιο παλιό post) η διαδικασία είναι:

 

  1. Επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων
  2. σετάρω το κινητό
  3. κάνω κι ένα wipe cache για καθαρισμό

 

και αυτό είναι;

 

Όταν κάνω την επαναφορά θα δω την 9 ήδη εγκατεστημένη;

 

Κάτι που να προσέξω στην διαδικασία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακων

Στήσιμο από την αρχή χωρίς χρήση backup

Install/update apps

Wipe cache partition

Enjoy

 

Απλά να έχεις κάρτα sim μέσα γιατί τώρα με την 9 εχει έναν οδηγό εγκατάστασης και αν δεν βάλεις sim δεν ολοκληρώνει μέχρι τέλους.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακων

Στήσιμο από την αρχή χωρίς χρήση backup

Install/update apps

Wipe cache partition

Enjoy

 

Απλά να έχεις κάρτα sim μέσα γιατί τώρα με την 9 εχει έναν οδηγό εγκατάστασης και αν δεν βάλεις sim δεν ολοκληρώνει μέχρι τέλους.

 

Thanks!

 

Ξεκινάω και επανέρχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την 9 δουλευει το ξεκλείδωμα περιοδικού; Γιατί ο πατέρας μου που έχει το p20 ( εγώ έχω κολλήσει στην 158 ) και πήρε την 9 όταν επέλεξε μια ταπετσαρία και πατησε την επιλογή για αρχική και για οθόνη κλειδώματος μετά που ήθελε να ξαναβάλει το ξεκλείδωμα περιοδικου δεν δούλευε. Έχει παρατηρήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την 9 δουλευει το ξεκλείδωμα περιοδικού; Γιατί ο πατέρας μου που έχει το p20 ( εγώ έχω κολλήσει στην 158 ) και πήρε την 9 όταν επέλεξε μια ταπετσαρία και πατησε την επιλογή για αρχική και για οθόνη κλειδώματος μετά που ήθελε να ξαναβάλει το ξεκλείδωμα περιοδικου δεν δούλευε. Έχει παρατηρήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο;
Στην οθόνη κλειδώματος αν σύρεις το δάχτυλο από τέρμα κάτω προς τα πάνω βγαίνει ένα μενού. Στην πρώτη σειρά τέρμα αριστερά πρέπει να έχει ένα λουκέτο. Αν είναι κλειδωμένο πάτα το να ξεκλειδώσει και θα αρχίσει να δουλεύει το περιοδικό. Τουλάχιστον σε εμένα μετά από πολύ ψάξιμο στις ρυθμίσεις του κινητού γιατί και εμένα δεν δούλευε το περιοδικό, μόνο έτσι δούλεψε.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα στην 197 μετα απο επαναφορα εργοστασιακω οι λειτουργιες Εικονικη κληση HD και Λειτουργια τσεπης εξαφανιζονται.

Το ξεκλειδωμα ΟΕΜ ομως παραμενει, λειτουργικο δηλαδη μπορεις να το ενεργοποιησεις ενω στην 161 γινοταν γκρι και ηταν μη λειτουργικο.

 

Μια σημειωση για οσους κανουν επαναφορα, ενεργοποιηστε και απενεργοποιηστε το Bluetooth γιατι παρολο που ειναι απενεργοποιημενο στην χρηση μπαταριας γραφει χρονο και με την ενεργοποιηση/απενεργοποιηση σταματαει να γραφει. Για σιγουρια καντε το ιδιο και στο NFC.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ παρατήρησα στο δικό μου με 9αρα 197 όταν κάνεις απόρριψη κλήσης με μήνυμα δεν πατιέται με την πρώτη το εικονίδιο μήνυμα αλλά θέλει 3-4 φορές. Δεν ξέρω αν το κάνει σε μένα μόνο αλλά πριν με 8αρα δούλευε αμέσως. Λεπτομέρεια θα μου πείτε, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν την χανεις και αν μπορεις να αλλαξεις dns στο router σου δοκιμασε το για να αποφυγεις και την διαδικασια του rollback.

για το cache δοκιμασε να καθαρισεις τα δεδομενα την εφαρμογης απο το Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες-> εμενα επειδη ειχε αρχισει να κατεβαζει την 161 για να μου δειξει τη 197 αφου εκανα την αποδοχη μεσω HiCare εκανα καθαρισμο δεδομενων στη εφαρμογη ενημερωση λογισμικου. Τωρα σε αυτο επειδη ειναι μεσω HiSuite δεν ξερω δοκιμασε την ενημερωση λογισμικου και την HiSuite. Ακομα αν πας στα Documents/Εγγραφα των windows στον φακελο HiSuite\ROM κατεβαζει την rollback rom, σβηστην αν δεν σου τη εχει σβησει να στην κατεβασει παλι μηπως ειναι corrupted. Καθαρισε και την uSB του κινητου μηπως εχει χνουδια μεσα.

 

Καλημέρα.

 

Έκανα αυτά που γράφεις με το HiCare και μου έβγαλε για αποδοχή την 197.

Τώρα στήνω το κινητό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ PapaDarxon για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κλειδώματος αν σύρεις το δάχτυλο από τέρμα κάτω προς τα πάνω βγαίνει ένα μενού. Στην πρώτη σειρά τέρμα αριστερά πρέπει να έχει ένα λουκέτο. Αν είναι κλειδωμένο πάτα το να ξεκλειδώσει και θα αρχίσει να δουλεύει το περιοδικό. Τουλάχιστον σε εμένα μετά από πολύ ψάξιμο στις ρυθμίσεις του κινητού γιατί και εμένα δεν δούλευε το περιοδικό, μόνο έτσι δούλεψε.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Ήταν αυτό με το λουκέτο που είπες.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη ναι από εκεί το έκανα αφού δεν έβγαζα άκρη από τις ρυθμίσεις. Απλά είχα την απορία μήπως πάνω στις αλλαγές το έχωσαν πουθενά και δεν το βρίσκω. Ήταν βολικό στις ρυθμίσεις δεν χρειαζόταν να κλείσεις το κινητό να περιμένεις να ανοίξει το recovery κλπ..

 

Μπορείς να το κάνεις και στις ρυθμίσεις. Πήγαινε ρυθμίσεις>εφαρμογές >εφαρμογές > επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις > αποθ. χώρος > εκκαθάριση δεδομένων ή εκκαθάριση cache.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, το έβγαλα προς πώληση, μετά από 3 χρόνια απόλυτης ικανοποίησης από mate 8, 9 και 10, ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κι άλλη εταιρεία!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δίνω τζαμακι nillkin amazing h+ pro 6€ είμαι Θεσσαλονίκη, όποιος ενδιαφέρεται για το καλύτερο τζαμακι για την συσκευή ας μου στείλει π.μ

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις και στις ρυθμίσεις. Πήγαινε ρυθμίσεις>εφαρμογές >εφαρμογές > επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις > αποθ. χώρος > εκκαθάριση δεδομένων ή εκκαθάριση cache.
Ευχαριστώ αλλά δεν είναι και εύκολο να μπαίνεις κάθε φορά σε όλες τις εφαρμογές μία μία ξεχωριστά για να κάνεις εκκαθάριση της cache.
Link to comment
Share on other sites

Απο καποιον dns θα πρεπει να περασεις, με της adguard θα εχεις μια προστασια απο κακοβουλες σελιδες και σε περιπτωση που φοβασαι για loging η συγκεκριμενη ρυθμιση ειναι DNS over TLS και μπορεις να το ψαξεις τι ακριβως ειναι.

Αν παλι φοβασαι για τυχον τραπεζικες συναλλαγες μπορεις πολυ ανετα την ωρα που θα κανεις την συναλλαγη να το κανεις απενεργοποιηση. Εγω τους προτεινα γιατι βλεπω οτι κανουν εγκατασταση εφαρμογης που κοβει διαφημισεις και σε εφαρμογες με αποτελεσμα να καταναλωνουν μπαταρια αδικα. Εγω και πριν την 9 παλι της adguard ειχα στο κινητο ενω βεβαια στα PC επειδη μπορω να περασω host file εχω τους 1.1.1.1 και 1.0.0.1 που ειναι ταχυτατοι αλλα δεν φιλτραρουν.

Οτι θα ειναι λιγο πιο αργοι ναι θα ειναι αλλα ειναι και πολυ εκνευριστικο καθε 2 βιντεο στο youtube να βλεπω διαφημιση, οπωε ειναι πολυ εκνευριστικο να μου σκαει στην οθονη φατσα καρτα μια διαφημιση για σερβιετες.

Δεν ειναι μονο οι διαφημισεις αλλα και οτι σου κοβει την συνδεση με σελιδες που ειναι "κακες" που σε αλλη περιπτωση οι απλοι dns θα σε αφηναν να μπεις.

Αυτα, ο καθενας φυσικα περναει αυτους που πιστευει οτι ειναι καλυτεροι γι'αυτον.

 

Το 1.1.1.1 το έχεις δουλέψει; Και εάν ναι, τί λέει σε σχέση με τον adguard;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Το 1.1.1.1 το έχεις δουλέψει; Και εάν ναι, τί λέει σε σχέση με τον adguard;

 

Όπως γράφω στα PC έχω τους 1.1.1.1/1.0.0.1 όπου είναι ταχύτατοι αλλά δεν φιλτράρουν τίποτα. Στο κινητό χωρίς root δεν μπορείς να περάσεις host όπως στο PC και γιαυτό βάζω τους adguard γιατί με vpn based adblock έχεις μια κάποια κατανάλωση κι ακόμα δεν μπορείς να έχεις και το private vpn σου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...