Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βαζεις στον φακελο huawei\themes

μετα πας στην εφαρμογη θεματα

στην καρτελα εγω επιλεγεις τα θεματα μου

θα το βρεις εκει μεσα αλλα πριν το κανεις εφαρμογη απενεργοποιησε το σκουροτερα χρωματα επαφης απο το μενου μπαταρια

αφου το κανεις εφαρμογη πατας προσαρμογη κι επιλεγεις σαν κλειδωμα οθονης το κλειδωμα περιοδικου, αυτο το κανεις για να βλεπεις ειδοποιησεις στην lockscreen

μετα κανεις μια επανεκινηση της συσκευης και εισαι ετοιμος

 

Ειναι για EMUI9 αυτο προσοχη

 

 

εγω το περασα σε EMUI8 και παει μια χαρα ..

Link to comment
Share on other sites

εγω το περασα σε EMUI8 και παει μια χαρα ..

 

Δουλευει και σε 8 αλλα ειναι στημενο και optimized για το 9.

 

Η 161 εμενα μου φανηκε σαν μια open beta και γι'αυτο ισως η 179 ειναι μαρκαρισαμενη ως PV και ειναι upgrade αντι για update. Ελπιζω μονο μην κανουν το λαθος και δωσουν την 179 σε αυτους με την 158 και οι αλλοι με την 161 φανε το αγγουρι. Προς το παρον δεν μου την εχει approved ουτε για το region ουτε για την συσκευη, μαλλον απο την επομενη εβδομαδα θα γινει.

Ουτε την 158 μου δειχνει ως approved για το ΙΜΕΙ μου παντος.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει και σε 8 αλλα ειναι στημενο και optimized για το 9.

 

Η 161 εμενα μου φανηκε σαν μια open beta και γι'αυτο ισως η 179 ειναι μαρκαρισαμενη ως PV και ειναι upgrade αντι για update. Ελπιζω μονο μην κανουν το λαθος και δωσουν την 179 σε αυτους με την 158 και οι αλλοι με την 161 φανε το αγγουρι. Προς το παρον δεν μου την εχει approved ουτε για το region ουτε για την συσκευη, μαλλον απο την επομενη εβδομαδα θα γινει.

Ουτε την 158 μου δειχνει ως approved για το ΙΜΕΙ μου παντος.

Δεν υπάρχει περίπτωση, για το ίδιο region, άλλοι να έχουν την 161 και άλλοι την 179.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ακομα με την 157 και χρησιμοποιω την gcam, οντως η διαφορα στην ποιοτητα της φωτογραφιας ειναι χαοδης, και στην εμπρος και στην πισω καμερα.

Ωστοσο, ψαχνω και δεν βρισκω εαν εχει manual settings η gcam. Το εχει πουθενα κρυμμενο ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, για το ίδιο region, άλλοι να έχουν την 161 και άλλοι την 179.

 

Αυτη τη στιγμη ομως ετσι ειναι. Αν κανω rollback σε android 8 παω στην 157 και δεν μπορω να περασω την 158 παρα μονο την 161. Οπως ειπα η 158 δεν ειναι καν approved για το ΙΜΕΙ μου. Ελπιζω ειπα μην κανουν καμια βλακεια οπως τωρα στην 8 αν και νομιζω οτι η 179 θα ειναι η αφετηρια της 9 για τωρα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο region όμως, παίζει ρόλο από που είναι αγορασμένη η συσκευή, αφού από σκρουτζομάγαζα ή ακόμα κ απευθείας από έξω, δεν είναι πάντα συσκευή που προορίζεται για Ελλάδα(έχω πάρει LG G3 με πορτογαλικό ΙΜΕΙ κ s7 με ιταλικό). Όσο για τον πάροχο, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο, αν κ έχει κάνει εγκατάσταση από κοσμοτέ εκείνο το dt.grc. Τέλος, η huawei μου απάντησε στο τουίτερ το εξής "Hi Tasos, the updates are being rolled out globally in batches but if you're based in Greece you should receive this by February". Οπότε, έχουν βάλει σαν χρονικό πλαίσιο 1.5 μήνα για την κάλυψη. Κ αυτό, αν είναι σωστό, μιας κ η εταιρία μας έχει πει ξανά ψέματα (βλέπε αναβάθμιση σε 8.1 με τα features του p20 που δεν ήρθε ποτέ, όπως κ το να λένε global release κ να παίρνει τόσο καιρό).. Edited by Tasos91
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο region όμως, παίζει ρόλο από που είναι αγορασμένη η συσκευή, αφού από σκρουτζομάγαζα ή ακόμα κ απευθείας από έξω, δεν είναι πάντα συσκευή που προορίζεται για Ελλάδα(έχω πάρει LG G3 με πορτογαλικό ΙΜΕΙ κ s7 με ιταλικό). Όσο για τον πάροχο, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο, αν κ έχει κάνει εγκατάσταση από κοσμοτέ εκείνο το dt.grc. Τέλος, η huawei μου απάντησε στο τουίτερ το εξής "Hi Tasos, the updates are being rolled out globally in batches but if you're based in Greece you should receive this by February". Οπότε, έχουν βάλει σαν χρονικό πλαίσιο 1.5 μήνα για την κάλυψη. Κ αυτό, αν είναι σωστό, μιας κ η εταιρία μας έχει πει ξανά ψέματα (βλέπε αναβάθμιση σε 8.1 με τα features του p20 που δεν ήρθε ποτέ, όπως κ το να λένε global release κ να παίρνει τόσο καιρό)..

 

Η συσκευη μου ειναι 100% ελληνικη και για το 8.1 ποτε δεν αναφερθηκε οτι θα κυκλοφορησει παντου, εχει κυκλοφορησει αλλα μονο στις κινεζικες εκδοσεις BLA-AL00 BLA-TL00.

Τελοςπαντον ο χρονος θα δειξει. Θα δουμε και αν συνεχισουν να υποστηριζουν την 8 γιατι στις κινεζικες συνεχισε να βγαζει updates και για την 8 και την 8.1

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση προς τους χρήστες της εφαρμογής του Facebook.

Σε προηγούμενα κινητά μου είτε το κουμπί των πρόσφατων ήταν το κουμπί των ρυθμίσεων είτε το είχα παραμετροποιημένο ώστε με παρατεταμένο πάτημα να βγαίνουν οι ρυθμίσεις (όπου αυτό ήταν διαθέσιμο). Τώρα με το Mate αυτό δεν γίνεται.

Προσοχή, όχι τις ρυθμίσεις που βρίσκονται στο μενού της εφαρμογής (Ρυθμίσεις και απόρρητο -> Ρυθμίσεις), τις άλλες ρυθμίσεις που βγαίνουν από την αρχική σελίδα.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, για το ίδιο region, άλλοι να έχουν την 161 και άλλοι την 179.

 

Σωστό. Δεν είναι σαν την Samsung που έχει ανά χώρα άλλο software.

Απλά είναι ακόμη μεταβατικό το στάδιο που βρισκόμαστε και υπάρχει αυτό το ψιλο-μπάχαλο. Όταν τελειώσει η φάση της αναβάθμισης όλο το C432 για L09 & L29 θα έχει την ίδια version.

 

Είμαι όμως περίεργος στο που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος. Πάντως στάνταρ δεν παίζει κάποιους να τους έχει με security patch Νοεμβρίου και άλλους με Δεκεμβρίου, στο ίδιο region.

Δηλαδή, μέχρι τώρα δεν το έχει ξανακάνει. :confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μου ειναι 100% ελληνικη και για το 8.1 ποτε δεν αναφερθηκε οτι θα κυκλοφορησει παντου, εχει κυκλοφορησει αλλα μονο στις κινεζικες εκδοσεις BLA-AL00 BLA-TL00.

Τελοςπαντον ο χρονος θα δειξει. Θα δουμε και αν συνεχισουν να υποστηριζουν την 8 γιατι στις κινεζικες συνεχισε να βγαζει updates και για την 8 και την 8.1

Γενικά το είπα, ότι μπορεί σε κάποιους να μην είναι. Δε θυμάμαι αν είχαν πει ότι θα ήταν στο 8.1, πάντως όταν βγήκε το p20 θα μας έδιναν νέα εφαρμογή κάμερας κ δεν έγινε ποτέ. μόνο το face unlock πήραμε. Κ αν το πήγαιναν με χώρες, έπρεπε μέσα σε 1-2 μέρες, όλη η Ελλάδα να αναβαθμίσει. Τώρα κάθε μέρα παίρνει κ κάποιος. Κ δεν ξέρω κ με τι κριτήριο ακριβώς. Παίζει ρόλο το πότε αγοράστηκε, οπότε έχει ΙΜΕΙ που δόθηκε νωρίτερα; ή είναι εντελώς τυχαίο; Γιατί εγώ το πήρα 12ο του 17 κ έχω δει κόσμο να αναβαθμίζει ενώ το πήρε πριν 2 μήνες.. Σκέτο μπάχαλο. κ επειδή τα 2 χρόνια υποστήριξης λογισμικού θα τελειώσουν νοέμβρη, δε θα πάρουμε ποτέ κ 10άρα έκδοση. Επίσημα δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το είπα, ότι μπορεί σε κάποιους να μην είναι. Δε θυμάμαι αν είχαν πει ότι θα ήταν στο 8.1, πάντως όταν βγήκε το p20 θα μας έδιναν νέα εφαρμογή κάμερας κ δεν έγινε ποτέ. μόνο το face unlock πήραμε. Κ αν το πήγαιναν με χώρες, έπρεπε μέσα σε 1-2 μέρες, όλη η Ελλάδα να αναβαθμίσει. Τώρα κάθε μέρα παίρνει κ κάποιος. Κ δεν ξέρω κ με τι κριτήριο ακριβώς. Παίζει ρόλο το πότε αγοράστηκε, οπότε έχει ΙΜΕΙ που δόθηκε νωρίτερα; ή είναι εντελώς τυχαίο; Γιατί εγώ το πήρα 12ο του 17 κ έχω δει κόσμο να αναβαθμίζει ενώ το πήρε πριν 2 μήνες.. Σκέτο μπάχαλο. κ επειδή τα 2 χρόνια υποστήριξης λογισμικού θα τελειώσουν νοέμβρη, δε θα πάρουμε ποτέ κ 10άρα έκδοση. Επίσημα δηλαδή..
Έχω παίρνει την 9 το p10 λες να μην πάρουμε εμείς το επόμενο Android?

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω παίρνει την 9 το p10 λες να μην πάρουμε εμείς το επόμενο Android?

 

Sent from my Mate 10 pro

Η σειρά Ρ είναι κάπως "τυχερή" επειδή τα 2 χρόνια της λήγουν άνοιξη(του 10, τώρα την άνοιξη) οπότε, η διάθεση γίνεται συνήθως τέτοιο καιρό κ θα τους έρθει, απλά αργοπορημένα. Εμάς, λήγει το Νοέμβρη, κ νομίζω ότι αν την πάρουμε, θα είναι Μάιο του 20(όπως το Ρ10 θα την πάρει τότε). Κ αυτά είναι λεγόμενα από εταιρία που στα μοντελα που τη δίνει εδώ κ 22 μέρες, υποτίθεται ότι θα την έδινε από νοέμβρη.Εγώ προσωπικά, δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.. Αν αργεί τόσο, του χρόνου θα τη βάλω με κάστομ τη 10άρα.. τώρα το μόνο που με κρατάει, είναι ότι δε θέλω να χάσω εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ...

Της γυναίκας μου έχει πάρει την 161 από 24/12 και εγώ ακόμα είμαι με την 157...

Και τα δύο κινητά αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί, στην ίδια παραγγελία, στο ίδιο χρώμα, 6-128, δίκαρτα, με IMEI γερμανίας και διαφορά ΙΜΕΙ στα τρία τελευταία ψηφία, Cosmote και οι δύο...

Τι να πω...

 

Μόλις πάρει και το δικό μου αναβάθμιση θα της πω να τα στήσω από την αρχή, και θα τα κάνω τράμπα... :p :lol:

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την 158 τη Δευτέρα κ ήλπιζα ότι μόλις γίνει, θα μου δώσει κ την 9άρα, αλλά μπα.. Το περίεργο ήταν ότι μου το έβγαλε για αναβάθμιση, όταν είπα να δοκιμάσω να αφήσω μέσα μία κυπριακή σιμ που έχω, η οποία εδώ εξυπηρετείται από βόνταφον (ενώ κανονικά είμαι κοσμοτέ). Από τότε, δοκιμάζω κ έτσι, αλλά τίποτα. κ η huawei λέει ότι δεν παίζει ρόλο ο πάροχος, αλλά μου είχαν πει να δοκιμάσω χωρίς σιμ μέσα(δεν έκανε τίποτα), για κάποιο λόγο...ούτε αυτοί ξέρουν...
Link to comment
Share on other sites

Τόση γκρίνια για την Huawei την στιγμή που φετινά flagships ακόμη πάνε με 8-8.1 νταξ. Από μια και δυο εβδομάδες έγινε τίποτα; Έπαθε κανείς κάτι; Υπομονή

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με τη διάθεση του emui 9 να γίνεται μέχρι το Φλεβάρη, θα προλάβουν να το πάρουν κ άλλα flagship, δεν είναι εκεί το θέμα. Το "παράπονο" είναι για το πως γίνεται η όλη διαδικασία με την αναβάθμιση, δίνουν ένα πλαίσιο του 1.5 μήνα για τη λήψη της...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν αρέσει σ'εμάς? Παιδιά δεν ειμαστε το κέντρο του κόσμου... Σημείωση οτι το παίρνουμε (αν και περσινο flagship) Πιό γρηγορα απο φετινά άλλων εταιριών...
Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυε και πιο παλια και φυσικα και για αλλα κινητα.

 

Να θυμισω οτι το oneplus6 ηταν απο τα πρωτα που πηραν Android 9 αλλα το προηγουμενο 5t πηρε την αναβαθμιση μολις τον Δεκεμβριο.

 

Δυστηχως στο Android οποιος θελει updates στην ωρα του μονο pixel,αλλιως σαν εναλλακτικες Oneplus και Sony.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα αυτοί που κράζουν την Huawei για τα updates είναι αυτοί που δεν την πήραν ακόμα γιατί αν την είχαν πάρει θα έλεγαν η καλύτερη. Εγώ θα σας πω απλά να δείτε άλλες εταιρίες όπως Samsung που η 9 της έχει battery drain, της Google κάθε μήνα και νέο bug, μια εμφανίζονται notches, μετά σβήνουν μηνύματα, στην oneplus είχε battery drain, μετά εμφάνισε ένα scan με ροζ pixel, xiaomi εξαφανιστηκαν οι ειδοποιήσεις στην μπάρα δίπλα από την ώρα, και διάφορα άλλα bugs γιατί βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν την 9. Εδώ οκ άργησε αλλά έχει αστεία bug. Απλά υπομονή.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

βαρεθηκα να περιμενω την αναβαθμιση και την κατεβασα Ota μεσω erecovery με αλλαγη dns.βεβαια πηρε 1,5 ωρα να κατεβει γιατι ο σερβερ παρα πολυ αργος,αλλα ολα μια χαρά!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, είχες κάνει πρώτα έλεγχο για να δεις αν στην έβγαζε διαθέσιμη το ff ή δεν παίζει ρόλο?

Και κάτι ακόμα, σου κατέβασε την 179 που εμφανίζετε πρώτη στο firmware finder ή την παλιά? (161)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, είχες κάνει πρώτα έλεγχο για να δεις αν στην έβγαζε διαθέσιμη το ff ή δεν παίζει ρόλο?

Και κάτι ακόμα, σου κατέβασε την 179 που εμφανίζετε πρώτη στο firmware finder ή την παλιά? (161)

 

Η τελευταία που είχα ήταν η 157.με πηγε κατευθείαν στην 161

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα αυτοί που κράζουν την Huawei για τα updates είναι αυτοί που δεν την πήραν ακόμα γιατί αν την είχαν πάρει θα έλεγαν η καλύτερη. Εγώ θα σας πω απλά να δείτε άλλες εταιρίες όπως Samsung που η 9 της έχει battery drain, της Google κάθε μήνα και νέο bug, μια εμφανίζονται notches, μετά σβήνουν μηνύματα, στην oneplus είχε battery drain, μετά εμφάνισε ένα scan με ροζ pixel, xiaomi εξαφανιστηκαν οι ειδοποιήσεις στην μπάρα δίπλα από την ώρα, και διάφορα άλλα bugs γιατί βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν την 9. Εδώ οκ άργησε αλλά έχει αστεία bug. Απλά υπομονή.
Τα έχει όμως τα bug της.

Και επειδή είναι όντως χαζά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

 

Αυτά τα gestures βρε παιδί μου......

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ξαναπήρα εγώ για 2η φορά .(Εδωσα Μi8). Mε πήγε από 157 στην 158 και έμεινε εκεί.Μου έλειψε το mate...
Link to comment
Share on other sites

Τα έχει όμως τα bug της.

Και επειδή είναι όντως χαζά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

 

Αυτά τα gestures βρε παιδί μου......

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

 

Ναι αλλά σκέψου όμως να είχε battery drain, θα περίμενες τώρα το επόμενο update για να φτιάξει και μέχρι τότε θα το έτρωγες στην μάπα. Εδώ τα bugs είναι αστεία όπως είπα αλλά δεν σε επηρεάζουν τόσο πολύ αρνητικά όπως ένα battery drain ή να μην βλέπεις notification icons.

 

Το θέμα που έβαλα πριν έχει και μαύρο φόντο στα notifications και ακόμα έχει κάνει μαύρο και την καρτέλα με τις άδειες των εφαρμογών.

 

Τα gestures θα τα λατρέψεις όταν μετά από καιρό πας σε άλλη εταιρεία, εκεί θα καταλάβεις πόσο καλό είναι το back παρόλο που τώρα το κράζουμε. Είναι πολύ βολικό gesture γιατί το κάνεις σε όποιο σημείο θες, απλά δεν βολεύει όταν έχεις μικρό tempered και πρέπει να έχεις ζελατίνα ή full γυαλί. Βάλε για δοκιμή τα gestures που έχει με το pill κάτω που είναι το native της pie και σύγκρινε το με της Huawei.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...