Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Powershade δουλεύει υπεραψογα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.treydev.pns1118d6696eda22f0a0dd28f9d739c08c.jpg579c1f843e650e2120dac4fb1d5ccc53.jpg

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λίγο-πολύ διαβάζουμε από δω και από κει. Δηλαδή κορυφαία οθόνη, υπέροχη κάμερα (αν και δεν είμαι ειδικός), εντυπωσιακό ηχείο. Και, φυσικά, πανέμορφο. Αν και υποκειμενικό αυτό. Όταν είναι κλειστή η οθόνη μοιάζει σαν να είναι όλη μπροστά η μούρη μόνο οθόνη. Κάτι που με χαλούσε στο Mate είναι το logo μπροστά.

Όσον αφορά στην εμπειρία χρήσης, δεν ισχύουν αυτά που λένε οι κακοπροαίρετοι ότι έχει lag και δεν ξέρω και εγώ τι. Κανένα lag. Στα ίδια επίπεδα με το Mate. Ίσως τους ενοχλούν αυτά τα animations που έχει η Samsung όταν ξεκλειδώνεις τη συσκευή ή μπαινοβγαίνεις σε εφαρμογές που είναι σαν fade in/fade out. Μπορείς να το εξαλείψεις τελειώς αυτό το effect.

Ο αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων που ήμουν τρομερά προκατειλημμένος με έχει ενθουσιάσει.:lol: Είναι τρομερά ακριβής και σε σωστή θέση σε σχέση με Galaxy S8 αν και περίεργο το σχήμα που διάλεξε η σαμμυ. Η edge screen είναι πολύ ωραίο gimmick και βολεύει η δυνατότητα αυτόματης απόκρυψης κουμπιών αν και προσωπικά θα ήθελα το floating κουμπί της Huawei που ήταν ο,τι πιο βολικό καθώς τώρα για να εμφανίσεις τα soft buttons πρέπει να κάνεις swipe up από το κάτω μέρος. Πράγμα που σου τρώει χρόνο πολλές φορές γιατί μέχρι να δεις κάτι, κρύβονται.

H selfie είναι τίμια. Μην φανταστείτε τίποτα το τρελά εντυπωσιακό αλλά τουλάχιστον δεν σε δείχνει σαν κέρινο ομοίωμα όπως του Μate. :p Τα animojis αδιάφορα. Θα παίξεις λίγο και μετά θα βαρεθείς.

Όσον αφορά στην μπαταρία, εν γνώση μου ήξερα ότι θα κάνω υποχώρηση και είναι αυτό που με πονάει καθώς είχα συνηθίσει αλλιώς τόσους μήνες. Θέλω λίγο ακόμα να δω πως θα τα πάει σε συνθήκες χρήσης αντίστοιχες του Mate καθώς ακόμα είμαι στην τέταρτη φόρτιση αλλά πιστεύω ένα 20% κάτω. Εξακολουθεί να μου βγάζει μέρα άνετα με τη χρήση που του κάνω αλλά τη δεύτερη μέρα δεν θα είσαι τόσο άνετος όσο με το Mate. Επίσης, όπως σε όλα τα Samsung, όταν βγεις έξω στον ντάλα ήλιο με τέρμα φωτεινότητα και data, τρώει σαν μπουρί. :lol:

Το ακουστικό του είναι πολύ καλό. Καθαρό και δυνατό και από άποψη ισχύος σήματος δεν έχω παράπονο ούτε στο wifi ούτε στις κεραίες παρόλο το χαμηλό του sar. Στα υπέρ του για μένα εννοείται είναι η microSD. Θεωρώ την ύπαρξη της απαραίτητη στις συσκευές για πολλούς λόγους. Έχω μια 128άρα Samsung και είμαι υπερκαλυμμένος και από άποψη storage (συν τα 64 της συσκευής) ενώ αν θες πας με λίγα σχετικά λεφτά σε 256GB και την κρατάς για όλες σου τις μελλοντικές συσκευές. Δεν ξέρω αν θα ξαναδιαλέξω συσκευή χωρίς επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο. Ένας λόγος που ανάμεσα σε Mate 20 Pro και Galaxy Note 9, θα διαλέξω το δεύτερο. Ειδικά αν βάλει κάνα notch θα χάσει από τα αποδυτήρια.

Όσον αφορά στο UI, εντάξει δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις δύο. Καταρχάς έχω scrollable widget! Ποιος θα μου το έλεγε εν έτει 2018 ότι θα το συγκατάλεγα στα θετικά! :p:p:rolleyes:

AOD. Αν και δεν τη χρησιμοποιώ πολύ καθώς έχω smartwatch, κάνει παππάδες. Είναι τρομερά εξελιγμένη.

 

Συγγνώμη για το μαρκοσκελές μήνυμα αλλά επειδή ξέρω ότι πολλοί ενδιαφέρονται για μία βασική σύγκριση μεταξύ των δύο είπα να αναφέρω κάποια σημεία τα οποία νομίζω είναι κομβικά για τους χρήστες. Όσον αφορά στην κάμερα, όποιος θέλει πάμε για καφεδάκι να συγκρίνουμε ταυτόχρονα τις κάμερες τους να δούμε τι παίζει γιατί προσωπικά είμαι νουμπάς στο συγκεκριμένο τομέα

Επειδή υπήρξα παθών με sd η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα κινητό με μεγαλη μνήμη πάρα κινητό με μικρή μνήμη & επέκταση με sd (το κινητό πιο δύσκολα θα σε προδώσει). Όσο για την μπαταρία των samsung ήδη ετοίμαζει το note 9 με 4000mah (το τελευταίο μου note ήταν το 4 το επόμενο μου θα είναι το 9).

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την 148 την έβαλε κανείς?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Kωστα το δοκιμασα με πολλους τροπος και στην εφαρμογη του μειλ αλλα και του gmail πρωτον δεν περναει ουτε εικονες ουτε html κειμενα και skype twitter button.Το εμφανιζει σαν κειμενο μονο οτι ειναι κειμενο τα υπολοιπα εξαφανιζονται.Περιμενω λυση σου ελπιζω να υπαρχει κατι αν και η επιστροφη στο iOS μοιαζει μονοδρομος διοτι λυνει τα χερια στο θεμα της δουλειας μου.

Λείπει με άδεια ο επικεφαλής της μηχανογράφησης της εταιρείας μου ο οποίος ασχολείται πολύ με τέτοια θέματα και μου έχει λύσει τα χέρια πολλές φορές. Θα γυρίσει την Δευτέρα οπότε εάν θέλεις κάνε λίγο υπομονή διότι και εγώ θέλω να βάλω υπογραφή με όλα τα στοιχεία. Παρεμπιπτόντως και εγώ το δοκίμασα αλλά δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άρχισε να περνει κάνεις την 148 η όχι ακόμη?

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις μου έσκασε η ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις μου έσκασε η ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κιόλας? Χαχα πω πω. Παρά πολύ γρήγορα ρε συ.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κιόλας? Χαχα πω πω. Παρά πολύ γρήγορα ρε συ.

 

Mate the 10 pro be with you

Δεν την έχω περάσει ακόμα λόγω διακοπών. Μόλις γυρίσω θα την κατεβάσω. Ωστόσο αν κάποιος την έχει βάλει ας μας πει εντυπώσεις & διαφορές από την 145.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει αρχίσει εδώ και μερικές μέρες και μου πετάει στην οθόνη κλειδώματος ειδοποίηση "Εικόνες συνομιλιτών ενεργές" όταν έχω κάποια συνομιλία ανοιχτή στο messenger. Πως μπορώ να το αφεραίσω και να έχει ειδοποίηση μόνο όταν έχω αδιάβαστο μήνυμα στο messenger?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις μου έσκασε η ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι πάροχο έχεις;

Ποιο είναι το changelog της έκδοσης;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι πάροχο έχεις;

Ποιο είναι το changelog της έκδοσης;

Στην φωτογραφία είναι όλα. 0dd80ffdf9af282aea4021283374f147.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία είναι όλα. 0dd80ffdf9af282aea4021283374f147.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν πατήσεις πάνω στην νέα έκδοση θα δεις τι περιέχει, αλλαγές κλπ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν πατήσεις πάνω στην νέα έκδοση θα δεις τι περιέχει, αλλαγές κλπ
Αυτά. 7ec2190547d5e7847cf3d919b26bba94.jpgdfe69b2136d096aff96b9c14645ce70d.jpgda5f049ca9d13d5cde5e17f8d029c4fe.jpgb014121a190322ba667c97f1f27b3aca.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις κατεβασα την 148 εκδοση με αυτες τις οδηγιες!!

 

Το hisuite που χρειαζομαστε το κατεναζουμε απο εδω

 

https://drive.google.com/file/d/1BbRzDFmR-1tJdrPf2v-6eKaxVisrTRg-/view

 

- Uninstall HiSuite on your computer and delete the HiSuite app on your phone (under "apps"), restart both devices

- Install this, and only this version on you computer: HiSuite 5.0.2.300

- Download Firmware Finder on your phone an check for updates that are approved (only these will work). For some reason I only got the smaller OTAs to work and not the full versions but that shouldn't be a problem since a normal OTA has the same file size. For BLA-L29C432 this is at the moment 148 (156372) from July 25th, around 550MB. Go to "get an update through DNS" and select "manually" - make sure you are connected to the same network as your computer, write down the DNS and tap "register update"

- On your computer: Go to your network connections and put that DNS as your primary IPv4 DNS, you possibly have to deactivate IPv6 too (e.g. in windows go to Control Panel / Network and Internet / Network Connections - Properties of that primary Connection you use / remove check at IPv6 / Properties of IPv4 and then change from Auto DNS to the one from Firmware Finder

- Connect the phone to your computer and start HiSuite. Put the connection type of the phone to "data" and not to "charging only". Activate USB debugging mode in developer options and wait for the HiSuite app to automatically install on your phone. Be careful not to accept the update request of the HiSuite app on your computer. The app wants to upgrade itself to a newer version. This has nothing to do with the update of the phone. If you accidentally accept the update you have to start over the whole process

- Once the connection is established click on "update" inside the HiSuite app on your computer and now the update should start downloading. Ignore the version HiSuite gives you for the update - it's usually faulty. The only thing (and very important!) that matters is what Firmware Finder says once you check for approval ("approved for XXX"). Wait for the update to complete and your phone to restart and then unplug the phone. Don't forget to put all the DNS settings on your network connection back to "auto" and default again

- This process can be repeated for every approved OTA. Only updates, no downgrades work! Tested so far on BLA-L29C432: Upgrade from 142-145 and 145 to 148 and working properly

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησες κανονικά?

Κατέβασες το update όπως λέει και όχι την full έκδοση?

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησες κανονικά?

Κατέβασες το update όπως λέει και όχι την full έκδοση?

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

Ναι ναι το μικρό update.Ολα τέλεια

 

Mate the 10 pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το μικρό update.Ολα τέλεια

 

Mate the 10 pro be with you

 

Να σβηνεις το ΙΜΕΙ

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Να σβηνεις το ΙΜΕΙ
Καλημέρα. Πως το ξέχασα απορώ.. Την κατέβασα την φωτο χαχα.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πως το ξέχασα απορώ.. Την κατέβασα την φωτο χαχα.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Ποτε μην εμφανιζεις ΙΜΕΙ γιατι μπορει καποιος που δεν σε χωνευει να δηλωσει κλοπη ή απωλεια κινητου και μετα εσυ να τρεχεις για να το ξεκλειδωσεις

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα περιμενω να ερθει ΟΤΑ . ουτως η αλλως το 8.1 με ενδιαφερει περισσοτερο. Να ρωτησω, τωρα που ερχεται το gpu turbo, προφανως μονο σε κατι λιγα παιχνιδια θα φαινεται η διαφορα. Αν το ενεργοποιησεις και απλα χρησιμοποιεις την συσκευη χωρις να παιζεις παιχνιδια θα δεις διαφορα αραγε; Γτ αν δεν βλεπεις διαφορα μια μλκ κ μιση μου κανει.Εγω δεν παιζω games
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν στην 148 έβαλαν πλοήγηση με gestures?...

 

https://farm2.staticflickr.com/1777/43326778094_aaf7e1dde3_b.jpg' alt='43326778094_aaf7e1dde3_b.jpg'>Ashampoo_Snap_2018.08.15_11h01m15s_001_ by tarif16nikos, on Flickr[/img]

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα περιμενω να ερθει ΟΤΑ . ουτως η αλλως το 8.1 με ενδιαφερει περισσοτερο. Να ρωτησω, τωρα που ερχεται το gpu turbo, προφανως μονο σε κατι λιγα παιχνιδια θα φαινεται η διαφορα. Αν το ενεργοποιησεις και απλα χρησιμοποιεις την συσκευη χωρις να παιζεις παιχνιδια θα δεις διαφορα αραγε; Γτ αν δεν βλεπεις διαφορα μια μλκ κ μιση μου κανει.Εγω δεν παιζω games
Έχει προσθέθει το gaming suite και βάζεις εκεί ποια games θες για καλύτερά αλλά gpu turbo υποστιριζουν μόνο 2 games.

Επίσης η Huawei επισημάνει

 

Aside from mobile gaming, GPU Turbo will also deliver an optimized EMUI experience for Huawei devices. The performance boost will also benefit technologies such as AR and VR.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα περιμενω να ερθει ΟΤΑ . ουτως η αλλως το 8.1 με ενδιαφερει περισσοτερο. Να ρωτησω, τωρα που ερχεται το gpu turbo, προφανως μονο σε κατι λιγα παιχνιδια θα φαινεται η διαφορα. Αν το ενεργοποιησεις και απλα χρησιμοποιεις την συσκευη χωρις να παιζεις παιχνιδια θα δεις διαφορα αραγε; Γτ αν δεν βλεπεις διαφορα μια μλκ κ μιση μου κανει.Εγω δεν παιζω games

 

Το GPU Turbo δεν το ενεργοποιεις απλα δουλευει σε παιχνιδια τα οποια το υποστηριζουν και αυτα ειναι τα Mobile Legends,PUBG Mobile,Vain Glory,Asphalt 9 και λογικα εφοσον η Huawei εκανε συνεργασια με την Tencent ολα τα games την Tencent. Για τα υπολοιπα Games απλα μεσα απο το Suite βαζεις το power mode σε gaming το οποιο λογικα απλα θα κραταει την CPU σε Full Clock για να μειωσει τα frame drops. Εσυ που δεν παιζεις games δεν θα σου προσφερει κατι αλλα ******* και μιση δεν το λες γιατι το S9 στο PUBG δεν μπορει να κρατησει 40 fps με τον 845 και το Honor 10 κραταει 40 fps σταθερα με τον 970 που ειναι του 2017.

 

ξέρει κανείς αν στην 148 έβαλαν πλοήγηση με gestures?...

 

https://farm2.staticflickr.com/1777/43326778094_aaf7e1dde3_b.jpg' alt='43326778094_aaf7e1dde3_b.jpg'>Ashampoo_Snap_2018.08.15_11h01m15s_001_ by tarif16nikos, on Flickr[/img]

 

Το Onscreen navigation key μονο στα Honor με το EMUI 8.2 τo Off-screen Navigation button ειναι στα κινητα που εχουν τον δαχτυλικο αισθητηρα μπροστα και τον χρησιμοποιουν σαν touchpad για gestures.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο σας.

 

Κάτι άσχετο . Το message+ θα ενεργοποιηθεί σε μας σε λίγο καιρό βάσει παρόχου; Πχ εγώ έχω Vodafone και δεν μπορώ να στείλω. σε φίλο μου με ίδιο κινητό που έχει cosmote δεν έχει καν την υπηρεσία αυτή στα μηνύματα . Και μας έκανε εντύπωση

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά με υγεία σε όλους! Μια ερώτηση πως αλλάζω τον ήχο ειδοποίησης στο viber?? Ερχόμενος από s8 +.. Τόσο πολύπλοκο είναι? Μπαίνω από τις ρυθμίσεις του viber πάω ήχος ειδοποιήσεις με βγάζεις εδώ χωρίς να έχω δυνατότητα επιλογής ήχου 9c6694457cc1ae3a27871bc94431f90f.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...