Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το tempered glass που έχω δεν εφαρμόζει στις άκρες για 2-3 mm και αφήνει κενά στις άκρες, για αυτό έχει σπάσει σε 2 σημεία στην αριστερή άκρη και απο το 1 σημείο έχει κάνει ράγισμα διαγώνια στην οθόνη.

 

Ψάχνω το tempered glass της 3MK και υπάρχει μόνο σε 1 κατάστημα με παράδοση 4-14 ημέρες.Τα υπόλοιπα 2 είναι εκτός Αθήνας.Είναι 7H και υποτίθεται πως θα εφαρμόζει χωρίς κενά:

 

https://www.skroutz.gr/s/25190255/3MK-FlexibleGlass-3D-Xperia-XZ1.html

 

Είναι μάλλον η καινούρια έκδοση απο αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/s/18378402/3MK-Flexible-Tempered-Glass-Xperia-XZ1.html

 

Εχω βρεί και full tempered glass που καλύπτει όλη την οθόνη αλλά δεν ξέρω αν θα εφαρμόζει σωστά στις άκρες που η οθόνη έχει καμπύλη έτσι ώστε να μην το ξεκολλήσει η Spigen, χλωμό νομίζω με 9H σκληρότητα.

 

https://www.skroutz.gr/s/13126144/Full-Tempered-Glass-9H-2-5D-Sony-Xperia-XZ1-Black.html

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Θα έπαιρνα της 3mk. Αν το δοκιμάζεις, γράψε εντυπώσεις.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξαφνικά σήμερα το μαμά καλώδιο δεν μπαίνει κανονικά στην υποδοχή

του κιν σαν να υπάρχει κάτι που το εμποδίζει να εφαρμόσει σωστά. Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο τα ίδια. Εξετασα με φακό την υποδοχή δεν φαίνεται κάτι περίεργο. Καμιά ιδέα τι παίζει και κανά έμπιστο service;

Link to comment
Share on other sites

Έμπιστο αλλά ακριβό κάπως είναι το εξουσιοδοτημένο στο Γερακα, η omnitech. Έχει περάσει η εγγύηση?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Τελικά όλα οκ ήταν μαζεμένη μάκα από το ύφασμα της τσέπης μάλλον.

Με προσεκτικές κινήσεις με μία βελόνα καθαρίστηκε και το βύσμα κουμπώνει μία χαρά.

By the way ή αγορά έγινε 12/18 για πόσο είναι ή εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Τελικά όλα οκ ήταν μαζεμένη μάκα από το ύφασμα της τσέπης μάλλον.

Με προσεκτικές κινήσεις με μία βελόνα καθαρίστηκε και το βύσμα κουμπώνει μία χαρά.

By the way ή αγορά έγινε 12/18 για πόσο είναι ή εγγύηση;

 

12/20 ειναι 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα έκλεισε τη διετία. Και είναι ίσως η πρώτη φορά που δεν έχω στο νου αλλαγή κινητού. Με εξαίρεση τη μπαταρία, που κάνω πάντα μια ενδιάμεση φόρτιση, όλα τα άλλα είναι άψογα.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το Xz1 στην προσφορά που έπαιξε πριν δύο χρόνια (229 ευρώ) ήταν '' κλεψιά ''.

Σας το λέω έχοντας το sony xperia 5 ii.

Έχει αδυναμίες στην κάμερα στο wifi αλλά η ομαλότητα του software είναι υποδειγματική.

 

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ είμαι πολύ μεγάλος κλέφτης που το πήρα 188 ( με τιμολογιο ) για το γιο μου.

Στα δύο χρόνια το wifi έχει κάνει τα κόλπα του δύο τρείς φορές και ή φωτό στο μανουαλ παλευεται. Ζητάω απ το μικρό να ανταλλαξουμε με το δικό μου redmi note 7 και δεν δέχεται ο κερατάς

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ είμαι πολύ μεγάλος κλέφτης που το πήρα 188 ( με τιμολογιο ) για το γιο μου.

 

Στα δύο χρόνια το wifi έχει κάνει τα κόλπα του δύο τρείς φορές και ή φωτό στο μανουαλ παλευεται. Ζητάω απ το μικρό να ανταλλαξουμε με το δικό μου redmi note 7 και δεν δέχεται ο κερατάς

Λογικό παιδί!!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σας εχω γραψει οτι εγω το δικο μου το πηρα μια μερα πριν βγει η προσφορα στα 220 .

μια μερα πριν μεταχειρισμενο ενος χρονου και εδωσα .......220 !!!!!!

ω ναι ! επαιξα αγρια μπαλα ο μυστης . :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα οτι εγω που το είχα πάρει 400€ τον Αύγουστο του 18, και μετά απο 2 μ/ηνες βγήκε σε προσφορά, ήμουν άτυχος! Νομίζω με ξεπέρασες κατά πολύ!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Σου λεω την άλλη μέρα !!!!

Βράδυ το πήρα μεσημέρι βγήκε .

Ο προηγούμενος θα πρέπει να θυμόταν την φάτσα μου και να φώναζε "παρτααααααααα" .

Χαχαχαχχααχχααχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έπαιρνα της 3mk. Αν το δοκιμάζεις, γράψε εντυπώσεις.

 

Το παρήγγειλα σήμερα online, αφού πρώτα διεκρίνισα τηλεφωνικώς να πάω απο'κεί να μου κάνουν και τοποθέτηση γιατί δεν υπήρχε επιλογή παραλαβής απο την φυσική έδρα τους.Είπαν να επιλέξω αποστολή με courier και να γράψω στην υποσημείωση οτι θα πάω εκεί.

Τέλος της άλλης εβδομάδας η απο την άλλη Δευτέρα θα το έχουν.

 

Χθες είδα 1 μικρή ρωγμή μήκους κάπου 3mm και βάθους μερικά δέκατα του χιλιοστού που φαίνεται σαν μαυρίλα και δεν καθαρίζεται, μάλλον εισχώρησε βρωμιά μέσα.

Δεν καταλαβαίνω πως έγινε, το κινητό δεν έπεσε ούτε πιέστηκε.Μπορεί να το πέταξα στο κρεβάτι όπως συνηθίζω απο το 1 μέτρο και να ακούμπησε πάνω στα κλειδιά, έχω αγχωθεί μην έφτασε μέχρι την οθόνη.

Τα άλλα 2 ραγίσματα είναι επιφανειακά στο tempered glass και έχουν γίνει στην αριστερή άκρη γιατί εκεί δεν εφαρμόζει και αφήνει κενό.Για πλάκα έγιναν και είμαι πολύ προσεκτικός.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό..2,5 χρόνια το έχω(στον 1,5 χρόνο αλλάχτηκε η οθόνη με εγγύηση), ποτέ δεν έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο και έχει περάσει τα πάντα. Συνέχεια βέβαια είναι σε θήκη. Έπεσες στην περίπτωση πιστεύω.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω κι εδώ μιας κι η ίδια πλακέτα είναι με το compact.

 

Έβγαλα και τον edge, έβαλα opera κι η μπαταρία είναι πάλι πολύ καλή. Σαν να βάλεις καινούργια μπαταρία... :)

Εντάξει είναι σε beta ο edge, έχει ωραία χαρακτηριστικά, αλλά...

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους. Παρότι έχει λήξει η διετής εγγύηση, μπαταρία που αλλάζουμε; Σκέφτομαι να το κρατήσω κανένα εξάμηνο ακόμη το κινητό και λέω απλώς να του αλλάξω μια μπαταρία, καθώς έχει πέσει η απόδοση της.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Παρότι έχει λήξει η διετής εγγύηση, μπαταρία που αλλάζουμε; Σκέφτομαι να το κρατήσω κανένα εξάμηνο ακόμη το κινητό και λέω απλώς να του αλλάξω μια μπαταρία, καθώς έχει πέσει η απόδοση της.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Δύο είναι οι επιλογές. Ή το στέλνεις στην omnitech και σου κάνουν και αδιαβροχοποίηση, με κόστος περίπου 50-60e, ή παίρνεις απο skroutz μια original μπαταρία (κόστος περίπου 10€) και την τοποθετείς σε ένα συνοικιακό μαγαζί. Μεγάλη προσοχή σε ποιον θα πας όμως. Πάρε συστάσεις πρώτα. Μερικοί πιέζουν τα πάνελ υπερβολικά για να κολλήσει η οθόνη, και δεν βλέπεται μετά η οθόνη. Κάνει "νερά" μέσα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το τελευταίο 6 μηνο κάπου, είχα πρόβλημα με το Wi-Fi, αργούσε να συνδεθεί, επίσης κάποιες φορές δεν έμπαινε καν με Data, ενώ είχε full σήμα H+ η 4G+, η αργούσε η δεν φόρτωνε τίποτα.

 

Εκανα επαναφορά δικτύων αλλά τίποτα.Μετά πήγα στις εφαρμογές, πάτησα πάνω δεξιά στις 3 τελείες "εμφάνιση συστήματος" και έκανα εκκαθάριση cache στην εφαρμογή Wi-Fi και σε όσες εφαρμογές έχουν σχέση με Wi-Fi και με το δίκτυο της sim.

 

Το κινητό ξεκόλλησε και πλέον συνδέεται μια χαρά.Γλίτωσα το hard reset.

 

Οσοι έχετε πρόβλημα δοκιμάστε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια βοηθεια βρε παιδια αν υπαρχει κανενας πια εδω. δεν μου αναβει η οθονη του κινητου οταν τελειωνει την εκκίνηση

ποιο συγκεκριμενα οταν ξεκινάει να φορτώνει τα logos της sony,android και cosmote ολα καλα μεχρι που φτανει στο μοτιβο.εκει σβηνει η οθονη και δεν μπορω να κανω τιποτα.παταω volume up+power.κανει επανεκκίνηση και παλι απ την αρχη...

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως έχεις κολλήσει εκει τοτε μια ειναι λύση . Pc companion κ εκ νέου το λειτουργικό .

Δυστυχως ελπίζω να μην χάσεις πολλα απο το φορματ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...