Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για reset πατάς ταυτόχρονα vol up + vol down και μετά με κρατημένα αυτά πατάς και κρατάς και το power

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα.

Δεν ανταποκρίνεται καθόλου, με κανένα συνδυασμό πλήκτρων, με κανένα pc companion, δεν το βλέπει καθόλου...

 

Φοβάμαι ότι πρέπει να ανοιχθεί (από κάποιον άλλον προφανώς) κ να βγάλει τον κονέκτορα της μπαταρίας από την πλακέτα κ να την ξανασυνδέσει, μπας και... Δεν μπορεί να κόλλησε τόσο γερά...

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε καποιο επισημο σέρβις , εισαι στην εγγύηση .

Που εισαι σε ποια περιοχή ;

Καπου ειχα τα επισημα σέρβις τους αλλα δε τα βρήκα ρε ****το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στην εγγύηση... Αγοράστηκε από Amazon το Νοέμβρη του 2017.

Επαρχία είμαι οπότε όλα θα γίνουν εξ αποστάσεως με αποστολή, αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Όντας εκτός εγγύησης λοιπόν, να το στείλω στα επίσημα λέτε?

Μια άλλη ιδέα είναι να περιμένω κάποιες μέρες μήπως ξεφορτίσει εντελώς η μπαταρία κ να ξαναπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1 ώρα απο Θεσσαλονίκη, αλλά δεν βγαίνει να πάω απο εκεί μόνο για αυτό.

Πρέπει να το στείλω κάπου ή να το πάω στον Γερμανό πχ.

Ο Γερμανός που το στέλνει? Τους έχω για λίγο άσχετους γενικά εκεί μέσα, εκτός κ αν το προωθούν αυτοί στην Αρβάτο ή στην κάθε αρβάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχα το pdf , ρωτα στην sony τους συνεργάτες μακεδονια πάρε τηλέφωνα και στειλε το εσυ με courier αφού μιλήσεις μαζι τους .

Μονο ετσι θα γίνει γρήγορα η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά, στο βίντεο υπήρχε επιλογή για FHD 30 fps και 60 fps, έχουν αφαιρέσει την 1η επιλογή και μετά υπάρχουν μόνο οι επιλογές HD και πλήρες HD με ανάλυση 1280x720p.

 

Τι βλακεία είναι αυτό;

 

Επίσης ο ήχος της εγγραφής του βίντεο, ακούγεται σωστά στο κινητό, αλλά σε φορητό ηχείο (JBL GO2) χάνονται τα μπάσα και ο ήχος ακούγεται ξερός.Θα τσεκάρω κανά βίντεο στο PC να καταλάβω.Στο ίδιο ηχείο ο ήχος ακούγεται σωστός απο κινητό J5 2017.

 

Κάτι άλλο που είναι εκνευριστικό, η περιστροφή της οθόνης είναι ευαίσθητη, έχω το κινητό σε κάθετη θέση και μόλις ανοίγω κάποια εφαρμογή ανοίγει σε οριζόντια θέση.Τι σ@@@ά calibration έχουν κάνει;Απο την 1η ημέρα το κάνει, δεν είναι πρόβλημα απο πέσιμο.Το πρόβλημα το έχω δεί και απο γνωστό Ελληνα στο You Tube.

 

Οι χρωματικές ρυθμίσεις της οθόνης δεν φτιάχνουν με τίποτα χειροκίνητα όταν έχουμε επιλέξει την τυπική η επαγγελματική λειτουργία, τα δείχνει ξεθωριασμένα.Μόνο στην επιλογή πολύ ζωντανή λειτουργία τα δείχνει σωστά, δυστυχώς τονίζοντας παραπάνω απο όσο πρέπει το μπλέ χρώμα.Πάλι καλά που αφήνει να πειράξουμε το WB.

 

Αλλο "φάουλ" είναι που δεν επιτρέπει τον διαμοιρασμό αρχείων μέσω Wi-Fi direct, μόνο με εφαρμογή που πρέπει να υπάρχει και στα 2 κινητά.Δηλαδή δεν πρόκειται να γίνει με άλλο κινητό γιατί οι άλλες εταιρίες δεν έχουν αυτό τον περιορισμό και ο άλλος απλά δεν θα έχει κάποια σχετική εφαρμογή.

 

Αυτοί οι περιορισμοί και τα περίεργα, δεν γίνονται ούτε σε κινητά των 150€.

 

Δεν είναι μόνο που δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση της Gcam, η εταιρία έχει και άλλα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το βιντεο τωρα το ειδα .

το hd και το hd Πληρες μεγεθος τι ειναι ;

το 1080p ποιο ειναι ;

 

Λογικά το HD πλήρες μέγεθος είναι 1080p 30 fps και το άλλο στα 60. Γιατί τα γράφουν έτσι δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει 1080 30 .

μπερδεύτηκα φουλ .

εγω εκει το ειχα , hd πληρες.

 

Εγώ τα αλλάζω. Στα 60 fps δεν είναι με τίποτα για εσωτερικό χώρο. Θέλει φως. Και 4κ σπάνια βγάζω. Όταν θέλω να κάνω ζουμ μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1 ώρα απο Θεσσαλονίκη, αλλά δεν βγαίνει να πάω απο εκεί μόνο για αυτό.

Πρέπει να το στείλω κάπου ή να το πάω στον Γερμανό πχ.

Ο Γερμανός που το στέλνει? Τους έχω για λίγο άσχετους γενικά εκεί μέσα, εκτός κ αν το προωθούν αυτοί στην Αρβάτο ή στην κάθε αρβάτο.

 

Στείλε το στην omnitech. Είμαι από νησί και αν και κοντά, το είχα κάνει με αυτόν τον τρόπο και κύλησαν όλα καλά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τσέκαρα μέσω της εφαρμογής Video to MP3 Converter:

 

1)Το HD είναι σε 1280x720p-30 fps-12.000 kb/s

*Audio acc 48.000 Hz-155 kb/s

 

2)Το HD πλήρες μέγεθος είναι σε ανάλυση FHD (1920x1080p) στα 30 fps-17.000 Kb/s

*Audio acc 48.000 Hz-155 kb/s

 

3)Το FHD σε 1920x1080p 60 fps-30.000 kb/s

*Audio acc-48.000 Hz-155 kb/s

 

Αυτά τα 3 βίντεο τα τράβηξα τώρα σε μικρό χώρο με φωτισμό λάμπας φθορίου, ίσως η τιμή kb/s στο βίντεο να αλλάζει λίγο προς τα πάνω ή κάτω ανάλογα με τον φωτισμό.Η τιμή αυτή είναι το bitrate (Ρυθμός δειγματοληψίας);

 

Τα 60 fps χρειάζονται καλό φωτισμό, σε χαμηλό φωτισμό τα 30 fps έχουν καλύτερη ποιότητα βίντεο.Το slow motion ακόμα πιο πολύ φωτισμό, αλλιώς βγαίνει χάλια.

 

Το σωστό θα ήταν να γράφει στο άλμπουμ αυτά τα στοιχεία στις λεπτομέρειες.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τσέκαρα μέσω της εφαρμογής Video to MP3 Converter:

 

1)Το HD είναι σε 1280x720p-30 fps-12.000 kb/s

*Audio acc 48.000 Hz-155 kb/s

 

2)Το HD πλήρες μέγεθος είναι σε ανάλυση FHD (1920x1080p) στα 30 fps-17.000 Kb/s

*Audio acc 48.000 Hz-155 kb/s

 

3)Το FHD σε 1920x1080p 60 fps-30.000 kb/s

*Audio acc-48.000 Hz-155 kb/s

 

Αυτά τα 3 βίντεο τα τράβηξα τώρα σε μικρό χώρο με φωτισμό λάμπας φθορίου, ίσως η τιμή kb/s στο βίντεο να αλλάζει λίγο προς τα πάνω ή κάτω ανάλογα με τον φωτισμό.Η τιμή αυτή είναι το bitrate (Ρυθμός δειγματοληψίας);

 

Τα 60 fps χρειάζονται καλό φωτισμό, σε χαμηλό φωτισμό τα 30 fps έχουν καλύτερη ποιότητα βίντεο.Το slow motion ακόμα πιο πολύ φωτισμό, αλλιώς βγαίνει χάλια.

 

Το σωστό θα ήταν να γράφει στο άλμπουμ αυτά τα στοιχεία στις λεπτομέρειες.

 

Απλά για την ιστορία σε νυχτερινή σκηνή στα 60fps το σκορ μου με το Xperia 5 ήταν στα 59.000 (bitrate)

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά.

 

Άφησα το κινητό μου τελικά σε τοπικό μαγαζί επαρχίας με καλές κριτικές κ το πόρισμα βγήκε μόλις .... καμμένη μητρική πλακέτα..

Μόνο μια λέξη έχω στο νου, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Είπα να πάρω SONY για κάτι καλό κ να μου κρατήσει χρόνια. Αυτό κράτησε 2,5 χρόνια. Εντωμεταξύ από τη χρήση είμαι πολύ ευχαριστημένος, ταχύτητες, μπαταρία όλα, αλλά όχι κ έτσι. Τo S4 mini duos του 2012 που έχω ακόμη δουλεύει με την 3πλάσια χρήση..

Το κινητό το έχω σε άριστη κατάσταση κ προσεγμένο κ να σκάσει η πλακέτα. Θυμίζω ότι φόρτιζε το βράδυ στον original SONY φορτιστή. Λέτε να έγινε καμμιά υπέρταση?

 

Έχω σκάσει ο ίδιος από τα νέα. 3 πράγματα δεν ξέρω:

  • Αν αξίζει να το στείλω τώρα στην Omnitech. Θα μου κοστίσει τα μεταφορικά+τον έλεγχο τουλάχιστον 30 ευρώ. Για να μου πουν τα ίδια? Για μήπως έχουν κάτι άλλο να μου πουν? Ή καμμιά μεταχειρισμένη - λέω εγώ - πλακέτα? Πόσο κάνει μια πλακέτα, κανα 180άρι?Στον τεχνικό εδώ έδωσα μόνο 5 ευρώ. Ο άνθρωπος κ άλλη μπαταρία αγόρασε κ χρόνο αφιέρωσε αλλά δεν...
  • Να βρώ κανα μεταχειρισμένο με σπασμένη πχ οθόνη κ να πάρω την πλακέτα απο εκεί?
  • Αν υπάρχει άλλο κινητό μικρό κ δυνατό, οποιασδήποτε εταιρείας. (Ακόμη κ το SE 2020 συζητάω..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά.

 

Άφησα το κινητό μου τελικά σε τοπικό μαγαζί επαρχίας με καλές κριτικές κ το πόρισμα βγήκε μόλις .... καμμένη μητρική πλακέτα..

Μόνο μια λέξη έχω στο νου, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Είπα να πάρω SONY για κάτι καλό κ να μου κρατήσει χρόνια. Αυτό κράτησε 2,5 χρόνια. Εντωμεταξύ από τη χρήση είμαι πολύ ευχαριστημένος, ταχύτητες, μπαταρία όλα, αλλά όχι κ έτσι. Τo S4 mini duos του 2012 που έχω ακόμη δουλεύει με την 3πλάσια χρήση..

Το κινητό το έχω σε άριστη κατάσταση κ προσεγμένο κ να σκάσει η πλακέτα. Θυμίζω ότι φόρτιζε το βράδυ στον original SONY φορτιστή. Λέτε να έγινε καμμιά υπέρταση?

 

Έχω σκάσει ο ίδιος από τα νέα. 3 πράγματα δεν ξέρω:

  • Αν αξίζει να το στείλω τώρα στην Omnitech. Θα μου κοστίσει τα μεταφορικά+τον έλεγχο τουλάχιστον 30 ευρώ. Για να μου πουν τα ίδια? Για μήπως έχουν κάτι άλλο να μου πουν? Ή καμμιά μεταχειρισμένη - λέω εγώ - πλακέτα? Πόσο κάνει μια πλακέτα, κανα 180άρι?Στον τεχνικό εδώ έδωσα μόνο 5 ευρώ. Ο άνθρωπος κ άλλη μπαταρία αγόρασε κ χρόνο αφιέρωσε αλλά δεν...
  • Να βρώ κανα μεταχειρισμένο με σπασμένη πχ οθόνη κ να πάρω την πλακέτα απο εκεί?
  • Αν υπάρχει άλλο κινητό μικρό κ δυνατό, οποιασδήποτε εταιρείας. (Ακόμη κ το SE 2020 συζητάω..)

 

Στη θέση σου θα κοιτούσα τη δεύτερη επιλογή. Λογικά θα το βρείς πολύ φτηνά. Αν ωστόσο δεν βρεις με σπασμένη οθόνη και σε άρεσε πολύ το κινητό. μπορείς να βρεις ένα με 100-120€. Σκέψου ότι αν πάρεις ένα στα 60€ με σπασμένη οθόνη, θα χρειαστείς και ένα 30άρο επιπλέον χοντρικά για την "εγχείρηση". Είναι αρκετά σπάνιο θέμα να βγάλει πλακέτα ένα κινητό, όλα τα άλλα τα ακούς, αυτό όχι..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά για να σταλεί και να επιστραφεί στην Omnitech και πόσο χρεώνουν για αλλαγή μπαταρίας;

 

Για να αλλαχτεί όμως η μπαταρία, θα πρέπει να βγεί όλη η μπροστά πρόσοψη, που σημαίνει πως θα πεταχτεί το tempered glass.

 

ΥΓ:Σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω το Nova 5T.Καλύτερες κάμερες, μεγαλύτερη οθόνη με μικρά bezels, μεγαλύτερη αυτονομία και Android 10.Ομως θα χάσω τα stereo speakers, την αδιάβροχοποίηση, την θύρα mini jack και τη micro sd.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει περίπου 5€ με γενική ταχυδρομική που είναι η φτηνότερη αν δεν κάνω λάθος και 6€ όταν στο στείλουν πίσω με την acs που συνεργάζονται. Η μπαταρία με την όλη δουλειά που θέλει πρέπει να πηγαίνει κοντά στα 30-40€. Βάλε λοιπόν ένα 50άρι να είσαι μέσα. Αν είσαι εντός εγγύησης, θα στην περάσουν κανονικά εγγύηση. Αν είσαι εκτός, μπορείς να την αλλάξεις φτηνίτερα αλλού, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι σου βάζουν τη γνήσια και να ξέρεις οτι δεν θα είναι αδιάβροχο μετά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει περίπου 5€ με γενική ταχυδρομική που είναι η φτηνότερη αν δεν κάνω λάθος και 6€ όταν στο στείλουν πίσω με την acs που συνεργάζονται. Η μπαταρία με την όλη δουλειά που θέλει πρέπει να πηγαίνει κοντά στα 30-40€. Βάλε λοιπόν ένα 50άρι να είσαι μέσα. Αν είσαι εντός εγγύησης, θα στην περάσουν κανονικά εγγύηση. Αν είσαι εκτός, μπορείς να την αλλάξεις φτηνίτερα αλλού, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι σου βάζουν τη γνήσια και να ξέρεις οτι δεν θα είναι αδιάβροχο μετά.

Ακόμα έχει εγγύηση 5 μήνες αλλά από όσο γνωρίζω οι μπαταρίες έχουν εγγύηση για 6 μήνες.

Το έχεις στείλει μετά απο 6 μήνες και σου έχουν κάνει δωρεάν αντικατάσταση μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα έχει εγγύηση 5 μήνες αλλά από όσο γνωρίζω οι μπαταρίες έχουν εγγύηση για 6 μήνες.

Το έχεις στείλει μετά απο 6 μήνες και σου έχουν κάνει δωρεάν αντικατάσταση μπαταρίας;

 

Δεν το έχω στείλει ποτέ μόνο γι αυτόν το λόγο, αλλά έγραφα στην περιγραφεί ότι έχει μειωθεί και η διάρκεια της μπαταρίας και την άλλαζαν. Μπες στο service menu, βάλε άσπρη οθόνη και δες μήπως έχει σημάδια σαν στίγματα η κιτρινίλες. Σε αυτήν την περίπτωση θα σου αλλάξουν και οθόνη και την κατά πάσα πιθανότητα φουσκωμένη μπαταρία.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω στείλει ποτέ μόνο γι αυτόν το λόγο, αλλά έγραφα στην περιγραφεί ότι έχει μειωθεί και η διάρκεια της μπαταρίας και την άλλαζαν. Μπες στο service menu, βάλε άσπρη οθόνη και δες μήπως έχει σημάδια σαν στίγματα η κιτρινίλες. Σε αυτήν την περίπτωση θα σου αλλάξουν και οθόνη και την κατά πάσα πιθανότητα φουσκωμένη μπαταρία.

 

Εχει εμφανίσει κάτω χαμηλά στα on screen buttons 2 μικρές γραμμές που φαίνονται ελαφρώς μόνο στο άσπρο χρώμα.Μάλλον θα τους το στείλω.Δεν έχω όμως 2ο κινητό... Μόνο 2-3 απλά των 20-30€.

 

Αν αλλαχτεί η οθόνη, το tempered glass θα πεταχτεί.Επειδή εμένα έχει ραγίσει, θα το βγάλω πρίν το στείλω, γιατί είναι ικανοί να πούν πως φταίει αυτό, μόνο στην άκρη χτυπήθηκε το tempered glass και ράγισε διαγώνια.Κατά 90% ελπίζω να μην έχει σπάσει η οθόνη, θα φαινόταν.

 

Αν βγάλω το tempered glass η κόλλα πως αφαιρείται χωρίς να γίνει ζημιά στην οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...