Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχει κάποιος cosmote rom, ας μου πει αν το βλέπει στις ρυθμίσεις αλλά και που, γιατί είναι πολύ σημαντική υπηρεσία που επιτέλους λειτούργησε και στη χώρα μας. Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε κανονικά

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου ότι φαινεται να λειπει η ρυθμιση για cell broadcasting, το εψαξα στο internet και κατέληξα ότι αν ήρθε ή δεν ηρθε η ειδοποίηση μπορεί να φταιει οτι ότι η messages app δεν ειχε access permission στο location της συσκευής.

Παρακαλώ για να δούμε αν έχει βάση, να επιβεβαιώσουν για τη σχετική ρύθμιση και όσοι έλαβαν και όσοι δεν έλαβαν το μήνυμα και εφόσον φυσικά λείπει και ρύθμιση για cell broadcasting.

Δηλαδή έλεγχος στο: settings->apps&notifications->app info->messaging->permissions->location toggle on/off

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι όλα ανοιχτά τα permissions στη εφαρμογή των μηνυμάτων και ήρθε κανονικά το alert

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμενα είναι κλειστή η τοποθεσία αλλά ήρθε κανονικά.

Στα permission στο message ετσι ; Γιατι γενικα την τοποθεσία την πάντα ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε notification στην οθόνη με ηχητικό μήνυμα γιατί έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "φωνητικό μήνυμα ειδοποίησης" στις επιλογές προγραμματιστή.

Δεν υπάρχει sms στην εφαρμογή, όμως η ειδοποίηση υπάρχει στο ιστορικό ειδοποιήσεων έκτακτης ανάγκης.

Την τοποθεσία την έχω απενεργοποιημένη στην εφαρμογή sms.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Αρα όλοι χρησιμοποιούμε το stock app για μηνύματα. Από τη στιγμή που σε μερικούς ήρθε, τότε η λογική λέει ότι δεν έχει να κάνει με τη συσκευή και με το λογισμικό της, αλλά με άλλο παράγοντα,

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήρθε μύνημα , ηρθε κάτι διαφορετικό , κάλυψε ολη την οθόνη κουδουναγε σαν ηχος alarm και δε σταματαγε εαν δεν το διάβαζες.

Καμια σχεση με το app των μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται όντως, αλλά στα samsung πχ οι ρυθμίσεις για τις εκπομπές έκτακτης ανάγκης, ήταν μέσα στο app των μηνυμάτων. Στο δικό μας δεν έχω καταλάβει πάνω σε τι app τρέχει αυτό.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

έπλυνα χθες το κινητό (ένα πέρασμα κάτω απ τη βρύση) και σήμερα διαπίστωσα ότι έχει μείνει νερό στην κάμερα και όταν ανοίγω είναι σα να έχει ομίχλη το τοπίο.ελπίζω να στεγνώσει σύντομα και να φύγει η υγρασία απ την κάμερα,γιατί είναι μέγα πρόβλημα όσον αφορά την φωτογραφική και την απόδοση της.η εγγύηση είναι στα 2 χρόνια?αγορασμένο τον δεκέμβριο 2018
KT23
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην εγγύηση , μακάρι να φυγει η υγρασία αλλά κρατάω μικρό καλάθι στο να μη μείνει τιποτα ακομα και άλατα που θα επηρεάζουν .

Ασε το ήλιο για λιγο να το δεί.

Εαν καταλήξεις να πας για εγγύηση εύχομαι να μη χρειαστεί να αποδείξεις οτι δεν ειναι δικια σου υπαιτιότητα.

Διότι συνήθως εάν περάσει υγρασία μεσα τα ρίχνουν επάνω σου ολοι οι oem .

Οπως οτι και καλα το βουτήξες για ωρα σε νερό η ψάχνουν την παραμικρή λεπτομέρεια στο σασί για χτύπημα .

Το λάστιχο στο συρτάρι της sim / sd πατάει καλά ; Ειναι σε καλη κατάσταση ;

Με βαση αυτό το τεστ καταλαβαίνεις εαν το κινητο ειναι στεγανό.

 

 

Εαν είναι πιέζοντας το με το δαχτυλο ας πουμε στην οθόνη θα αλλαξει η ένδειξη του αισθητήρα πίεσης.

Εαν δεν ειναι και φεύγει το νούμερο θα παραμεινει ψιλοσταθερο.

Εμενα ας πούμε αλλάζει προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην εγγύηση , μακάρι να φυγει η υγρασία αλλά κρατάω μικρό καλάθι στο να μη μείνει τιποτα ακομα και άλατα που θα επηρεάζουν .

Ασε το ήλιο για λιγο να το δεί.

Εαν καταλήξεις να πας για εγγύηση εύχομαι να μη χρειαστεί να αποδείξεις οτι δεν ειναι δικια σου υπαιτιότητα.

Διότι συνήθως εάν περάσει υγρασία μεσα τα ρίχνουν επάνω σου ολοι οι oem .

Οπως οτι και καλα το βουτήξες για ωρα σε νερό η ψάχνουν την παραμικρή λεπτομέρεια στο σασί για χτύπημα .

Το λάστιχο στο συρτάρι της sim / sd πατάει καλά ; Ειναι σε καλη κατάσταση ;

Με βαση αυτό το τεστ καταλαβαίνεις εαν το κινητο ειναι στεγανό.

 

 

Εαν είναι πιέζοντας το με το δαχτυλο ας πουμε στην οθόνη θα αλλαξει η ένδειξη του αισθητήρα πίεσης.

Εαν δεν ειναι και φεύγει το νούμερο θα παραμεινει ψιλοσταθερο.

Εμενα ας πούμε αλλάζει προς τα πανω.

 

είναι σταθερό χωρίς κενά ή χτυπήματα (όπου έχει εγκοπές) όλο το πάνω μέρος της συσκευής

δεν ξέρω πως πήρε νερό,αλλά αν πρέπει να το αποδείξω στην εγγύηση δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλω για επισκευή.θα περιμένω να φύγει η υγρασία.θα το βάλω τώρα στον ήλιο να δούμε τι θα γίνει

KT23
Link to comment
Share on other sites

είναι σταθερό χωρίς κενά ή χτυπήματα (όπου έχει εγκοπές) όλο το πάνω μέρος της συσκευής

δεν ξέρω πως πήρε νερό,αλλά αν πρέπει να το αποδείξω στην εγγύηση δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλω για επισκευή.θα περιμένω να φύγει η υγρασία.θα το βάλω τώρα στον ήλιο να δούμε τι θα γίνει

 

Δεν θα χρειαστεί να αποδείξεις τίποτα. Θέλω να βοηθήσω γιατί είναι κρίμα να κλαις τα χρήματα σου. Έχω εμπειρία με 3 αλλαγές Z3 που έπαιρναν νερό μετά το πρώτο 6μηνο καθώς και τώρα, πριν 2 μήνες με το XZ1 κολλητού. Το έστειλε omnitech και του έκαναν αντικατάσταση συσκευής. Απλά επειδή δεν είχαν μαύρο, του έδωσαν ολοκαίνουριο ασημί. Είναι πολύ εύκολο και γι αυτούς να το διαπιστώσουν το πρόβλημα. Αξίζει να το στείλεις. Θα έχει νέα συσκευή.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεί να αποδείξεις τίποτα. Θέλω να βοηθήσω γιατί είναι κρίμα να κλαις τα χρήματα σου. Έχω εμπειρία με 3 αλλαγές Z3 που έπαιρναν νερό μετά το πρώτο 6μηνο καθώς και τώρα, πριν 2 μήνες με το XZ1 κολλητού. Το έστειλε omnitech και του έκαναν αντικατάσταση συσκευής. Απλά επειδή δεν είχαν μαύρο, του έδωσαν ολοκαίνουριο ασημί. Είναι πολύ εύκολο και γι αυτούς να το διαπιστώσουν το πρόβλημα. Αξίζει να το στείλεις. Θα έχει νέα συσκευή.

 

λες να δοκιμάσω?πριν κανα 6μηνο το έστειλα για αντικατάσταση μπαταρίας,μου εμφάνισε πρόβλημα και εκεί κατά την φόρτιση και δεν τρελαίνομαι να μπω πάλι σε τέτοια διαδικασία.άσε.αλλά,αν παίζει να αλλαχτεί και συσκευή θα είναι το καλύτερο και αξίζει τον κόπο,αν δλδ δεν επιδιορθώνεται αλλιώς.

KT23
Link to comment
Share on other sites

λες να δοκιμάσω?πριν κανα 6μηνο το έστειλα για αντικατάσταση μπαταρίας,μου εμφάνισε πρόβλημα και εκεί κατά την φόρτιση και δεν τρελαίνομαι να μπω πάλι σε τέτοια διαδικασία.άσε.αλλά,αν παίζει να αλλαχτεί και συσκευή θα είναι το καλύτερο και αξίζει τον κόπο,αν δλδ δεν επιδιορθώνεται αλλιώς.

 

Δεν τους συμφέρει να το επιδιορθώσουν στην περίπτωση του water damage γιατί πρέπει να αλλαχτούν όλα. Ακόμη και επιδιόρθωση να κάνουν, μόνο η πλάτη, κάνα usb και τα ηχεία θα μείνουν ίδια. Αξίζει τον κόπο γιατί θα έχεις μια ολοκαίνουρια συσκευή. Ακόμη και αν θέλεις να αλλάξεις κινητό σύντομα, θα το δώσεις σε μια καλή τιμή.

 

μπορώ να επιλέξω να το στείλω όμνιτεκ άσχετα που είμαι θεσσαλονίκη?

 

Φυσικά. Δεν σε περιορίζει κάτι.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ξέρουμε γιατί δεν μπορούμε να κατεβάσουμε Google pay; στο play λέει ότι δεν είναι συμβατό με την συσκευή σας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ξέρουμε γιατί δεν μπορούμε να κατεβάσουμε Google pay; στο play λέει ότι δεν είναι συμβατό με την συσκευή σας

 

Δεν υποστηρίζεται επίσημα στη χώρα μας και γι' αυτό δε σε αφήνει να το κατεβάσεις στο play store. Υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλέψει με sideloading και κάποια διαδικασία... https://techvalue.gr/google-pay-paypal-32639/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ και ειδικά orfeas92 έγινε αυτό που είπες.τελικά,το έστειλα όμνιτεκ και σήμερα παρέλαβα καινούρια συσκευή σε ασημί χρώμα.

το έστειλα στις 19-03 και μ ενημέρωσαν ότι έχει πρόβλημα η οθόνη και γενικά το εσωτερικό της συσκευής δεν ήταν εντάξει και δεν συμφέρει την σόνυ να το επισκευάσει.το μόνο θέμα ήταν ότι δεν είχαν μαύρη συσκευή και αν θα έχω πρόβλημα να πάρω καινούρια σε ασημί.όχι βέβαια,κανένα πρόβλημα από μένα και έτσι μόλις απέκτησα καινούριο τηλέφωνο.ελπίζω να μην βγει και αυτό ελαττωματικό για να δούμε.

KT23
Link to comment
Share on other sites

Και σωστή αντιμετώπιση

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά,επαγγελματική προσέγγιση και αντιμετώπιση.τους ανέφερα όμως καλά το συμβάν και με σωστή και εμπεριστατωμένη σκέψη με επιχειρήματα,ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία από κανέναν
KT23
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει στιγματα η οθονη , εδω και ενα χρονο .

βαρεθηκα να το παω στο σερβις , απλα βαρεθηκα ενω ημουν σιγουρος οτι θα αλλαζαν και οθονη και μπαταρια .

τωρα βγηκα πλεον , εδω και εναν μηνα .

καπως το μετάνιωσα !!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει στιγματα η οθονη , εδω και ενα χρονο .

βαρεθηκα να το παω στο σερβις , απλα βαρεθηκα ενω ημουν σιγουρος οτι θα αλλαζαν και οθονη και μπαταρια .

τωρα βγηκα πλεον , εδω και εναν μηνα .

καπως το μετάνιωσα !!!!!! :lol:

 

και να φανταστείς εμένα μου είπες να το στείλω για επισκευή δεν έχω να χάσω κάτι :lol:

KT23
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...