Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πουλάει συσκευές Samsung αλλά έχει αναλάβει και το service άλλων συσκευών, αν είσαι εκτός εγγύησης το επισκευάζουν εντός του καταστήματος που έχουν τμήμα service, αν είσαι εντος το στέλνουν στην εκάστοτε αντιπροσωπεία. Εγώ πήγα το δικό μου xz1 επειδή δεν φόρτιζε κ το πήρα πίσω σε τρεις ημέρες αφού το στείλανε στον Γέρακα που είναι η αντιπροσωπεία. Άλλαξαν μπαταρία και πλακέτα, πλέον δεν έχω κανένα θεμα και με το WiFi.
Link to comment
Share on other sites

καπου εδω μεσα στο forum ειχε αναφερθει οτι μπορουμε να κανουμε στο κινητο να μην φαίνονται τα buttons στην οθονη και να την κανουμε να μεγαλωσει στον ωφέλιμο χωρο της.καπως σαν gestures εχει αναφερθει.

τοτε δεν ειχα βγαλει ακρη γιατι δεν υπηρχε καποιος οδηγος βημα βημα..μηπως μπορει να μου πει καποιο παιδι πως γινεται η αν βαριετε να μου στηλει κανεναν αναλυτικο οδηγο στο youtube? δεν ξερω ακριβως πως να το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

καπου εδω μεσα στο forum ειχε αναφερθει οτι μπορουμε να κανουμε στο κινητο να μην φαίνονται τα buttons στην οθονη και να την κανουμε να μεγαλωσει στον ωφέλιμο χωρο της.καπως σαν gestures εχει αναφερθει.

τοτε δεν ειχα βγαλει ακρη γιατι δεν υπηρχε καποιος οδηγος βημα βημα..μηπως μπορει να μου πει καποιο παιδι πως γινεται η αν βαριετε να μου στηλει κανεναν αναλυτικο οδηγο στο youtube? δεν ξερω ακριβως πως να το ψαξω

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fb.fluid στη περιγραφή της εφαρμογής έχει οδηγίες για adb από PC. Αν είσαι ρουτ δεν χρειάζεται το pc

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντολή χρειάζεται να τη δώσεις ακριβώς επειδή δεν είσαι root... αν εισαι root, μπορείς να το κάνεις απευθείας από κινητό. Μία σχετική δυσκολία για κάποιον αρχάριο είναι η εγκατάσταση των adb drivers ώστε να αναγνωρίζει το κινητό αλλά okay δεν είναι Και πυρηνική επιστήμη
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει 1 φθηνό καλώδιο OTG usb 2.0 female to type C usb male.Παίζει ρόλο που είναι usb 2.0 αν το συνδέσω για κανά game με 1 wired Xbox 360 χειριστήριο, η έχει την ίδια απόκριση με το usb 3.0;
Link to comment
Share on other sites

το usb3.0 προφανώς έχει καλύτερη απόδοση. Πρακτικά για την δουλειά που το θες, δε ξέρω αν θα δεις κάποια τεράστια διαφορά στην απόδοση. Και απο την στιγμή που ήδη έκανες την αγορά σου, θα δοκιμάσεις και θα ξέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν νομίζω ότι υποστηρίζει το κινητό αυτό ταχύτητες usb3. Επιπλέον σε χειριστήριο δεν θα δεις διαφορά. Η πληροφορία που μεταφέρεται είναι αστεία σε μέγεθος.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Πριν από λίγες ώρες κλάπηκε το χζ1 της γυναίκας μου. Υπάρχει τρόπος να το εντοπίσω; οκ μικρή η αξία του κινητού και θα της πάρω άλλο αλλά νευρίασα με τον ελαφροχερι γιατί είχε το θράσος να κάνει 2 κλήσεις. Αφενός θα μιλήσω με cosmote για ανάλυση κλήσεων αφετέρου θα χαρώ να του το βάλω στον πάτο με συνοδεία δόνησης για να το χαρεί:D ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Πριν από λίγες ώρες κλάπηκε το χζ1 της γυναίκας μου. Υπάρχει τρόπος να το εντοπίσω; οκ μικρή η αξία του κινητού και θα της πάρω άλλο αλλά νευρίασα με τον ελαφροχερι γιατί είχε το θράσος να κάνει 2 κλήσεις. Αφενός θα μιλήσω με cosmote για ανάλυση κλήσεων αφετέρου θα χαρώ να του το βάλω στον πάτο με συνοδεία δόνησης για να το χαρεί:D ευχαριστώ.

 

Απο τον εντοπισμό της συσκευής της Google?

Καπως ετσι το γράφεις στο search bar και προχωράς,απο εκει κανεις και reset εαν το ανοίξουν φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στον παρακάτω σύνδεσμο :

https://ergasianews.gr/2018/03/06/ta-vimata-poy-prepei-na-kanete-an-sas-klepsoyn-i-chasete-to-kinito-sas/

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το λαμόγιο που το πήρε, έχει ένα τούβλο πλέον γιατί το δήλωσα ως κλεμένο και πλέον δε δουλεύει σε καμία εταιρεία :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερααα!! Βρε παιδιά αυτά τα Navi on screen buttons Από Την οθόνη πως βγαίνουν; υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να βγουν; είχε αναφερθεί κάτι στο παρελθόν προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα... Υπάρχει κάτι άλλο; γιατί είναι που είναι μικρή η οθόνη την κάνει περισσότερο...
Link to comment
Share on other sites

ποιο παλια σα ποιο παλια μοντελα καποια παιδια εφτιαχναν οδηγους βημα βημα για να φτιαξεις τετοια πραγματα και πως να κανεις root

τωρα πια..ψαχνουμε στον γκουγκλη και ακρη δεν βγαζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kαλησπερααα!! Βρε παιδιά αυτά τα Navi on screen buttons Από Την οθόνη πως βγαίνουν; υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να βγουν; είχε αναφερθεί κάτι στο παρελθόν προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα... Υπάρχει κάτι άλλο; γιατί είναι που είναι μικρή η οθόνη την κάνει περισσότερο...

 

Γίνεται με το Fluid Navigation Gestures. Στο ίδιο link έχει και οδηγίες εγκατάστασης. Δεν θέλει root, απλά πρέπει να το συνδέσεις με PC για να τρέξεις κάποιες εντολές μέσω adb.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχει κάνεις πρόβλημα με την μπαταριά του xz1 είχα φοβερό drain μπαταρίας από 100% σε 80% μέσα στο μισάωρο και η συσκευή είναι εντός χρόνου το πολύ με φορτίσεις με τον δικό του φορτιστή άλλα ένα περίεργο το αφίσα να κλείσει από μόνο του από μπαταριά στο 1% και 0 και το φόρτισα πλήρως πάλι στο 100% κλειστό τέλειος καμιά 2,5 ώρες και έστρωσε πάλι η μπαταριά του... η μπαταρίες μήπως θέλουν κάνα calibration ? το health app λέει ότι είναι good και στην κάτω πλευρά όταν έχεις ένα white background στο ξεκίνημα φαίνεται σαν σταγόνα πάνω η σαν υγρασία στην οθόνη τα έχει κάνεις άλλος ίδια προβλήματα στο sony του.
UNWIRED REVOLUTION!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο post 2044 εχω εικόνα με τα σημάδια στην οθόνη μου.

Προσοχη δεν φαίνονται τόσο,εγω τα έχω τονίσει τόσο μέσο edit για να φανεί καλά.

Drain δεν ειχα ποτέ.

Το κινητό αυτο για να βγει λεπτό έχουν κολλήσει σχεδόν το πανελ στην μπαταρία,οποτε εαν η μπαταρία φουσκώσει ( ειναι φυσικο μετα απο καιρο μια μπαταρία να αποκτησει ανομοιομορφία στην επιφάνειά της ) κάνει σημάδια στο πάνελ.

Εσυ με αυτα που κανεις πας γυρεύοντας βέβαια.

Δεν ξελιγονουμε μια μπαταρία λιθίου,ειναι κατα συμβούλων χρήσης τόσο απλά.

Αυτα ειναι γιατροσόφια ξεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχει κάνεις πρόβλημα με την μπαταριά του xz1 είχα φοβερό drain μπαταρίας από 100% σε 80% μέσα στο μισάωρο και η συσκευή είναι εντός χρόνου το πολύ με φορτίσεις με τον δικό του φορτιστή άλλα ένα περίεργο το αφίσα να κλείσει από μόνο του από μπαταριά στο 1% και 0 και το φόρτισα πλήρως πάλι στο 100% κλειστό τέλειος καμιά 2,5 ώρες και έστρωσε πάλι η μπαταριά του... η μπαταρίες μήπως θέλουν κάνα calibration ? το health app λέει ότι είναι good και στην κάτω πλευρά όταν έχεις ένα white background στο ξεκίνημα φαίνεται σαν σταγόνα πάνω η σαν υγρασία στην οθόνη τα έχει κάνεις άλλος ίδια προβλήματα στο sony του.

 

Εγώ έχω μόνο αυτό https://ibb.co/Fbbf74V

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω αποδεχτεί από καιρό το γεγονός ότι δεν θα δούμε Android 10. Αλλά τουλάχιστον ένα security patch ανά δίμηνο/τρίμηνο όφειλε να το δώσει.. Ελπίζω να πάρουμε του Οκτώβρη.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

https://xpericheck.com/device/G8341

 

Πάντως δείτε το διαφορετικα

Καλύτερα Android 9 απαλλαγμένο από bugs και να τρέχει σωστά παρά ένα Android 10 που μέχρι να στρώσει θα μας ταλαιπωρήσει λίγο από εδώ και λίγο από εκεί

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε παιδιά το κινητό είναι παλιό. Με το Android 10 θα ξανανιωνε. Οπότε σου λένε πάρε άλλο κινητό. Αλλά όπως προανέφερες θα είναι σταθερο τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό προσωπικά το θεωρώ κορυφή για τα χρήματά του αν και ήδη 2 γενιές πίσω σε επεξεγαστή σε σχέση με τον φετινό κορυφαίο. Γνώμη μου είναι ότι στέκεται πολύ καλύτερα απο τα φετινά mid range κινητά με cpu σειράς 6xx συγκρινόμενο με διάφορα κινητά που βλέπω σε φίλους. Και λέω midrange γιατι η τιμή του εκει είχε φτάσει. Προσωπικά άνετα βγάζω άλλη μια χρονιά και χωρίς το 10αρι επάνω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...