Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως φλασάραμε το Ζ5, έτσι φλασάρεται και αυτό. Απλά θέλει το flashtool από μια version και πάνω. Αν κατεβάσεις την τελευταία έκδοση, δεν θα έχεις πρόβλημα. Έτσι άλλαξα και εγώ όταν πήγα πριν ενάμιση χρόνο στην cosmote την rom από customized Greek

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι είναι εύκολο στο z5 το έκανα συνέχεια εδώ όμως δεν βγάζει το flash tools τους drivers for xz1 και δεν με αφήνει να το φλασαρω μία εβδομάδα πήγαινε-έλα.

Όχι σε εμένα δεν βγάλει κιτρινίλα ναλα μου χει βγάλει μίπίσω από το τα πλήκτρα μέσα στην οθόνη αυτό

https://images.app.goo.gl/Hq4nCBb8hwnxgsuP6

Και από ότι φαίνεται δεν αλλάξαμε την οθόνη ενώ είπαν ότι την αλλάξανε και Μου βγάλανε το Firmware της Cosmote και μου βάλαν Greek customized και ούτε πανάκια από τη Sony ούτε τίποτα ενώ την προηγούμενη φορά που άλλαξε πάλι οθόνη Είχε τρεις κουκίδες λευκές είχε πάλι της Cosmote με το firmware Τώρα δεν ξέρω τι έγινε μάλλον πήγε και ήρθε και εγώ Έχασα μία εβδομάδα

 

Αυτό πρέπει να γίνεται από φουσκωμενη μπαταρια. Ίσως που άλλαξαν την μπαταρία. Αξίζει να βάλω την cosmote κι εγω για το volte? Με βάλατε σε σκέψεις.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να γίνεται από φουσκωμενη μπαταρια. Ίσως που άλλαξαν την μπαταρία. Αξίζει να βάλω την cosmote κι εγω για το volte? Με βάλατε σε σκέψεις.

οχι εμενα γραφει οτι αλαξανε την οθονη ενω ηταν μια χαρα με την cosmote πηγαν και το πειραξανε κανονικα θε επρεπε να το παω πισω να αλαξουν την rom εγω εχω το προγραμα αυτο flashtool-0.9.26.0 και δεν εχει τους drivers xz1 μονο xz z5 και τους λειπους τι να κανω? και εχουμε παρει 22 update απο τοτε που βγηκε η συσκευη

 

47.2.A.10.107-R4C 55 days to release 2 weeks ago

47.2.A.10.80-R4C 30 days to release 2 months ago

47.2.A.10.62-R4C 31 days to release 3 months ago

47.2.A.10.45-R4C 21 days to release 4 months ago

47.2.A.10.28-R4C 28 days to release 5 months ago

47.2.A.8.24-R4C 34 days to release 6 months ago

47.2.A.6.30-R4C 30 days to release 7 months ago

47.2.A.4.41-R4C 16 days to release 8 months ago

47.2.A.2.33-R4C 22 days to release 8 months ago

47.2.A.0.306-R4C 56 days to release 9 months ago

47.1.A.16.20-R5B 40 days to release 11 months ago

47.1.A.12.270-R5B 31 days to release 1 year ago

47.1.A.12.235-R5B 31 days to release 1 year ago

47.1.A.12.205-R5B 23 days to release 1 year ago

47.1.A.12.179-R5B 36 days to release 1 year ago

47.1.A.12.145-R5B 25 days to release 1 year ago

47.1.A.12.119-R5B 32 days to release 1 year ago

47.1.A.12.75-R5B 9 days to release 1 year ago

47.1.A.12.34-R5B 39 days to release 1 year ago

47.1.A.8.49-R5B 31 days to release 1 year ago

47.1.A.5.51-R5B 38 days to release 1 year ago

47.1.A.2.374-R5B 28 days to release 1 year ago

47.1.A.2.281-R5B

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μου έχει έρθει το τελευταίο security patch.Το κινητό έχει καλή οθόνη αλλά από τις 3 επιλογές, στην "Τυπική λειτουργία" δείχνει τα χρώματα ξεθωριασμένα, στην "Επαγγελματική λειτουργία" ακόμα πιο πολύ.Το άλλαξα στο "Πολύ ζωντανή λειτουργία", δείχνει όλα τα χρώματα πολύ καλύτερα, με σωστό μαύρο χρώμα, αλλά με υπερβολικό το μπλέ.

 

Την ισορροπία λευκού (WB) την έχω στο " Τυπική" για προβολή φωτογραφιών και βίντεο, στο browsing που μου αρέσει να βλέπω καθαρό λευκό χρώμα και κάποιες φορές το βάζω στο "Ψυχρό", όμως δεν ταιριάζει με την "Πολύ ζωντανή λειτουργία" γιατί έχει ακόμα πιο υπερβολικό το μπλέ, ταιριάζει με το "Τυπική".

Θα μπορούσαν να είχαν διαφορετικό calibration στην οθόνη πχ με ρεαλιστικά σωστά χρώματα στην λειτουργία "Τυπική".Να ήταν και οι 3 επιλογές διαφορετικές.Το WB τουλάχιστον έχει επιλογή costume.Νομίζω πως σε συσκευές κάποιων εταιριών, στις ρυθμίσεις οθόνης υπάρχει επιλογή custom με 1 κύκλο που απεικονίζει τα φάσματα χρώματος και το μετακινείς.

Νομίζω πως η οθόνη έχει δυνατότητες απεικόνισης καλύτερων χρωμάτων αλλά δεν το επιτρέπει το λειτουργικό.

Στις "επιλογές προγραμματιστή" είχα ενεργοποιήσει την "επιλογή εντοπισμού σφαλμάτων" και δεν με άφηνε να μεταφέρω αρχεία στο PC, έμενε στο loading στην ανάγνωση αρχείων της συσκευής.Η μόνη χρήσιμη λειτουργία που έχω βρεί εκεί, είναι η επιλογή αλλαγής τις 3 κλίμακες, τις μείωσα στο 0.5 από το 1 που ήταν, έτσι οι εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα, στο 0 δεν μου άρεσε, γιατί στις κάποιες απλές εφαρμογές που ήδη άνοιγαν γρήγορα, άνοιγαν ακαριαία και ήταν απότομο οπτικά.

Επίσης όταν άλλαζα την ποιότητα στις ρυθμίσεις BT, γυρνούσε στο default.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωι μου ηρθε η 107.

άντε να δούμε αύριο και αυτο το X1s/X2 τι θα λέει

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις και σε μένα.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που δεν αλλάξανε την οθόνη σε λευκό πάλι κάνει το ίδιο θα το πάω πίσω να την αλλάξουν και να το κάνουν ξανά connote
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι το σήμα χειροτερεύει και χάνω κλήσεις που έρχονται με μήνυμα, το έχει παρατηρήσει άλλος; περιοχή Πιερία.

Στο δίκτυο έχετε αυτόματο ή επιλέγετε το δίκτυο που είστε;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αθηνα δεν ποιανει καλα λογο δικτυου για δειτε την δικια μου οθονη και αποκτησε και εκτος απο το λευκο μπιμπικακι που ειχε και αυτο το μπλε δλδ το πηγα στο serivce και δεν την αλαξανε και εχασα μια εβδομαδα και απεκτησε και αλο https://ibb.co/Fbbf74V
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση που μου ήρθε και εμένα σήμερα, βλέπω μια διαφορά στην αντίθεση της οθόνης προς το καλύτερο. Ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου και όντως να πειράξαν κάτι.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτα ειναι τα σημαδια μου,την εχω κανει edit για να φανουν καλα.

εγω για τις κλησεις οταν δεν θελω τα δεδομενα κλεινω αυτο το toggle ετσι ωστε να ειναι σε 2g μπαντα και να εχω δυνατο σημα συνεχως.

κανονικα στην κληση γυρναει αυτοματα απο Lte σε παρακατω μπαντες αλλα μπορει και να χαθει κληση ετσι.

 

IMG-20190904-181745-01.jpg

IMG-20190904-181814-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι λευκά σημάδια νομίζω είναι καμένα pixel, μου άλλαξαν οθόνη εντός εγγύησης...

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι καμμένα πίξελ. Είναι η μπαταρια που δεν της έχουν αφήσει χώρο για βγει λεπτό το κινητό, και όταν παλιώνει, φουσκώνει και πιέζει το πανελ. Γι αυτό φαίνονται τα σημάδια αυτά στο άσπρο. Κανονικά περνιεται εγγύηση και αλλάζουν πάνελ και μπαταρία. Αν είσαι από Αθήνα, δεν το σας καλύτερα εδώ (https://www.vrisko.gr/details/map/00c231463dd303bcakca2235b_3hbed6 ), που είναι το επίσημο service πλεον? Και καλύτερα θα συνεννοηθεις για το πρόβλημα, και πιο γρήγορα θα τελειώσεις.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο στην κυψελη,ευχαριστω.

ειναι οτι λεει ο ορφεας,φουσκωμα απο κατω.

βαριεμαι να το παω,το στησιμο του τηλεφωνου οσο ευκολο και να εχει γινει πλεον με τους συνχρονισμους ειναι κατι που μου την σπαει τρομακτικα.

δεν με ενοχλει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο στην κυψελη,ευχαριστω.

ειναι οτι λεει ο ορφεας,φουσκωμα απο κατω.

βαριεμαι να το παω,το στησιμο του τηλεφωνου οσο ευκολο και να εχει γινει πλεον με τους συνχρονισμους ειναι κατι που μου την σπαει τρομακτικα.

δεν με ενοχλει κιολας.

Εσύ θα αγοράσεις του χρόνου το δικό μου :)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μέχρι του χρόνου θα έχει κλείσει 1 χρόνο (τον Νοέμβρη)

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εμένα παιδιά το Z5 δεν είχε κανένα πρόβλημα και δεν πίεζε την οθόνη ενώ αυτό εδώ μας βγάζει πρόβλημα ελαττωματικό από το εργοστάσιο θα το στείλω αύριο στο Γερμανό πάλι για να το στείλουν στο service καλή υπομονή
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι το σήμα χειροτερεύει και χάνω κλήσεις που έρχονται με μήνυμα, το έχει παρατηρήσει άλλος; περιοχή Πιερία.

Στο δίκτυο έχετε αυτόματο ή επιλέγετε το δίκτυο που είστε;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιοχή Κατερίνη και εγώ αλλά δεν έχω θέμα κάπου με το σήμα, εκτός από περιοχές που έχει πρόβλημα η Cosmote. Χρησιμοποιώ αρκετά και το vowifi.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περάσω το software της cosmote για να έχω volte και WiFi call χωρίς να χάσω εγγύηση;

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περάσω το software της cosmote για να έχω volte και WiFi call χωρίς να χάσω εγγύηση;

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έχεις πάροχο Cosmote ναι.

 

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι καμμένα πίξελ. Είναι η μπαταρια που δεν της έχουν αφήσει χώρο για βγει λεπτό το κινητό, και όταν παλιώνει, φουσκώνει και πιέζει το πανελ. Γι αυτό φαίνονται τα σημάδια αυτά στο άσπρο. Κανονικά περνιεται εγγύηση και αλλάζουν πάνελ και μπαταρία. Αν είσαι από Αθήνα, δεν το σας καλύτερα εδώ (https://www.vrisko.gr/details/map/00c231463dd303bcakca2235b_3hbed6 ), που είναι το επίσημο service πλεον? Και καλύτερα θα συνεννοηθεις για το πρόβλημα, και πιο γρήγορα θα τελειώσεις.

 

Δηλαδή το πάμε εκεί με την απόδειξη αγοράς και αλλάζει την οθόνη γιατί βλέπω ότι είναι μαγαζί της Samsung δεν λέει πουθενά για Sony?

Link to comment
Share on other sites

ZΕΡΒΑΣ ΚΥΡ. ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ 29 (ΚΥΨΕΛΗ) ΑΘΗΝΑ 210-8229811

COMETRON ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Ε.Π.Ε Β.ΓΕΩΡΓΙΟΥ 11 & ΣΟΥΡΗ ΧΑΛΑΝΔΡΙ

210-6824564

210-6450363

OMNITECH Α.Ε. ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 231 ΓΕΡΑΚΑΣ 210-6619010

ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ 48 ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΚΡΗΤΗ 2810-322 744

ΛΟΥΚΟΒΙΤΟΥ - ΤΑΡΑΜΟΝΛΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2310-552180

COMMUNICATION (ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 54 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2310-500277

ΜΠΟΖΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ KAΠΟΔΙΣΤΡΙΟΥ 35-37 ΙΩΑΝΝΙΝΑ 26510 -66327

RADIOWATT (ΒΕΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝ.) ΜΠΙΖΑΝΙΟΥ 11 ΚΑΛΑΜΑΤΑ 27210-80533

ΣΟΥΛΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΛΥΧΡ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑ 1 ΚΕΡΚΥΡΑ 26610-22555

ΝΤΑΛΑΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΙΚΡΟΥ 2 ΚΟΖΑΝΗ 24615-04009

AKSION GROUP ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ 3 ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ 24630-53257

ΣΟΛΩΜΑΚΑΚΗΣ (TRHUST LOGIC) Μ. ΠΕΤΡΙΔΗ 67Α ΡΟΔΟΣ

22410-65070

22410-60148

3G Center (ΑΧΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ) ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 42 ΣΕΡΡΕΣ 23210-24024

ΙΣΜΗΡΟΓΛΟΥ ΡΟΒΙΝΣΩΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 6 ΧΑΛΚΙΔΑ 22210-76381

Teleunicom Cyprus Ltd Amaranti Sitta 25 Λεμεσός – Κύπρος +35725748333

 

οπως μου τα ειχε δωσει η sony με email.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...